Jak vybrat notebook?

Notebooky se v posledních letech staly neodmyslitelnou pomůckou zvyšující pohodlí našich životů. Narazíte na ně v domácnostech, ve firmách, používají je rovněž studenti ve školách. Jak ale vybrat ten správný model, který maximálně vyhoví vašim potřebám? V následujícím článku jsme pro vás sestavili souhrn informací a doporučení, jimiž byste se měli při svém nákupu řídit!

Podle čeho vybírat vybírat notebook?

Výkon a výbava

Procesor (CPU)

Procesor je srdcem notebooku a jeho výkon má klíčový vliv na chod přístroje. Významným a zároveň dobře viditelným parametrem procesoru je počet jader. Nejrozšířenější jsou 2-4jádrové procesory, přičemž zjednodušeně platí, že čím víc jader procesor má, tím víc operací zvládne během jediného okamžiku vykonat (a tedy je rychlejší). Důležitá je také frekvence procesoru. Ta se u dnešních notebooků nejčastěji pohybuje od 1,6 do 3 GHz. I zde přitom platí, že více znamená lépe. A co z těchto hodnot vyplývá pro váš nákup? Pokud budete využívat notebook ke kancelářské práci, stačí vám levnější dvoujádro s frekvencí do 2 GHz. Pro hraní novějších her naopak budete potřebovat alespoň čtyřjádro s frekvencí 2,4 GHz. 

Operační paměť

Operační paměť významně ovlivňuje chod přístroje. Dnešní notebooky obvykle disponují pamětí od 2 GB RAM do 16 GB RAM. Modely osazené 2GB RAM jsou levné, při jejich koupi je ale nutno počítat s tím, že chod notebooku rozhodně nebude svižný. Při nákupu proto rozhodně zvažte příplatek za model s minimálně 4GB pamětí – do budoucna vám to ušetří čas i spoustu nervů. I zde platí, že hráči her případně lidé pracující např. s grafikou budou potřebovat alespoň 8 GB RAM, kdežto nenároční uživatelé používající kancelářské programy či internet, poslouchající hudbu nebo sledující filmy, by měli být spokojeni se 4GB RAM. 

Grafická karta

U notebooků se můžeme setkat se dvěma provedeními grafických karet – buď je grafika integrovaná na základní desce, nebo je samostatná (dedikovaná). Integrované grafické karty mají menší výkon a nedisponují vlastní pamětí, na druhou stranu však mají nižší spotřebu a jsou levnější. Faktem také je, že se jejich kvalita v posledních letech zvedla, přesto nejsou vhodné pro hraní her, ani pro práci s grafickými programy.

Samostatné grafické karty vyrábějí firmy nVIDIA a AMD. Pyšní se vyšším výkonem a také vlastní pamětí. Její velikost je obvykle 1 GB až 4 GB, přičemž většině uživatelů by měly stačit 2 GB. Mnohem důležitější je výkon jednotlivých karet. Obecně se dá říct, že čím vyšší číslo se v názvu grafické karty nachází, tím větší výkon by mít měla. Zdaleka to však neplatí ve všech případech, číselné označení proto berte spíše jako orientační vodítko. Každopádně, pokud to míníte s hraním her nebo prácí s grafikou alespoň trochu vážně, bez samostatné grafiky se neobejdete.

Pevný disk

Pevné disky slouží pro ukládání dat, přičemž jejich velikost se u dnešních notebooků obvykle pohybuje od 256 do 2000 GB (2 TB). Kromě kapacity je u klasických pevných disků (HDD) důležitá i rychlost otáček. Obvykle se setkáme s variantou 5 400 otáček za minutu nebo 7 200 otáček za minutu. Vyšší rychlost pochopitelně znamená rychlejší čtení i zápis dat, což vede k celkovému zrychlení počítače. Klasické pevné disky jsou postupně nahrazovány disky SSD. Ty fungují na obdobném principu jako flashky a proti klasickým HDD mají několik velkých výhod.

Mimo jiné jsou SSD disky výrazně rychlejší, čímž dokážou podstatně zrychlit chod celého přístroje a neobsahují žádné mechanické části, díky čemuž jsou výrazně odolnější vůči otřesům a mechanickému poškození (což je velká slabina klasických HDD). Jejich většímu rozmachu ale zatím brání cena, která je vyšší než u HDD. I proto se u notebooků poslední dobou nezřídka setkáváme s kombinací HDD+SSD. SSD disk má v těchto případech malou kapacitu (max. desítky GB) a slouží ke zrychlení notebooku při startu a také při vykonávání často se opakujících operací.

Baterie

Výdrž baterie samozřejmě patří ke klíčovým ukazatelům. Obvyklá výdrž notebooků se pohybuje mezi 3-8 hodinami. Ovlivňuje ji kapacita baterie ddd (z kolika článků se skládá) a samozřejmě i spotřeba notebooku (např. spotřeba 17,3“ modelů se samostatnou grafikou je výrazně vyšší). Jestliže předpokládáte, že se budete často pohybovat mimo dosah elektřiny, měla by pro vás hrát výdrž baterie zásadní roli. Při koupi myslete i na to, že životnost baterie se postupně snižuje, takže po dvou letech může mít notebook klidně o třetinu kratší výdrž než v době pořízení.

Konstrukce

Materiál, rozměry i hmotnost 

Ne každý notebook je uzpůsobený na pravidelné přenášení. Pokud tedy plánujete, že vás bude neustále doprovázet na cestách, věnujte pozornost materiálu přístroje. Plastové notebooky sice vycházejí levněji, je ale vysoká pravděpodobnost, že časté přenášení nemusí vydržet. Mnohem vyšší odolnost vykazují přístroje vyrobené z odolných slitin kovu, máte-li tedy v plánu cestovat s netbookem po světě, dejte při nákupu přednost raději jim. Pro rozměry notebooku je určující úhlopříčka displeje. Tou nejprodávanější je tradiční úhlopříčka 15,6“, stále častě ale lidé sázejí i jiné rozměry. Znovu přitom platí, že klíčová pro volbu velikosti notebooku je četnost přenášení.

Kupříkladu 17,3“ notebook volte v případě, že jeho hlavní úlohou bude nahradit stolní počítač. Má-li být notebook vaší pravou rukou na cestách, zkuste se porozhlédnout mezi 11 – 14“ přístroji, které nabízejí kompaktní rozměry i nízkou hmotnost. Jejich popularita v posední době vzrůstá a není divu - nosit malé přístroje vážící 1,2 – 1,5 kg je výrazně příjemnější než tahat se s velkým 15,6“ noťasem vážícím cca 2,5 kg. V úvahu však je třeba vzít i opačnou stranu mince. Menší displeje jsou mnohem méně přehledné a taktéž hardwarová výbava u cenově srovnatelných 15,6“ bývá obvykle lepší než u 11 - 14“ notebooků.

Displej

Nejobvyklejším rozlišením notebooků je HD (1366x768). U dražších strojů se potkáváme s Full HD rozlišením (1920x1080) a občas můžeme narazit i na rozlišení 1600 x 900. To bývá často využíváno 17,3“ nebo 14“ přístrojích. V poslední době se stále častěji objevují i notebooky s ultra vysokým rozlišením (3840x2160). Velká většina běžných uživatelů si v poklidu vystačí s HD rozlišením, pokud však pracujete s grafikou nebo se řadíte k náročnějším hráčům her, budete pravděpodobně vyžadovat alespoň Full HD.

Před koupí také můžete váhat, zda zvolit lesklý nebo matný displej. Lesklé displeje mají výraznější barevné podání, jsou však velmi náchylné na odlesky = čitelnost na přímém slunci je poměrně špatná. Zajímavou alternativou jsou přístroje vybavená dotykovými displeji - notebook ta můžete ovládat intuitivně svými prsty. V neposlední řadě pak není na škodu zapřemýšlet o noteboocích s výklopnými nebo otočnými displeji. Jejich výhoda je zjevná už z názvu - obrazovku můžete takřka libovolně natáčet, snadno si ji tak nastavte dle vašich aktuálních potřeb.

Nezbytné periferie

USB vstupy, Wi-Fi, webkamera, HDMI, DVD mechanika a mnoho dalších portů či příslušenství naleznete u každého notebooku. Máte ale jasno v tom, co skutečně potřebujete?  

USB – přes USB se k notebooku připojuje většina externích zařízení. Čím víc USB vstupů notebook má, tím lépe. Rozhodně doporučujeme notebook s alespoň třemi USB vstupy. Obvykle setkáte s označením USB 2.0 a USB 3.0. Nejnovějším standardem je pak USB typu C.

HDMI – propojujete-li notebook s externím monitorem nebo třeba televizí, bez HDMI se obvykle neobejdete – alespoň, pokud toužíte po digitálním obraze s vysokým rozlišením. HDMI naleznete u velké většiny dnes prodávaných notebooků.

Display port – je alternativou k HDMI. I jeho pomocí můžete přenášet digitální obraz vysokého rozlišení. Display port není u notebooků tolik rozšířený, spíše se s ním setkáte u dražších přístrojů. Nemáte-li specifické požadavky, obvykle se bez display portu obejdete (za předpokladu, že je notebook vybaven HDMI).

VGA výstup – také VGA výstup slouží k přenosu obrazu z notebooku do externího zařízení. Na rozdíl od HDMI však už má svá nejlepší léta za sebou. Poradí si totiž jen s analogovým přenosem signálu z čehož mj. vyplývá horší kvalita výsledného obrazu i nižší maximální rozlišení.

Wi-Fi – drtivá většina notebooků je dnes vybavena WiFi adaptérem, díky němuž se můžete bezdrátově připojovat k internetu. Výjimky se ale občas samozřejmě najdou, proto si před nákupem zkontrolujte, zda je přístroj Wi-Fi skutečně vybaven.

LAN – kromě WiFi je rozšířené i připojení k internetu pomocí kabelu. Pokud je i ve vašem případě pravděpodobné, že budete přistupovat na web tímto způsobem, zkontrolujte si, zda má vámi vybraný notebook LAN konektor.

Bluetooth – na přenos souborů na krátkou vzdálenost. Využijete ho například při posílání fotek z mobilního telefonu do notebooku či naopak.

Optická mechanika (DVD, Blu-ray) – od optických mechanik se v noteboocích postupně ustupuje, u ultrabooků už je de faceto nenajdete vůbec. Před koupí notebooku si proto dobře promyslete, jestli vlastníte nějaké CD, DVD popř. Blu-ray disky a zda máte v plánu je v budoucnu využívat. Snadno se vám totiž může stát, že jednou zatoužíte přehrát si obsah vašeho DVD a s hrůzou zjistíte, že ho nemáte kam vložit.

LTE (4G)/3G – dražší notebooky, obvykle zaměřené na pracovní sféru, mohou disponovat taktéž LTE (4G) modemem, případně starším 3G. Díky němu se pak můžete připojit na internet prostřednictvím sítě některého z mobilních operátorů.

Klávesnice

Před nákupem si rovněž dobře prohlédněte klávesnici, Rozložení, vzdálenost i tvar kláves se u jednotlivých notebooků liší. Pro jednodušší psaní čísel jsou mnohé notebooky vybaveny numerickou částí klávesnice, jako bývá zvykem u externích klávesnic. Velmi příjemnou vychytávkou je podsvícení kláves, jímž ale disponují téměř výhradně dražší modely.

Operační systém

Nejdostupnější variantou je samozřejmě zvolit notebook s předinstalovaným Windows nebo Mac OS - nemusíte řešit nákup operačního systému, který se často prodraží. Zkušenější zákazníci pak samozřejmě mohou sáhnout i po Linuxu, který je bezplatný, avšak uživatelsky méně přívětivý. V kolonce operační systém se u prodávaných notebooků obvykle setkáte s těmito variantami:

  • Předinstalovaný operační systém Windows,
  • v noteboocích (MacBoocích) od Aple je předinstalován operační systém Mac OS,
  • předinstalovaný operační systém Linux,
  • bez operačního systému.

Vhodný notebook pro…: 

... školáka:

Co potřebují školáci? Šíře jejich požadavků je velká. Musí zpracovávat dokumenty do školy, mít bezproblémový přístup na internet, pracovat v rozličných programech a s největší pravděpodobností si moc rádi zahrají i nějakou hru. Ve výsledku tak školní notebook parametrově připomíná multimediální noťas pro rodiny. Alespoň dvoujádrový procesor a 4GB paměť RAM jsou nutností. Též pevný disk doporučujeme volit více než 500GB. Pokud chcete, aby si vaše ratolest zahrála na notebooku i nějakou svou oblíbenou hru, sáhněte po samostatné grafické kartě. Otázkou jsou rozměry přístroje. Má-li být notebook studijní pomůcka určená na doma, nemusíte se bránit ani 17,3“ přístroji, pokud má být naopak pravidelně využíván při vyučování, stojí za to zapřemýšlet i o 13,3“ či menším modelu.

... domácnost:

notebooků do domácnosti se předpokládá, že se na něm nejspíš budete chtít čas od času podívat na zajímavý film nebo si zahrát hru. Bude už proto potřebovat výkonnější stroj. Hodit se vám bude čtyřjádrový procesor, alespoň 4GB paměť RAM (ideálně však nejméně 6 GB) a taktéž na pevný disk by se svou kapacitou měl pohybovat kolem 1 TB. Volba grafické karty hodně závisí na tom, jak náročné hry plánujete provozovat. Obecně se dá říct, že zvolit můžete některou z nesdílených grafických karet. Rozměry notebooku znovu volte dle četnosti přenášení, s největší pravděpodobností neuděláte chybu s tradičním 15,6“ modelem.

... hráče:

Nekompromisní výkon, dostatek úložného prostoru i kvalitní grafická karta. To vše je potřeba v případě, že to s hraním her na notebooku myslíte skutečně vážně. Jako procesor volte pokud možno čtyřjádrový Intel Core i5 nebo i7. Operační paměti byste měli mít alespoň 8 GB a co se týče grafické karty, rozhodně sáhněte po nějaké samostatné. Pevný disk vám jistě bude vyhovovat větší, náročnější uživatelé (mezi něž se hráči většinou patří) by pak měli zapřemýšlet i nad kombinací SSD + HDD. Rozměry herních notebooků bývají obvykle větší. Neplánujete-li příliš časté přenášení nebo nebudete-li připojovat k notebooku externí monitor, vyplatí se pořídit 17,3“ přístroj.

... kancelář:

Pro práci s textovými dokumenty, tabulkami, surfování na internetu nebo občasné prohlížení fotografií vám vystačí v podstatě jakýkoliv notebook s alespoň dvoujádrovým procesorem. Jako operační paměť by vám teoreticky vystačily 2 GB RAM, s ohledem na plynulý chod notebooku ale doporučujeme jako minimum 4GB RAM. Dále vám postačí integrovaná grafická karta a jako úložiště by vám mohl stačit i 500GB HDD. V závislosti na četnosti přenášení pak zvažte, zda by vám nevyhovoval spíše menší a lehčí přístroj.

Nejoblíbenější výrobci notebooků:

Doporučené produkty