Jak vybrat správné kočičí krmivo?

Každá kočka je osobnost, každá má své specifické potřeby, rytmus… Právě to, jakým způsobem kočky žijí, je klíčové při výběru krmiva – něco jiného bude vyhovovat kotěti žijícímu na zahradě a něco jiného stárnoucí kočce v bytě. My jsme pro vás připravili návod, díky kterému při výběru krmiva již nikdy nesáhnete vedle.

Rozdělení podle věku

Pro zdravý růst vašeho koťátka

Spoustu hraček, pohodlný pelíšek a strava bohatá na maso, živiny a vitamíny. To jsou nejdůležitější předpoklady pro spokojenost a zdravý vývoj vašeho koťátka. Správné krmivo proto musí obsahovat vitamín C a prebiotika. Tyto složky totiž vytvářejí přirozenou obranyschopnost organismu a odolnost vůči nemocem. Pro růst svalstva je důležitý vysoký obsah kvalitních a dobře stravitelných proteinů a nezbytné jsou také mastné kyseliny DHA a EPA. Ty totiž pomáhají zdravému vývoji nervové soustavy.

Pro zdraví a vitalitu dospělých koček

Po čem touží dospělé kočky? Po životě v pohodlí a bezpečí, po lásce majitele a také po dobrotách, které skvěle voní i chutnají. Pošmáknou si na granulích, mase i pamlscích, je proto důležité udržet jejich zuby ve skvělé kondici. K tomu přispívá vitamín C, který rozpouští bakterie v ústech a hexametafosfát sodný, který zabraňuje nadměrnému usazování zubního kamene a plaku. Správné trávení a zažívání zajišťuje rozpustná vláknina Psyllium, aminokyseliny arganin a taurin zase přispívají ke skvělé kondici.

Doporučujeme: Brit Care Cat Lucky I´m Vital Adult 7 kg

Pro pohodové stáří kočičích seniorek

Zajímá vás, na čem si rády pochutnají kočičí důchodkyně? Rozhodně uvítají křupavé granule, které se dají jednoduše vzít do tlamičky, snadno se žvýkají a podporují chuť k jídlu. Výborná je pro ně také rozpustná vláknina z Psyllia a jablek, která usnadňuje trávení a také krmivo s nízkým obsahem tuku zabraňující nežádoucímu tloustnutí. Pro optimální pH kočičí moči je pak ideální strava s nízkým obsahem hořčíku.

Doporučujeme: Brit Care Cat Angel I´m Delighted Senior 7 kg

Rozdělení podle prostředí

Pro kočky žijící venku

Život venku poskytuje kočkám hromadu příležitosti. Mohou prozkoumávat svět, družit se s kočkami ze sousedství a v noci se vydávat na lov. Pro svůj aktivní život ale potřebují pořádnou porci energie. Proto je třeba, aby jejich strava obsahovala chondroprotektiva pomáhající udržovat pružné a pohyblivé klouby a aminokyseliny arginin a taurin zajišťujicí správnou regeneraci svalů a rychlou obnovu kondice. V dokonalé formě musí být také zuby kočičího lovce. K tomu přispívá vitamín C a hexametafosfát sodný.

Doporučujeme: Brit Care Cat Cheeky I´m Living Outdoor 7 kg

Pro kočky žijící v bytě

Život v bytě tráví kočka střídavě odpočinkem, prolézáním i těch nejhůře dostupných zákoutí, mazlením se s vámi a pochopitelně také obcházením misky s jídlem. V ní by rozhodně neměla chybět strava s vitamínem C a komplexem HMF, která podporuje zdravé dásně a zabraňuje tvorbě zubního kamene. Uvítáte také extrakt z Juky, který nejen podporuje zdravý metabolismus, ale také snižuje zápach z exkrementů.

A ještě jeden prvek nesmí ve stravě v bytě žijících koček chybět – kombinace rozpustných vláknin z Psyllia, řepy a jablka. Kočky se totiž rády myjí jazykem a při této činnosti jim občas hustá srst uvízne na jazyku a posléze v krku. Zmíněná kombinace vláknin však pomáhá k jejímu snadnému průchodu trávicím traktem.

Doporučujeme: Brit Care Cat Monty I´m Living Indoor 7 kg

Podle specifických potřeb

Kočky s citlivým trávením

I kočky mohou trpět alergiemi a žaludečními problémy. Pokud mezi ně patří i vaše micka, je důležité, aby její strava neobsahovala obiloviny. Právě pšenice, kukuřice a sója totiž patří, spolu s některými druhy masa, mezi nejčastější alergeny. Důležitou složkou potravy citlivých koček je také Ostropestřec Mariánský. Ten zlepšuje funkci jater, pomáhá vyloučit nashromážděné alergeny a obnovit správné fungování organismu.

Doporučujeme: Brit Care Cat Lilly I´ve Sensitive Digestion 7 kg

Kočky s krásnou srstí

Má vaše kočka krásnou lesklou srst, kterou jí závidí všechny kočky z okolí. K tomu, aby si její krásu a bohatství udržela na dlouhé roky, je třeba volit správné granule. Ty by měly obsahovat extrakt z měsíčku, který se stará o udržení vysokého lesku, biotin a zinek podporující přirozenou obnovu a perfektní vzhled srsti a vysoký obsah masa se správným poměrem Aminokyselin pro výbornou kondici organismu.

Doporučujeme: Brit Care Cat Sunny I´ve Beautiful Hair 7 kg

Kočky náchylné k nadváze

Kočky milují jídlo, což může mít v některých případech neblahý vliv na jejich „postavu“. Pokud se vaše čtyřnohá mlsounka začíná pozvolna zakulacovat, je třeba přejít na dietu. Právě radikální změna stravování totiž nastartuje přirozenou látkovou výměnu a zabrání usazování tuků. Důležitý je vysoký obsah masa, který pomůže kočce udržet tělesnou kondici a svalovou tkáň. Ve stravě by dále neměl chybět ani L-Karnitin, který urychluje spalování nadbytečného tuku a také rozpustné vlákniny z Psyllia, řepy a jablka. Ty podporují trávení a zabraňují usazování nežádoucích složek potravy v kočičím těle.

Doporučujeme: Brit Care Cat Daisy I´ve to control my Weight 7 kg

Sterilizované kočky

Vlivem kastrace dochází ke změně pH kočičí moči. Krmivo pro sterilizované kočky má proto speciálně upravený obsah minerálů, aby nedocházelo k  usazování škodlivin v kočičím organismu. To by totiž mohlo mít za následek dráždění močového ústrojí, vznik ledvinových kamenů atd. Důležitou složkou potravy je i rakytník. Ten má silné protizánětlivé účinky a pomáhá obnovit rovnováhu vylučovací soustavy. Krmivo by mělo mít také nízký obsah tuku a kombinaci vláknin z Psyllia, řepy a jablka, pro zabránění tloustnutí.

Doporučujeme: Brit Care Cat Missy for Sterilised 7 kg

Mlsné kočičí gurmánky

Je vaše kočka vybíravá a ledacos jí nechutná? Ještěže existují speciální krmiva se složkami jako šanta kočičí, které nadchnou i ty nejnáročnější jazýčky. Chybět nesmí ani delikátní druhy masa, jako losos a kachna. Obsah masa by měl být co nejvyšší, se správným poměrem nezbytných aminokyselin, zejména argininu a taurinu. Vyhněte se naopak krmivům obsahujícím obiloviny, právě ty totiž kočky často odrazují.

Doporučujeme: Brit Care Cat Cocco I´m Gourmed 7 kg