Jak vybrat aku vrtačku?

Slibujete manželce už půl roku, že jí přivrtáte poličku na knihy? Koupili jste si nový stůl, který je nutné sešroubovat? V každé domácnosti je čas od času potřeba vrtat nebo šroubovat. Nejlépe vám k tomu poslouží moderní aku vrtačky. Jakou vybrat, aby vám šla práce radostně od ruky?

 

Zvažte, k čemu vám bude aku vrtačka primárně sloužit

Aku vrtačky jsou v dnešní době asi nejoblíbenějším domácím nářadím. Na trhu jich proto najdete doslova mraky. Jednotlivé modely se však od sebe mohou značně lišit, proto nejprve pečlivě zvažte, k čemu budete vrtačku nejčastěji využívat. Bydlíte-li v panelovém domě a aku vrtačku použijete pouze ojediněle, vystačíte si s méně vybaveným přístrojem. Pokud však bydlíte v domě, máte zahradu a plánujete výstavbu pergoly, nového plotu či kůlny, budou vaše nároky nesrovnatelně vyšší.

 

Ověřte si, jaký typ akumulátoru aku vrtačka má

Jednou z největších výhod aku vrtaček je schopnost pracovat bez přívodu elektrické energie. Kvalitní baterie je tedy základ, akumulátor by proto měl být první věcí, na níž se při výběru aku vrtačky zaměříte. V praxi můžete objevit přístroje se třemi typy baterií – výkonnými, ale těžšími NiCd, NiMh nabízejícími velkou kapacitu a nejmodernějšími Li-ion, které jsou sice dražší, mají však skvělé parametry a vysoký výkon.

 

Li-ion akumulátory mají sice vyšší cenu, pokud to však se šroubováním a vrtáním myslíte opravdu vážně, pořiďte si aku vrtačku s tímto typem baterie. 

Nepřehlédněte kapacitu a počet akumulátorů

Aku vrtačky můžete pořídit s jedním, nebo dvěma akumulátory v balení. Dva akumulátory se budou hodit vždy, když plánujete delší činnost. Pokud se rozhodnete během víkendu kompletně sestavit nový plot, určitě vám aku vrtačka neposlouží na jedno nabití. V takovém případě můžete jednoduše vyměnit akumulátor a nemusíte čekat na dobití baterie.

Na druhou stranu, aku vrtačky s moderní nabíječkou dokáží baterii dobít i za méně než 30 minut. Můžete si tak dát pauzu na svačinu a kafíčko. Ale pozor, zdaleka ne všechny aku vrtačky jsou rychlonabíječkou vybaveny, pomalejším nabíječkám může nabíjení trvat i několik hodin. A v takovém případě druhou baterii rozhodně oceníte.

A jaká kapacita akumulátoru je dostačující? Pro běžné kutilské práce si vystačíte s hodnotou kolem 1000–1500 mAh, což vystačí přibližně na 30 minut nepřetržitého vrtání. Aku vrtačky s nižší kapacitou vám při práci příliš dlouho asistovat nebudou, vyšší kapacitu baterie pak využijí především náruživí kutilové, či profesionálové.

 

Nepodceňujte ani napětí baterie

Další parametr, na který je třeba dbát, je napětí akumulátoru. Aku vrtačky seženete s napětím baterie cca od 3,6 do 20 V. Laicky můžeme říci, že čím vyšší je napětí baterie, tím vyšší bude také výkon vrtačky. Pro běžné práce kolem domu či chalupy si kupte aku vrtačku s napětím o hodnotě alespoň 12 – 14,4 V. 20V aku vrtačky jsou pak určeny především pro profesionály. 

Zkontrolujte počet rychlostních stupňů, popřemýšlejte nad příklepem

Vybírejte z aku vrtaček s jedním, nebo dvěma rychlostními stupni. Jednorychlostní aku vrtačky jsou vhodné především pro šroubování, na vrtání totiž nemají dostatečnou rychlost. Pokud chcete s aku vrtačkou vrtat do měkčích materiálů (dřevo, plast, kov apod.), pořiďte si dvourychlostní nářadí. Jeden stupeň je určen ke šroubování, druhý s vyššími otáčkami k vrtání.

Existují samozřejmě také aku vrtačky s příklepem, které vám usnadní vrtání i do měkčího panelu či cihlové zdi. V dnešní době však není vrtačka s příklepem nutností. Existují totiž různé druhy vrtáků, které umí vrtat do cihly i betonu bez použití příklepu. Opět tedy bude záležet na konkrétním vybavení a příslušenství k danému modelu aku vrtačky

Nechte se zlákat vychytávkami navíc

  • Nastavitelná síla utahovacího momentu: se vám může hodit zejména v případě, kdy budete šroubovat do měkčích materiálů – např. plastu či sádrokartonu.
  • Světlo: snadno se vám může stát, že budete pracovat v tmavém koutě, kde je nedostatek světla. V takovém případě vás potěší, když bude vaše aku vrtačka vybavena praktickým LED světlem.
  • Spona na opasek/poutko: pokud budete pracovat ve výškách (na střeše, u stropu apod.), oceníte sponu na opasek, nebo poutko, díky kterým si aku vrtačku snadno připevníte k pasu či zápěstí. Nebudete tak muset řešit otázku, kde aku vrtačku bezpečně usadit… Stejně praktický může být také držák na jednotlivé bity.
  • Přenosné balení: některé aku vrtačky jsou vybaveny praktickým přepravním kufříkem, do kterého můžete kromě samotné vrtačky uložit i další příslušenství. Své nářadí ochráníte před poškozením, a navíc ho budete mít přehledně uloženo.
  • Ergonomicky tvarované držadlo: moderní aku vrtačky mají protiskluzové opláštění, díky kterému se aku nářadí lépe drží a nehrozí vyklouznutí z ruky. Pomáhá rovněž tlumit nárazy a vibrace, které při práci vznikají.

 

 

Black-Decker / Bosch / Einhell / Extol / Metabo / Narex

Doporučené produkty