Jak vybrat sněhovou frézu?

Ještě teď vás bolí záda, když si vzpomenete, jak jste minulou zimu odhazovali sníh? Běžte na to letos chytřeji. Odklízení sněhu pomocí sněhové frézy je nesrovnatelně rychlejší, jednodušší a hlavně méně namáhavé. Zajímá vás, jaká fréza je vhodná pro váš pozemek? Přečtěte si náš článek.

sněhové frézy jsou skvělým pomocníkem

Sněhovou frézu můžete vybírat dle klíčových parametrů. Jsou to tyto:

Než začnete vybírat?

Než se pustíte do samotného výběru, zodpovězte si 3 klíčové otázky:

  • Jak často budete uklízet? Na horách se budete se sněhem prát mnohem častěji než ve městech.
  • Jak velkou plochu budete frézovat? Pro menší plochy vám bude stačit jednodušší a levnější stroj.
  • Jaký typ plochy budete uklízet? Na chodníky a jiné rovné zpevněné plochy vám postačí elektrická fréza, v terénu s ní ale neuspějete.

Jaký pohon zvolit?

  • Elektrické sněžné frézy: Jsou tiché, jednoduše se udržují, velmi dobře se ovládají a koupíte je za dobrou cenu. Primárně jsou určeny na rovné a pevné povrchy. Velikost plochy, na které je můžete využít, závisí na délce přívodního kabelu. Jsou vhodné pro čerstvý prachový sníh, naopak se zmrzlým a těžkým sněhem si příliš netykají. Nejsou vhodné ani do členitějších terénů.
  • Benzínové sněžné frézy: Tam kde elektrické frézy nestačí, nastupují modely benzínové. Ty si poradí s nejrůznějšími povrchy i typy sněhu. Dokáží také zpracovat větší množství sněhu v rychlejším čase, jsou tak ideální i pro velké plochy. Nevýhodou je vyšší cena a hlučnost.

Jaký typ frézy?

  • Jednostupňové frézy: v drtivé většině případů se jedná o elektrické frézy. Hodí se především do městských oblastí, kde nepadá tolik sněhu. U tohoto typu fréz je sníh nabírán rotujícími šnekovými lopatkami a rovnou komínem odhazován pryč – do vzdálenosti až 10 metrů. Rotující šnek zároveň zajišťuje pohyb přístroje.
  • Dvoustupňové frézy: poradí si s jakýmkoliv typem sněhu – čerstvým, mokrým, zmrzlým i uježděným. V prvním kroku šnek prořezává odklízený sníh a odkrajuje jej z povrchu. Ocelové listy následně rozdrtí velké kusy a malé kousky poté dopraví do vysokoobrátkového ventilátoru, odkud je sníh vyhozen prostřednictvím komínu ven. Odhazovat můžete až do vzdálenosti 15 m. Dvoustupňové frézy můžete bez obav používat i v horských oblastech.
  • Třístupňové frézy: na odklízení velkých ploch a velkého množství sněhu (klidně i těžkého mokrého). V první fázi se ozubený šnek zavrtá do sněhu a tlačí ho až k vertikální turbíně, která sníh následně odhodí komínem i do opravdu velké vzdálenosti. Jedná se např. o tyto modely sněžných fréz

 

Kola nebo pásy?

Kolové sněhové frézy:jsou vybaveny běžnými zimními koly. Poměrně dobře se s nimi manipuluje, pro většinu terénů jsou naprosto dostačující.
  • Pásové sněhové frézy: pokud odhazujete sníh v členitém a těžko dostupném terénu, stojí za zvážení frézy pásové. Ty se neboří a dokáží si prorazit cestu i většími závějemi.

Výkon frézy

Obvykle se udává v koňských silách (HP). Nejčastěji se pohybuje mezi 6,5 – 15 HP, přičemž klasicky platí, že čím vyšší výkon, tím lépe a efektivněji jí půjde odhazování sněhu od ruky. S výkonem frézy navíc úzce souvisí i pracovní záběr = výkonnější frézy jsou obvykle širší. Vyšší výkon také umožňuje odhazovat sníh do větších vzdáleností.

Šířka a výška záběru

Tyto parametry určují, jak rychle bude sníh mizet z vašich chodníků a dvorků. Šířka záběru udává, kolik sněhu při jednom průjezdu dokáže fréza posbírat. Pokud plánujete frézovat jen cesty kolem domu a chodníky, postačí vám záběr kolem 56 cm. Plánujete-li odstraňovat sníh z větších ploch, volte raději větší rozměr. Maximum se pohybuje kolem 76 cm. Výška bunkru vypovídá o tom, kolik sněhu budete moci jedním záběrem nabrat. Pokud se pohybujete v oblastech, kde jsou velké přívaly sněhu vzácností, bez problémů si vystačíte s výškou do 50 cm. V opačných případech volte výšku až do 56 cm.

Výhozový komín

Jeho prostřednictvím je sníh odhazován mimo odklízenou plochu. Obvykle bývá vyroben z plastu nebo kovu. Kovová varianta je pevnější a odolnější. Zkontrolujte si, zda fréza umí odhazovat sníh na libovolnou stranu a také úhel, od nímž je sníh odhazován. Základem je 180 °, mnohé frézy ale umožňují nastavit úhel v rozpětí 200-300 °. Některé frézy dovolují ovládat výhozový komín dálkovým ovládáním. 

Nepodceňujte startování! Sněhové frézy nabízejí dva startovací mechanismy:

  • Ruční: funguje obdobně jako u sekaček, tedy prudkým tahem lanka. Tento systém není úplně nejpohodlnější a dá i dost zabrat, hlavně když stroj startujete za studena. Najdete ho zejména u benzínových fréz.
  • Elektrický: u jiných benzínových a elektrických fréz stačí vsunout zástrčku startéru do zásuvky a jednoduše nastartovat stiskem tlačítka. U benzínových fréz poté kabel odpojíte a můžete se s chutí zabořit do sněhu.

Funkce, které se mohou hodit:

  • Světlo: k zimnímu období neodmyslitelně patří i dlouhé večery, pro odklízení sněhu po návratu z práce se vám proto bude světlo určitě hodit.
  • Posilovač řízení: usnadňuje ovládání sněhové frézy. Hodit se může především u větších přístrojů.
  • Radlice: k některým frézám je možné připojit i radlici, jejímž prostřednictvím můžete sníh účinně odhrnovat.
  • Vyhřívané rukojeti: libůstka, která v zimě zaručeně potěší, Během práce s frézou vám totiž nebudou mrznout ruce.

Nejoblíbenější výrobci sněhových fréz: