Jak vybrat vysokotlaký čistič?

Potřebujete čas od času umýt zahradní náčiní, nábytek, příjezdovou cestu, jízdní kola nebo třeba automobil? I přes to, že čištění pomocí zahradní hadice či houby funguje, s vysokotlakým čističem zvládnete všerychleji, kvalitněji a úsporněji. Není však „wapka“ jako „wapka“. Nepřeberné množství vysokotlakých čističů na jednu stranu poskytují svobodu výběru, na stranu druhou vyžadují představu, co po nich budeme chtít. 

Jaký typ je pro mne nejvhodnější?

I nejlevnější modely (do 2.000 Kč) zvládnou běžné čištění v okolí domu, dílně i zahradě a časem k nim můžete dokoupit spoustu příslušenství. Nejlevnější čističe však mají často nižší výkon nebo vyšší hlučnost. Do 5.000 Kč seženete už velmi kvalitní přístroj, zejména v oblasti příslušenství. Přístroje v této cenové kategorii zvládnou i náročnější práci v malém hospodářství nebo odstraňování větších nečistot. V ceně najdete třeba univerzální kartáč, čistič ploch, ale i úložné prostory pro tlakovou pistoli, madlo nebo pojezdová kola. 

Ve vyšší cenové hladině najdete vysokotlaké čističe takřka pro jakékoliv využití. Vysoce výkonný motor jde ruku v ruce s kvalitní stříkací pistolí, prodlouženou hadicí, rotační tryskou s výkonným bodovým paprskem a dalšími prvky pro pohodlnou práci. Bez problémů je tedy můžete využít ve středně velkém podnikání nebo autodílně. 

Kompromis ve kvalitě čerpadla? Raději ne

Je rozdíl, jestli potřebujete omýt automobil po jízdě za podzimních plískanic, bahno z terasy nebo třeba prach ze zahradního nábytku. Obecně platí, že základní výbava vysokotlakého čističe zahrnuje čerpadlo, hadici a vysokotlakou trysku, ostatní příslušenství se odvíjí od ceny. Levnější čističe obvykle zajistí kvalitní základ, budeme se ovšem muset spokojit s nižším výkonem, méně kvalitním materiálem některých součástek, nebo vyšší hlučností či hmotností. Co je však nesporné - při úklidu pomocí vysokotlakého čističe ušetříte až 80 % vody.

I když máte pocit, že si vystačíte s levnějším čističem v ceně kolem 2 000 Kč vždy platí, že by se nemělo šetřit na kvalitě čerpadla. A to jednoduše proto, že vykonává většinu práce. S takovým čištičem budete mnohem efektivnější, ale také se můžete spolehnout na podstatně delší životnost. Pokud plánujete s čističem pracovat velmi často, či jej dokonce využívat na profesionální úrovni, sáhněte rozhodně po čerpadlech, které jsou vyrobeny z odolných slitin hliníku nebo mosazi. Jste-li si naopak jisti, že půjde jen o občasné čištění kola nebo nečistot ze zahradního stolu, bohatě si vystačíte s díly z odolných plastů

Výhody a úskalí vysokého průtoku

Pokud chcete mít jistotu, že jste si vybrali správný vysokotlaký čistič, musíte zvážit tři základní parametry - výkon motoru, průměr trysky a regulaci průtoku. I na první pohled neškodný čistič může mít průtok vody tak vysoký, že s ním poškodíte lak na autě nebo starší nátěr plotu, nízký průtok naopak dostatečně neočistí ani zaschlé kousky hlíny. Pokud budete čistit malou plochu pod vysokým tlakem, bude potřeba soustředit malé množství vody do úzkého paprsku. Naopak při smývání nečistot z příjezdové cesty nebo domovní terasy se uplatní plošné mytí, tedy model s vyšším průtokem. U průmyslových modelů toho docílíte přiblížením či oddálením tlakové pistole, u modelů pro domácí použití je nebytností regulace průtoku.

Při výběru vysokotlakého čističe je dobré brát v potaz, že průtok menších čerpadel se pohybuje okolo 300 až 400 litrů/hod., u výkonnějších (pro mytí ploch nad 100 m²) pak 400 až 650 litrů/hod. Od toho se odvíjí i výkon elektromotoru. Zatímco u menších typů čerpadel nepřesahuje 1 500 W, u nadupanějších hobby přístrojů dosahuje i 3 000 W. Dalším pravidlem pro lepší orientaci při výběru čističe je tlak, který je schopen wapka vyvinout. Nejčastěji se setkáme s hodnotami přibližně od 100 až po 200 barů, přičemž čím vyšší tlak, tím vyšší je kvalita čištění (ovšem i výše zmíněná rizika), čím větší průtok v barech, tím dříve budeme s prací hotovi. 

Jak překročit možnosti vodovodu? Samonasáváním

Než si vysokotlaký čistič koupíte, je dobré mít povědomí o vodovodní síti, kterou budete využívat - tedy zda bude dostačovat pro daný čistič. Ačkoliv většina modelů je v podstatě šitá na míru českým domácnostem, můžete si své možnosti vyzkoušet jednoduchým testem: ověřte si, jaké je množstvím vody, které je vodovodní síť schopna vyprodukovat za 1 minutu například do připraveného kbelíku.

Pokud se chystáte využívat vysokotlaký čistič v místech, kde to není s tlakem vody příliš dobré, poohlídněte se po funkci tzv. samonasávání. Využívat tak budete moci i dešťovou vodu v sudu, zásobníku nebo přirozeném vodním zdroji (např. řece). Abyste ochránili čerpadlo před poškozením, je třeba dbát na odpovídající příslušenství. Bez kvalitního předfiltru se neobejdete.

Co může nabídnout příslušenství?

Některé vyskotlaké čističe jsou vybaveny jednoduchou hadičkou k zasunutí do nádoby se saponátem, jiné mají nádobu integrovanou. Důležité je, aby zařízení umělo regulovat jeho dávkování. Jelikož kromě umývání vozidla se může čistič uplatnit také při odstraňování mastných skvrn z podlahy a svou šetrností navracet původní lesk jemným povrchům, je třeba vybírat speciální saponáty, určené přímo pro vysokotlaké čističe. Jsou biologicky odbouratelné a šetrné i k materiálům čerpadel.

Běžnou výbavou vyskotlakého čističe je základní a rotační tryska, stříkací pistole a alespoň základní čisticí kartáč. Nadstandardem se pak již stává prodlužovací hadice, nádoba na čisticí prostředky, jemný filtr na nečistoty – nikdy není vhodné podceňovat, neboť chrání čerpadlo – a bohatá škála specifických kartáčů pro různé druhy povrchů. Podobně je tomu s různými tryskami, teleskopickými madly nebo speciálními sety. Čím profesionálnější "vapka", tím bohatší příslušenství je zahrnuto v ceně.

Nejoblíbenější výrobci vysokotlakých čističů:

Doporučené produkty