Jak vybrat zahradní nábytek?

Milujete ten pocit příjemně se uvelebit v hřejivých paprscích slunce a začít číst svou oblíbenou knihu? Ať už máte zahradu u domu, nebo v letních měsících pravidelně vyrážíte na chalupu, jistě takové chvíle znáte… a rádi si je dopřáváte. K tomu, aby byl váš relax opravdu dokonalý, potřebujete i zahradní nábytek. Ovšem pozor – ne každý může být ten pravý. Jak postupovat při výběru a na co si dát pozor?

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Kde budu nábytek využívat?

První věcí, kterou byste při nákupu zahradního nábytku měli zvážit, je jeho umístění. Pokud bude nábytek chráněn před povětrnostními vlivy, je váš výběr největší. Vsadit můžete na nejrůznější materiály od ratanu, přes vodní hyacint až po choulostivé druhy dřeva. V polootevřených prostorech už musíte být s volbou opatrnější, u většiny přírodních materiálů by totiž mohly časem nastat problémy s odolností. A konečně, na otevřeném prostranství vsaďte na ty nejodolnější materiály, jako jsou umělý ratanplastakácie nebo hliník. Tyto materiály nejenže odolávají větru dešti, ale jsou rovněž jednoduché na údržbu! 

K čemu ho budu využívat?

Při výběru rozhodně nepodceňujte ani účel, ke kterému budete zahradní nábytek používat. Jiný nábytek se totiž hodí ke stolování a jiný k pohodlnému posezení a debatování s přáteli.

  • Venkovní stolování: optimální je pevný a dostatečně vysoký stůl, abyste se pohodlně najedli. Sedačka nesmí být příliš hluboká. Měla by vám umožnit pohodlně se najíst s rovnými zády.
  • Siesta s přáteli: zde naopak volte polohovatelné sedačky s komfortním hlubokým posezem. Zkrátka takové, ve kterých se budete moci pohodlně uvelebit, natáhnout se a zrelaxovat.

Jak ho budu skladovat?

Od jara do podzimu bude váš zahradní nábytek ozdobou před domem. Co však dělat, když přijde zima? Pokud máte velkou garáž nebo prostorný zahradní domek, problém vyřešíte hravě – jednoduše tam nábytek na zimní měsíce uklidíte. V pohodě budou i ti, kteří si koupili nábytek z odolného materiálu jako je plastumělý ratan nebo hliník – ten totiž stačí na zimu zakrýt plachtou. Pokud nespadáte ani do jedné z uvedených kategorií, volte při nákupu zahradní nábytek, který lze snadno složit i rozložit. Ušetříte spoustu místa a nábytek uklidíte takřka kamkoliv. 

Jaký zvolit materiál?

Máte-li zváženy předchozí body, můžete se konečně pustit do volby materiálu. Dnešní nabídku tvoří celá řada přírodních i umělých materiálů, nejčastěji se však setkáme s těmito:

  • Umělý ratan – pro své vlastnosti se těší velké popularitě. Je odolný, nezaskočí ho prudké změny teplot, déšť ani mráz, nepraská, neloupe se ani nebledne a jednoduše se udržuje. Potěší i to, že se z něj neuvolňují škodliviny. Obvykle se ratanový nábytek pyšní velmi dlouhou výdrží. Ovšem pozor, na trhu existují modely různých kvalit. Nejhůře na tom jsou ratanové nábytky s dřevěnou konstrukcí, které jsou sice nejlevnější, dřevo je však citlivé na počasí. Kvalitnější železná konstrukce vydrží víc, je ale náchylná na korozi. Nejkvalitnější modely mají konstrukci z hliníku a vydržet vám mohou i desítky let.
  • Plast – spolehlivou volbou s dlouhou životností je rovněž plast. Nesmíte ovšem sáhnout po nejlevnějších typech plastu ala „bakelit“, ale zvolit pevnější „masivní“ plast. Ten dobře vypadá, je odolný a nepřijde si na něj ani UV záření, tudíž na slunci zachovává barvuJednoduchá je také jeho údržba. Plastový nábytek se skvěle hodí například k bazénům či saunám.  

  • Kov – kovový nábytek se obvykle těší velké stabilitě a v závislosti na materiálu může být i velmi odolný. Vůbec nejlepší volbou je hliník, který je kromě velké odolnosti vůči povětrnostním vlivům i lehký a nenáročný na údržbu. Dalším kvalitním kovem je dural (slitina mědi a hliníku). Je sice těžší než hliník, zároveň je ale pevnější a takřka nezničitelný.
  • Dřevo – dřevo je zkrátka klasika. Tento přírodní materiál sluší každé zahradě a dá se pořídit v širokém cenovém rozpětí – od kousků za pár tisíc, až po nábytek za desetitisíce. Cena se samozřejmě odvíjí dle použitého materiálu. Nejlevněji pořídíte nábytek z měkkého dřeva jako jsou smrk či borovice. Jak už ale název napovídá, tyto materiály nejsou příliš odolné a je potřeba je udržovat a chránit před nepříznivým počasím. Nezbytné je takový nábytek ošetřit ochranným nátěrem a impregnací. Vyšší odolnost mají dub, buk, akácie nebo severská borovice a mezi vůbec nejodolnější dřevěné materiály patří exotický teak

Jak nábytek udržovat?

Způsob údržby zahradního nábytku úzce souvisí se zvoleným materiálem. Nejméně práce budete mít s plastem a umělým ratanem, které stačí jednou za čas otřít vlhkou utěrkou. Obdobně na tom budou majitelé hliníkového nábytku a příliš práce nevyžadují ani jiné kovové materiály. U nich se stačí postarat o případná zrezivělá místa – obrousit je jemným smirkovým papírem a přetřít lak. Jednou za několik let pak můžete provést generální úpravu, spočívající v kompletním obroušení a nanesení nového laku.

dřevěného nábytku záleží na tom, zda se jedná o měkké či tvrdé dřevo. Měkké dřevo pravidelně (ideálně 2x za rok) důkladně vyčistíme (a optimálně také lehce zbrousíme starý nátěr) a napustíme olejem určeným pro vámi zvolený typ dřeva. U odolného nábytku z tvrdých dřevin je údržba o něco jednodušší. Stačí 2x za rok napustit nábytek vrstvou oleje (např. teakový olej u nábytku z teaku). Tím se oživí barvu dřeva a nábytku se vrátí pružnost a odolnost.

Více informací o tom, jak pečovat o zahradní nábytek najdete v tomto článku.

Nejoblíbenější výrobci zahradního nábytku:

Doporučené produkty