Jak vybrat mop?

Úklid podlah = smáčené ruce a bolavá záda? Už dávno ne! Mokré hadry totiž v domácnostech stále častěji nahrazují moderní mopy. Zbavte se neoblíbeného ručního vytírání podlah i vy. Jak vybrat ten pravý mop, který bude nejlépe vyhovovat potřebám vás i vašich podlah?

Nabídka úklidových pomocníků do domácnosti je v současnosti opravdu široká. Při volbě toho správného dbejte nejen na funkční řešení, ale i typ povrchu, který máte. Optimální variantou je volit co nejuniverzálnější mop, který je zároveň vhodný i na nejcitlivější povrch, který v domácnosti máte. Podle typu podlahy vybírejte i návlek z mikrovlákna. Volit můžete z variant Soft, Sensitive, pro suché, mokré či univerzální vytírání, dle síly znečištění podlah apod.

Základní dělení mopů

Ploché mopy: nejuniverzálnější a nejpopulárnější typ mopů. Skvěle se hodí pro vytírání větších ploch. K dispozici je pro ně také široká paleta návleků. Ideální jsou návleky z mikrovlákna, která dokáží účinně zachytávat nečistoty a výrazně tak usnadňují úklid. Navíc je můžete prát v pračce.

Třásňové mopy: pokud se váš byt skládá spíše z většího počtu menších nebo členitějších ploch, tradiční třásňové mopy jsou pro vás tou pravou volbou. Snadno se s nimi dostanete pod nábytek a vytřete každé zákoutí vašeho bytu. Jejich silnou stránkou je rovněž vysoká absorpce vlhkosti.

Rotační mopy: mohou být ploché i třásňové. Jsou perfektní volbou pro dřevěné podlahy a další typy povrchů, které jsou citlivější na kontakt s vodou. Otočný kloub, na kterém je uložena hlavice mopu totiž umožňuje pohodlné, a navíc maximálně efektivní ždímání. Mop tak vyždímáte prakticky do sucha, což ocení nejen citlivější podlahy, ale i vaše ruce, které díky tomu vůbec nepřijdou do kontaktu s vodou.

Sprejové mopy: nový typ mopů. Jejich největší předností je pohotovost a skladnost. Do hlavice mopu se nalije voda s čisticím prostředkem a ta je následně integrovaným rozprašovačem nanášena na podlahu. Některé typy si vystačí pouze s plněním vodou, jiné však vyžadují speciální přípravek pro ošetření citlivých podlahových povrchů. Využití pro konkrétní typ podlahy závisí také na kvalitě provedení ždímacího systému.

Robotické mopy: automatizovaná „prachovka“, která pracuje za vás! Stačí zapnout a sledovat, jak tento šikovný pomocník posbírá veškeré drobky, prach, chlupy nebo třeba vlasy, čímž vám výrazně usnadní úklid. Jejich hrany jsou uzpůsobeny tak, že se dostanou i do rohů a díky inteligentním senzorům bez problémů rozeznají každou překážku. Zásluhou malé výšky proniknou pod většinu nábytku, žádná nečistota tak před nimi není v bezpečí. Výhodou je i fakt, že je můžete použít na jakémkoliv typu tvrdých podlah. Fungují na dobíjecí baterie a bez kabelů. Ideální jsou robotické mopy tam, kde je potřeba častější úklid – například domácnost se zvířaty.

Parní mopy: speciální typ mopů určený k čištění podlah. K úklidu nepoužívají čisticí prostředek nýbrž horkou páru vznikající ohřevem vody v přístroji. Velkou výhodou parních mopů je, že úklid probíhá bez použití jakýchkoliv chemických prostředků. Bez problémů je tak můžete využívat v domácnostech alergiků či bytech s malými dětmi.

Porovnání jednotlivých mopů

Typ mopu

Výhody

Nevýhody

Plochý

+ na větší plochy

+ možnost využití návleků

- nevhodný pro členitější povrchy

Třásňový

+ dostane se i do hůře dostupných míst

+ skvěle absorbuje vlhkost

- méně efektivní na větších plochách

- nehodí se na citlivější podlahy

Rotační

+ maximálně účinné ždímání

+ vhodný i pro citlivé povrchy

+ může být plochý nebo třásňový

- vyšší pořizovací cena

Sprejový

+ skladný

+ jednoduché použití

- pro citlivější podlahy použitelný jen se speciálním přípravkem

- vyšší pořizovací cena

- vyšší hmotnost výrobku

Robotický

+ pracuje zcela samostatně

+ dostane se pod většinu nábytku

+ vhodný pro jakékoliv podlahy

- vyšší pořizovací cena

parní

+ úklid bez použití chemických prostředků

- vhodný jen pro méně citlivé podlahy

- k provozu potřebuje elektrickou energii

Mopy dle typu podlah

PVC, lino, vinyl, marmoleum – nenáročné povrchy, na které můžete použít jakýkoliv typ mopu.

Dlažba – i v tomto případě lze využít jakýkoliv mop. Na plochý mop je dobré nasadit hrubší textilní návlek pro efektivnější sběr nečistot ve spárách.

Dřevo, korek, laminát – citlivé materiály, které je nejlepší vytírat co nejvíce na sucho. Ideální volbou jsou proto robotické nebo ploché rotační mopy s návlekem z mikrovlákna.

Mramor a kamenné plochy – tyto podlahy mohou být náchylné na poškrábání, proto doporučujeme plochý mop s návlekem z mikrovlákna.