Před pár lety po nich nebylo vidu ani slechu. Jako milovníci (nejen) outdoorových sportů jste ale již určitě slyšeli o zajímavých létajících zařízeních tzv. dronech, které dokáží snímat krajinu z ptačí perspektivy, či vás dokonce následovat během toho, co se řítíte na svém motocyklu, jedete na lyžích, surfujete nebo třeba stojíte uprostřed louky a máváte na něj. A možná vás současně napadlo, že zážitky zprostředkované takovým zařízením půjdou ruku v ruce s astronomickými investicemi. Vězte, že to není tak úplně pravda. Ujasníte-li si své potřeby a portfolio „vylomenin“, které s ním chcete provádět, můžete si užít doslova za pár korun. Ostatně mnohé z dronů pořídíte jako základ, ke kterému později dokupujete další a další doplňky.







drony
Neomezené možnosti dronu? Téměř ano
Léta to, fotí to, vyhýbá se to překážkám, dokonce se to i samo vrací domů. Na začátku by měla stát otázka, co vás na dronu tak uchvátilo. Je to schopnost létat a vyvádět ve vzduchu neplechy? Pak se příliš nemusíte trápit pokročilou výbavou. Jde vám o fotografování, zachycování krajiny z nevídaných perspektiv a detailní snímání (nejen) vašich sportovních kreací? Pak se bez profesionálního zařízení neobejdete. Ale pozor! Dron je třeba nejprve se naučit ovládat. Proto i při ambicích jednou pořizovat dechberoucí fotografie z pobřeží moře, je lepší začít takzvaně od píky. A základní model za pár stovek může být tím pravým řešením.

První krůčky pilota aneb žádný učený z nebe nespadl
Jestliže se se schopnostmi dronů teprve seznamujete, není třeba vyrážet na rozlehlý palouk. První pilotáž je možné podniknout na zahradě, parkovišti nebo třeba i doma. K zajištění bezpečnosti se volí vrtule po obvodu kryté, vhodné je také vybírat letoun s prostorem pro dodatečnou instalaci snímacího zařízení (foťák, kamera apod.). Určitě by neměl být problém sehnat náhradní díly – občasné havárce se zpočátku nevyhnete a ideální je také mít možnost dokupovat různé příslušenství.
S nejjednoduššími modely jde ruku v ruce nízká hmotnost, na otevřeném prostranství s proměnlivými povětrnostními podmínkami tedy opatrně. Taková zařízení mohou ztrácet stabilitu. Náraz do zdi, přišlápnutí vrtule či pár dešťových kapek by nemělo znamenat katastrofu. Pokud se však s dronem vydáte do extrémnějších podmínek, je třeby vybírat odolnější model. A nezapomínejte také na výkonnější akumulátor - s dronem s lepší baterií vydržíte ve vzduchu nesrovnatelně déle.

Opravdový pohled z ptačí perspektivy
Skutečná zábava přichází na řadu ve chvíli, kdy již víte, že koptéry jsou vaší parketou a jste ochotni se s nimi seznámit blíže jako vysoce motivovaný začátečník. Zde byste již měli mít jasno, kde a jak chcete létat, a především kolik jste ochotni do svého koníčku investovat. Ačkoliv zpočátku budete utrácet jen za náhradní vrtule, případně akumulátor, později se spektrum rozšíří o celou řadu speciálních dílů. Do popředí se opět dostane otázka výdrže akumulátoru – hodnota je výrobci uváděna zpravidla ve stavu bezvětří a také by vás mělo zajímat, jaký dosah má vysílač. Skutečným kouzlem létání je přece jen schopnost překonat větší vzdálenosti.
Kromě univerzálních letounů (Ready to fly), které mají vše potřebné již v balení, bude o vaši pozornost usilovat pestrá paleta modelů, zdůrazňující vždy odlišné aspekty létání. U jednoho budou nejvýraznější akrobatické dovednosti, u jiného výkonnostní parametry, u dalšího třeba schopnost pořizovat kvalitní fotografie, objevují se rovněž lifestylové koptéry. Svou roli například hraje podporovaný komunikační protokol mezi vysílačem a dronem (možnost spárovat více letounů), počet kanálů vysílače či s kolika články baterie si ovladač poradí. A to je stále jen začátek. Pohrát si lze prakticky s jakýmikoliv parametry pro dosažení vysněné letové charakteristiky. K tomu je třeba dobře znát možnosti dronu.

Několik modelů, které by vás mohly zaujmout
Kritérií k výběru správné koptéry je celá řada. Máme-li jasno, co s ní chceme provádět, orientovat se můžeme dle hlavního zaměření:
- Univerzální dron: uplatní každý, kdo nemá specifické požadavky. V jeho výbavě často najdeme GPS pro lokalizaci polohy, základní softwarovou výbavu, optimalizaci pro instalaci kamery a schopnost dosahovat „slušné“ rychlosti.
- Akrobatický dron: jeho zaměření je jasné. Zvládá provádět sérii náročnějších pohybů a kreací a poskytnout tak to nejlepší zázemí pro vyřádění se ve vzduchu. Samozřejmostí je přepínání se mezi režimy 6G a 3D a tím i let vzhůru nohama, aniž by do toho zasahoval gyroskop.
- Závodní dron: řítit se s větrem o závod, toť jediným posláním těchto divochů. Jsou určeny pokročilým uživatelům, kteří jsou dokonale obeznámeni s bezpečnostními pravidly jejich užívání a neponechávají nic náhodě. Nejde o žádná přehnaná opatření. Závodní drony se dokáží pohybovat až 260 km/h a neuvěřitelně rychle akcelerovat. Jejich součástí bývá integrovaná kamera, přenášející obraz do brýlí pilota.

- Dron „kameraman“: jejich nabídka na trhu je velmi široká. Hlavní úlohu hraje kamera – ta je buď integrovaná, nebo připevněná na stabilizovaný závěs, nejčastěji pořizuje záznamy ve 4K (3840 x 2160 bodů) a Full HD rozlišení (1920 x 1080 bodů). Obdobně klíčovou úlohu sehrává poziční systém pro dosažení větší přesnosti při létání naprogramovaných misí a prodloužená doletová vzdálenost. Ta činí minimálně jeden kilometr, přičemž doba strávená v letu na jedno nabití akumulátoru překračuje 16 minut.
- Lifestylový dron: nevíte, co si pod „image“ dronem představit? Odpověď není tak složitá, jak se může zdát. Jde o letouny s jediným cílem: pořizovat co nejpůsobivější selfíčka. Výbava není tak důležitá jako v předchozím případě, nicméně dron musí být schopen se spárovat s vaším chytrým zařízením (telefonem, tabletem apod.) a měl by být schopen reagovat na vaše pohyby.
Co vás (ne)čeká v cenových kategoriích
Je-li vám zatěžko vybírat si dle parametrů a zaměření, učiňte si startovací pozici z částky, kterou jste ochotni do svého koníčku investovat. Jsou to řádově tisíce, nebo několik desítek tisíc? A jste začátečníci, nebo si letoun vybíráte již jako zkušení piloti?
- Hračky (do 5 000 Kč): vedle klasických dronů existují i modely, které stojí jakoby mimo kategorii a neslouží ani tak primárně k seznámení se s dronní technologií jako především (a mnohdy pouze) pro zábavu. Ano, tušíte správně. Jde především o „hračky“. Jejich cena obvykle nepřesahuje 5 000 korun a určeny jsou hlavně dětem a dospívajícím, byť se s nimi dokáže vyřádit i dospělý. Orientují se na co nejjednodušší ovládání, výbava nabízí pouze nezbytný základ. Nezřídka je k dispozici možnost dodatečné instalace outdoorové kamery a tzv. oblouků na ochranu vrtulí před poškozením. Doba letu je omezena na několik minut, k dispozici jsou dva či tři letové režimy.
- Začátečníci (do 10 000 Kč): cenová hladina pro všechny, kteří se s technologií dronů chtějí seznámit, a je možné, že na této úrovni i zůstanou. Vedle modelů připomínající hračky pro děti zde najdete i drony se solidní výbavou, představující základ pro počáteční leteckou průpravu. Mohou se navíc pochlubit jednoduchým ovládáním vycházející vstříc i mobilním telefonům, nebo možností instalovat outdoorovou kameru. Je třeba se ale smířit spíše s průměrnou kvalitou snímků. Ostatní dovednosti se odvíjí od možnosti doplnění o další příslušenství.

- Nadšený amatér (10 až 20 000 Kč): očekávejte pokročilejší zařízení pro uživatele, který má již nějaké letecké kušenosti za sebou. Samozřejmostí je kamera s rozlišením 4K či Full HD, které je doprovázeno stabilizací. Vyšší cena se odráží v kapacitě akumulátoru - na jedno vydrží asi 15 minut, což představuje potenciál dosahovat větší letecké vzdálenosti. Nezbytností se tak stává GPS pro lokalizaci polohy. Řízení se podobně jako v předchozím případě ujmete pomocí telefonu, ale i speciálním ovladačem s širší paletou zajímavých funkcí.
- Pokročilý uživatel (20 až 30 000 Kč): s narůstajícími zkušenosti rostou i nároky na kvadrokoptéru. S investicí 20 000 korun a více se prodlužuje výdrž dronu na jedno nabití a rozšiřuje se příslušenství. Větší důraz je kladen na dosah vysílače, kvalitní GPS a navigační funkce. Zde se již není třeba obávat kolísavé kvality záznamu, samozřejmostí je vysoké rozlišení fotografií i videa, o jejichž bravurní ostrost se postará zdokonalená stabilizace.
- Profesionál (30 000 Kč a více): „hračky“ pro profesionální uživatele – jsou připraveny splnit i ty nejnáročnější požadavky pro pohyb v terénu. Stále častěji se setkáváme s modely, které jsou nezbytnou výbavou některých profesí, neboť dokáží proniknout do obtížně přístupných míst. Dbáno je na kamery nejvyšší třídy, konstrukci z lehkých a odolných materiálů a široké spektrem navigačních a protikolizních senzorů. Výbava v podobě příslušenství je královská, a pokud již něco chybí, snadno lze dokoupit. Dolet zpravidla dalece přesahuje vnímatelnost pouhým okem.
Povinné i nepovinné příslušenství
Ať již se z vás stane profi pilot nebo zůstanete u příležitostného létání, stěží se obejdete bez příslušenství. Někdy jde o nezbytnosti v podobě vrtulí, pohonných jednotek a nabíječek, jindy o různé prvky a drobnosti, které vám jakožto uživateli zpříjemňují let nebo zvyšují bezpečnost.
- Baterie: mají zásadní vliv na to, jak dlouho se svým letounem budete moci brouzdat po výškách, aniž by hrozilo, že někde zůstane viset nebo se nestřídmě brzy v režimu „návratu domů“ vrátí do výchozí pozice. Bohatá nabídka baterií je k dispozici například u populárních dronů DJI (Mavic, Phantom apod.), není problém tak v ceně okolo tří tisíc získat k dispozici asi půl hodiny letového času, někdy i s vychytávkami, jako je ochrana proti úplnému vybití baterie nebo funkce samovybití do skladovacího napětí.
- Nabíječka: je součástí výbavy, nicméně sehnatelná i samostatně. Může se podobat běžnému USB disku s kabelem.
- Vrtule: pokud je letoun vstřícný experimentům, lze s jejich pomocí podstatně ovlivňovat parametry létání a regulovat pohyb či snižovat hladinu hluku. Odtud již není daleko k pohonným jednotkám, rovněž klíčové součásti koptéry. Někdy dodávaná spolu s vrtulemi, jindy samostatně – opět na výběr dle možností stroje a pokročilosti uživatele.
- Další příslušenství: setkat se tak lze například s brýlemi pro bezdrátový přenos obrazu, kterým nechybí prvky pro přímé ovládání záznamu videa a fotografií, ale i s kryty stabilizátoru, kabely k připojení mobilního telefonu, sady ochranných oblouků, přistávací plochy, přenosné kufříky, FPV brány apod. Veškeré příslušenství k dronům najdete tady.

Zajímá mne srovnání jednotlivých dronů:


Nejoblíbenější výrobci dronů:








Mám dotaz k: