Jak vybrat mobil?

Asi těžko najdeme používanější a rozšířenější kus elektroniky než je mobilní telefon. Má ho dnes prakticky každý. Ovšem zdaleka ne každý je se svým kouskem spokojen. Mnohdy přitom stačí jen maličkost, například zvolit přístroj s nepatrně jinou konfigurací, abyste spokojení byli! A právě od toho je tu náš průvodce, který vám s výběrem nového mobilu maximálně pomůže.

Jaké jsou nejdůležitější parametry při výběru mobilního telefonu?

Základní rozdělení – ne každý je SMART

I když trhu drtivě vládnou smartphony, výrobci stále nezapomínají ani na klasické tlačítkové mobily. Ty sice nenabízejí zdaleka tolik funkcí, špičkové fotoaparáty ani mnohé další supermoderní technologie, mají však několik výhod, které nejeden uživatel vyhledává. Kromě jednoduchého ovládání, o které se starají fyzická tlačítka (nemusíte tak prsty matlat displej), je jejich velkým plusem odolnost a také dlouhá výdrž baterky, pohybující se v řádu více dnů (mnohdy i přes týden).

Pokud potřebujete telefon čistě jen na volání a psaní SMS, vystačíte si s přístrojem se základními funkcemi, který se dá sehnat i pod tisíc korun. Lepší tlačítkové mobily jsou pak vybaveny i foťákem, GPS, hudebním přehrávačem a umožní vám připojit se k internetu.

Jaký typ mobilu je pro vás ten pravý? 

Mobilní telefony nabízejí nepřeberné množství technologií a funkcí. V závislosti na výbavě se dělí do tří základních kategorií:

  • Low-end: nejnižší třída v cenovém rozmezí cca 1500–4800 Kč. Bez větších problémů zvládají všechny základní činnosti, jako je surfování po internetu, používání běžných aplikací a nechybí jim ani jednodušší fotoaparát. Displeje mají obvykle nižší rozlišení. I do této třídy už pronikly moderní konstrukce telefonů s minimálními rámečky (tzv. FullView displeje). Tyto mobily nejsou určeny pro hraní náročných her. Občas se můžete setkat s nižší plynulostí a limitováni můžete být také nižší kapacitou úložiště. Pro nenáročné uživatele jsou však zcela dostačující.
  • Střední třída: přístroje v cenovém rozpětí cca 5000–12000 Kč. Svými parametry uspokojí naprostou většinu uživatelů. Nabízejí dostatečně kvalitní fotoaparát (většinou duální) a hezké displeje s obvyklým rozlišením Full HD. Výkon většinou postačí i pro většinu náročných aplikací a her. Také chod těchto telefonů je naprosto plynulý. Oproti nejvyšší třídě chybí především nejnovější technologické vychytávky a maximální výkon.
  • High-end telefony: TOP smartphony v ceně od 12000 Kč až po cca 30000 Kč. Pyšní se maximálním výkonem, nejnovějšími technologiemi, špičkovými foťáky i prvotřídními displeji. Bez problémů si poradí i s nejnáročnějšími hrami. Rovněž mají špičkovou a atraktivní konstrukcí a takřka veškerými vychytávkami, co dnešní trh mobilních telefonu nabízí. Určeny jsou pro všechny, kteří se spokojí jen s tím nejlepším. 

Displej je základ

Na obrazovce se odehrává vše podstatné. Není proto divu, že právě velikost a kvalita displeje je tím, co nás při nákupu zajímá nejvíce. Trendem poslední doby jsou FullView displeje, tedydispleje, které zabírají maximum čelní plochy telefonu. Výrobci tak díky tomu mohou zvětšovat velikost zobrazené plochy, aniž by přitom rostly rozměry telefonu. A to je rozhodně skvělé!

Displeje podle velikosti:

  • Do 3“: vesměs se jedná o tlačítkový telefon.
  • 3 - 4,2“: patří sem větší tlačítkové mobily a low-endové smartphony. Vybavenější přístroje sem obvykle nepatří. 
  • 4,2 - 4,8“: ideální volba pro ty, kteří touží po chytrém telefonu kompaktních rozměrů. Oproti minulosti se nabídka v této skupině telefonů zúžila, přesto však není problém najít zde povedené kousky i těch nejvyhlášenějších značek, jako jsou Apple, Samsung či Sony.
  • 4.8 - 5,4“: dnes velmi oblíbená velikost smartphonu, dostatečná pro hraní her i sledování videí. Zároveň se tyto přístroje vejdou do většiny kapes a padnou i do dlaně.
  • 5,5“ a více: zásluhou FullView technologie jsou právě telefony s úhlopříčkou +- 6“ hitem současnosti. Díky minimálním rámečkům totiž může být 6“ telefon menší, než jeho 5,5“ předchůdce s klasickými okraji. Při zachování rozumných rozměrů tak můžete využívat opravdu velký displej vhodný pro multimediální využití.

Displeje podle rozlišení:

U mobilů se dnes nejčastěji setkáte se třemi základními rozlišeními a jejich odvozeninami, upravujícími přesnou hodnotu rozlišení podle poměru stran displeje. Vyšší rozlišení znamená vyšší jemnost displeje. Určitě ale nedoporučujeme hnát se za každou cenu za co nejvyšším rozlišením. Takové displeje jsou totiž dražší a rychleji vybíjejí baterku (protože zobrazují víc obrazových bodů), přičemž především u menších úhlopříček je rozdíl mezi jednotlivými rozlišeními pouhým okem takřka neznatelný.

  • HD (1280 x 720): dnes nejnižší běžně použité rozlišení. Zcela dostačující pro telefony cca do 4,8“.
  • Full HD (1920 x 1080): nejběžnější rozlišení. Jeho jemnost je dostačující pro drtivou většinu přístrojů.
  • WQHD (2560 x 1440): pyšní se jím některé TOP smartphony. Nabízí extrémně vysokou jemnost displeje, počítat však musíte s vyšší spotřebou.

Řada výrobců dnes umožňuje přepínat mezi jednotlivými rozlišeními, což se hodí například ve chvíli, kdy potřebujeme prodloužit výdrž baterie.

Displeje podle použité technologie:

  • OLED: nejkvalitnější, ale také nejdražší typ displejů. Chlubí se především věrným zobrazením černé a skvělým kontrastem. Mají také nižší spotřebu energie. U mobilů se nejčastěji setkáte s displeji s tzv. aktivní maticí označovanou jako AMOLED.
  • LCD: vyšší spotřeba, ale výrazně nižší cena. Nejrozšířenějším typem LCD obrazovek u mobilů jsou IPS displeje  s věrným zobrazením barev a skvělými pozorovacími úhly. Vybaveny jsou jimi takřka všechny telefony střední třídy ale i mnohé TOP smartphony. U nejlevnějších mobilů se pak můžete setkat ještě se staršími TN displeji, které mají nejnižší výrobní náklady. 

Procesor – srdce každého telefonu

U procesorů sledujte primárně počet jader a jejich frekvenci. V současnosti se nejčastěji setkáte se čtyřjádrovými a osmijádrovými procesory. Zjednodušeně se dá říci, že čím více jader, tím lépe. Hodnota frekvence pak charakterizuje počet instrukcí, které procesor zpracuje za jednu sekundu. I tady platí, že více znamená lépe. V současnosti se frekvence mobilních procesoru pohybuje mezi 1,1 – 2,4 GHz. Pro plynulý chod systému se jako minimum doporučuje čtyřjádrový procesor s frekvencí alespoň 1,4 GHz.

Hlavní výrobci procesorů:

  • Qualcomm: jeho procesory Snapdragon dlouhodobě patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější mobilní CPU. Jednotlivé řady procesorů jsou označeny trojčíslím, přičemž platí – čím vyšší číslo, tím výkonnější procesor.
  • MediaTek: s procesory tohoto tchajwanského výrobce se nejčastěji setkáte v přístrojích nižších tříd. Vyjma levných procesorů se však výrobce stále častěji prosazuje i v přístrojích vyšších tříd, úspěchy sklízí zejména jeho nejvyšší řada CPU Helio.
  • Huawei: Huawei resp. jím vlastněná společnost HiSilicon vyrábí procesory s označením Kirin. Ty jsou oceňovány pro svůj vysoký výkon i úspornost. I zde platí, že čím vyšší číslo je v označení procesoru, tím je výkonnější.
  • Samsung: pro své TOP přístroje využívá Samsung vlastní osmijádrové procesory Exynos. Jejich chloubou je především výkonný grafický čip.
  • Apple: si své procesory nechává vyrábět jinými firmami. Označuje je písmenem „A“ a dvojčíslím, přičemž znovu platí, že vyšší číslo = vyšší výkon. 

Operační paměť RAM – zajistěte si plynulý chod

Operační paměť RAM slouží jako  dočasné úložiště běžících procesů a souborů. Čím větší kapacitu tedy má, tím více aplikací může být aktivních na pozadí. To má podstatný vliv na plynulost a rychlost systému.

  • 1GB operační paměť: naprosté minimum. Přístroje disponující touto kapacitou paměti si již neporadí s náročnějšími aplikacemi a nevyhnete se ani občasným zásekům.
  • 2-3GB operační paměť: současný standard dostačující pro pohodlné fungování telefonu. U náročnějších aplikací a her může být tato kapacita limitující, v běžném provozu vám však tato hodnota postačí.
  • 4GB operační paměť a větší: tato kapacita je dostatečná pro všechny současné aplikace včetně nejnáročnějších her

Fotoaparát – o co se zajímat?

„Jak dobře to fotí?“ Tak zní otázka, kterou si před koupí mobilního telefonu pokládá většina zákazníků. Focení mobilem je IN, ať už jde o klasické snímání zadním fotoaparátem, nebo pořizování tolik populárních selfie. Co je o mobilním foťáku dobré vědět?

Rozlišení

Počet megapixelů je dlouhodobě přeceňovaný údaj, který na kvalitu fotografie nemá podstatný vliv. Důležité je, aby měl hlavní foťák alespoň 8 Mpx, pro dostatečné rozlišení fotky a případné pořizování výřezů. Zda však budete fotit snímačem se 13 nebo nad 16 Mpx ve výsledku takřka nepoznáte.

Světelnost

Světelnost (f) určuje, jak si fotoaparát poradí v horších světelných podmínkách. Čím nižší číslo světelnosti má, tím lépe dokáže foťák fotit za horšího světla. Zároveň nízká světelnost umožňuje docílit efektního rozostření pozadí na fotkách. Světelnost se u mobilních foťáku neustále zlepšuje. V současnosti se dá říct, že dobré hodnoty jsou cca do f/2.2, nejlepší mobilní foťáky dosahují světelnosti i f/1.5.

Duální snímač

Většina dnešních smartphonů je vybavena duálním zadním fotoaparátem (a některé přístroje mají duální i přední fotoaparát). Využití dvousnímačového fotoaparátu se může u jednotlivých přístrojů lišit.  Nejčastěji se druhý snímač využívá pro efektivní rozostření pozadí. Časté je také jeho využití coby optického zoomu (můžete přiblížit snímanou scénu bez ztráty kvality). Další používanou variantou je pak použití monochromatického druhého snímače. Tím dojte ke zvýšení citlivosti foťáku, což vede ke kvalitnějším snímkům za zhoršených světelných podmínek. Celkově se dá říct, že duální snímače přispívají ke zvýšení kvality a atraktivity fotografií pořízených mobilem.

Stabilizace a automatické ostření

Stabilizace je důležitá k tomu, abyste dokázali pořídit ostré snímky i za šera. Horší fotoaparáty mají pouze elektronickou stabilizaci, která zajišťuje ostřejší fotky na úkor vyššího šumu (zvedá ISO). Kvalitnější přístroje proto mají optickou stabilizaci, která vám umožní dosáhnout ostřejších snímků bez ztráty kvality. Důležité také je, aby přístroji nechybělo kvalitní automatické ostření pro snadné zachycení fotografované scény.

Umělá inteligence

Se správným ostřením a celkově optimálním nastavením fotoaparátu dnes stále častěji pomáhá umělá inteligence. Ta dokáže vyhodnotit zaměřenou scénu a všechny klíčové parametry nastaví tak, abyste dosáhli optimálního výsledku snímku. Mimoto umí umělá inteligence pomoci například i s následným tříděním snímků například podle místa či data pořízení nebo typu snímku (portrét, krajina apod.).

Snímání videa

Pro mnoho uživatelů je důležitá rovněž kvalita natáčení videa. Většina smartphonů si poradí s Full HD rozlišením, TOP přístroje ale zvládnou i 4K záznam s rozlišením 3840 x 2160. Pro natáčení videí v horším světle se velmi hodí optická stabilizace. Kromě klasických videí dnes lepší přístroje dokáží vytvářet například i efektivně zpomalená slow-motion videa.

Interní paměť – mějte dostatek místa pro své fotky nebo aplikace

Dalším z důležitých parametrů je kapacita úložiště pro vaše data. Zatímco u tlačítkových mobilů si vystačíte se 4 GB paměti, pro smartphony je tato kapacita málo. Je to jednak tím, že smartphony nabízejí širší možnosti využití a také proto, že část kapacity si ukousne operační systém a případná grafická nástavba výrobce (nejčastěji 3-8 GB). Za použitelné minimum se tedy dá považovat 8 GB, raději však doporučujeme sáhnout po 16-32GB úložišti. Uživatelé, kteří často fotí, pořizují videa, hrají hry nebo v telefonu sledují filmy či poslouchají hudbu, by pak měli volit kapacitu 64 GB a více.

Mnohé přístroje umožňují rozšířit úložiště prostřednictvím microSD karet. Jejich maximální podporovaná kapacita bývá nejčastěji 256 GB, skutečnou hodnotu je však vždy třeba ověřit u konkrétního přístroje. Pozor také na smartphony s hybridními sloty. U nich si totiž budete muset vybrat, zda budete využívat kombinaci SIM + microSD karta nebo dvě SIM karty

Kapacita baterie – klíč k dlouhé výdrži

Má zásadní vliv na výdrž telefonu. Kromě samotné kapacity je však třeba sledovat i ostatní parametry přístroje. Telefon s menším HD displejem bude mít nižší spotřebu než 5,5“ model s Full HD obrazovkou. Standardní hodnota, slibující 1-2denní výdrž, je dnes cca 3 000 mAh. U telefonů s HD displejem se nemusíte bát vsadit ani na o něco menší baterii. Pokud se naopak chcete dostat nad dva dny výdrže, je třeba vsadit na smartphone s kapacitou baterie cca 4 000 mAh a víc.

Na konektivitě záleží

Existuje velké množství síti a konektorů, které může telefon využívat. Jaké jsou ty nejdůležitější konektory?

  • Micro USB: slouží k nabíjení telefonu a také přenášení dat z/do počítače. V dnešní době je pozvolna nahrazován konektorem USB-C.
  • USB-C: moderní náhrada micro USB. Využívá se k přenosu dat, nabíjení, ale např. i k připojení sluchátek. Disponuje jím většina nových zařízení.
  • Lightning: univerzální konektor používaný v zařízeních Apple.
  • 3,5mm Jack: konektor pro sluchátka. Mnozí výrobci od něj v poslední době upouštějí a nahrazují ho redukcí pro připojení sluchátek přes USB-C.

Bezdrátová konektivita:

  • Wi-Fi: slouží k bezdrátovému připojení vašeho telefonu k internetu. Najdete ji ve většině domácností, často bývá volně dostupná i na veřejných prostranstvích.
  • 4G LTE: pokud využíváte nebo plánujete využívat mobilní internet, rozhodně vsaďte na přístroj podporující 4G LTE internet. Ten přináší oproti předchozímu 3G internetu obrovský pokrok a rychlost a použitelnost je mnohdy u LTE srovnatelná s Wi-Fi připojením. Před koupí ještě zkontrolujte, zda telefon podporuje v Česku nejpoužívanější LTE frekvenci 800 Hz.
  • Bluetooth: využijete ho k přenosu dat (např. fotek) mezi dvěma zařízeními na kratší vzdálenost.
  • GPS (popř. Glonass, Galileo, Beidou): navigační systémy sloužící k určení vaší aktuální polohy. S vhodnou aplikací využijete GPS jako navigaci v autě či terénu, důležitá je i při měření vašich pohybových aktivit (např. zdolané vzdálenosti).
  • NFC: moderní technologie sloužící pro komunikaci dvou zařízení na velmi krátkou vzdálenost. Využití najde například u bezkontaktních plateb, pro rychlou konfiguraci telefonu jediným dotykem atd. 

Technologie a funkce, které oceníte

  • FM rádio: u telefonů s vestavěným rádiem můžete pomocí sluchátek naladit klasické rozhlasové stanice.
  • Čtečka otisků prstů: oblíbený způsob zabezpečení. Čtečka se obvykle nachází buď na zádech telefonu nebo na čelní straně pod spodním okrajem displeje. Často funguje i jako ovládací tlačítko.
  • Čtečka obličeje: moderní způsob odemykání. Stačí se na telefon podívat a ten se zpřístupní. Přestože tato metoda zatím není vždy 100%, jedná se o nejpohodlnější styl odemykání smartphonu.
  • Notifikační dioda: svým blikáním či svícením oznamuje novou událost v telefonu (např. příchozí e-mail, SMS). Obvykle lze nastavit libovolné barvy dle konkrétní události.
  • Always-on: technologie často nahrazuje právě notifikační diodu. Nejdůležitější informace zůstanou zobrazeny i po zhasnutí displeje. Nevýhodou je zvýšení spotřeby mobilu.
  • Bezdrátové nabíjení: umožní nabíjet telefon bez jeho fyzického připojení k nabíjecímu kabelu.
  • Dual SIM: v telefonu lze používat dvě SIM karty najednou. Jednoduše tak můžete oddělit například pracovní a soukromé kontakty. Další možností je používat jednu SIM pro telefonování a druhou SIM na data. Při nákupu si zkontrolujte, zda slot na druhou SIM není hybridní. Pokud ano, není možné používat zároveň druhou SIM a microSD kartu – obě se totiž vkládají do stejného šuplíku).
  • Zvýšená odolnost: garantuje že si telefon poradí i v obtížnějších podmínkách. Nejčastěji se setkáte s odolností IP68. Číslo 6 znamená, že je telefon odolný vůči vniknutí prachu, 8 pak říká, že telefon přežije ponoření do vody do hloubky 1 metru na 30 minut. 

Jaký zvolit materiál?

  • Plast: je velmi lehký, ale poměrně křehký. Využívá se především u levnějších přístrojů.
  • Kov: většinou jde o hliníkové slitiny. Telefony jsou poměrně odolné, mají však vyšší hmotnost.
  • Sklo: v současnosti velmi oblíbený materiál u TOP přístrojů.Skleněné telefony skvěle vypadají, na druhou stranu jsou však náchylné k ulpívání otisků prstů.

Operační systém aneb Google versus Apple

Ve světě chytrých telefonů v současnosti vládnou pouze dva operační systémy:

  • Google Android: otevřený operační systém od Google je zdarma. Velmi rychle se rozšířil a v dnešní době ho využívá drtivá většina výrobců. Ti si ho často sami upravují k obrazu svému, vyjma čistého Androidu se tak můžete setkat s celou řadou grafických nástaveb, které více či méně modifikují původní vzhled systému. Velkou výhodou je také množství aplikací, kterou jsou dostupné v obchodě Google play. V obrovské otevřenosti a modifikovatelnosti systému se ale zároveň skrývají nevýhody. U levnějších nebo špatně odladěných telefonů se můžete setkat s horší plynulostí systému, narazit můžete na občasnou nekompatibilitu aplikací a také aktualizace na novější verzi Androidu a rychlost jejich vydání závisí jen a pouze na výrobci telefonu.
  • Apple iOS: operační systém od Apple patří naopak mezi systémy uzavřené.Setkáte se s ním výhradně na přístrojích Apple. Jakékoliv výraznější úpravy vzhledu i jednotlivých funkcionalit systému nejsou možné. Zároveň však tyto omezení znamenají, že systém je maximálně bezpečný, dokonale přehledný a jednoduše ovladatelný i pro méně zkušené uživatele. Stejně jako u Androidu je k dispozici vlastní obchod s aplikacemi a hrami AppStore, ve které najdete nepřeberné množství položek. 

Příslušenství a nositelná elektronika pro větší možnosti chytrých telefonů

mobilům samozřejmě existuje nepřeberná škála příslušenství. Dokoupit tak můžete nejrůznější pouzdra a kryty, ochranné fólie, drátové i bezdrátové nabíječky, propojovací kabely, držáky do auta i na kolo nebo pouzdra pro sportovce. Abyste na cestách nikdy nezůstali bez fungujícího telefonu, můžete dokoupit buď náhradní baterii, nebo power banku. Milovníci focení si pak jistě přikoupí oblíbenou selfie tyč.

Smartphony odstartovaly velký rozmach další nositelné elektroniky. Koupit si tak můžete například chytré hodinky nabité funkcemi, fitness náramky hlídající váš pohyb, akční kamery, jež zachytí vaše dobrodružství a spoustu dalších produktů, které váš život udělají jednodušší a zábavnější.

Nejoblíbenější výrobci mobilních telefonů:

Příslušenství, které by se vám mohlo ke smartphonům hodit:

Doporučené produkty