Jak vybrat autokameru?

Jste často na cestách? Hodil by se vám v autě spolehlivý svědek pro případ nehody a zároveň strážce pro chvíle, kdy se od vozu vzdálíte? Autokamera je tím správným řešením. Jak už to ale chodí, výběr té správné není snadný. I levná autokamera totiž obvykle zvládne více než pouhý videozáznam. Na co se při nákupu zaměřit, vám prozradíme v našem článku.

Autokamera jako očitý svědek

Primárním úkolem autokamery je sledovat dění před vozidlem a po doplnění vhodného příslušenství i za ním. Základní určení je jasné. Představte si situaci, že stojíte na semaforu, řidič automobilu před vámi do vás nacouvá a pak vás ještě označí za viníka. Slovo proti slovu, pokud po ruce nemáte očitého svědka, nevina se prokazuje obtížně. Jestliže ale máte k dispozici autokameru, která incident zaznamenala, máte v podstatě vyhráno. Dbát byste měli pouze na dodržování legislativy pro správnou instalaci přístroje do vozidla a výběr modelu, jenž vám bude sedět na míru. 

Na co se orientovat při nákupu autokamery?

Na úvod je dobré zodpovědět si několik jednoduchých otázek:

  • Jak často ji budete využívat? Jste-li na každodenních vyjížďkách, nevyplatí se šetřit a pořizovat si autokameru pouze se základním vybavením.
  • Jezdíte pouze ve dne, nebo i v nočních hodinách? Při častém nočním cestování pro vás bude důležitá vlastnost kvalitního nočního záznamu.
  • Bude kamera využívána jen jako důkazní materiál, nebo chcete pořizovat i působivé záběry z dovolené? Pokud platí druhá varianta, dbejte na nadstandardní výbavu. 
 

Jaký volit displej a rozlišení u autokamery?

Představte si, že před sebou máte dvě desítky autokamer a máte si vybrat tu, která nejvíce odpovídá vašim potřebám. Kde začít? V první řadě se zajímejte o rozlišení. Běžný uživatel si obvykle vystačí s rozlišením HD (1280 x 720). Pokud ale chcete zdokumentovat dovolenou nebo vytvářet fotografie, nezbytností bude alespoň Full HD rozlišení (1920 x 1080).

Za druhé je užitečné brát v potaz, do jakého vozidla chcete autokameru zabudovat a kde přesně ji chcete umístit. V žádném případě by vám neměla bránit ve výhledu. Stejně důležitý je displej. Jeho multifunkční využití výrazně usnadní práci, na druhou stranu často ovlivňuje velikost autokamery. LCD modely mohou mít úhlopříčku do 4 cm ale i nad 7,1 cm. Pracují s vysokým rozlišením, nabízejí pokročilé ovládání a vysoký uživatelský komfort. Samozřejmě však platí, že čím kvalitnější a komfortnější displej, tím vyšší cena

 

Jak velká paměť je třeba a k čemu slouží detektory?

Zajímat by vás měla také velikost interní paměti (obvykle od 0 GB do 64 GB) a případná podpora microSD karet, na něž budete záznam nahrávat.Většina autokamer je dnes vybavena funkcí cyklického natáčení, díky kterému máte po zaplnění paměti jistotu, že se zařízení „v nejlepším“ nevypne, ale začne přemazávat nejstarší záznamy. Mnohé modely mají i G-Senzor, který rozezná náraz a uzamkne právě pořizovanou nahrávku. Velmi praktické jsou též autokamery, které se dokážou s pohybem automaticky spustit. Ne vždy si totiž při usednutí za volant uvědomíte, že byste ji měli zapnout.

Není třeba se zabývat všemi funkcemi – zvláště nabídka detektorů bývá bohatá. Bez některých by ovšem úloha autokamery byla spíše poloviční:

  • Detektor pohybu: zapne nahrávání v okamžiku, kdy zachytí pohyb v okolí vozidla, což oceníte zejména tehdy, když se od něj vzdálíte.
  • Detekce rychlostních radarů: dnes je obvyklé, že vás kamera do auta upozorní na rychlostní radar. A nebojte, nejde o nic nezákonného. Systém spolupracuje s databází radarů a monitorovaných křižovatek, z nějž informace využívá.
  • Detektor polohy neboli GPS modul: doplní vaše záznamy o užitečná data, jako je aktuální poloha nebo rychlost

Kdy se vyplatí šetřit a kdy ne?

Přirozená uživatelská tendence je ohlížet se po optimálním poměru výkonu a ceny. Nejlevnější modely seženete již do tisíce korun. Ačkoliv mohou docela dobře fungovat, spokojit se budete muset pouze se základní výbavou, zpravidla jen s HD rozlišením a parametry, jež nemusejí být ve výsledku dostačující.

Zvednete-li investici na dvojnásobek, čekají vás pokročilejší snímací schopnosti, často spojené s větším zobrazovacím úhlem. Čím větší je úhel záběru, tím hůře mohou být čitelné SPZ automobilů - snímaný objekt je totiž tzv. dál od kamery. Na rozdíl od outdoorových kamer tedy doporučujeme držet se u menších hodnot - snímání s úhlem 120-140 ° je tak ideál

K vyšší třídě autokamer se dostanete v cenové relaci 2 až 5 000 Kč. Co od nich lze očekávat? Předně získáte k dispozici kvalitnější optiku, se kterou jde ruku v ruce preciznější videozáznam. Nechybí užitečné moduly jako Wi-Fi k přístupu do online sítě nebo GPS pro orientaci v neznámé lokalitě.

Rádi byste to nejlepší na trhu? Plnou výbavu spolu se skvělými záznamovými předpoklady získáte již od 5 000 Kč. Čeká vás slušná kapacita baterie, skvělé pozorovací úhly i spousta nadstandardních doplňků, o kterých si mohou nižší verze nechat pouze zdát. 

O čem vypovídá značka?

Dejme tomu, že máme jasno v tom, kde a jak často budeme autokameru využívat, jaké by měla mít schopnosti, vlastnosti a parametry. Lze se nechat inspirovat konkrétní značkou? Podobají se jejich produkty jako vejce vejci nebo je každá zaměřena trochu na odlišného uživatele? Takřka v každém oboru se setkáme s tzv. „no name“ značkami, chcete-li ale sázet na jistotu, optimální je se poohlédnout po těch osvědčených.

Patří sem zejména společnost Mio Technology. Jejich autokamery kladou důraz na kvalitní snímací technologii, přítomnost Wi-Fi poslouží k pravidelné aktualizaci softwaru, nechybí GPS a zpravidla ani schopnost pořizovat do detailu vykreslený záznam i za snížené viditelnosti.

Přešlapu se nemusíte obávat ani u sortimentu kamer společnosti Cowon Systems, uplatňující zde své zkušenosti s mikrotechnologií. Včlenit snímací technologii s velmi dobrými vlastnostmi videozáznamu se jí podařilo i do miniaturních rozměrů.

Setkáváte se často se značkou TruCam? I to má své opodstatnění. Spolu s výše zmíněnými značkami uzavírá trojici lídrů na poli automobilové snímací techniky, ovšem s tím rozdílem, že se orientuje výhradně na ni. Svými modely klade důraz na multifunkční schopnosti, jako je tvorba fotografií, cyklické nahrávání nebo velký výběr mezi jazykovými mutacemi. 

Další užitečné vlastnosti „auto“ strážců

  • Praktických a na uživatelský komfort zaměřených funkcí byste našli nepřeberně. Trendem je usnadnit ovládání, abyste byli co nejméně odváděni od řízení. Protože jde o autokameru, lze se inspirovat také parametry klasických videokamer a fotoaparátů. Rozlišení Full HD je vždy o kategorii „lepší“ než HD, čím nižší clona, tím lepší propustnost světla, zásadně ovlivňující kvalitu nahrávek za horší viditelnosti apod.
  • Můžeme se také setkat se dvěma pracovními režimy: hardwarovým a softwarovým. Jejich funkce je ryze praktická. Pomocí speciálního algoritmu vyrovnávají a eliminují záblesky světla po setmění.
  • Další zajímavá technologie nese název LDWS/FCWS. Jde o kombinaci dvou inteligentních asistenčních systémů. Zatímco LDWS upozorňuje na opuštění jízdního pruhu nekontrolovaným způsobem, FCWS eliminuje potenciální možnost kolize tím, že monitoruje situaci před vozidlem a vyhodnocuje vzdálenost vozidla před vámi.

Nejoblíbenější výrobci autokamer:

Doporučené produkty