Jak vybrat monitor dechu?

Monitor dechu je certifikovaný zdravotnický přístroj, s nímž se maminky setkávají poprvé již v porodnici. Představuje praktické a velmi užitečné zařízení, které umožňuje monitorování dechových pohybů děťátka. Jeho přítomnost pomáhá rodičům mít tak kontrolu nad dítětem i během spánku a předcházet obavám ze syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS), jehož důsledkem je právě zástava dechu. Přístroj vás upozorní i v případě, když se vaše miminko začne dávit nebo zvracet nebo pokud vdechne cizí předmět a začne se dusit.

Jak funguje monitor dechu?

Tento chytrý přístroj má za úkol snímat frekvenci dechu dítěte. Jakmile nezachytí nádech dítěte, zapne (obvykle po 20 vteřinách) zvukovou a světelnou signalizaci. Alarm se spustí i tehdy, když dechová frekvence děťátka poklesne pod 10 nádechů za minutu. Většinou stačí s dítětem zatřást, aby se probudilo a samo se nadechlo. Spuštěný alarm může miminko rovněž probrat a tím ho stimulovat k nádechu. Monitor dechu vás upozorní i v případě, pokud dítě začne zvracet a případně se dusit, nebo pokud vdechne cizí předmět. Jaké typy monitorů dechu můžete zakoupit?    

  • Deskový monitor dechu je nejrozšířenějším typem. Skládá se ze dvou částí – kontrolní (vyhodnocovací) jednotky a snímací desky (většinou 2 ks). Velmi důležitá je jeho správná instalace, která je zásadní pro správnou funkci.
  • Plenkový (mobilní) monitor dechu oceníte zejména v případě, pokud hodně cestujete, nebo vaše miminko často spí u vás v posteli. Snadno se přenáší, protože ke svému fungování nepotřebuje žádné kabely. Jedná se o malý přístroj, který se pomocí klipu připne na plenku miminka tak, aby se dotýkal bříška. Pokud nezachytí pohyb, spustí alarm a začne vysílat jemné vibrace, které stimulují dítě k nádechu. Mějte na paměti, že zavinovačka nebo přikrývka může snížit hlasitost případného alarmu. Pro více pohyblivé děti není moc pohodlný, jeho umístění na těle by mohlo při spánku překážet.
  • Monitor dechu s elektronickou chůvičkou zajišťuje kontrolu dechu i audiovizuální. Je vhodný zejména tehdy, nacházíte-li se často ve vzdálenější místnosti nebo na zahradě a hrozí, že případný alarm neuslyšíte. O spolehlivý přenos se postará chůvička.

Jak používat monitor dechu?

  • Snímací desky umístěte pod matraci v dětské postýlce, kde dítě nijak neomezují v pohybu.
  • Propojte kontrolní jednotku spojovacím kabelem se snímací deskou a umístěte ji na bočnici postýlky mimo dosah dítěte. Je-li vše v pořádku a miminko klidně spinká, na kontrolní jednotce bliká zelené světýlko, v opačném případě bliká červeně a je spuštěn alarm.
  • Pro novorozené miminko postačí jedna snímací deska, jakmile poroste a začne se přetáčet, připojíte i desku druhou.
  • Pokud máte dvojčátka, můžete pořídit monitor dechu pro dvojčata, který obsahuje dvě až čtyři snímací desky a dvě vyhodnocovací jednotky. Pozor! Každé miminko musí mít svou snímací podložku a kontrolní jednotku.

.Při používání deskového monitoru dechu může občas dojít k falešnému poplachu. Ten nejčastěji vzniká chybnou instalací, kvůli příliš silné matraci. Nepodceňujte tento fakt a vždy se dopředu u výrobce ujistěte o maximální tloušťce matrace, která dokáže detekovat pohyb. K falešnému poplachu může dojít také díky slabým bateriím nebo přesunu miminka mimo snímací desku.  

Jak zjistím, zda funguje monitor dechu správně?

Správné fungování monitoru dechu si můžete otestovat velmi snadno. Položte miminko do postýlky a zapněte monitor. Po každém zapnutí přístroje se automaticky provede test spočívající v krátkém probliknutí kontrolek a pípnutím monitoru. S každým nádechem dítěte bliká zelená kontrolka, která signalizuje, že je vše v pořádku. Miminko vyndejte z postýlky, nechejte monitor dechu zapnutý a postýlky se nedotýkejte. Po zhruba 20 sekundách se spustí hlasitý alarm a rozsvítí se červená kontrolka. Nyní máte jistotu, že monitor dechu funguje správně a můžete přístroj vypnout. Pořizujte si takový přístroj, který má indikátor stavu baterie. Jen tak budete mít kontrolu nad stavem baterií a zda vyžadují případně výměnu!

Mohu využít monitor dechu i v kočárku?

Monitory dechu  se mohou používat i v kočárku, ale aby bylo zaručeno jeho správné fungování, musí se používat pouze v klidovém režimu, tzn., že kočárek musí být řádně zaparkovaný. Při procházce není možné monitor dechu (ať již deskový nebo plenkový) používat, protože drncání kočárku by bylo přístrojem vyhodnoceno jako dýchání. 

a

Nejoblíbenější výrobci monitorů dechu:

Další podobné aktuality