Jak vybrat outdoorovou kameru?

Motosport, cyklistika, lyžování, snowboarding, horolezectví apod. Jste vyznavači adrenalinových sportů a rádi svá dobrodružství zaznamenáváte? Nebo jen chcete mít živé vzpomínky z dovolené na vodě, koncertu oblíbené kapely či rodinné oslavy narozenin? Ve všech případech do své výbavy určitě rádi přivítáte outdoorovou kameru.

Na co se zaměřit při výběru outdoorové kamery?

Při nákupu outdoorové kamery se naštěstí můžete splést jedině tehdy, když si jako profesionálové vyberete nejlevnější model bez důležitých funkcí, nebo jako začátečníci model pro profesionály, jehož potenciál nejspíš nikdy nevyužijete. Rozlišení fotoaparátu se nejčastěji pohybuje okolo 12 MPx, šířka záběru může být až 170°, kapacita baterie je rovněž velmi podobná. Ne vždy je samozřejmostí optický stabilizátor či dálkové ovládání, ale tento „handicap“ může být nahrazován alternativní technologií. Co dále by vás mělo zajímat?

  • Kvalita natočeného záznamu: vedle HD (1280 x 720 bodů) a Full HD rozlišení (1920 x 1080 bodů) se poslední dobou stále častěji setkáte s Ultra HD/4K kvalitou záznamu (3840 x 2160 bodů). Je však nutné podotknou, že pokud si pořídíte outdoorovou kameru s UHD rozlišením, kterým ale nedisponuje vaše televize nebo monitor, pak si dechberoucí, barvami a detaily „nabušeného“ obrazu naplno neužijete...
  • Snímkovací frekvence se pohybuje mezi 25 a 30 snímky za vteřinu, vypovídá o plynulosti záběru. Čím vyšší tato hodnota bude, tím přirozeněji záznam působí. Jestliže chcete vytvářet zpomalená videa, je třeba se mít kameru s frekvencí alespoň 60 až 120 sn./s.
  • Rozlišení snímače (Mpx) přichází na řadu ve chvíli, kdy budete kromě natáčení chtít s outdoorovou kamerou také fotografovat. Nejlevnější modely nabízejí rozlišení přibližně 2 až 8 MPx, setkat se lze ovšem i s 20 MPx a více, což je dostačující i pro fotografie velkoplošného formátu. S tím se pojí také řada funkcí typických pro fotoaparáty, jako je funkce časo sběru nebo sekvenčního snímání, či focení do formátu RAW.
  • K nezaplacení je také odolnost vůči prachu, vodě nebo pádu. Na trhu najdete kamery, které rozhodně nejsou určeny pro potápění, vedle takových, které umožňují potápění do více jak 51 metrů. Standardně se setkáte s voděodolností přibližně do 11-30 metrů. Kromě outdoorových kamer značky GoPro (které jsou i bez obalu vodotěsné do 10 m), potřebují ostatní kamery speciální pouzdro k potápění.
  • Můžete si povšimnout nejednotně umístěného objektivu u outdoorových kamer. Zatímco u některých modelů je standardně na přední (širší) straně, u jiných je umístěn na straně boční (užší).
  • Redukcí šumu, filtrem proti větru či GPS modulem také nic nepokazíte.

K čemu slouží stabilizace obrazu u outdoorových kamer?

O důležitosti stabilizace není pochyb. Její hlavní funkce spočívá v minimalizaci otřesů – chystáte-li se tedy natáčet převážně z ruky, nemělo by to být díky kvalitní stabilizaci na obrazu příliš znát. Vybírat můžete ze stabilizace elektronické, nejlevnější variantě postavené na provádění výřezu obrazu v reálném čase, nebo stabilizace optické či také mechanické, která pohybuje snímačem v opačném směru, než dochází ke chvění kamery. Pokud budete outdoorovou kameru využívat převážně v extrémních podmínkách, nesnižujte své nároky na kvalitní provedení a volte rozhodně stabilizaci optickou, která rozechvění záznamu značně zabrání.

Potřebuji displej na outdoorové kameře?

Zatímco u standardní videokamery můžeme mít pocit, že čím větší displej, tím lépe, u outdoorové kamery tomu může být naopak. U ní jsou totiž prioritou miniaturní rozměry a co nejnižší hmotnost. Displej tak může být na škodu. Pokud na něm trváte, ať už pro pohodlí během natáčení, nebo pro možnost prohlédnout si natočená videa a zachycené fotografie, pak se můžete setkat buď dotykovým nebo stavovým displejem, obsahujícím jen klíčové informace (například stav baterie).

Dotykové displeje nabízejí outdoorové kamery značek GoPro, Xiaomi či NiceBoy PoP a obvykle nepřekračují 2 palce. Nemusíte se ale bát ani ostatních modelů, kterým displej chybí úplně.

Na jaké další parametry si dát pozor?

Pokud si pořizujete kameru bez displeje, právě zde se uplatní například Bluetooth a Wi-Fi technologie, s nimiž přístroj jednoduše spárujete s chytrým telefonem, tabletem či televizí, který roli displeje nahradí. Navíc nemusíte propojovat kameru s druhým zařízením za pomoci kabelu nebo se shánět po paměťové kartě ve chvíli, kdy budete chtít zálohovat svá natočená videa. Pokud však Wi-Fi ani Bluetooth nevyžadujete, pak můžete outdoorovou kameru s jiným zařízením propojit jednoduše pomocí HDMI nebo USB kabelu.

V obou případech však nezapomeňte, že integrovaná paměť je u outdoorových kamer spíše výjimkou. Je tedy potřeba vybavit se dostačující microSDHC kartou, a čím kvalitnější záznamy chcete vytvářet, tím větší kapacitu by měly mít. Hodinová nahrávka v rozlišení 4K při frekvenci 30 snímků za vteřinu odpovídá přibližně hodinovému záznamu ve Full HD při frekvenci 120 snímků za vteřinu, naštěstí dnes není problém sehnat karty s kapacitou 32 GB i mnohem vyšší, které si s takovými záznamy poradí.

Kolik stojí outdoorové kamery?

  • Kameru „pro dobrodruhy“, děti nebo začátečníky lze sehnatjiž do 2 000 korun. Jedná se o základní kategorii, v níž nechybí slušně vybavené modely včetně schopnosti nahrávat ve Full HD, jde-li vám ale o chytrou technologii a bezdrátové sdílení, můžete být zklamáni. Stejně jako se možná nedočkáte pokročilejších fotografických dovedností nebo třeba optického zoomu.
  • Středně nároční uživatelé se vydovádějí u kamer v cenové relaci 2 až 5 000 Kč. Disponují tím, co nejlevnější kamery nemají a setkáte se zde i s mnoha modely renomovaných výrobců.
  • Od 5 000 Kč vás čekají již přístroje pro náročné, nabízející zpravidla vše, co kategorie střední, ale s různými ojedinělými vlastnostmi, ať již jde o extrémní odolnost nebo výjimečné nahrávací parametry. Do této skupiny patří i průkopník outdoorových kamer GoPro.

Jaké příslušenství se k outdoorovým kamerám dodává?

Záleží především na tom, jak chcete outdoorovou kameru využívat. Neodmyslitelnou součástí jsou nabíječky a propojovací kabely (HDMI, USB) a široká škála příslušenství. Budete-li objevovat a pořizovat záběry z různých míst, mohou se vám hodit popruhy, různé držáky, klipy, přísavky a otočné čočky, podobně jako různá pouzdra a ochranné kryty, umožňující třeba nahrávání pod hladinou vody nebo během intenzivního lyžování.  

 Nejoblíbenější výrobci outdoorových kamer:

Doporučené produkty