Jak vybrat holicí strojek?

Snad každý muž chce vypadat dobře. Některý rád experimentuje a o svůj zevnějšek velmi pečuje, jiný vyžaduje hlavně to, aby byl holicí strojek funkční. Jak si ze všech značek, tvarů a funkcí holicích strojku vybrat? I přes nepřeberné množství výrobků, se kterými se můžete potkat, existují pouze 2 typy. A to frézkový a planžetový holicí strojek. Pokud jste majiteli delších či vlnitých vousů, bude pro vás vhodný spíše frézkový strojek. Pokud se holíte pravidelně, máte tvrdší vousy, upravujete si knír a kontury brady, vsaďte na planžetový. Pojďme se na oba podívat podrobněji.

Podle čeho vybírat holicí strojek? 

S jakými typy holicích strojků se můžete potkat?

Stejně jako se na trhu setkáte především se dvěma typy holicích trojků, narazíte rovněž na dvě dominantní značky. Planžetovými strojky se zabývá výhradně značka Braun, proti které stojí značka Philips, která se zase specializuje na strojky frézkové . Ať už si vyberete jeden nebo druhý typ, můžete si být jisti, že chybu neudělátePod jednotlivými planžetami vibrují nože, které odsávají vousy a chlupy, které proniknou dírkou planžety. Tím se jednotlivé vousy zkrátí. Proto je tento typ pro dlouhé vousy nevhodný, protože by jen těžko pronikaly skrz dírky. Nechali jste si narůst vousy? Pak nezbývá nic jiného, než napřed použít frézkový strojek nebo zastřihovač, kterým je zkrátíte a pak se můžete vrátit k planžetovému strojku.

Rozmyslete si také, kolik peněz jste ochotni do strojku investovat. Levné strojky budou vybaveny základními funkcemi a nemůžete čekat větší vychytávky. Pokud jste však fanouškem moderních technologií, máte se na co těšit - LED kontrolky, čisticí jednotka, displej, indikace stavu baterie, cestovní pouzdro, kvalitnější povrchové úpravy, lepší ergonomické držení a další doplňky jako jsou třeba zastřihovače.

 • Frézkové holicí strojky (nebo také rotační): jsou vybaveny dvěma až třemi holicími prvky, které mají kulatý tvar. Jednotlivé frézky se vesměs pohybují samostatně a tak přesně kopírují tvar vaší tváře. Tyto pohyblivé hlavy ovšem patří k dražším typům strojků. Holení probíhá pomocí malých krouživých pohybů po pokožce, a proto je tento strojek vhodnější pro pravidelnější holení kratších vousů. O kvalitě rozhoduje především počet otáček. Čím více, tím lépe.
 • Planžetové holicí strojky: Planžetové strojky jsou vybaveny jedním až pěti holicími prvky. Nejrozšířenějším typem je strojek se třemi planžetami. Čím více jich strojek má, tím lépe si samozřejmě poradí s delšími, hustšími a tvrdšími vousy. U tohoto typu strojků probíhá holení pomocí dlouhých rovných pohybů po pokožce. Díky pohyblivosti jednotlivých planžet, dochází k menšímu podráždění pokožky, protože se strojek lépe přizpůsobí konturám vaší tváře. Zpravidla jsou hlučnější než frézkové strojky, ale rovněž o něco levnější. 
f

Není baterie jako baterie

U holicích strojků se můžete setkat se 3 typy napájení: akumulátorové, síťové a bateriové. Existují ale i jejich kombinace. Záleží tedy, co vám vyhovuje. Pokud často cestujete, bude pro vás výhodnější akumulátorový typ. Když si strojek před cestou důsledně nabijete, nepotřebujete si s sebou brát ani napájecí šňůru. Nemusíte také řešit, jaký typ připojení se v dané zemi využívá a vozit si se sebou speciální adaptér. Pokud se holíte výhradně doma a nevadí vám síťový kabel, můžete zakoupit strojek síťový, který stačí připojit do zásuvky.

Bateriový holicí strojek není moc rozšířený. Využijete jej především na místech, kde se nevyskytuje elektřina. Můžete si jej tedy vzít na cestu pod stan či na výlet. Výhodou strojků na baterie je jejich cena a skladnost. Rozhodně se ale předzásobte tužkovými či mikrotužkovými bateriemi. Můžete také vsadit na ekonomičtější variantu a tou je, pořídit si nabíjecí baterie

Doba provozu

U levných strojků se můžete setkat s výdrží kolem 10 minut a dlouhého cyklu nabíjení kolem 60 minut. Naopak ty propracovanější a dražší strojky samozřejmě vydrží o něco déle. Zde se můžete těšit i na 50 a více minut holení, což vám vystačí průměrně na 21 holení. Doba nabíjení se pak pohybuje okolo jedné hodiny. Součástí některých holicích strojků je i funkce tzv. rychlonabíjení. Jedná se o možnost během krátkého času dobít strojek do takové míry, že budete schopni zvládnout jedno nutné oholení. Toto rychlonabíjení trvá zhruba kolem 5 minut. Ideální funkce, pokud někdy zapomenete svůj strojek dobít!  

Jak se o strojek starat?

Aby vám holicí strojek kvalitně sloužil dlouhá léta, je nutné myslet i na jeho péči. Jakmile se oholíte, je potřeba jej důkladně vyčistit. V opačném případě se ve strojku hromadí zbytky vousů, odřená kůže nebo zaschlý gel, což mu rozhodně nesvědčí! Čištění strojku můžete provádět různě:

 • Pomocí štětečků: výsadní pro nejlevnější typy, které nemají čisticí stanici a ani je nelze omýt pod tekoucí vodou. Je zapotřebí vyjmout holicí hlavu a speciálním štětečkem nebo kartáčkem vymést všechny vousy. Na pomoc si můžete vzít i sprej, který strojek správně promaže.
 • Pomocí vody: ideální čištění vodotěsných strojků. Postačí je opláchnout pod tekoucí vodou a nemusíte se obávat, že by voda zatekla k baterii. Aby strojek nekorodoval, je nutné ho pravidelně mazat.
 • Pomocí čisticí stanice (Clean & Charge): ty nejkvalitnější přístroje jsou vybaveny čisticí stanicí, která pečuje o strojek za vás. Stačí jej po použití vložit do stanice a ta se postará o vše důležité. Důkladně jej vyčistí od vousů a zbaví ho všech bakterií, nabije, ale také ho promaže a vysuší. 

Doplňkové funkce

Máte-li v plánu si koupit kvalitnější holicí strojek, můžete se u něj setkat s mnoha praktickými funkcemi navíc. Patří mezi ně například čisticí stanice, displej, voděodolnost, mokré nebo suché holení, rychlonabíjení, indikátor výměny planžety, navýšení výkonu a praktické cestovní pouzdro. Pro ty, co rádi mění svůj vzhled a podléhají módním trendům, budou důležité zastřihovače. Pojďme si tedy představit jednotlivé typy funkcí, abyste se mohli rozhodnout pro co nejlepší strojek.

Zastřihovače

Jsou-li vousy vaší chloubou a rádi experimentujete se svým vzhledem, budou pro vás tím pravým strojky se zastřihovačem. Na trhu objevíte strojky s výsuvnými či výklopnými zastřihovači, které dokonale poslouží pro různé délky vousů. Existují ale také strojky s předsádkou, která umožňuje flexibilní nastavení požadované délky. Většinou můžete volit od 0,5 do 20 mm délky. Dále se musíte rozhodnout, zda chcete automatické odsávání chloupků nebo bez vakuové technologie. Jakmile si vyberete, můžete si vyhrát s tvarem bradky, přesně vytvarovat kotlety a upravit délku vousů. Fantazii se meze nekladou!

Další parametry, které mohou rozhodovat

 • Mokré nebo suché holení: jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru. Suché holení je pohodlnější, rychlejší, ale také méně citlivé k pokožce a s tvrdšími vousy si na sucho strojek moc neporadí. Mokré holení je pracnější, ale hodí se pro ty, kteří mají citlivější pokožku nebo tvrdé vousy, které při mokrém holení změknou. Jste-li zvyklí na mokré holení se žiletkou, ale zároveň si chcete dopřát kvalitní a dokonalejší péči o pokožku, využijete možnost mokrého holení za použití oblíbeného gelu nebo pěny
 • Navýšení výkonu: některé holicí strojky umí automaticky navýšit výkon tehdy, pokud zaregistruje hustší vousy.
  • Materiál čepelí: aby holicí strojek kvalitně a precizně holil, je potřeba sledovat i materiál, ze kterého jsou vyrobeny čepele. Ten by měl být samozřejmě co nejodolnější a neměl by korodovat. Vybírejte tedy hlavně mezi keramickými a ocelovými čepelemi.
  • Design: nejen nepřeberné množství funkcí, ale i vzhled, který vám padne do oka, je důležitý. Výrobci strojků to vědí, a tak neinovují jen funkce, ale vylepšují i vzhled strojků. Ideální je, když přirozeně padnou do ruky.
  • Voděodolnost: spousta mužů oceňuje možnost holit se přímo ve sprše. Při této variantě holení je však třeba si dát pozor na to, abyste si pořídili voděodolný holicí strojek, který má schopnost odolávat vlhosti. Ten pak bez problémů opláchnete i pod vodou.

  Displej a indikátory

  Displej slouží u holicích strojků především k tomu, aby vás informoval o stavu nabití baterie. Velmi snadno tak zjistíte, v jakém stavu se nachází baterie. Míra nabití je většinou zobrazena pomocí červené a zelené kontrolky, kdy červená znamená vybito a zelená – plně nabito. Ty lepší modely zobrazují číselné údaje (např. v procentech) přímo na LCD displeji.

  U planžetových holicích strojků však můžete narazit také na kontrolku, která a se rozesvítí tehdy, když je potřeba vyměnit starou planžetu za novou. Praktická věc, aby vaše tvář zůstala hladší než hladká!

  d

  Nejoblíbenější výrobci holicích strojků:

  Doporučené produkty