Jak vybrat klimatizaci?

Opakuje se to rok co rok. Letní vedra dělají z našich domovů takřka neobyvatelné místo. Mezi rozpálenými zdmi se nedá spát, schovat se před horkem není kam. A přeci existuje jednoduchý způsob, jak tomu předejít. Klimatizace jsou čím dál dostupnější a pořizuje si je stále více českých domácností. Zařaďte se mezi ně i vy. Jak vybrat tu správnou klimu vám poradí náš článek.

Podle čeho vybírat klimatizaci?

ff

Mobilní klimatizace

Jak už název napovídá, hlavní výhodou mobilních klimatizací je přenosnost. Dle potřeby je můžete stěhovat z pokoje do pokoje, nebo vzít s sebou na chalupu. Pro jejich použití nepotřebujete ani stavební zásahy, jediné co je třeba zajistit je odvod vzduchu odtahovou hadicí ven z bytu – např. pootevřeným oknem nebo otvorem ve zdi. Mobilní klimatizace navíc váš byt nejen příjemně ochladí, ale také odvlhčí a do jisté míry se postarají i o filtraci vzduchu. Výhodou je rovněž cena, která je obvykle nižší, než u jiných typů klimatizací.
ff
ff

Stacionární klimatizace

Stacionární klimatizace jsou výkonné, tiché, jejich nevýhodou však je nutnost zásahu do interiéru a nemožnost jejich přemisťování. Existuje několik typů pevných klimatizací. Jednodílné se montují do okna nebo do stěn, dvoudílné (splitové) jsou tvořeny vnější a vnitřní jednotkou, které jsou propojené chladírenským potrubím. Toto řešení je výkonné a velmi tiché, zároveň však jde o dražší záležitost. Další variantou jsou tzv. multisplitové klimatizace, u nichž je na jednu vnější kompresorovou jednotku připojeno více vnitřních jednotek tzn. vychladíte víc místností.
ff

Zvolte optimální výkon

Zvolit optimální výkon je rovněž velice důležité. Nedostatečně výkonná klimatizace by totiž musela běžet nepřetržitě a prostor by pořádně nevychladila, příliš výkonná klima by se naopak neustále zapínala a vypínala. V obou případech by také docházelo k nadměrné spotřebě energie. Obecně platí, že čím větší místnost chceme klimatizovat, tím výkonnější klimatizaci potřebujeme. Zvážit je však třeba i další faktory – např. orientaci dle světových stran, velikost oken, izolaci domu, počet osob a spotřebičů atd.

Dalším parametrem, který byste měli sledovat, je hlučnost. Chcete klimatizaci využívat i v ložnici? Pak dbejte na to, aby se její hlučnost pohybovala maximálně v okolí 45 dB, jinak se v její blízkosti příliš nevyspíte. Hlučnost nepodceňujte ani mimo prostory určené ke spánku, příliš hlasité zařízení vás totiž může nevhodně rušit i při sledování televize nebo řadě další všedních situacích.

dd

Nepodceňujte spotřebu

Podceňovat samozřejmě nelze ani spotřebu. Stejně jako u jiných spotřebičů najdete veškeré potřebné informace na energetickém štítku přístroje. U klimatizací přitom platí, že nejúspornější modely mobilních klimatizací spadají do třídy A, stacionární klimy pak mohou být o něco úspornější. Za vůbec nejúspornější jsou považovány klimatizace vybavené tzn. inverter technologií. Požadované teploty totiž dosáhnou rychleji a díky tomu potřebují pro svůj chod až o 40 % méně energie než klimatizace bez této technologie. Tyto úspornější klimatizace mají obvykle vyšší pořizovací cenu, vyplatí se tak především v případě, že plánujete klimatizaci využívat často a hodně.

Klimatizace jako topení? Ano!

Myslíte si, že využití pro klimatizaci najdete jen v horkých letních dnech? Mýlíte se. K dostání jsou totiž i klimatizace, které jsou vybaveny topením. Když vám tedy bude v chladnější části roku zima, jednoduše přepněte přístroj do režimu topení a on vám pomůže vytopit domácnost na požadovanou teplotu.

Nenápadnou, ale velmi užitečnou funkcionalitou je časovač. Jím vybavená klimatizace se jednoduše zapne v nastavený čas a ochladí váš domov na požadovanou teplotu, takže ve chvíli, kdy dorazíte z práce, na vás bude čekat optimálně vychlazený byt. A to zaručeně potěší!

Nejoblíbenější výrobci klimatizací:

d

Doporučené produkty