Jak vybrat kuchyňského robota?

Pomoc se v kuchyni vždy hodí! Moderní kuchyňské roboty vám však v dnešní době mohou pomoci téměř s každou součástí přípravy jídel - od krájení, míchání až po samotné vaření. Záleží jen na vás, jakým způsobem nejčastěji vaříte a především jaká jídla máte nejradši. Pokud si plánujete robota pořídit, ale stále nemáte jasno, v následujícím článku vám poradíme, na co se při jeho výběru zaměřit, aby byla vaše volba tou správnou již napoprvé.

V čem jsou jeho hlavní výhody?

Může se zdát, že kuchyňské roboty jsou jen jakýmsi trendem. Pokud je tomu skutečně tak, pak je to trend velice praktický. Robot vám ušetří spoustu času a ve většině případů i námahy. Zvládne nastrouhat zeleninu, zamíchat tuhé těsto, vykouzlit šlehačku nebo namlít maso na bezvadnou sekanou. Rovněž zajistí úsporu místa. Jak? Obsahuje hned několik spotřebičů v jednom, proto šetříte nejen prostor v kuchyni, ale i peníze.V neposlední řadě je jeho výhodou multifunkčnost. Díky řadě doplňkového příslušenství si robot můžete přizpůsobit přesně svým potřebám na míru. Využijete tak každou jeho součást, investovaných peněz nebudete litovat a taktéž budete mít z vaření už jen radost. A tomu se nic nevyrovná!

Jaký robot si mám vybrat?

Možností je mnoho a výběr na trhu je takový, že si vybere skutečně každý, i když se to může zdát složité. Rozhodnout se můžete například podle ceny. Pokud do kuchyňského robota nechcete investovat příliš, můžete některé modely sehnat i za cenu kolem dvou tisíc korun. Důležité je však zvážit i další faktory. Pokud budete robot používat často, měly by být jeho součásti kovové a tedy odolné. Díky kvalitní konstrukci vám přístroj vydrží mnohem déle a taktéž jeho výkon bude znatelně lepší.

Pořizovací cena může být vyšší, avšak mějte na paměti, že investujete do kvality a budoucnosti.Zaměřte se na svůj životní styl. Jaká jídla nejčastěji vaříte? Pečete dorty, koláče nebo kynuté buchty? Podle toho, co v kuchyni nejčastěji používáte, volte i robota a jeho příslušenství. Rozhodněte se, jestli je pro vás důležitá i možnost dokoupení dalšího příslušenství nebo zda si rovnou pořídíte robot plně vybavený. 

V neposlední řadě se rozhodujte také podle jeho vzhledu a váhy. Pokud počítáte s tím, že jej budete při každém použití vytahovat, volte raději méně těžký. Naopak, pokud bude stálou součástí vaší kuchyňské linky, nehraje roli váha, ale například barva.

Co by měl dobrý kuchyňský robot umět?

Váš robot by měl v základu disponovat alespoň následujícími pěti funkcemi – strouhání (různá hrubost a tvar), hnětení, šlehání, míchání a sekání. S těmito činnostmi se v kuchyni setkáte nejčastěji, proto je bezesporu využijte. O dalším příslušenství rozhodují vaše preference, šikovným pomocníkem je však taktéž mlýnek na maso, který je u robotů velmi žádaným doplňkem.

Pokud patříte mezi milovníky smoothie, mléčných koktejlů nebo krémových polévek, poohlédněte se po robotu se skleněným mixérem. Naopak při výrobě pomazánek, pesta nebo drcení ořechů přijde vhod univerzální kráječ neboli chopper. Na výběr najdete ještě mnohem širší škálu doplňkového příslušenství, avšak pro běžnou domácnost jsou důležité zejména tyto základní. Pokud je však kuchyně vaším druhým domovem, najdete mezi příslušenstvím i mlýnek na těstoviny, odšťavňovač či tvořítko na cukroví.

Dovednosti a příslušenství jste si vybrali, je tedy čas zkontrolovat další funkce. Pro dokonalou proměnu surovin v hladké těsto bez hrudek by měl kuchyňský robot zvládat planetární systém míchání. Tímto pohybem zvládne promíchat těsto i na hůře dostupných místech, jako je dno nádoby nebo její okraje. Sama nádoba je taktéž důležitá. Ideální velikost pro čtyřčlennou rodinu nabízí nejčastěji roboty s vyšším výkonem, běžně okolo 4 až 5 litrů. Lépe se vám bude pracovat s nádobou nerezovou, jelikož ji snáze umyjete nebo pouze vložíte do myčky na nádobí.

Některé detaily mohou být důležité

Váš výběr se zúžil, možná už jste se dokonce rozhodli. Před samotnou koupí však zkontrolujte ještě malé, avšak podstatné detaily, jako jsou pojistky. Kuchyňské roboty běžně obsahují pojistku proti přehřátí, tuto informaci si však ověřte. Může se stát, že naložené množství surovin robot zkrátka neutáhne a jeho motor se přehřeje. Zmíněná pojistka takové nehodě zabrání. Zejména rodiče malých dětí ocení pojistku proti spuštění. Ta zabrání spuštění robota, pokud je špatně nasazené příslušenství nebo není nasazeno vůbec, případně pokud není nasazená nádoba na suroviny. Ať už váš malý nezbeda zmáčkne jakékoliv tlačítko, nebezpečí mu díky pojistce nehrozí.

Jak už bylo zmíněno výše, dbejte taktéž na to, aby měl robot kovové součástky nebo lépe – aby bylo jeho provedení celokovové. Díky kvalitě použitého materiálu vám robot vydrží mnohem déle, než by vydržel například plastový. Kovové části taktéž zvládají větší zátěž a méně se opotřebí i při každodenním používání. Kovové či nerezové příslušenství má však ještě další nespornou výhodu. Bez starostí jej můžete mýt v myčce na nádobí. Nakonec můžete zjistit, zda je možné dokoupit k robotu nějaké příslušenství (od mlýnku na ořechy přes výrobník zmrzliny). Nejen že tak máte možnost kdykoliv rozšířit své možnosti, ale získáváte tak tipy na praktický dárek nebo možnost dokoupit rozbitou či ztracenou součástku.

Krátce o příkonu spotřebiče

Příkon je zvláště u kuchyňských robotů velmi důležitý, musejí totiž zvládat mnoho různých funkcí. Hodnota příkonu by tak měla být minimálně 500 W (Wattů), ideálně však okolo 1000 W. Na takového pomocníka už se budete moci opravdu spolehnout a používat ho i na náročnější práci, jako je například mletí masa nebo sekání ledu v mixéru. Praktická je možnost regulace výkonu na několika stupních. Zpracování surovin si díky tomu přizpůsobíte ideálně na míru vašim potřebám. Robot může být vybaven také inteligentním senzorem, který sám rozpozná naplnění nádoby a podle toho určí potřebný výkon.

Vybírejte kuchyňského robota z našich kategorií: