Jak vybrat vysavač?

Dosluhuje vám starý vysavač? Nebo už nesplňuje vaše nároky a potřeby? Netrapte se zbytečně. Na trhu je dnes obrovské množství vysavačů, díky našemu průvodci však budete přesně vědět, na co se při nákupu zaměřit. Nejprve zvažte, proč a do jaké domácnosti vysavač kupujete a hned poté můžeme začít vybírat.

Podle čeho vybírat vysavač?

Mám doma zvířecího mazlíčka

Se čtyřnohými mazlíčky zažíváme mnoho radostných chvilek, o poznání menší radost nám ale dělají jejich chloupky, které pravidelně ulpívají v koberci. Jak se jich zbavit? Nejlepším řešením je pořídit si vysavač, který je vybaven tzv. turbokartáčem. Ten vás svou účinností nadchne nejen při odstaňování zvířecích chlupů, ale perfektně si poradí s i nejrůznějšími vlákny či vlasy. Ty nejlepší vysavače pro domácí mazlíčky bývají vybaveny rovněž speciálním filtrem na pohlcování pachů. Díky němu bude i domácnost se zvířecím mazlíčkem vždy krásně voňavá. Další příslušenství, které by vám mohlo zajímat, jsou hubice určené na česání a kartáčování srsti vašich mazlíčků

Bydlím v bytě s alergikem

Bydlíte-li v bytě s alergikem či malým dítětem, bez kvalitního vysavače se neobejdete. Při nákupu by pro vás měla být klíčová účinnost vysavače při zadržování nečistot. Nezbytný je proto dobrý sáček na prach (lze koupit i speciální sáčky pro alergiky) a důležitá je i účinnost výstupního filtru (HEPA filtru). Dbejte na to, aby váš vysavač spadal do třídy H12 či H13, které zachytí 99,5 resp. 99,95 % nečistot.

A konečně, důležitá je také kvalitní konstrukce vysavače, která zajistí, aby se prach a nečistoty nedostaly ven škvírami apod. Výhodu v tomto případě mají konstrukčně jednodušší modely. Mějte na paměti, že vysavač by měl fungovat podobně jako čistička vzduchu – z vysavače by měl proudit čistější vzduch, než byl ten původní v místnosti. Máte-li pocit, že váš vysavač toto nesplňuje, je něco špatně a je čas na změnu.

Žiju ve velkém domě

Jestliže bydlíte ve větším domě a máte ve zvyku vždy jednou za čas obejít všechny místnosti a důkladně je vysát? V takovém případě vsaďte na klasický podlahový vysavač napájený z elektrické sítě. Rozhodně se vám bude hodit, bude-li mít zásobník na prach velkou kapacitu (ideálně nad 4 l), v opačném případě totiž budete muset zásobník co chvíli vyprazdňovat. Chytrou volbou je koupě vysavače s bohatým příslušenstvím. V závislosti na tom, co zrovna vysáváte totiž budete moci měnit nejrůznější hubice apod., což vám v konečném důsledků ušetří hodně práce. Například máte-li doma hodně podlah, velmi oceníte širokou hubici – jedním tahem vysajete mnohem větší prostor.

Nepodceňujte ani délku přívodní šňůry a s ní související akční rádius (dosah) vysavače. Není nic otravnějšího, než přístroj neustále přepojovat ze zásuvky do zásuvky, protože vám chybí zatracený kousek, abyste dosáhli až konec místnosti. Nejčastější akční rádius se u vysavačů pohybuje mezi 9 – 10 metry, koupit však můžete i modely s dosahem 11 a více metrů.

Mám malý byt s nedostatkem místa

Žijete-li v garsonce nebo menším bytě, nepotřebujete velký zásobních na prach (obvykle stačí do 3 litrů) ani velký akční rádius (většinou postačí 8 m). Co naopak oceníte, jsou kompaktní rozměry. Kromě běžných podlahových vysavačů menších velikosti se v tomto případě nabízí alternativa v podobě tyčových vysavačů a také ručních vysavačů. Ty totiž zabírají minimum místa a postavit tudíž je můžete kamkoliv – za gauč, do rohu... Velkým plusem "tyčáků" je i to, že jsou pohotové a vždy po ruce - stačí uchopit, zapnout a vysávání může začít.

Většinu modelů dnes pohání akumulátor, nemusíte se tak otravovat s přívodní šňůrou. Kvůli tomuto napájení je sice výdrž "tyčáků" limitovaná (obvykle 15 – 30 min), pro menší byt to však bez problémů stačí. A po vysávání postavíte vysavač zpět do dokovací stanice, kde se nabije a zůstane zde až do příštího úklidu.

Dalším významným kladem "tyčáků" je, že se obvykle prodávají ve verzi 2v1. Znamená to, že součástí tyčového je i pohotový ruční vysavač. Ten lze pochopitelně používat samostatně a uplatnění najde v okamžiku, kdy potřebujete rychle vysát nečistoty koncentrované na jednom místě – například hlínu vysypanou z květináče. Nevýhodou tyčových vysavačů je nižší účinnost sání, hodí se tak spíše těm, kteří vysávají častěji – s dva týdny starou špínou v koberci si "tyčák" nemusí vždy poradit.

Akumulátorové vysavače jsou obvykle vybaveny NiMH nebo Li-Ion akumulátorem. Výhodou Li-Ion proti NiMH je takřka minimální samovybíjení a nulový paměťový efekt (při dobíjení nevybitých baterií se nesnižuje jejich kapacita). Hlavní výhodou vysavačů s NiMH akumulátorem je nižší cena.

Nebaví mě stále vysávat

Když se na trhu objevily robotické vysavače, byly pro mnohé darem z nebes - konečně se zbaví neoblíbené činnosti a navíc ušetří spoustu času. Přes počáteční nedostatky se kvalita robotických vysavačů stále zvyšuje a lepší „roboti“ dnes dokážou takřka plně nahradit klasické podlahové vysavače. Pokulhávají za nimi snad jen ve velikosti odpadní nádoby ("roboti" nevyužívají sáčky) a někdy také v účinnosti vysávání.Při koupi robotického vysavače se nevyplatí šetřit, dražší modely totiž obvykle dosahují výrazně lepších výsledků. Vybaveny jsou inteligentním systémem pohybu, kdy se díky zabudované kameře a senzorům dokáží pohybovat po místnosti a vyhýbat se překážkám (levnější modely do překážek narážejí).

Kvalitnější modely mají také lepší detekci nečistot – znečištěnější místo přejíždějí tak dlouho, dokud není uklizené. Rozhodně se také vyplatí, je-li součástí příslušenství vysavače virtuální stěna. S její pomocí totiž můžete jednoduše nastavit hranici, za kterou už vysavač nezajede. Robotické vysavače jsou vesměs napájeny pomocí akumulátoru a ve chvíli, kdy jim dochází „šťáva“, dokáží lepší modely robotických vysavačů samy zamířit do dokovací stanice, kde se nechají znovu nabít.

Nechci kupovat sáčky

Sáčkové vysavače jsou dlouholetá klasika a mnozí z nás na ně stále nedají dopustit. Snadno se s nimi pracuje, nemusíte je vysypávat po každém vysávání a jediné, co je potřeba, je koupit čas od času nové sáčky. Jenže právě nakupování nových sáčků nemusí každému vyhovovat – přeci jen to není nejlevnější záležitost. A právě proto přišli výrobci a trh s konceptem bezsáčkových vysavačů. Ty ukládají prach ve speciální nádobě, místo nákupu sáčků tak stačí tuto nádobu po vysávání vysypat.

Výhodou je také stálý výkon sání (sáčkové vysavače při naplnění výkon významně ztrácejí). Jednou začas je také potřeba nádobu vymýt od nalepených nečistot a nechat ji vyschnout. A ještě na jednu věc byste neměli zapomínat - pro udržení dokonalého filtrování nečistot je třeba občas vyměnit HEPA filtr.

Chci vysavač, který zvládne vše

Chcete-li od vysavače víc, než pouhé sbírání nečistot z podlah a koberců, vsaďte na víceúčelové vysavače. Ty si poradí s mokrým i suchým vysáváním, zvládnou tedy např. hloubkové čištění koberců a čalouněného nábytku nebo mytí podlah a oken. Musíte se však připravit na to, že víceúčelové vysavače jsou dražší, větší a těžší než běžné vysavače.

8. Ocením bohaté příslušenství

Šíře příslušenství je jedním z důležitých aspektů výběru vysavače. Při koupi ale není dobré hledět jen na kvantitu, ale i na kvalitu nabízeného příslušenstvíMezi nejdůležitější patří toto:
  • Turbokartáč: je ideální pro odstraňování zvířecích chlupů či vláken z koberce. Nezbytný pro majitele mazlíčků.
  • Hubice: k dispozici jsou nejrůznější typy hubic na tvrdé podlahy, štěrbinové hubice, hubice pro zvířecí mazlíčky (krásně pročeše jejich srst), na okna nebo hubice na vysávání polštářů atd. Výběr je zkrátka nesmírně široký.
  • Filtry: slouží k zachytávání i těch nejmenších nečistot a prachu. Jednou za čas (ideálně za rok) je pak dobré filtry vyměnit, postupě totiž může dojít ke snížení jejich účinnosti.
  • Sáčky: plánujete-li koupi sáčkového vysavače, bez zásoby náhradních sáčků se neobejdete.
  • Vůně: i při luxování můžete krásně a svěže provonět byt. Zařídí to speciální vůně do vysavačů.

Co mi prozradí energetický štítek?

Moderní energetické štítky na sobě nesou nejen informaci o spotřebě, ale i další klíčové údaje, které vám pomohou usnadnit koupi vysavače:

Nejoblíbenější výrobci vysavačů:

d