Jak vybrat žehličku?

Pořiďte si domů tu pravou žehličku, se kterou hravě vyžehlíte záclony, džíny, hromady dětského prádla i sváteční halenku, a ještě se u toho stihnete podívat na váš oblíbený seriál. Kvalitní žehlička je neocenitelným pomocníkem v každé domácnosti. Promyslete si, jak často a kolik prádla žehlíte, zda preferujete žehlení s párou a jestli oceníte nějaké speciální funkce. Zjistěte, jestli se vám vyplatí investovat větší částku, nebo si vystačíte s levnějším modelem. Nechte si poradit a ušetřete čas, peníze i nervy.

 

Není žehlička jako žehlička! Vyberte si tu pravou

Tradiční žehlení se suchou žehličkou

Pokud milujete retro, žehlíte jen občas a nepotřebujete speciální funkce, sáhněte po suché žehličce. Ty nevyužívají páru, snadno se ovládají i udržují a jsou skladné. S pomocí páry je žehlení sice mnohem rychlejší a pohodlnější, suchá žehlička je však díky absenci nádržky na vodu lehčí. Zároveň se vyhnete starostem s odvápňováním. Oproti napařovací žehličce je sice pomalejší a nevyžehlíte s ní některá umělá vlákna, seženete ji však i za pár stovek. Suchá žehlička si poradí s přírodními materiály, dejte pozor na syntetiku - ta se ráda lepí a je proto důležité, žehlit ji na co nejnižší teplotu.

 

Zlatá střední cesta – napařovací žehlička

Pro běžnou rodinu je nejvhodnější žehlička s dobře známou nádobkou na vodu. Napařovací žehlička není nejoblíbenější žehličkou nadarmo. Při žehlení pohodlně uvolňuje páru a teplo, prádlo je poddajnější, žehlení komfortnější a rychlejší. Kvalitní napařovací žehličku pořídíte i za tisícovku. Většina modelů se umí automaticky vypnout, díky čemuž se od žehličky nemusíte bát odběhnout a s klidem na ni zapomenout.

Pohodlně s ní vyžehlíte všechny typy tkanin, včetně mačkavých materiálů a přeschnutého prádla. Oproti suchým žehličkám vyžaduje větší péči zejména při odstraňování vodního kamene, šetrněji s ní však vyžehlíte i choulostivé materiály. Parní žehličku lze rychle použít, snadno se používá i skladuje a máte ji kdykoli po ruce. Oceníte ji především, pokud žehlíte častěji, avšak v menších dávkách.

Zkraťte čas strávený nad žehlicím prknem se systémovou žehličkou

Menší nádobu na vodu parní žehličky musíte častěji dolévat, což může při velké hromadě oblečení čas u žehlicího prkna nepříjemně prodloužit. Systémové žehličky s parním generátorem svůj pomalejší rozjezd i vyšší pořizovací cenu doženou vysokým a konstantním tlakem páry – prádlo s nimi můžete žehlit z obou stran nebo i ve více vrstvách najednou. Výkon parního generátoru může být až třikrát vyšší a žehlení dvakrát rychlejší než u napařovacích žehliček. Externí generátor navíc vyprodukuje mnohem více páry i při nižších teplotách. Vybrat si můžete ze dvou typů parních stanicbojlerové nebo s atmosférickým tlakem.

S bojlerovou už během žehlení neodbíháte pro vodu, samostatný kontejner parního generátoru stačí při zhruba hodinovém žehlení naplnit jen jednou na začátku. Žehlit však začnete, až když se všechna voda ohřeje a vodu nemůžete dolít během žehlení. Druhý typ využívá nezávislý parní generátor – menší nádržku, která vodu ohřeje rychleji a lze ji doplňovat průběžně podobně jako u napařovacích žehliček, jeho výkon bývá ale proti bojlerové žehličce o něco nižší. Parní generátor je ideální pomocník pro ty, kteří se žehlením živí, pro domácnosti kde se žehlí ve velkém a pro všechny, kteří u žehlicího prkna chtějí trávit co nejméně času.

 

Napařovač oděvů pro společenské oblečení nebo závěsy

Nejšetrnější žehlicí metodou ke všem textiliím je jednoznačně napařovač oděvů. Horkou párou eliminujte pachy, odstraňte žmolky i bakterie a roztoče. Snadno vyžehlete třeba jemnou halenku, vlnu, kalhoty, záclony, umělé materiály i potahy na pohovku. S výkonnějším napařovačem vyžehlíte košili na ramínku pohodlně na první napaření. Napusťte vodu do zabudovaného bojleru, šaty nebo saka jednoduše pověste na ramínko a přejíždějte napařovačem pomalu po tkanině. Uhlaďte napařovačem všechny sklady, narovnejte i ty nejmenší záhyby, oblečení provoňte a osvěžte barvy párou, jejíž vytvoření většinou nezabere ani minutu. 

Pořídit si můžete ruční napařovač se snadnou manipulací, který pořídíte v ceně do dvou tisíc a využijete doma i na cestách. Jeho menší nádobka se však musí častěji doplňovat. Vertikální napařovač oděvů s integrovaným ramínkem a stojanem v ceně od tří tisíc vás ohromí výkonem páry šplhajícím až na 40 g/min při příkonu 2 000 W. K napařovači nepotřebujete žehlicí prkno. Čím větší zásobník na vodu, tím však bude manipulace s napařovačem těžší. Praktickou funkcí vertikálního napařování kromě napařovačů oděvů často disponují i napařovací žehličky a parní generátory. Žehlení ve svislé poloze oceníte zejména při narovnávání záclon či společenských oděvů z jemného materiálu.

 

Životnost žehličky ovlivní kvalita žehlicí plochy

Dobře si před koupí žehličky prohlédněte její žehlicí plochu, která by měla lehce, rychle, snadno klouzat po prádle a nepoškrábat se o první knoflík. U parních otvorů platí čím více, tím lépe. Přizpůsobené by měly být tak, aby byla pára distribuována co nejpravidelněji. Nejvíce parních otvorů bývá koncentrováno ve špičce žehlicí plochy a vy tak bez problémů snadno vyžehlíte třeba rukávy košilí nebo záhyby okolo kapes u kalhot.

Mezi nejkvalitnější a dnes nejpoužívanější žehlicí plochy patří smaltovaná, safírová nebo keramická. Jsou vysoce odolné proti jakémukoliv poškrábání a nemusíte se s ní bát přejet ani přes kovový zip. Levnější modely mívají plochu z nerezové oceli nebo broušeného hliníku, které jsou choulostivější, pomaleji reagují na změnu teploty a vlastností jako moderní žehlicí plochy zdaleka nedosahují. Na nekvalitní žehlicí ploše se časem objeví rýhy, popáleniny a zoubky, oblečení se k ní začne lepit, připalovat, zasekávat a ničit. Především u nerezové, teflonové a hliníkové žehlicí plochy si proto dávejte pozor na kovové knoflíky, cvočky a zipy.

Žehlete na žehlicím prkně, žehličku odkládejte na odkládací plochu a vyhněte se poškození, které má negativní vliv na celé žehlení. Pokud nešťastnou náhodou připálíte oblečení, odstraňte co nejrychleji připálené zbytky vlhkým hadříkem, nechte žehličku vychladnout a použijte speciální přípravky pro ošetření žehlicí plochy.

O čem vypovídají příkon s výkonem?

Čím větší příkon, tím rychleji se žehlicí plocha nažhaví, lépe žehlí a uvolňuje páru pro zvláčnění prádla a snadné žehlení. Výkonná žehlička má příkon okolo 2000 až 2800 Wattů a vypustí alespoň 30 až 50 gramů páry za minutu. Žehlíte-li obtížnější či opravdu pomačkaný kousek, vypusťte najednou více páry funkcí parní ráz. Obvykle se spouští pohodlně tlačítkem na madle žehličky a vychrlí ideálně 150 až 250 gramů páry za minutu naráz. Pokud na vyžehlení extra nepoddajných záhybů parní ráz nestačí, stiskněte tlačítko pro kropení nebo rozprašovač a prádlo krásně zvláční. Bez problému tak vyžehlíte i například záclony, aniž byste se jich dotkli žehličkou.

 

Nepodceňte hmotnost žehličky

Mějte na paměti, že při dlouhém žehlení se vám pronese každých sto gramů navíc, i když se od sebe žehličky zdánlivě významně neliší. Při koupi napařovací žehličky nezapomínejte přičíst také vodu. Těžší žehlička vám práci usnadní, jen když prádlo žehlíte až několik dnů po uschnutí. Pokud jej vyžehlíte skoro hned, žehlička po něm díky zbytkům vlhkosti lépe klouže, nebudou vás bolet záda ani ruce a zvládnete toho vyžehlit víc naráz. Jak vám půjde práce od ruky, významně ovlivní také design a ergonomická rukojeť. A zkontrolujte si také další parametry:

  • Pozornost věnujte délce kabelu: většina žehliček má dostatečně dlouhý alespoň 2metrový kabel, díky čemuž se vyhnete mnoha nepříjemnostem.
  • Netrapte se s mokrými skvrnami na prádle: mezi další praktické vychytávky patří Anti-drip systém zabraňující nepříjemnému vytékání vody z napařovacích otvorů, která se při žehlení na nižší teplotu nestihne přeměnit na páru.

 

Usnadněte si péči o žehličku odvápňovacím systémem

Nedovolte vodnímu kameni zanášet vaši žehličku a znečisťovat prádlo. Funkce samočištění spolehlivě odstraní všechny nečistoty, které se s vodou do žehličky dostávají. Odvápňovací systém vaši žehličku čistí a chrání před vodním kamenem z kohoutkové vody, díky čemuž nemusíte používat vodu destilovanou, kterou doporučují výrobci. Odvápnění stačí aktivovat jednou za měsíc a žehlička se sama zbaví vznikajícího vodního kamene. V případě, že však máte doma opravdu extrémně tvrdou vodu, doporučujeme používat destilovanou vodu v poměru 1:1 s vodou z kohoutku.

 

Nejoblíbenější výrobci žehliček:

Doporučené produkty