Jak vybrat tablet?

Využíváme je doma, v práci, ve škole, na cestách i při relaxu v parku. Nezabírají tolik místa jako notebooky a jsou přehlednější než smartphony. Ano, řeč je o tabletech. Pokud ještě nepatříte mezi majitele tohoto chytrého zařízení, poradíme vám, jak vybrat vhodný model, který splní vaše očekávání!

K čemu budete tablet využívat?

Zdánlivě jednoduchá otázka. Pokud si ji však nezodpovíte, může pro vás být výběr tabletu zbytečně složitý. Snadno se také může stát, že zaplatíte spoustu peněz za zařízení, u kterého nevyužijete všechny možnosti. V opačném případě ušetříte pár stokorun, při práci s tabletem si ale budete zoufat nad jeho pomalostí. Obecně platí, že jiný tablet ocení student na střední škole, který bude chytré zařízení využívat k zaznamenání poznámek a k paření her a jiný tablet bude vhodný pro maminku na mateřské, která chce převážně brouzdat internetem a hledat inspiraci od ostatních žen. 

Jak velký tablet koupit?

Dotykové tablety na trhu vyplňují mezeru mezi chytrými telefony a výkonnými notebooky. A velikost jejich úhlopříčky tomu odpovídá. Startuje přibližně u 11“. Existují i 13“ a větší kousky, těch je však na trhu minimum. Nejčastěji narazíte na tablety přibližné velikosti 7, 8 a 10“. I když se tento rozdíl může zdát nepatrný, pokud si vedle sebe tyto dva tablety položíte, více než 7cm rozdíl rozhodně poznáte (1 palec totiž odpovídá 2,54 centimetrům). A rozdíl pocítíte i ve váze – menší z tabletů se bude držet příjemněji.

Tablety s menší úhlopříčkou (do 8,5“)

Menší tablety (cca 7 – 8,4“) jsou ideální pro náruživé cestovatele. Vejdou se do každého batohu, ženské kabelky i pánské tašky. Můžete je pohodlně využívat pro čtení e-knih, poslech hudby, prohlížení fotografií, brouzdání internetem nebo pro poznačení krátkých poznámek, které vás během cesty napadnou. A navíc vás z nich ani při dlouhodobějším užívání nebude bolet ruka (díky nízké váze).

Menší tablety naopak nejsou příliš vhodné pro dlouhodobější sledování videí, vytváření prezentací, či hraní her. Z mžourání na nevelkou úhlopříčku vás mohou rozbolet oči. Ani řadu moderních her si pravděpodobně nezahrajete. Menší tablety totiž ve většině případů neslibují ani vysoký výkon.

Tablety s větší úhlopříčkou (nad 8,4“)

Většina zákazníků využívá 10 a 11palcové tablety především v domácnosti či při cestě na dovolenou (např. jako skvělou pomůcku, jak zabavit děti při dlouhé cestě k moři) a také jako výbornou náhradu těžšího a rozměrnějšího notebooku. Proto v dnešní době nebudete mít problém zakoupit dostatečně výkonný tablet, který plynule zvládne nejnovější hry, přehraje bez zasekávání videa, nebo vás bezpečně odnaviguje na dovolenou.

S většími tablety se vám bude lépe manipulovat na stole, v držáku nebo třeba na zemi – při dlouhodobějším používání vás totiž mohou z jejich váhy rozbolet ruce. Naštěstí můžete v dnešní době k dotykovým tabletům zakoupit spoustu moderních vychytávek. Pouzdra s vestavěnou klávesnicí pro pohodlnější psaní delších textů, nebo třeba držáky, díky kterým tablet pohodlně připevníte třeba na opěrku v autě. 

Pozor na rozlišení a typ displeje

Při nákupu tabletu se rozhodně zaměřte na displej. Jelikož si můžete tablet vzít prakticky kamkoliv, je dobré vsadit přinejmenším na IPS panely a vyhnout se těm nejlevnějším typům displejů. Jinak se vám může stát, že například v ostrém slunci (ať už v parku, u moře či na zahradě) bude obsah na obrazovce takřka nečitelný. Méně kvalitní displeje u příliš levných tabletů mohou mít i horší pozorovací úhly a barvy mohou působit vybledle.

Rozhodně si povšimněte také rozlišení daného displeje. Čím je větší úhlopříčka tabletu, tím je vhodnější vyšší rozlišení. Na tabletu s 11“ úhlopříčkou se vám totiž filmy v rozlišení 800 x 480 rozhodně nebudou sledovat příjemně. Naopak není problém pořídit tablety s rozlišením 1280 x 800, Full HD (1920 x 1080, 1920 x 1200 apod.), HD (1366 x 768) a čím dál častěji se na trhu objevují i modely s ultravysokým rozlišením. S takovými zařízeními bude zábavou sledovat oblíbený seriál, film nebo pařit nejnovější hru.

U tabletů 8“ narazíte většinou na standardní rozlišení 1024 x 600 nebo 1280 x 800 pixelů, což je pro tuto velikost displeje dostačující hodnota. 

Hra čísel aneb jakou zvolit operační paměť RAM?

Velikost operační paměti je jedním z klíčových parametrů ovlivňujících výkon dotykových tabletů. Použitelným minimem je v současnosti 1 GB RAM. To je kapacita dostatečná pro surfování po internetu, čtení článků, sledování videí, ale i používání většiny aplikací. Náročnější programy a hry však mohou být nad síly takového tabletu.

Tablety s 1,5 – 2 GB RAM obvykle s výkonem nemají problém. Limitovat vás mohou u nejnáročnějších programů a her. Jejich chod je rychlý a plynulý, uspokojí tak nároky většiny uživatelů. Nejvýkonnější modely jsou osazeny operační pamětí o velikosti 3 a více gigabajtů. Nabízejí bezkonkurenční výkon, který s přehledem postačí na všechny aplikace včetně těch nejnáročnějších. Tyto tablety jsou určeny pro náročné uživatele. 

Procesor vdechne tabletu život. Jaký je ten NEJ?

U procesorů sledujte primárně počet jader. V současnosti se nejčastěji setkáte se čtyřjádrovými, šestijádrovými a osmijádrovými procesory. Zjednodušeně se dá říci, že čím více jader, tím lépe.

Hlavní výrobci procesorů:

 • Qualcomm: jeho procesory Snapdragon dlouhodobě patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější. Jednotlivé řady CPU jsou označeny trojčíslím, přičemž platí – čím vyšší číslo, tím výkonnější.
 • MediaTek: s procesory tohoto tchajwanského výrobce se nejčastěji setkáte v přístrojích nižších tříd. Vyjma levných tabletů se však výrobce stále častěji prosazuje i v přístrojích vyšších tříd.
 • Huawei: Huawei vyrábí procesory s označením Kirin. Ty jsou oceňovány pro svůj vysoký výkon i úspornost. I zde platí, že čím vyšší číslo je v označení CPU, tím je výkonnější.
 • Samsung: pro své přístroje využívá vlastní osmijádrové procesory Exynos. Jejich chloubou je především výkonný grafický čip.
 • Apple: si své procesory nechává vyrábět jinými firmami. Označuje je písmenem „A“ a dvojčíslím, přičemž znovu platí, že vyšší číslo = vyšší výkon

Nepodceňujte kapacitu interní paměti 

Abyste mohli naplno využívat všech vymožeností tabletů, je nezbytné mít dostatečnou kapacitu vnitřní paměti pro ukládání dat. Za použitelné minimum se dá v současnosti považovat  8 GB. Doporučujeme však sáhnout spíše po úložišti s kapacitou 16-32 GB, které by mělo být zárukou dostatku prostoru pro vaše data, videa apod. Tablety s kapacitou úložiště nad 32 GB jsou pak určeny pro všechny, kteří se nechtějí omezovat.

Mnohé přístroje umožňují rozšířit úložiště prostřednictvím microSD karet. Jejich maximální podporovaná kapacita bývá nejčastěji 256 GB, skutečnou hodnotu je však třeba vždy ověřit u konkrétního přístroje. 

V následující tabulce najdete přehled, od kterého se můžete při výběru tabletu odpíchnout:

   Pro nenáročné Pro běžné uživatele Pro náročné
Operační paměť 1-2 GB 2 GB 2-4 GB
Procesor Základní procesor 2-4 jádra     4-8 jader Výkonný procesor (obvykle 8jdrový)
Vnitřní paměť Alespoň 8 GB 16-32 GB 32 GB a více
Další funkce a technologie              Alespoň 1 webkamera, základní rozlišení displeje a fotoaparátu, Wi-Fi                3G,4G/LTE modul, přední i zadní webkamera. HD displej, Bluetooth, delší výdrž baterie Super AMOLED displej s FULL HD rozlišením, nebo RETINA displej, webkamery s vyšším rozlišením, možnost připojení klávesnice, kvalitnější reproduktory, ochranné sklo Gorilla Glass, nadstrandartní funkce, prémiový design 

Operační systém - od Androidu až k iOS

Pokud se budete při výběru tabletu rozhodovat podle značky, ve většině případů pozbydete možnosti vybrat si libovolný operační systém. Značka Apple ve svých zařízeních nabízí pouze operační systém iOS, ostatní výrobci pak sázejí na nejrozšířenější mobilní systém současnosti Google Android. Třetí do party Microsoft Windows má v současnosti minoritní zastoupení. Každý z těchto operačních systémů má své pro i proti.

 • Obecně platí, že největší svobodu nabízí operační systém Google Android. Z marketu Google Play můžete stahovat statisíce různých aplikací (hry, kancelářské pomocníky, aplikace, které vám pomohou se zlepšením kondice apod.) a pokud nejste úplný začátečník, můžete si také systém změnit dle svých představ. Mínusem však zůstává, že tato volnost může být příčinou nestability systému a také skutečnost, že ne každá aplikace bude korektně fungovat na vašem zařízení (důsledek velké rozšířenosti a otevřenosti).
 • Podobné množství aplikací nabízí i iOS. iOS je uzavřený systém, což sice přináší omezení v minimální modifikovatelnosti systému, zároveň to však znamená významnou výhodu – systém je vyladěný, stabilní a veškeré aplikace by měly spolehlivě fungovat. Po tabletu od Apple sáhněte v případě, že jste již majitelem jiného zařízení s jablkem. Konektivita mezi zařízeními této značky je výborná a rozhodně neprohloupíte.
 • Třetím systémem do party je Microsoft Windows v aktuální verzi 10. Jeho podíl na trhu je oproti zmíněným konkurentům výrazně nižší. Windows stále doplácí na velmi chudou nabídku aplikací. Mnoha uživatelům chybí i volnost a možnost modifikovat systém, na což jsou zvyklí z Androidu. 

Výdrž baterie od 4 až po 18 hodin

Vybije se vždy, když ho nejvíce potřebujete. Tento zákon schválnosti jistě znáte z běžného používání notebooku či mobilního telefonu. Stát se vám to ale může i v případě tabletu. Pokud už teď víte, že budete s tabletem především cestovat a nebudete mít neustále přístup k elektrické energii, sáhněte rovnou po tabletu s vysokou kapacitou baterie.

Čím vyšší kapacita baterie, tím delší by měla být výdrž tabletu, ale vyšší bude pravděpodobně i cena. Běžný provoz na tabletu s nižšími pořizovacími náklady je kolem 4,5 – 10 hodin. U dražších modelů můžete narazit i na více než 18 hodin. Pokud by se vám to i tak zdálo málo, vždy můžete dokoupit také tzv. power banku, díky které můžete své bezdrátové zařízení (tablet, mobil atd.) nabít kdykoliv bude potřeba. Koupit ji můžete např. zde

HDMI, GPS, LTE... technologie, které se mohou hodit!

 • HDMI -  vstup, díky kterému tablet pohodlně připojíte k notebooku, nebo televizi. Vaše fotky z dovolené nebo oblíbená videa si tak budete moci zobrazit na velké úhlopříčce.
 • Wi-Fi – zajistí připojení k internetu z domova, nebo na prostranstvích s veřejnou Wi-Fi sítí.
 • LTE (4G) / 3G – pomocí datové SIM karty můžete být online kdekoliv, kde je pokrytí vaším mobilním operátorem – tedy takřka všude. Starší a výrazně pomalejší alternativou LTE je 3G síť.
 • Bluetooth – slouží k přenosu dat (např. fotek) mezi dvěma zařízeními na kratší vzdálenost.
 • USB – využívá se k nabíjení a rovněž přenosu dat mezi zařízeními (např. z/do počítače). U většiny tabletů najdete tento port ve verzi micro USB. Některé novější modely využívají modernějšího rozhraní USB-C. Přístroje Apple pak tradičně využívají vlastní Lightning konektor.
 • GPS – slouží k určování přesné polohy. GPS je nezbytná například v případě, že chcete tablet využívat k navigaci na cestách.

Tablety pro děti

Výrobci si jasně uvědomili, že dotyková zařízení využívají stále častěji i menší děti. Proto např. značka GoGEN vyslala na trh tablety s dětským rozhraním plným zajímavých aplikací, které dítěti pomáhají zapojit kreativní myšlení, učí ho cizím jazykům nebo třeba základům první pomoci.

Dětské tablety jsou vybaveny i kreslicími pery, silikonovými pouzdry proti pádu, praktickými držáky do auta, či stojánky na stůl. Skvělý je také rodičovský modul, díky kterému mohou rodiče vybírat, které aplikace a funkce se jejich dětem na tabletu zobrazí. A omezit mohou také dobu, po kterou může dítě tablet využívat.

Nejoblíbenější výrobci tabletů:

Příslušenství, které by se vám mohlo hodit:

Doporučené produkty