Jak vybrat LED žárovku?

Klasickým žárovkám již odsvítilo, prim v dnešní době hrají především halogenové nebo úsporné LED žárovky. Právě LED žárovky jsou tím nejlepším, co v dnešní době můžete koupit. Nenechte se odradit vyšší pořizovací cenou, investice se vám totiž velmi brzy začne bohatě vracet. Pokud vás zajímá, co je na LED žárovkách tak skvělé a čím byste se měli při jejich nákupu řídit, přečtěte si náš článek.

Jaké jsou výhody LED žárovek?

Proč si tedy koupit LED žárovku? V první řadě kvůli životnosti. Při průměrné době svícení 5-6 hodin za den, by měla LED žárovka vydržet minimálně 15 let, což je oproti výdrži klasických žárovek (cca 1 rok) jednoduše úžasné.

Obrovský rozdíl je i ve spotřebě. Úspora LED žárovek je oproti klasickým žárovkám až 90 %, zhruba o čtvrtinu až třetinu úspornější jsou i v porovnání s úspornými žárovkami. Oceníte i to, že skoro nevyzařují teplo ani žádné infra či UV záření, díky čemuž neničí materiály ani nemění odstíny barev.

Zkontrolujte si závity

Stejně jako klasické žárovky i LEDky jsou vyráběny s několika různými paticemi. Pokud si náhodou nevíte rady, kterou patici koupit, není nic jednoduššího než podívat na patici staré žárovky – té, kterou chcete nahradit. Nejčastěji se setkáte s těmito paticemi:

  • E27: vůbec nejrozšířenější typ závitu. Potkáte ho takřka všude – typicky u lustrů nebo nástěnných svítidel. Průměr šroubovice je 27 mm.
  • E14: i s tímto typem závitu se setkáte často – u menších svítidel, lampiček do ložnice, vícežárovkových lustrů apod. Průměr šroubovice je 14 mm.
  • GU10: využívají se v bodových svítidlech, např. v koupelnách nebo dílenských koutech. Tato patice nemá závit, ale dva kolíky s rozšířenými konci.
  • GU5.3: používají se obvykle tam, kde může dojít ke styku s vodou (např. koupelny). Patici tvoří dva jednoduché kolíky.
  • G9: nejdete ji například u okrasných lustrů.
  • G4: používá se například v dílnách nebo kuchyních. Patici je vzhledově podobná GU5,3.

Na tvaru záleží

Tvar žárovky je důležitý ze dvou důvodů. První z nich je čistě praktický – zejména do užších svítidel se vám některé typy žárovek nemusí vejít. Neméně důležitý je však i druhý důvod, tvar LED žárovky totiž ovlivňuje rozptyl světla. Např. úzké podlouhlé žárovky svítí v úhlu 360°, ozáří tak široký prostor.

Žárovky, které svým tvarem připomínají klasické žárovky, většinou osvítí úhel 180° u některých typů ale i 360°. Bodové žárovky obvykle svítí v prostoru do 120°, jsou tedy ideální především tam, kde třeba směrovat světlo do určitého místa.

Co ovlivňuje barevná teplota?

Nepodceňujte ani volbu správné barevné teploty. Barva světla totiž přímo ovlivňuje to, jak se budete v místnosti cítit. Pojmenování barevných teplot i jejich rozsahy se u různých výrobců lehce liší. Orientujte se proto především dle teploty udávané v Kelvinech. Platí, že čím vyšší číslo, tím studenější barva. Obvykle se rozlišují tři základní typy:

  • Teplá bílá: Navozuje uklidňující pocit, hodí se proto třeba do obyváku, ložnice či dětského pokoje.
  • Denní bílá: uplatnění najde tam, kde je třeba se soustředit, např. v dílně či kanceláří.
  • Studená bílá:  Pocitově je nejsvítivější ze všech barev. Uplatnění najde třeba ve velkých skladech.

Nesledujte Watty, více vám prozradí Lumeny

Světelný tok udávaný v lumenech (lm) je u LED žárovek vůbec nejdůležitějším parametrem. Právě tato hodnota vám totiž řekne, jak moc světla ta která žárovka vydá. Více vám prozradí následující tabulka:

A proč je lepší sledovat Lumeny? U LEDek se totiž může stát, že žárovka s nižší spotřebou Wattů má vyšší svítivost a naopak! Nejpřesnější informaci o tom, jak bude žárovka ve skutečnosti svítit, vám proto dají právě Lumeny.

Hlídejte si kvalitu

Bohužel se i na trhu s LED žárovkami objevuje spoustu modelů neznámých výrobců, jejich kvalita bohužel značně pokulhává. Problém přitom obvykle nebývá přímo ve zdroji světla, ale v elektronice, která žárovku řídí. Zatímco LED čipy bez problému fungují, elektronika záhy odejde a je po žárovce. Rozhodně se tedy vyplatí kupovat LED žárovky v prověřených obchodech, které si nedovolí prodávat nekvalitní produkty se zfalšovanými certifikáty. Snadno tím předejdete případnému zklamání z toho, že žárovka „odešla“ předčasně.

Úsporné LED žárovky koupíte zde!

Doporučené produkty