Jak správně vybrat batoh?

Ať už se vydáte na rodinnou dovolenou do kempu, na extrémní túru do hor, či jen na procházku do města, bez batohu se neobejdete. Před jeho koupí určitě zvažte, v jakém terénu se budete pohybovat, jak často a jaký náklad ponesete. Díky správně zvolenému batohu, který dobře sedne na záda, bude váš výlet mnohem pohodovější!

Turistické batohy:

Turistické batohy tvoří dvě základní skupiny - do a nad 50 l. V obou případech je důležité kvalitní zpracování zad. Ve skupině batohů do 50 l najdete největší výběr ruksaků vůbec, jsou totiž zdaleka nejuniverzálnější. Můžete je se sebou vzít do města, do školy i na kratší túru do hor. Všechny potřebné drobnosti do nich bez problémů uschováte.

Turistické batohy nad 50 l jsou určeny na dlouhodobější výlety. Důležité jsou u nich bederní popruhy, které přenesou část hmotnosti ze zad, proto by vám měl batoh perfektně sedět. Určitě přivítáte i alternativní vstupy do batohu, díky kterým můžete snadno vytáhnout i tričko, které je složené na dně. A hodit se budou i různá poutka – na trekové hole, či karimatku.

Sportovní batohy:

Sportovní batohy jsou určeny pro aktivní sportovce. Musejí proto být co nejskladnější. Většinou se tak vyrábějí v objemech do 30 l. Batoh by ale měl zároveň plnit svůj účel. Musí tedy bez problémů pojmout pití a jídlo + sportovní vybavení, které potřebujete. Oblíbené jsou třeba batohy s kapsou na in-line brusle, či speciálním zipem pro tenisovou raketu.

Mezi sportovní batohy patří i batohy cyklistické! Ty jsou přizpůsobeny tvaru lidského těla v sedle. Zádová část batohu je prohnuta tak, aby vás ruksak při jízdě neomezoval. Často jsou vybaveny hydratačními vaky, abyste se mohli kdykoliv pohodlně napít. Hydrovaky se navíc vyrábějí v různých velikostech, takže ani při celodenní vyjížďce nemusíte trpět žízní!

Expediční batohy:

Expediční batohy využijete zejména při dlouhých túrách, vícedenních akcích nebo výletech do extrémních podmínek. Mezi hlavní vychytávky těchto batohů patří očka a poutka na různých místech a velice důležitý je také bederní pás. Ten by na sebe měl přenést až 50 % hmotnosti, proto dbejte na to, aby vás neškrtil. Dostatečně nastavitelné musejí být také ramenné popruhy, nesmějí být příliš dlouhé ani vás škrtit. Na drobnosti se šiknou boční kapsy, či rozdělené komory v batohu.

Pro ženy je velice důležité, aby si vybíraly batoh z dámských modelů. Na zádech totiž ponesete velkou zátěž, a pokud batoh nebude kopírovat vaše křivky, budete se trápit. A zbytečně!

Městské batohy:

Jako městský batoh si můžete představit ruksak, který nosí školáci do školy či studenti na přednášky. Velmi často jsou takové batohy vybaveny speciální kapsou s vystýlkou, která má za úkol chránit přenášený notebook. Vysoký důraz je pak kladen na design. Městské batohy se vyrábějí v různorodých barvách, vzorech i tvarech a často mají také odvětrávaná záda.

Nejběžnější městský batohněkolik zipů. V jednom oddílu můžete mít uschovaný notebook, ve druhém pak ostatní drobnosti. Díky tomu, že se do každého oddílu dostanete zvlášť, nemusíte se v ruksaku složitě přehrabovat. 

Dětské batohy:

Žádné dítě se neobejde bez batohu - minimálně při cestách do školy. Při výběru dětského batohu je důležité zvolit správnou velikost. Batoh se musí dítěti pohodlně nosit, nesmí dole ani nahoře přesahovat záda a nesmí z nich ani padat či sklouzávat. V opačném případě riskujete zdravotní újmu. Důležitá je také hmotnost dětského batohu, resp. jeho nákladu. Ta by rozhodně neměla být vyšší než 12-15 % tělesné hmotnosti dítěte.

Děti také ocení vícero samostatných kapsiček, do kterých si mohou uschovat svoje drobné poklady a mít je tak kdykoliv při ruce. Důležitý je také design, aby dítě batoh chtělo nosit a skvělé jsou i reflexní prvky, které dítě chrání třeba během kratších zimních dnů.

Nejoblíbenější výrobci batohů?

Doporučené produkty