Jak správně vybrat spacák a karimatku?

Nejdůležitější vybavení pro nocování v přírodě? Většina zkušených turistů uvede na první místě spacák a mnozí doplní také karimatku. Především u spacáků je před nákupem třeba pečlivě promyslet, v jakém ročním období, v jakých podmínkách a jak často jej budete používat. Špatně vybraný spací pytel vám totiž může připravit mnohé horké nebo ještě hůře mrazivé chvilky.

Podle čeho si vybírat spacák a karimatku?

Jaký spacák se hodí právě pro vás?

Cítíte se ve stanu jako doma? Od jara do zimy trávíte dny i noci v přírodě? Pak je volba jasná. Třísezónní spacáky se dají používat celoročně. Konkrétní model volte podle podmínek, ve kterých se budete nejčastěji vyskytovat. Při výběru napoví parametr „teplotní určení“, který prozrazuje, do jakých teplot je spací pytel určen. Pokud stanujete skoro po celý rok, budete potřebovat spacák, jehož hranice dolního komfortu je pod úrovní 0 °C

Teplotní určení spacáků je obvykle tvořeno čtyřmi hodnotami, důležité jsou ale především tyto tři: 

  • Horní komfort: teplota, při níž člověk ležicí v uvolněné natažené pozici necítí chlad.
  • Dolní komfort: teplota, při níž není zima člověku, ležicímu ve skrčené poloze
  • Extrém: teplota, od níž hrozí podchlazení.
U žen a dětí je dobré se při nákupu orientovat podle teplotního určení horní komfort, mužům stačí hranice dolního komfortu.

Letní a dámské spacáky

Letní spacáky jsou ideální pro kempování v nejteplejších měsících. Nijak zvlášť vás sice nezahřejí, jsou však lehké, skladné a v letních nocích vám v nich bude příjemně. Pokud kempujete výhradně v létě, ať už u moře nebo třeba na festivalech, letní spacák vám bude bez problémů stačit. 

Řada lidí žije v představě, že rozlišovat spacáky na mužské a ženské je zbytečnost. Omyl! Dámské spacáky jsou oproti klasickým zkrácené a zeštíhlené, lépe tak obepnou tělo ženy a více hřejí. Tomu napomáhá i přídavný izolační materiál v oblasti nohou a hrudi, kterým obvykle disponují. 

Dětské spacáky

V dnešní době není problém pořídit spacák ani pro ty úplně nejmenší. Výrobci příliš nepočítají s tím, že byste s nimi kempovali v chladnějších měsících, jen minimum dětských spacáků proto nabízí teplotní komfort pod 0 °C. S čím naopak výrobci počítají je růst dítěte. Díky speciálním konstrukcím totiž rostou dětské spacáky společně s ratolestmi a to klidně až o několik desítek centimetrů. 

Jaký vybrat materiál a velikost?

Většina spacáků je vyrobena ze syntetických materiálů. Vnitřek by měl být opatřen nealergickou, dostatečně prodyšnou tkaninou, příjemnou na dotyk. Do extrémních podmínek je ale dobré koupit spacák s husím či kachním peřím – je lehký a má skvělé tepelné a izolační vlastnosti. Musíte však počítat s vyšší pořizovací cenou, obtížnější údržbou (hůře se vysouší) a navíc tyto spacáky nejsou vhodné pro alergiky. Jaký typ spacáku zvolit?

  • Dekové spacáky: mají obdélníkový tvar a jejich největší výhodou je velký vnitřní prostor a fakt, že je lze úplně rozepnout, takže pod nimi můžete spát doslova jako pod dekou. Kvůli širokému vnitřnímu prostoru se však hůře vyhřívají. Můžete je ale využít i jako deku k vodě či do parku.
  • Mumiové spacáky: méně pohodlné, lépe však kopírují tvar lidského těla, díky čemuž se rychle vyhřívají. Hodí se tedy do extrémnějších podmínek nebo chladnějšího počasí.

Správná délka spacáku by měla být o 10 ideálně však 15 cm větší, než je výška vaší postavy. Pokud si totiž pořídíte příliš velký spacák, hůře se vám bude vyhřívat, příliš malý spacák je naopak nepohodlný a stlačená izolační vrstva studí. 

Vyberte si ideální karimatku

  • Pěnové karimatky: jsou velmi lehké, cenově dostupné, na trhu je navíc pestrá škála barevných provedení i tlouštěk. Odolají i drsnějšímu zacházení, a pokud se vám přeci jen povede lehce je poškodit, nemá to žádný velký vliv na jejich funkčnost. Jejich nevýhodou je především horší skladnost, o něco nižší izolační vlastnosti a v porovnání s nafukovacími karimatkami se budete muset smířit i s nižším pohodlím.
  • Nafukovací karimatky: jsou skvělým parťákem pro pohodlný spánek. Vsadit můžete také na nafukovací matrace (ideální třeba na chatu). Proč? Mají špičkovou tepelnou izolaci, jsou voděodolné i voděodpudivé, málo váží a jdou výborně sbalit. Připočítáme-li k tomu komfort při ležení, zní to skoro ideálně. Přesto se i zde najdou nevýhody. Tou hlavní je bezesporu velká náchylnost k poškození. K němu může dojít při kontaktu s ostrými předměty, ale i intenzivním slunečním žárem.
  • Samonafukovací karimatky: se těší velké oblibě. Výborné jsou jejich izolační vlastnosti, pohodlně se na nich leží a jednoduše je lze sbalit. A jak tyto karimatky fungují? Pěnový materiál, kterým jsou vybaveny, po otevření ventilu v jejich rohu sám nasává vzduch a tím se rozpíná. V závěrečné fázi je stačí lehce dofouknout na požadovanou pevnost a pohodlné lůžko je připraveno. Jedinou nevýhodou je náchylnost k proražení.

Co by se vám při kempování mohlo hodit?

Doporučené produkty