Jak vybrat přenosný reproduktor?

Naše oblíbená hudba se stále více stěhuje do mobilních telefonů, MP3 přehrávačů a dalších přístrojů. Díky streamovacím službám jako Spotify navíc můžete mít kdykoliv a kdekoliv přístup k neomezené sbírce hudby. Jak se o ni ale podělit s přáteli? Chrčicí repráky mobilů obvykle nepřicházejí v úvahu, na scénu proto nastupují přenosné reproduktory! Jak ale vybrat ten správný? V tomto článku se to dozvíte.

   ddddddddddddddddd

Kde budu reproduktor využívat?

 • Převážně na cestách: u vyloženě cestovních repráků je nejdůležitější nízká hmotnost a malé rozměry. Ideálně takové, abyste ho v pohodě unesli v kapse či jakémkoliv zavazadle. U repráků na cesty obvykle neřešíme výkon, mnohem více totiž záleží na jeho velikosti a výdrži. Běžně se pohybuje okolo 5-8 hodin, není však problém sehnat i repráky s výrazně delší výdrží.
 • Doma a občas na cestách: v takovém případě stojí za zvážení i větší modely. Jsou stále dostatečně mobilní na občasné cestování (obvykle jim nechybí ani akumulátor), zároveň ale nabízejí vyšší hudební výkon. Reproduktory v této kategorii se často chlubí také atraktivním designem.
 • Hlavně doma: největší a nejtěžší typ přenosných reproduktorů nabízí vysoký výkon, díky kterému parádně ozvučí i větší místnosti. Do batohu se sice nevlezou, na party s přáteli či občasné výlety na chatu jsou však jako dělané. Party reproduktory nabízejí velmi kvalitní zvuk, takže se často využívají jako náhrada jiného hudebního systému. K jejich napájení se většinou využívá elektrická síť, najít však lze i repráky s akumulátorem.

O co se mám zajímat?

 • Výkon (W): je jedním z nejdůležitějších parametrů. Obecně platí, že čím vyšším výkonem se reprák pyšní, tím větší plochu pokryje kvalitním zvukem s minimálním zkreslením. Výkon nejmenších zařízení je do 10 W, rozměrnější přístroje na občasné cestování mívají výkon 11–30 W, silné domácí reproduktory pak diponují výkonem od 31 W nahoru. Naprosté maximum se u přenosných reproduktorů pohybuje okolo500 W.
 • Kvalita zpracování: Zejména u přenosných reproduktorů, se kterými budete často na cestách, je důležitá kvalita a odolnost provedení. Reprák by si měl poradit s pobytem v přírodě nebo s občasným zmoknutím. Odolnost vůči dešti a vlhkosti popisuje parametr IPX viz tabulka:

Jaké funkce přenosné reproduktory nabízejí?

 • Bluetooth: díky této technologii snadno propojíte chytrý telefontablet či třeba notebook s reproduktory a to bez použití jakéhokoliv kabelu. Ve volném terénu je dosah signálu až 10 m, v prostoru s překážkami (např. zdi) je o něco nižší. Vyspělejší bezdrátové reproduktory dokonce dokáží spárovat více zařízení současně. Jednoduše tak můžete přepínat z jednoho zdroje na druhý, což ideální pro akci, na níž je více DJ.
 • NFC: umožňuje bezdrátový přenos signálu na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm). Ke spárování dochází přiblížením dvou NFC přístrojů k sobě, u některých dokonce stačí pouhý dotyk obou zařízení.
 • Audio vstup (AUX/AV): kromě bezdrátového spojení můžete reproduktory se svými hudebními zařízeními (počítač, MP3 přehrávač atd.) propojit i pomoci kabelu, obvykle zakončeného 3,5mm jack konektorem. Výhodou tohoto řešení je přenos stereo zvuku bez ztráty kvality. Některé přenosné reproduktory mají tento kabel přímo vestavěn, u mnoha dalších ho naleznete jako součást balení.
 
 • Hlasité telefonní hovory: propojením bezdrátového reproduktoru se smartphonem získáte perfektní hands-free. Jednoduše tak můžete telefonovat s volnýma rukama či pořádat konferenční hovory.
 • USB/microUSB vstup: tento vstup slouží k nabíjení baterie přenosného repráku. U reproduktorů s velkokapacitními akumulátory však může mít ještě jeden praktický účel – nabíjení připojených zařízení. Pomocí takového reproduktoru tak klidně dobijete svůj smartphone či MP3 přehrávač.
 • Vestavěný akumulátor: nejčastěji se jedná o Li-Ion baterii. Její kapacita zásadně ovlivňuje rozměry a hmotnost celého reproduktoru. U nejmenších a nejlehčích modelů se tak obvykle setkáváme s výdrží akumulátoru do 8 hodin, velké a těžké modely pak nabízejí i 3x takovou výdrž.

Nejoblíbenější výrobci přenosných reproduktorů: