Jak vybrat televizi?

Vyznáte se v moderních televizorech? Víte, co všechno zvládají dnešní televize, jaký televizní signál můžete přijímat nebo jak velká úhlopříčka je vhodná do vašeho obyváku? Abyste se ve světě televizní techniky bez problémů vyznali, připravili jsme pro vás průvodce, který vám při výběru nové televize pomůže.

dd
Podle jakých parametrů vybírat televizi?

Jak velikou televizi vybrat do vašeho obýváku?

Skutečně platí, že čím větší televize,tím větší pohodlí i zážitek ze sledování! Úhlopříčky se dnes uvádějí v anglických palcích (1 palec = 2,54 cm) a při výběru nové televize vám pomůže následující tabulka:

Drtivou většinu moderních TV lze umístit pomocí vhodného držáku přímo na zeď. Díky tomu můžete ušetřit spoustu místa a nejste limitováni ani rozměry stávajícího nábytku.

Jaký je rozdíl v rozlišení?

  • Ultra HD (UHD / 4K) (3840 x 2160): UHD televize nabízejí unikátní rozlišení obrazu, které zobrazí 4x víc obrazových bodů než Full HD TV. Pokud si chcete vychutnat maximální detaily a dokonale čistý obraz, jsou UHD televize nejlepší volbou.
  • Full HD (1980 x 1080): s tímto rozlišením se dnes nejčastěji setkáte u televizí s úhlopříčkou 32-43“. Ve Full HD kvalitně můžete shlédnout např. film na Blu-ray nebo DVD discích a vysílají v něm také mnohé digitální nebo satelitní TV.
  • HD (1366 x 768): dnes nejnižší dostupné rozlišení, které najdete takřka výhradně u TV do 32“. Pro tyto menší televize je totiž HD rozlišení dostatečné, tzn. není na úkor kvality obrazu.

Na jaké technologie obrazu můžete u televizorů narazit?

  • LED: v současnosti nejrozšířenější typ displeje, který nahradil dřívější LCD TV. Narozdíl od původních LCD se o podsvícení starají LED diody. Oproti původním LCD mají LEDky výrazně nižší spotřebu, skvělý kontrast i širší spektrum zobrazovaných barev.
  • OLED: nejnovější technologie využívající organických diod, které po zavedení proudu vyzařují světlo. Obraz OLED TV má ve srovnání s LED lepší barvy, jas i kontrast. OLED TV jsou také úspornější, mají rychlejší odezvu a nezanedbatelnou výhodou je také jejich nižší hmotnost. 

Jaký typ tunerů můžete pro příjem signálu v televizoru najít?

  • DVB-T, DVB-T2 (H.265/HEVC): slouží k příjmu klasického digitálního vysílání šířeného přes pozemní vysílač. Rozhodně doporučujeme koupi televize vybavené novější verzí tuneru (DVB-T2 H.265/HEVC). V letošním roce totiž bude spuštěn nový standard digitálního vysílání, který slibuje vyšší kvalitu obrazu. Současný standard DVB-T bude po roce 2020 vypnut, a pozemní vysílání pak naladíte jen na DVB-T2 (H.265/HEVC) tuneru, označeném textem "Certifikováno ČRa".
  • DVB-S (S2): slouží pro příjem digitálního vysílání ze satelitu. Postačí pouze venkovní parabola a přístupová karta poskytovatele satelitního vysílání (např. Skylink). DVB-S2 nabízí oproti původní verzi vyšší přenosovou kapacitu, stabilnější signál i nové služby.
  • DVB-C: umožňuje naladit kabelové digitální vysílání (např. UPC).
.

Není TV jako TV! Bavte se se SMART televizory

Většina moderních televizí vám umožní kromě příjmu televizního vysílání využívat také spoustu zábavných aplikací. Sledovat můžete zajímavá videa či poslouchat oblíbenou hudbu skrz aplikaci YouTube, využít internet k brouzdání po oblíbených stránkách, nebo si zahrát některou z desítek her. Televizi ale můžete používat také ke vzdělávání či k tzv. streamování fotek či videí z vašeho mobilu či tabletu (můžete si tak prohlédnout fotky z dovolené na velké úhlopříčce nebo přehrát video z talbetu) - k tomu vám skvěle poslouží technologie Wi-Fi, DLNA nebo třeba Bluetooth. A nezapomeňme také na množství videopůjčoven, které vám zprostředkují hodiny a hodiny oblíbených filmů či seriálů. Jednoduše - nechte se bavit!

HbbTV– tip od nás! Kombinace klasického televizního vysílání a internetového obsahu. Většina TV vám tuto funkci zpřístupní po stisknutí červeného tlačítka na ovladači. Ze zobrazeného rozcestníku si vyberete konkrétní akci a pak už můžete nerušeně sledovat například iVysílání České televize, včetně obsáhlého archivu nebo televize Prima, Očko či Stream.cz. Do budoucna se HbbTV rozšíří o další stanice.

A bavit vás může bezesporu také technologie Ambilight. Díky této patentované technologii společnosti Philips bude obrazovka vaší TV vypadat větší a váš vizuální zážitek bude ještě podmanivější. Technologie osvětluje obvod televize barvami, které odpovídají aktuálnímu dění na obrazovce a mění se společně s vysílaným obrazem. Toto světelné orámování se pak zobrazuje i na stěnách poblíž přístroje, čímž se maže hranice mezi televizní obrazovkou a okolním interiérem. .

ddddddddddddddddddddddddddddddddddddd  

Konektory, aneb co k čemu slouží a kam co připojit

Mějte spotřebu pod kontrolou

Každá televize dnes musí být vybavena energetickým štítkem. Ten obsahuje nejen info o spotřebě (u TV v rozsahu A++ až F, běžně však narazíte nejhůře na TV s energetickou třídou B), ale i o dalších klíčových parametrech:

Na jaké další parametry můžete při výběru narazit?

  • HDR: televize vybavené HDR (vysoký dynamický rozsah) slibují obrovský pokrok v kvalitě obrazu. Přenášejí totiž mnohem více informací o jasu než běžné televize, díky čemuž dokáží zobrazit větší kontrast, širší barevné spektrum a lepší detaily.
  • Obnovovací frekvence (Hz): Tento parametr je pro vás důležitý především v případě, že sledujete pořady s rychlými změnami obrazu. Pokud se rádi díváte na sportovní přenosy nebo akční filmy, je dobré volit TV s obnovovací frekvencí 100 Hz a více. U levnějších televizí se pak poměrně často setkáte jen s 50Hz frekvencí. U těchto TV hrozí, že se v rychlejších scénách setkáte s tzv. švenkováním obrazu (obraz může být nepříjemně trhaný).
  • Prohnutá obrazovka: její výhoda spočívá v tom, že všechny body obrazovky jsou od vás stejně daleko (rohy i střed jsou díky prohnutí vzdáleny cca stejně), díky čemuž si vychutnáte hlubší zážitek a budete lépe vtaženi do děje. Nevýhodou však je, že pokud sedíte výrazněji bokem od středu obrazovky, můžete vidět obraz lehce zdeformovaně.

V posledních letech začali výrobci užívat doplňkových technologií sloužících ke zvýšení frekvence obrazu - např. 50Hz frekvenci dopočítavají na 100Hz. Tento údaj se nazývá frekvenční index. Bohužel každý výrobce používá vlastní systém výpočtu, výsledné údaje frekvenčního indexu tak bohužel nejsou příliš vypovídající.

Nejoblíbenější výrobci televizí:

Doporučené produkty