Jak vybrat chladničku?

Jaký domácí spotřebič je pro vás nejdůležitější? Věříme, že velká část z vás by jmenovala ledničku. Od chladničky očekáváme, že nám bude spolehlivě sloužit dlouhou řadu let. Jak neudělat při výběru chybu a na co nesmíte zapomenout? V první řadě se rozhodněte, zda upřednostníte volně stojicí nebo vestavnou chladničku. Pokud máte či plánujete kuchyni s vestavěnými spotřebiči, ani u lednice nemusíte dělat výjimku. V opačném případě si vyberte z volně stojících modelů. Je mezi nimi jediný rozdíl - vestavby obecně nabízejí o něco menší objem než volně stojící modely.

Podle čeho vybírat lednici?

Jaký typ lednice vybrat?

S mrazákem či bez mrazáku? Kompaktní, nebo naopak objemné, s prostorem pro uložení týdenního nákupu? Vestavné, nebo volně stojící? Jaký model lednice bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám?

 • Kombinované: nejrozšířenější typ lednic, který najdeme ve většině českých rodin. K dispozici je široká nabídka velikostí i výbavy, snadno tak naleznete model, který odpovídá vašim potřebám.
 • S mrazákem dole: chladicí část je ve výšce očí a nabízí dostatečný prostor pro vaše zásoby. Dostatek místa většinou má i spodní mrazicí část. Ta je nejčastěji rozdělena na 2-5 zásuvek.
 • S mrazákem nahoře: mnohdy nabízí větší užitný objem, pro přístup do chladničky se ale musíte ohýbat. Mrazák má vždy o něco menší kapacitu.
 • Americké: děláte si rádi zásoby na týden dopředu? Nakupujete ve velkém? Vsaďte na americké neboli side-by-side lednice. Jejich objem je v porovnání s kombinovanými lednicemi dvojnásobný. Mrazák se obvykle nalézá v levé části chladničky. Kromě luxusního objemu nabízí americké lednice i praktické vychytávky – například nápojový automat, dávkovač ledu či domácí bar. Počítat však musíte s vyššími pořizovacími náklady a také většími nároky na prostor.
 • Monoklimatické: skvělá varianta pro všechny, kteří už vlastní samostatný mrazák nebo prostě mrazicí část nepotřebují. Chladicí část je dostatečně velká, není tudíž problém umístit do ní i větší množství potravin, soudek piva, či láhve s nápoji.
 • S mrazicím boxem: ideální na chalupu nebo do kanceláře. Jejich kapacita není příliš velká, díky čemuž nabízí velmi kompaktní rozměry. Není problém umístit ji do menšího prostoru. Mrazicí část je většinou tvořena jedním boxem, umístěným v horní části přístroj.
 • Retro lednicejsou věci a produkty, které se opakovaně vrací do módy. Jedním z těchto produktů jsou i retro lednice, které vás nadchnou krásným designem ze starých dobrých časů, zároveň vás překvapí vyspělostí technologií, které v sobě skrývají.

Na objemu záleží

Jaký typ lednice zvolit už tedy víte, čeká vás však ještě jedno klíčové rozhodnutí – jaký objem potřebuji? Existuje poměrně jednoduchá poučka, kterou je dobré se řídit. Na jednoho člena domácnosti počítejte s užitným objemem chladničky 50–70 l, v případě mrazničky pak počítejte cca 20-30 litry na osobu. U průměrné 4členné rodiny je tedy dobré vsadit na lednici s alespoň 200l chladicí a 80l mrazicí částí. Samozřejmě je třeba zohlednit i váš životní styl, způsob nakupování a stravování. Jiný objem budete potřebovat při každodenních nákupech, jiný při velkých nákupech jednou týdne - v tomto případě volte větší objem, ideálně americkou lednici.

Jaké volit rozměry?

Kromě objemu je samozřejmě třeba myslet i na to, aby se vám chladnička pohodlně vešla do bytu. Hloubka ledniček bývá obvykle 60 cm (u beznámrazových modelů i 70 cm), ostatní rozměry se ale odvíjejí od objemu ledničky. Vždy si proto doma nejprve porovnejte dostupné místo s rozměry ledničky. Pro optimální proudění vzduchu je navíc dobré počítat s rezervou 1-2 cm po bocích a 3-5 cm ze zadní strany lednice. Výšku chladničky je ideální volit i s ohledem na to, aby esteticky ladila s okolním nábytkem.

Zejména v případě amerických lednic si musíte dát pozor ještě na jednu věc – šířku domovních dveříAmerické lednice jsou totiž široké a hluboké, dostat je do bytu standardními dveřmi často bývá neřešitelný problém. Před jejich koupí si proto pečlivě změřte a promyslete, zda ji dostanete do bytu. Výbornou vychytávkou je možnost změny směru otvírání dveří. U mnoha typů lednic jednoduše přehodíte otevírání dveří zprava doleva či naopak podle toho, jak vám to vyhovuje, ať už s ohledem na dispozice kuchyně nebo na vlastní preference.

Hlídejte si spotřebu

Stejně jako u jiných spotřebičů, i u ledniček vypovídá nejlépe o spotřebě třída energetické náročnosti. U chladniček je tento parametr ještě důležitější než u jiných spotřebičů, na rozdíl od nich totiž chladnička běží 24 hodin denně. V naprosté většině případů se energetická třída lednic se pohybuje v rozmezí od A do A+++. K tomu, abyste optimální spotřeby dosáhli, je ale třeba dodržovat i řadu dalších opatření:

 • Teplota v chladicí části by měla být +5 °C, v mrazicí části pak -18 °C.
 • Nechejte kolem lednice dostatek prostoru, aby lépe odváděla teplo.
 • Neumísťujte lednici do blízkostí zdroje tepla.
 • Neotvírejte příliš často dveře chladničky a mrazničky.
 • Vyšší zaplnění lednice snižuje spotřebu (optimum je 70% zaplnění).

Nenechte se rušit

Lednici má v ložnici málokdo, tudíž není nutné, aby byla úplně tichá. Na druhou stranu, čím méně hluku v domácnosti, tím lépe. Navíc, máte-li kuchyni spojenou s obyvákem, mohla by vás lednice rušit při sledování televize. V takovém případě je třeba volit co nejtišší lednice, ideálně s hlučností do 35 dB, což odpovídá přibližně tikotu hodin. Naopak hlučnost nejhlasitějších chladniček se blíží k 50 dB, což odpovídá běžnému lidskému hovoru.

Funkce, které stojí za to

Nyní už víte, jaké parametry požadovat od lednice, aby optimálně vyhovovala vašim požadavkům. Krom toho ale moderní lednice nabízejí spoustu užitečných technologií, které se vám rozhodně mohou hodit.

 • Beznámrazová technologie: námraza zvyšuje spotřebu lednice a má neblahý vliv na čerstvost potravin. Samotné odmrazování lednice je však činností nepříjemnou a zdlouhavou. Obrovské popularitě se proto těší tzv. No Frost lednice, v nichž nevzniká námraza, No Frost lednice tak nikdy nebudete muset odmrazovat.
 • Nulová zóna: aby byly vaše potraviny opravdu čerstvé. Lednice vybavené tzv. nulovou zónou disponují speciální zásuvkou, která udržuje teplotu kolem 0 °C a má optimální vlhkost. Díky ní prodloužíte čerstvost citlivějších potravin zejména ovoce a zeleniny a zároveň udržíte jejich výživové hodnoty na maximu.
 • Antibakteriální ochrana: lednice s touto technologií mají vnitřní stranu vyrobenu ze speciální směsi na bázi stříbra. Ta likviduje bakterie i pachy a pomáhá tím chránit uskladněné potraviny. Velká část lednic nemá ochranu uvnitř celého prostoru, ale nabízí jen antibakteriální těsnění dvířek.
 • Displej: zvyšuje uživatelský komfort. Budete mít přehled o aktuální teplotě v chladničce i mrazničce. Jeho prostřednictvím obvykle budete moci měnit i nastavení, aktivovat doplňkové funkce apod.

 • Super chlazení: ve chvíli, kdy do lednice vložíte větší množství potravin o pokojové teplotě, logicky dojde k jejímu oteplení. Aktivací funkce super chlazení dojde k rychlejšímu zchlazení vložených potravin, nežádoucí efekt oteplení chladničky se tak minimalizuje.
 • Super mrazení: pokud potraviny prudce zmrazíte, zachová se jejich původní chuť. Mnohé lednice proto disponují funkcí super mrazení, která vám právě toto umožní.
 • Ionizátor: svou chladničku můžete vybavit také ionizátorem. Ten pomáhá odstranit pachy a redukovat množství bakterií. Díky tomu bude vzduch ve vaší chladničce čistší a potraviny se budou mnohem méně kazit.
 • Rovnoměrné proudění vzduchustále více chladnic nabízí rovněž systém rovnoměrného proudění vzduchu. Ten se stará o to, aby pomalu proudící studený vzduch ochlazoval všechny části lednice stejně. Díky tomu už nebudete muset řešit správné rozložení potravin v chladničce.
 • Prázdninový režimvýborná vychytávka obzvláště v období dovolených. Inteligentní automatika sníží výkon chladničky. Uvnitř je tak udržována teplota, při níž se nekazí trvanlivé potraviny. Mraznička funguje bez omezení.

Nejoblíbenější výrobci ledniček:

Další podobné aktuality

Jak vybrat pračku?

Jak vybrat pračku?
Jak vybrat Kategorie: Automatické pračky,
Automatická pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Není proto divu, že na trhu existuje obrovská nabídka praček, mezi nimiž jsou často výrazné rozdíly. Pokud jste se právě dostali do...
Přečíst více

Doporučené produkty