Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnná trouba je jedním z mnoha spotřebičů, který přináší řešení pro dnešní hektickou dobu. Ušetří nejen náklady, ale především váš drahocenný čas. Není proto divu, že se v bezpočtu domácností rychle zabydlela a stala se tak standardním vybavením pro vaření, ohřev i rozmrazování pokrmů. Ještě takového pomocníka nemáte? Tak jako u každého jiného spotřebiče, i u mikrovlnné trouby je třeba před nákupem zvážit důležité parametry. Někdo dá přednost levnějšímu spotřebiči s méně funkcemi, jiný zase ocení, že si může v mikrovlnce například ugrilovat kuře. 

d

Vestavbu nebo volně stojící mikrovlnku?

Základní otázkou při volbě mikrovlnné trouby je její umístění. Vestavný spotřebič umístíte přímo do kuchyňské linky tzv. na míru. Designově takové umístění vypadá lépe, v kuchyni zabere méně místa a díky jednotnému vzhledu se také udržuje lépe v čistotě. Volně stojící mikrovlnka dovoluje větší variabilitu umístění. Pokud máte dostatek místa, dá se v kuchyni umístit prakticky kamkoliv. Dnes se mikrovlnné trouby vyrábějí i v elegantních designech, takže nemusejí prostor vzhledově narušovat.

Při volbě umístění mikrovlnné trouby berte také v úvahu, jaký směr otevírání dvířek se vám hodí lépe. Otevírání bývá klasicky do pravé či levé strany, ale můžete se setkat i s modely, které mají otevírání výklopné směrem nahoru nebo dolů.

Na velikosti rozhodně záleží

S umístěním jde ruku v ruce také velikost a objem mikrovlnné trouby. S rostoucím vnitřním objemem obvykle roste také jejich celková velikost. Volet podle toho, jak je vaše domácnost početná a podle druhu a množství jídel, které budete připravovat. Nabídka je široká, od nejmenších mikrovlnek, které mají objem do 18 litrů až po ty nad 31 litrů. Rozměry větších mikrovlnek se mohou pohybovat okolo 44 x 56 x 60  cm (V x Š x H). Pokrm na klasickém talíři vám ohřeje každá, každá ale nezvládne připravit najednou více než jednu porci.

Pro běžné použití vám vystačí objem okolo 17-19 litrů. Plánujete-li v troubě i grilovat nebo rozmrazovat větší porce drůbeže, zvolte raději objemově větší mikrovlnku s kapacitou nad 20 litrů, příprava pro vás tak bude pohodlnější. Od samotného objemu mikrovlnné trouby se odvíjí také velikost otočného talíře. Průměrně se setkáte s talířem okolo 24 cm, u větších trub ale klidně až s 36 cm

Stačí vám ohřev, nebo oceníte více funkcí?

Mikrovlnky už dnes nenabízejí pouze možnost, jak za krátký čas mít připraveno teplé jídlo nebo nápoj. Ohřev a rozmrazování potravin je samozřejmostí. Pokud tedy nehledáte pouze „stroj“ na ohřívání, nezaměřujte se na ty úplně nejlevnější spotřebiče. Multifunkční přístroje toho zvládnou daleko více, umí grilovat, vařit v páře, péct nebo kombinovat více činností najednou. Zrekapitulujte si jaké spotřebiče doma vlastníte a jaké mají funkce a podle toho volte, co chcete, aby mikrovlnka uměla. 

Mikrovlnné trouby, které disponují horkovzdušným ohřevem dokážou v domácnosti nahradit klasickou troubu. Díky cirkulaci horkého vzduchu umějí velmi dobře a rovnoměrně propéct maso, ale i upéct buchty. Není tedy divu, že je o ně zájem především v kuchyních, kde je málo místa nebo na chalupách. Oproti klasické pečicí troubě je totiž úspora prostoru na úkor její vnitřní kapacity.

Připravujte pokrmy pomocí moderních funkcí

Pojďme se podívat na některé z dalších funkcí, která vám mikrovlnná trouba může nabídnout. Nejde samozřejmě o výčet všech funkcí, kterými mohou dnešní mikrovlnky disponovat. Výrobci se stále předhánějí v inovacích a tak jistě narazíte na spoustu dalších užitečný programů. 

  • Grilování (gril): funkce grilování umožní pomocí elektrické topné spirály dodat jídlu křupavou kůrčičku. Avšak pouze za předpokladu, že má mikrovlnka dostatečný výkon, což se odrazí také na její ceně. Modely se zabudovaným Quartz grilem mívají vyšší účinnost a rychleji se zahřejí na provozní teplotu. Grilovat můžete jak maso, tak zeleninu či ryby.
  • Vaření v páře (steam, auto steam): mikrovlnky vybaveny touto speciální funkcí umí v potravinách zachovat zdraví prospěšné vitaminy, ale také chuť v porovnání s běžným vařením. Příprava pokrmu probíhá pomocí speciální nádoby, do té vložíte rybu, zeleninu nebo maso a zapnete příslušný program. Vaření v páře samozřejmě probíhá pomocí mikrovln.
  • Crisp: tato zajímavá funkce opeče za pomocí grilu a mikrovln pokrm shora i ze spodní části. Připravovaný pokrm stačí položit na speciální pečicí talíř, který se zahřívá cca na 210 °C. Ideální například při přípravě pizzy.
  • 6. smysl: inteligentní technologie, která dovolí, abyste nemuseli kolem mikrovlnky pobíhat a kontrolovat průběh procesu. Senzor zjišťuje teplotu a vlhkost a volí optimální výkon a přizpůsobuje dobu vaření/ohřevu apod. tak, aby výsledek byl ideální.
  • Jet Defrost: rozmrazovací funkce, pomocí které volbou hmotnosti a druhu potraviny rozmrazíte až 7x rychleji než bez této funkce.
  • Quick Heat: umožní mikrovlnku během chvilky rozehřát na požadovanou teplotu. 

Výkon a příkon nejsou zanedbatelné parametry 

Za jak dlouho bude váš pokrm připraven se odvíjí od výkonu mikrovlnné trouby. Čím vyšší je výkon, tím rychleji se můžete pustit do jídla. Slabší mikrovlnky mívají výkon okolo 700 W. Pro běžné použití postačí výkon do 1000 W. Pokud však chcete v mikrovlnné troubě grilovat, výkon 1000 W je minimum - teprve tak dosáhnete ideálního výsledku. Stupeň výkonu vám mikrovlnka umožní nastavit - některé potraviny potřebují nižší výkon pro rozmrazení, naopak pro rychlý ohřev je třeba nastavit výkon nejvyšší.

Příkon spotřebiče udává spotřebu elektrické energie. Pro mikrovlnný ohřev není až tak zásadní, jelikož zpravidla ohříváte potraviny jen po krátkou dobu. Berte však v úvahu i to, že pokud zvládne vaše mikrovlnka více funkcí (jako např. gril nebo horkovzdušný ohřev) a budete ji často využívat, zvýšíte tím i spotřebu elektrické energie.

Nepodceňujte ani vzhled mikrovlnné trouby

Zvolte si takovou mikrovlnku, která se vám bude líbit. Hodí se vám provedení z nerezové oceli, klasická bílá nebo snad elegantní černá barva? Nejen v těchto odstínech a materiálech jsou mikrovlnné trouby k dostání. Zároveň platí, že levnější model bude mít většinou povrch plastový, ty dražší budou vyrobeny z nerezu. Některé nerezové spotřebiče jsou dokonce vybaveny speciální úpravou povrchu proti zanechávání otisků prstů tzv. AntiFinger. Jejich povrch tak na pohled působí čistěji a stejně dobře se budou udržovat také mikrovlnky se skeramickým vnitřním povrchem. Pořídit si můžete také troubu se zakulacenou zadní části, či jiným atypickým tvarem. 

 

Vybírejte tak, aby pro vás ovládání bylo snadné

Pokud nepatříte mezi nadšence nejmodernějších technologií, dejte přednost takovému ovládání, které pro vás bude jednoduché a intuitivní. Levnější modely mikrovlnek disponují ovládáním mechanickým - tedy pomocí klasických tlačítek a otočných ovladačů. Také otevírání dvířek je řešené pomocí madla. Dražší modely nabízejí obsluhu pomocí moderního dotykového panelu s LED displejem

d

Nejoblíbenější výrobci mikrovlnných trub:

Doporučené produkty