Jak vybrat pračku?

Automatická pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Není proto divu, že na trhu existuje obrovská nabídka praček, mezi nimiž jsou často výrazné rozdíly. Pokud jste se právě dostali do situace, že potřebujete starý model vyměnit za nový, přečtěte si našeho průvodce! Získáte podrobný přehled o všem, co vám dnešní pračky mohou nabídnout, a také vám poradíme, čím byste se při výběru měli řídit.

Pračky můžete vybírat podle:

Jaký typ pračky zvolit?

Na výběr máte v podstatě ze dvou variant – pračky s horním plněním a pračky s předním plněním. Z funkčního hlediska na tom jsou oba typy praček stejně, rozdíl je zejména v rozměrech. Pračky s horním plněním jsou nejlepší volbou do místností, ve kterých není příliš prostoru. Jsou totiž úzké. Jejich šířka se obvykle pohybuje kolem 40 cm, zatímco pračky s předním plněním bývají i o 20 cm širší. Nevhodné jsou pračky s horním plněním v případě, že je budete chtít umístit pod nějakou desku nebo jednoduše do prostoru s omezenou výškou. Jsou totiž vyšší než předem plněné pračky, navíc se otvírají směrem vzhůru. Ideálně byste měli mít nad pračkou alespoň 50 cm volného místa.

Předem plněné pračky najdou uplatnění v prostornějších místnostech. Vůbec nejlepší variantou je umístit je do výklenku, ve kterém nebudou zabírat místo. Však se také předem plněné pračky využívají i coby vestavné spotřebiče. Pro pohodlný přístup k pračce ve svých úvahách počítejte s dostatečným prostorem pro otevírání pračky. Co naopak řešit nemusíte je směr otvírání, ten si totiž u většiny dnešní praček můžete sami zvolit.

Jakou kapacitu potřebuji?

Kapacita dnešních praček se obvykle pohybuje od 3 kg až do 15 kg. Základem pro vaše rozhodování bude samozřejmě počet lidí, pro které budete prát. Osaměle žijícím jedincům obvykle postačí ty nejnižší kapacity, klasické čtyřčlenné rodiny si nejčastěji pořizují pračky s kapacitou +- 6 kg. Při praní samozřejmě nemusíte využívat plnou kapacitu pračky, v takovém případě ale počítejte se zvýšenou spotřebou.

Na druhou stranu však platí, buben by nikdy neměl být naplněn až po samý okraj, ideální je ponechat zhruba 15 cm volného prostoru – prádlo se lépe vymáchá, při vytahování z bubnu nebude tolik zmačkané a také prášek se lépe rozpustí. Myslete i na to, že maximální kapacita pračky se počítá pro bavlněné či lněné prádlo, s jinými materiály bude o něco nižší. 

Jaké potřebuji otáčky?

Dalším důležitým parametrem jsou maximální otáčky pračky při odstřeďování. Čím vyšších otáček dosahuje, tím lépe bude prádlo vyždímané = tím sušší prádlo z pračky vytáhnete. Nikdy sice nebude dokonale suché, pokud ale například k následnému sušení využíváte sušičku, budete ji moci mít zapnutou kratší dobu, čímž ušetříte nejen čas, ale i energie. Pro majitele sušiček se proto doporučuje alespoň 1400 ot./min (třída B). Pokud sušičku nepoužíváte, s přehledem vám vystačí 1200 ot./min (třída C), ty nejvýkonnější pračky pak mívají 1600 ot./min. Určitě však doporučujeme koupi pračky, které umožňuje rychlost otáček regulovat – citlivému prádlu by totiž příliš vysoké otáčky mohly ublížit.

Jak ušetřit za energie?                           

Drtivá většina modelů se dnes pohybuje v energetických třídách od A až po nejúspornější A+++. Kromě spotřeby elektrické energie se písmeny u praček označuje také prací výkon a účinnost odstřeďování. Pokud vás zajímají konkrétní čísla, tak nejúspornější pračky dosahují v rámci jednoho pracího cyklu spotřeby cca 0,65 kWh. Důležitá je také spotřeba vody, která by v ideálním případě měla pohybovat cca do 40 litrů. Veškerá udávaná data o spotřebě však berte spíše jako orientační, vypočítávají se totiž pouze ze spotřeby při praní bavlny na 60 °C. U ostatních programů, teplot a materiálů se mohou naměřené hodnoty lišit.

Jaký typ bubnu?

Ani bubny nejsou u praček zdaleka jednotné. Zejména v případě, že často perete prádlo, které vyžaduje jemné zacházení, se vyplatí poohlédnout se po speciálních typech bubnů:

  • Voštinový buben: má povrch ze speciální plástvové struktury, díky níž se mezi prádlem a stěnou bubnu vytvoří jemný vodní filtr. To zajistí lepší kluznost textilií a zabrání tvorbě žmolků. Voštinový buben najdete v pračkách Miele.
  • Diamantový buben: narazíte na něj u praček Samsung. Má až o 43 % menší otvory ve tvaru diamantu, což zaručuje, že do nich praná látka nepronikne a nepoškodí se. Obecně totiž platí, že velké otvory pro průchod vody nejsou k prádlu příliš šetrné.
  • Vítanou vychytávkou jsou osvětlené bubny, díky kterým můžete vaše prádlo sledovat v průběhu praní.

Kolik programů je potřeba?

Nabídka praček na trhu je opravdu široká a totéž platí o výběru pracích programů. Mnohé pračky dnes nabízejí takřka dvě desítky variant. Než však podlehnete jejich pestré nabídce, pečlivě si promyslete, zda opravdu využijete více, než nějaké 3 nebo 4 programy, na které jste zvyklí. Na druhou stranu, některé z doplňkových programů vám mohou přijít náramně vhod. Program pro alergiky dokáže zlikvidovat veškeré bakterie. Program na odstranění nejčastějších skvrn si zase poradí s obvyklými nečistotami, aniž byste museli přidávat speciální čisticí prostředek. Oblíbené jsou také programy pro praní sportovního oblečení, vlny nebo program pro rychlé praní. Sportovci pak ocení programy, které dokáží impregnovat oblečení

S jakými technologiemi se můžete setkat?

  • Fuzzy logic: moderní technologie, která pomocí senzorů dokáže rozpoznat množství prádla v pračce a na základě toho zvolit optimální způsob praní. Pračka dokáže sama určit množství vody a pracího prášku i délku pracího cyklu. Díky tomu pračka energii a snižuje spotřebu vody. Někteří výrobci tuto technologii nazývají jako 6. smysl.
  • EcoBubble™: pračky vybavené touto technologií vstřikují do pracího prostředku vodu a vzduch. Díky tomu vytvoří ještě před začátkem praní hustou pěnu. Vznikají tak bublinky, které pronikají do prádla rychleji než prášek, díky čemuž můžete prát ve studené vodě stejně účinně, jako v teplé. Díky tomu ušetříte množství energie.

    • Parní praní: jeho obliba prudce roste. Jedná se o velice efektivní způsob praní, který je navíc perfektní například pro alergiky a ekzematiky. Pára má totiž výbornou schopnost likvidovat bakterie i alergeny. Dokáže také přirozeně uvolnit vlákna, čímž umožňuje pracímu prášlu proniknout hlouběji a odstranit i opravdu odolné skvrny. Výborné je parní praní i při odstraňování zápachu prádla. A ještě jeden důvod velké obliby parního praní – je energeticky úspornější, než klasické praní.
    • Ochrana proti úniku vody: jak již název napovídá, pračky s touto technologií vás ochrání před nechtěným vytopením bytu. Ochranné systémy (např. Aqua Stop, Aqua Control apod.) monitorují, zda nedochází k úniku vody z pračky či hadice a pokud k němu dojde, zastaví přívod vody.
    • Podpora Wi-Fi a NFC: chytré bezdrátové technologie už se dostaly i do koupelen. U praček vybavených Wi-Fi můžete prostřednictvím chytrého telefonu sledovat prací cyklus nebo diagnostikovat stav spotřebiče. Například pokud pračku potká nějaký problém, pošle vám zprávu na váš mobilní telefon a vy tak snadno zjistíte, zda se jedná o banální záležitost nebo zda potřebuje odborný servis. Pomocí NFC zase můžete do pračky nahrávat nové prací programy.

      • Invertorový motor: tento typ motoru je odolnější, spolehlivější a tišší než běžné motory. Dokazuje to mimo jiné i fakt, že výrobci na tento typ motoru obvykle poskytují 10letou záruku.
      • Odložený start: mnohé pračky podporují odložený start až o 24 hodin. Zkrátka jen nachystáte prádlo, nastavíte časovač a můžete odejít třeba do práce… a když se vrátíte, bude vaše prádlo krásně vyprané.
      • Dětská pojistka: tyto pračky mají zámek proti nechtěnému spuštění. Nemůže se tedy stát, že by vaše děťátko mohlo pračku samo zapnout a ovládat.

Na co si dát ještě pozor?

      • Hlučnost: nepodceňujte ani hlučnost pračky, zejména pokud bude sousedit s často obývaným pokojem. Přeci jen, praní není záležitostí několika minut, čím méně vás bude rušit, tím lépe. Rozdíly jsou navíc opravdu velké. Koupit můžete pračku s hlučností praní do 54 dB, ale výjimkou nejsou ani modely s hlučností nad 60 dB
      • Ovládání: je důležité, aby bylo ovládání pračky jednoduché a intuitivní, tlačítka dostatečně velká, snadno dostupná a zřetelně označená – zkrátka, abyste mohli pračku řídit pohodlně a bez jakýchkoliv nejasností. Výhodu mají pračky vybavené LED displejem. Díky němu totiž snadno získáte informace o nastavení pracího programu, průběhu praní, zbývající době praní atd.

Nejoblíbenější výrobci praček:

Další podobné aktuality

Doporučené produkty