Jak vybrat sušičku prádla?

Sušičky prádla jsou rok od roku cenově dostupnější. Není proto divu, že si je pořizuje stále více českých domácností. Váháte nad její koupí? Přečtete si našeho průvodce světem sušiček. Prozradíme vám mnoho praktických informací, které vám usnadní koupi a dozvíte se také, jaké výhody vám nová sušička přinese. 

Proč si pořídit sušičku prádla?

 1. Zbavíte se sušáků s prádlem = budete mít doma větší pořádek a více místa.
 2. Ušetříte spoustu času, který byste strávili věšením prádla apod.
 3. Oblečení vám v sušičce uschne mnohem rychleji, zvlášť v zimním měsících.
 4. Zbavíte domácnost vlhkosti, která vzniká od prádla sušeného na sušácích.
 5. Prádlo vám nevybledne od slunce, jako se tomu stává venku na sušáku.
 6. Jsou šetrné k vašemu oblečení.
 7. Prádlo je měkké a jemné i bez použití aviváže.
 8. Oblečení chrání před alergeny - na prádlo sušené na šňůře se nachytá mnoho bakterií apod. 
 9. Oblečení obvykle není potřeba žehlit..

Na jaké typy sušiček můžete narazit?

Drtivou většinu současné nabídky sušiček pokrývají dva typy – kondenzační a kondenzační s tepelným čerpadlem. Rozměrově jsou oba typy sušiček obdobné, uvnitř se však přeci jen mírně liší. Klasické kondenzační sušičky bodují obvykle nižší cenou a také rychlostí sušení. Nevýhodou jsou proti tomu jejich provozní náklady, které jsou výrazně vyšší než u sušiček s tepelným čerpadlem. Nároky na energii navíc ještě vzrostou, pokud je kondenzační sušička umístěna v malé místnost (vzduch se musí opětovně zahřívat prostřednictvím topného tělesa).

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jste mohli dříve potkat spíše ve velkých provozech, např. v nemocnicích. Díky výraznému poklesu jejich cen však začaly dobývat i domácnosti a nyní jsou nejprodávanějším typem sušiček. Jejich výhodou je především nízká spotřeba – v porovnání se sušičkami bez tepelného čerpadla jsou až 3x úspornější. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, peníze se vám ale brzy vrátí na jejím provozu.

Vzduch v sušičkách se ohřívá pomocí elektrického topného tělesa nebo tepelného čerpadla. Poté zamíří do bubnu s mokrým prádlem, kde nasává vlhkost. Následně se vzduch ve výměníku ochladí a zkondenzuje (vlhký vzduch se zkapalní). Vzniklá voda stéká po stěnách do sběrné nádoby, dražší sušičky pak dokáží vodu odvádět rovnou do odpadu (díky čemuž odpadá nutnost vylévat vodu ze zásobníku). Ochlazený vzduch zbavený vody se následně znovu ohřívá a celý proces se opakuje, dokud neuplyne časový limit nebo dokud senzory nezjistí, že je prádlo suché.

Kombinace pračky se sušičkou

Zajímavá volba v případě, že kromě sušičky sháníte i pračku nebo pokud žijete v bytě, ve kterém není pro umístění sušičky dostatek místa. Nevýhodou praček se sušičkou je, že kapacita sušičky je obvykle cca o třetinu menší než kapacita pračky (např. 9 kg prádla vypere / 6 kg prádla usuší). Omezující může být také fakt, že ve spotřebiči 2v1 můžete v jednu chvíli provádět jen jednu činnost = nemůžete zároveň prát a sušit. Spotřebou spadají pračky se sušičkou nejčastěji do kategorie A nebo B.

Kam s ní? Řešení je jednoduché

Kromě kombinace pračky se sušičkou existuje ještě jedno řešení nedostatku místa pro sušičku. Jsou jím spojovací mezikusy, které vám umožní tyto spotřebiče umístit na sebe. Toto spojení je naprosto bezpečné, estetické (spotřebiče budou opticky působit jako jeden) a navíc v sobě mezikus ukrývá praktický šuplík, který můžete využít jako poličku. Jediným omezením tohoto řešení je fakt, že nelze využít u shora plněných praček. Pokud se vás problémy s prostorem netýkají a zvažujete jen to, kam sušičku postavíte, nemusíte svou fantazii příliš omezovat.

Jediné, co jakákoliv moderní sušička nezbytně vyžaduje, je elektrická zásuvka. Ideální je umístit přístroj do dobře větratelné místnosti, aby mu nechybělo dostatečné odvětrávání. Klasické sušičky bez tepelného čerpadla se vyplatí umístit spíše do prostornější a chladnější místnosti. 

Jak je na tom spotřeba?

Dávno pryč jsou doby, kdy byly sušičky považovány za nenasytné spotřebiče. U soudobých sušiček již není problém najít extra úsporné modely třídy A+++ a jen minimum sušiče se pohybuje v horší energetické třídě než A. Chcete-li ušetřit co nejvíce, volte sušičky vybavené moderními automatizovanými systémy, např. chytrými senzory, které samy rozpoznají zaplnění bubnu i vlhkost prádla.

Vůbec nejúspornější variantou jsou A+++ kondezační sušičky s tepelným čerpadlem, které spotřebují cca 1,5kWh na cyklus, což při běžné sazbě 3Kč/1kW představuje náklady 4,50 Kč na jeden cyklus.

Další důležité parametry

Moderní sušičky jsou samozřejmě vybaveny i mnoha dalšími funkcemi a technologiemi, které mají za cíl usnadnit vám život. Pokud máte malé děti, rozhodně uvítáte dětskou pojistku. Hodit se vám jistě může i LED displej s informacemi o stavu sušení, funkce odloženého startu, která vám umožní spustit sušení v předvolenou dobu. Mnozí z vás ocení také zvukové oznámení konce sušení, systém proti mačkání prádla a velice praktické je rovněž osvětlení bubnu, jímž některé sušičky disponují. 

Vsaďte na chytré funkce

Chytré technologie, inteligentní senzory, speciální funkce pro alergiky. Moderní sušičky dnes nejenže dokáží usušit prádlo, ale dokáží ho usušit přesně podle vašich požadavků. Mezi nepřeberným množstvím funkcí a technologií jsou nejzásadnějšími tyto:

Parní funkce: sušičky vybavené touto funkcí jsou jako stvořeny pro všechny citlivé osoby nebo pro alergiky:

 • Zničí až 99,9 % alergenů bez použití chemie.
 • Zbaví šaty nepříjemného zápachu včetně cigaretového kouře.
 • Prádlo změkčí, osvěží a oživí barvy.
 • Oblečení dokonale vyhladí čímž vás zbaví nutnosti žehlit.
 • Vše probíhá bez použití chemických prostředků.

Inteligentní senzory: dnešní sušičky jsou vybaveny spoustou technologií umožňujících zjednodušit a zefektivnit sušení. Samy dokáží zvážit množství prádla a přizpůsobit teplotu a délku sušení vložené tkanině. Senzory snímání zbytkové vlhkosti zase automaticky upraví dobu sušení, čímž pomohou snížit spotřebu energie. U nejnovějších sušiček si dokonce sami můžete nastavit míru zbytkové vlhkosti (obvykle ve 4 úrovních) a inteligentní senzory vlhkosti už samy pohlídají, aby vaše prádlo nebylo usušené víc (nebo míň), než požadujete.

K dispozici samozřejmě budete mít i širokou škálu automatických programů, včetně těch, které dokáží jemně a šetrně pečovat o každou tkaninu a prádlo příjemně načechrají. Některé sušičky dokonce můžete propojit se smartphonem, což využijete například při diagnostice a odstraňování případných problémů.

Nejoblíbenější výrobci sušiček:

Další podobné aktuality

Jak vybrat pračku?

Jak vybrat pračku?
Jak vybrat Kategorie: Automatické pračky,
Automatická pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Není proto divu, že na trhu existuje obrovská nabídka praček, mezi nimiž jsou často výrazné rozdíly. Pokud jste se právě dostali do...
Přečíst více

Doporučené produkty