Přechod na DVB-T2: Kdy a proč?

Není to ani moc dlouho od doby, kdy se v roce 2011 hojně řešil přechod z analogového na digitální televizní vysílání. Ve velkém se vyměňovaly televize a na internetu každý hledal co nejvíc informací o set-top boxech. V současné době nás čeká další změna v podobě nového stěhování frekvenčních pásem. Co si pod tím přestavit? A bude třeba připravit na změnu i vaši domácnost?

formát vysílání DVB-T2

V roce 2011 byl dokončený projekt digitalizace české televize. Určitě si vzpomenete na počátky mobilního internetu v podobě nízkých limitů FUP a doslova šnečí rychlosti. Takovou situaci nebylo možné dlouho udržet. Český telekomunikační úřad vlastní licenci pouze na omezená frekvenční pásma, které mu musí vystačit. Poptávka po rychlých datech způsobila, že se kmitočty určené pro televizi uskromňují ve prospěch operátorů.

Kodek H.265 (HEVC) je základ

Přechod na DVB-T2 znamená uvolnění frekvence 700 MHz a její využití pro mobilní internet. Pro televizi zůstane pouze omezený prostor, přičemž signál bude proudit stejně, jen v zahuštěnější formě. O jeho „pěchování“ se stará tzv. kodek. V současné době se používá MPEG-2, který však není příliš účinný. Oproti tomu moderní HEVC (s kódováním H.265) si při zachování kvality vystačí se čtvrtinovým objemem dat.

DVB-T2 však přináší i příjemné starosti. Nejčastěji je zmiňovaná vyšší kvalita příjmu. Tu má za následek přesun vysílání na stejnou frekvenci, tudíž televize dokáže přijímat signál z více vysílačů zároveň. Výsledný signál se tak bude sčítat, což současné podmínky nedovolují. Změní se i podoba nabídky kanálů – zvýšená kapacita se buď rozloží mezi větší počet stanic, nebo více kanálů s navýšeným rozlišením.

Březen 2017 – měsíc velkého startu

Osud digitálního vysílání je zpečetěn, dlouho však nebyla známá odpověď na otázku kdy. Testovací provozy se konaly až do začátku roku 2010, spuštění veřejného vysílání v DVB-T2 však bylo několikrát odloženo. Nakonec bylo spuštěno 1. března 2017, kdy začal vysílat Žižkovský televizní vysílač a Cukrák.

Co si mám představit pod pojmem multiplex?

K televiznímu vysílání se používají určité komunikační frekvence. Ty Český telekomunikační úřad pronajímá jednotlivým provozovatelům. Na síti 1 provozovatele ČT tak naladíte ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a 7 stanic Českého rozhlasu. Na síti 2 pro České radiokomunikace vysílá Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. České radiokomunikace provozují i síť 3 s kanály Barrandov Plus, ČT:D a Art, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold, Prima Love, Prima Max, Prima Zoom, TV Šlágr a rádio Proglas. Síť 4 pak provozuje Digital Broadcasting s vysíláním kanálů Fanda, Smíchov, Telka, Prima Comedy Central, TV Mňam, TV Mňau, TV Relax-Pohoda a TV Rebel. Někdy se síť rovněž označuje jako multiplex.

formát vysílání DVB-T2

Budu potřebovat novou televizi?

V průběhu roku 2020 vysílání ve formátu DVB-T2 zcela nahradí současné DVB-T. Pro příjem pozemního televizního vysílání tedy budete potřebovat televizi vybavenou DVB-T2 tunerem, nebo si budete muset pořídit vhodný set-top box. Ovšem pozor, tak jednoduché to zdaleka není. Ne každá televize s DVB-T2 tunerem si totiž s novým vysíláním poradí. Stojí za tím existence více způsobů kódování, konkrétně H.264 a kvalitnější H265/HEVC. U nás se bude používat druhý zmiňovaný, tedy DVB-T2 (H265/HEVC).

Avšak nemusíte se vůbec bát, že byste při pořizování nové televize nevěděli, kterou přesně si vybrat. Přístroje kompatibilní s DVB-T2 (H265/HEVC) jsou opatřeny symbolem Certifikace ČRA „ověřeno“. Všechny televize, které najdete v našem e-shopu a které jsou připraveny pro nový formát vysílání, jsou pak označeny logem DVB-T2 a štítkem „připraveno“. U takto označených televizí a set-top boxů máte garanci, že na nich naladíte vysílání bez sebemenších problémů i po roce 2019.

formát vysílání DVB-T2

Jak se mám na DVB-T2/HEVC připravit?

Prvním krokem by určitě měla být kontrola vašeho aktuálního televizního vybavení, zda odpovídá požadavkům pro přechod na nové vysílání. Na trhu je mnoho přístrojů, které požadavky pro přechod na DVB-T2 splňují. Pokud si chcete být svým zařízením stoprocentně jisti, zadejte na webové adrese Českých Radiokomunikací DVB Project typ vašeho zařízení a ihned se dozvíte, zda jste na změnu patřičně připraveni.

Televizi, či set-top box

Významná ale zároveň prakticky jediná výhoda set-top boxu je jeho nízká cena. Ve všech ostatních kritériích ho jednoznačně poráží koupě nové televize. Na prvním místě je určitě kvalita obrazu. Vyjma těch nejdražších totiž set-topy boxy zpracují obraz pouze v průměrné kvalitě, což je u nového formátu vysílání rozhodně velká škoda.

I při ovládání televize pocítíte menší komfort, jelikož budete muset použít hned dva dálkové ovladače – jeden pro televizi a druhý pro set-top box. A co víc, používáním set-top boxu se ochudíte o valnou většinu moderních vymožeností, které v dnešní době chytré televize nabízejí. Příkladem, který hovoří za všechny, je HbbTV. Drtivá většina set-top boxů vám totiž toto hybridní vysílání České televize neumožní, na rozdíl od chytrých televizí. Pořízení nové televize tak stojí minimálně za úvahu.

Jak naladím DVB-T2 vysílání?

Už ve svém obýváku máte správnou televizi nebo set-top box a lámete si hlavu nad tím, jak DVB-T2 naladit? Velmi snadné je to v případě, máte-li vlastní anténu. Postačí vám totiž zapnout manuální, nebo automatické ladění a televizní kanály si znovu naladit. Je-li váš dům vybavený společnou anténou, bude potřeba zavolat servisní firmu, která přeladí tzv. kanálové vložky a nastaví nové nasměrování antény.

formát vysílání DVB-T2

Poradíme vám, jak na to

Pokud si v současné době platíte televizní příjem prostřednictvím satelitu, nebo kabelového operátora, jste bez starostí. Avizované změny se dotknou pouze bezplatného pozemního vysílání DVB-T.

Máte-li doma starší typ CRT televizoru, což je takový ten velký „buclatý“ přístroj, který nefunguje bez set-top boxu, určitě si zkontrolujte, zda váš set-top box umí přijímat vysílání v kódování DVB-T2/HEVC. Pokud ne, koukněte u nás na celou řadu ověřených přístrojů, které si s novým vysíláním poradí.

Ani jako vlastník ploché LCD, nebo plazmové televize si nemůžete být příliš jisti, že si váš vestavěný tuner s novým vysíláním bez problémů poradí. Tyto typy televizí jsou totiž většinou vybaveny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nestačí. V takovém případě bychom vám doporučili pořízení nové televize, jež vám stoprocentně zaručí kvalitní televizní přenos i do budoucna.

Každá změna nemusí být nutně k horšímu, jste-li na ni připraveni. Vybavte se správkou televisí s příjmem DVB-T2/HEVC.

JAK PŘIJÍMAT DVB-T2?

Pokud vlastníte starší televizi, určitě stojí za zvážení koupě nové. Nejenže s ní nový formát vysílání bez problémů naladíte, ale navrch si budete moci užívat atraktivních vymožeností moderních televizorů. Pokud do nové TV investovat nechcete, můžete využít řešení v podobě DVB-T2 set-top boxu. Zajímavou možností je i pozemní DVB-T2 karta, která vám umožní přijímat TV vysílání prostřednictvím počítače.

Doporučené produkty