Cestujte s pocitem bezpečí! Autokameru NiceBoy Q5 si oblíbíte

Cestujete často a nejednou vás napadlo, že by nebylo od věci mít při sobě autokameru pro případ, že byste na silnici potřebovali svědka? Nebo se zrovna chystáte na dovolenou a přáli byste si nikdy nezapomenout na místa, která jste navštívili? Zdaleka nejen v těchto případech vám skvěle poslouží palubní kamera NiceBoy Q5. Je malá, elegantní, snadno se ovládá a především – můžete se na ni spolehnout! Kameru jsme otestovali v praxi, pojďme se na ni podívat podrobněji.

Čistý vzhled a snadné ovládání

U autokamery NiceBoy Q5 vás na první pohled zaujme čistý a příjemný vzhled. Dominuje jí 2,7palcový LTPS displej, kolem kterého je rozmístěno 6 ovládacích tlačítek. Ze spodní strany kamery najdete mikrofon, HDMI vstup a slot pro microSD kartu, bez které se neobejdete. Využívat můžete paměťovou kartu s velikostí až do 64 GB, na kterou bez problémů zaznamenáte několik hodin videa. Záznamy se ukládají do formátu MOV a můžete si volit hned několik variant rozlišení - Full HD 1080p (1920x1080), 720p (1280x720), WVGA (848x480) či VGA (640x480). Rozsah pro natáčení je pak skvělých 170 °a použít můžete také 4násobný digitální zoom.

Na horní straně kamery se nachází slot, díky kterému ji jednoduše zacvaknete do držáku, nechybí ani tlačítko pro zapnutí/vypnutí, microUSB vstup a resetovací tlačítko. V případě, že potřebujete mít kameru zapojenou do autozapalovače (což je vzhledem k 240mAh baterii třeba velmi často), možná vás během cestování nejednou napadne, že byste uvítali přehození HDMI a microUSB vstupů. Pokud se vám totiž autokamera vybije, je komplikovanější k ní kabel při jízdě seshora připojit.

dd

Připravit, pozor, vyrážíme!

V krabici najdete kromě autokamery NiceBoy Q5,USB nabíjecího kabelu, nabíječky do auta a manuálu také přísavný držák. Ten velmi snadno připevníte třeba pod zpětné zrcátko a kameru do něj zacvaknete. Pokud ji rovnou připojíte k autozapalovači, automaticky se zapne a začne nahrávat. V případě, že jste kameru ze startu jízdy nechali vypnutou, stačí kdykoliv krátce zmáčknout tlačítko pro zapnutí a nahrávání se samo aktivuje. Což je velmi rychlé a praktické.

Pokud si autokameru NiceBoy Q5 budete chtít po ukončení jízdy vzít se sebou, musíte ji z držáku vycvaknout. Někdy nám dělalo trochu problémy kameru z držáku dostat, ale nakonec se to vždy podařilo :) Chvíli nám trvalo zvyknout si také na umístění tlačítka REC vlevo od displeje. Během jízdy by nám přišlo praktičtější, mít tlačítko vpravo – kde nám automaticky směřovala pravá ruka, či mít tlačítko nějakým způsobem zvýrazněno od ostatních. I na tuto drobnost si lze ale zvyknout.

Kamera NiceBoy Q5 skvěle padne do ruky. Ať už budete chtít přenastavit některou z funkcí, nebo si prohlédnout zachycená videa či fotografie, bude se vám s ní velmi dobře manipulovat. Její ovládání je jednoduché a intuitivní a velice rychle si na něj zvyknete. Nepříjemný pro nás byl pouze zvuk, který vydává při zmáčknutí některého z tlačítek, naštěstí se však dá vypnout.

dd

Pojďme se nyní podívat na možnosti některých tlačítek:

Tlačítko režimu MODE: umožňuje přepínat mezi režimy videa, fotoaparátu a galerie. Ano, čtete správně, autokameru NiceBoy Q5  můžete použít také jako náhradu fotoaparátu v případě, že jej zrovna nemáte po ruce. Snímky se ukládají do formátu JPEG a to v rozlišení až 12 Mpx (4032 x 3024 pixelů). Kamera vám může velmi dobře poslouží také k prohlížení fotografií, pokud třeba zrovna potřebujete ukrátit čas při relaxu na odpočívadle. Zvolit můžete také automatické prohlížení fotografií – prezentaci je možné pustit s 2/5/8sekundovými přechody.

Samozřejmostí je možnost uzamknout zachycené video (či všechna videa) tak, aby se vám v případě nahrávání ve smyčce (kdy se nejstarší záznamy přemazávají těmi nejnovějšími), video z kamery nevymazalo. V případě, že vám dochází prostor na kartě, můžete samozřejmě jednotlivé snímky či záznamy mazat – a to přímo v kameře, tedy bez nutnosti připojení k PC. Mazat můžete buď po jednom, nebo hromadně vše.

Tlačítko Menu: umožňuje přepínat se mezi dvojí nabídkou nastavení. V jedné z nich můžete například upravovat datum a čas – nepříjemné je, že pokud se vám autokamera vybije, zapomene den i čas a neustálé přenastavování nás časem přestalo bavit. Tato data jsme tak v kameře nechali neaktuální. Dále můžete ovládat automatické vypnutí kamery, zvuk kláves, na dva kliky zformátovat kartu, či nastavit autokameru do továrního nastavení. V menu najdete hned 9 jazyků a samozřejmě mezi nimi nechybí čeština. Nastavit si můžete i jméno řidiče, který zrovna kameru používá.

Druhou nabídku menu asi využijete častěji. Umožní vám upravovat možnosti videa a fotografií. Jedná se především o rozlišení videa, či možnosti videosmyčky - např. si zvolíte, že videa se mají nahrávat v úsecích po 3/5/10 minutách. Poté dojde k jejich uložení a nahrávání začne od začátku. Pokud nezvolíte uzamknutí videí, začnou se po naplnění kapacity microSD karty nejstarší videa přemazávat těmi nejnovějšími. Jde o velice praktickou volbu, pokud chcete autokameru NiceBoy Q5 využívat na cestách jako svědka pro případ nehody a netoužíte po tom všechna videa zálohovat.

V nastavení najdete také možnost zapnout nahrávání v HDR (High Dynamic Range), či můžete měnit nastavení expozice. Vypnout/zapnout můžete nahrávání zvuku, či označení videa datem. K dispozici je také funkce detekce pohybu a tzv. G-senzor, které fungují jako strážci vašeho vozidla.

V případě, že dojde k nárazu vozidla, ať už z jakéhokoliv důvodu, právě nahrávaný záznam se automaticky uzamkne pro případ pozdějšího využití. Funkce detekce pohybu zase autokameru automaticky spustí v případě, že ji necháte v zaparkovaném vozidle a naneštěstí dojde k tomu, že vám někdo nacouvá či jinak poškodí odstavené vozidlo. Je však nutné počítat s tím, že autokamera nahrává pouze dění před automobilem.

Jak na uložená data?

Autokamera NiceBoy Q5 bohužel není vybavena funkcí Bluetooth ani rozhraním Wi-Fi, pro přenos videí a snímku do PC tak musíte využít HDMI či miniUSB kabel. S propojením a komunikací kamery s počítačem však nebudete mít sebemenší problém – rozumí si s operačními systémy Windows 2000/XP/Vista/7/10 a MAC OS 10.3.6 nebo vyšší. Vše probíhalo bez problémů.

Co říci závěrem?

Autokamera NiceBoy Q5 je velmi dobrým společníkem na cestách. Poradila si s natáčením v noci i během slunečního protisvětla. Jednoduše se ovládá a snadno ji schováte třeba do kapsy. Až na pár drobných nedostatků, které jsme popsali v článku výše, se nám na cestách osvědčila. Jedná o velmi zdařilý kousek, který doporučujeme zakoupit, ať už na cestě trávíte půl života, či se jen občas vydáváte na toulky po méně známých krajinách.

Doporučené produkty