Recenze Galaxy S10+: to nejlepší od Samsungu!

Věděli jste, že řada chytrých telefonů Samsung Galaxy letos slaví výročí 10 let? Není proto divu, že se značka Samsung chtěla vytasit s něčím opravdu TOP. Abychom zjistili, jak se jim to podařilo, posvítili jsme si rovnou na dva z nových modelů současně - Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10 plus. Co tedy všechno umí a v čem vynikají oproti předchozím favoritům stáje Samsung Galaxy vám prozradíme v naší recenzi.

Luxusní tělo i atraktivní sklo

K testování jsme dostali zelenou variantu Galaxy S10+ a bílou Galaxy S10. Co se týká čiště barev – obzvlášť dobrý dojem na nás udělala perleťová bílá. Nejen, že vypadá opravdu skvěle, navíc zaujme svou schopností přejímat barevný tón podle svého okolí – například ve tmavém prostředí získá krásný namodralý nádech. O tom, že si v Samsungu s barvami opravdu vyhráli, svědčí i nejmenší z trojice „esdesítek“ – Galaxy S10e. Tento model se pro změnu totiž chlubí zářivou žlutou – více o Samsungu Galaxy S10e se dozvíte v samostatné recenzi.

Prémiový vzhled se špičkovým zpracováním

Rozložení ovládacích prvků je u modelů Galaxy S10 i S10+ stejné. Rozdíl mezi nimi najdete až ve velikosti a také na Infinity-O displeji. Varianta „plus“ totiž do vínku dostala dva snímače předního fotoaparátu, díky čemuž je průstřel v displeji širší. Galaxy S10 má přední čočku jen jednu. Hladká keramická (i skleněná) záda opticky rozbíjí modul, ve kterém se nachází trojice snímačů hlavního fotoaparátu, přisvětlovací dioda a neobvykle také měřič srdečního tepu. I když tento modul mírně vystupuje nad povrch zad, je umístěno chytře uprostřed, takže nehrozí, že by se telefon nepříjemně houpal, pokud ho položíte na stůl.

Další vychytávkou, kterou se Samsung u svých vlajkových lodí chlubí je fakt, že boční kovové rámečky vyrobil z odolných leteckých materiálů. Na jeho spodní hranu pak umístil USB-C konektor, mikrofon, reproduktor a nechybí ani 3,5mm jack pro sluchátka. Vlevo nahmatáte kolébku ovládání hlasitosti a pod ní speciální tlačítko pro aktivaci asistenta jménem Bixby. Na horní hraně se nachází slot pro SIM a paměťovou kartu a pro pravou stranu už zbývá jen tlačítko zapnutí/vypnutí.

A jak se telefon ovládá v praxi? Do ruky padnou oba smartphony výborně. Konstrukce je opravdu kvalitní, hrany příjemně zaoblené, takže držení je při manipulaci pohodlné. Jediné, s čím jsme trochu bojovali, bylo tlačítko zapnutí a vypnutí přístroje, které je nevýrazné a navíc umístěné poměrně vysoko. Dosáhnout na něj není vždy snadné, a tak jsme často místo něj zmáčli „Bixby tlačítko“. Je to sice otázkou zvyku, ale přece jen nás tento handicap trochu zamrzel. Obzvlášť, když jím trpěl už předchůdce Galaxy S9.

Při držení telefonu jsme také občas neukočírovali, abychom se nedotýkali zahnutých hran displeje. Tím jsme si pak vlastně sami sobě bránili v ovládání telefonu. Opět je to o zvyku, jen bychom chtěli upozornit, že je na to v případě zahnutého displeje třeba pamatovat. Tímto ale naše výtky končí, dále si obě Galaxy esdesítky zaslouží naši pochvalu. Jedná se o opravdu prvotřídní krásky, které na první pohled zaujmou prémiových designem.

Impozantní podívaná s Infinity-O dynamic displejem

A ve chvále a komplimentech můžeme směle pokračovat, na řadě je totiž AMOLED displej. Ten nese označení Infinity-O dynamic a rovnou můžeme přiznat, že podle našeho názoru nemá momentálně konkurenci. U obou modelů Samsung Galaxy S10+ i Samsungu Galaxy S10 se opět můžete kochat zahnutými okraji, do pravého horního rohu se pak velmi nenásilně a nenápadně podařilo vetknout tzv. průstřel s přední kamerou. Tento prvek nahrazuje loňský notch a za nás se jedná rozhodně o estetičtější řešení. Displej chrání nová verze odolného skla Gorilla Glass 6, která zase o krok navyšuje laťku odolnosti před poškozením.

Špičkovou podívanou umocňuje zvýšená svítivost obrazovky, která může dosahovat až 800 nitů, pro představu tedy dvojnásobnou hodnotu než je tomu u notebooků. Čitelnost na přímém slunci je parádní a ohromující je i rozsah manuálního nastavení jasu. 

První telefon s technologií HDR10+ pro ještě bohatší barvy

To však u displeje vlajkových lodí Samsung Galaxy S10 a S10+ není vše. Výrobce využil i špičkovou technologii pro zajištění přesnosti barev, takže také jejich podání je na prvotřídní úrovni. Navíc je vyzařovánoo 41 % méně škodlivého modrého světla, které unavuje oči. V praxi se tato vlastnost nedá posoudit objektivně, my jsme si ale rozhodně stěžovat na únavu očí nemohli. A že jsme se na displej dívali opravdu často…

Ve výčtu benefitů pak nesmíme zapomenout ještě na jedno - displeje všech smartphonů Galaxy S10podporují zobrazovací technologii HDR10+ zajišťující bohatší a hlubší barvy. Jedná se o vůbec první mobily, které HDR10+ podporují.

Rozdíl mezi jednotlivými sourozenci jubilejní desáté řady je dle očekávání v úhlopříčce. Samsung Galaxy S10+ nabízí protažený 6,4“ displej s rozlišením Quad HD+ (3040 × 1440), varianta Galaxy S10 je pak o něco menší – 6,1“. Oba jsou navíc rovnou z výroby vybaveni ochrannou fólií, není potřeba dokupovat žádné ochranné sklo ani další fólie. Hlavní důvod je čistě praktický, nové Samsungy se totiž pyšní ultrasonickou čtečku otisků prstů v displeji a ta by s nevhodnými fóliemi nemusela fungovat.

Ultrasonická čtečka – další krok vpřed

Že Samsung u svých modelů Galaxy S10 a S10+ sází na nejnovější technologie dokazuje i ultrasonická čtečka zabudovaná přímo v displeji. Sice se nejedná o první telefony, které tuto unikátní vychytávku nabízejí, můžeme však směle říct, že se jedná o nejlepší variantu, jakou jsme zatím měli možnost vyzkoušet. Pravda, její přesnost a rychlost stále ještě oproti standardním fyzickým čtečkám umístěným na zádech telefonů trochu pokulhává, s trochou trpělivosti vůči nové technologii si na ni ale časem určitě zvyknete. Chce to jen osvojit si správný grif. My jsme také při prvních pokusech bojovali s přesným přiložením prstu a vhodným tlakem na displej, po pár dnech jsme si ale optimální způsob osvojili a čtečka nás začala více poslouchat. A to i s mokrými či zmrzlými prsty.

Kromě čtečky otisků nabízí Galaxy S10 a S10 plus samozřejmě i oblíbené odemykání pomocí skeneru obličeje. Ten funguje naprosto bezvadně, přesně a rychle, problém jsme neměli ani v protisvětle či v šeru. Zastavila jej až úplná tma. Jestli tedy patříte mezi fanoušky tohoto způsobu zabezpečení, budete maximálně spokojení a novou čtečku otisků nakonec využijete jen výjimečně.

Výjimečný výkon s novým procesorem Exynos 9820

Jestli byl model Galaxy S8 označen za telefon bez hranic, pak desítková řada „posouvá neexistující hranice“ ještě dál. Špičkový chod má na starosti nový čipset značky Samsung – Exynos 9820. Osmijádrový procesor vyniká ve více směrech, jedním z nich je schopnost učit se z návyků uživatele a jim pak následně optimalizovat výkon. Oproti řadě Galaxy S9 by měl být výkon i při plném vytížení vyšší o 21 %, grafický výkon by měl vzrůst dokonce o 37 %. Naopak spotřeba procesoru klesá dle zprávy výrobce až o 15 %.

O svižné reakce telefonu se stará i nadstandarní kapacita operační paměti, která se u S10 a S10+ vyšplhala na krásných 8 GB. A to se teprve dostáváme k tomu nejlepšímu – keramické verzi. Ta pracuje s naprosto famózní 12GB pamětí RAM a s neuvěřitelnou kapacitou úložiště 1 TB. Jedná se opravdu o model pro nejnáročnější. U nekeramických variant Galaxy S10 a S10+ je pak k dispozici úložiště o velikosti 512 GB a 128 GB, všechny telefony navíc podporují rozšíření uživatelské paměti pomocí microSD karty o dalších 512 GB. Slot je hybridní, určený buď pro dvě SIM karty, nebo kombinaci SIM + microSD.

Tři snímače pro prvotřídní fotky

Výrobce se u Galaxy S10+ a S10 nedržel zkrátka ani v případě fotoaparátů. Vkročil na trh s velkými ambicemi, které se mu podařilo splnit nad naše očekávání. Oproti loňským modelům udělal Samsung výrazný pokrok a vynuloval náskok konkurence. Dle výsledků prestižního serveru DxOMark zabývající se srovnáním fotoaparátů je S10+ v současnosti na dosah pozice nejlepšího mobilního fotoaparátu.

Hlavní fotoaparát pracuje se třemi snímači: základním, který je vybaven optickou stabilizací, variabilní clonou f/1.5 až f/2.4 a rozlišením 12 Mpx. Druhý snímač je širokoúhlý s úhlem záběru 123 stupňů, clonou f/2.2 a rozlišením 6 Mpx. A trojici uzavírá největší perla – teleobjektiv s dvojnásobným ZOOMem, optickou stabilizací, clonou f/2.4 a rozlišením 12 Mpx. 

Takto velký rozsah, od teleobjektivu po širokoúhlý záběr, je u mobilního fotoparátu impozantní a dává uživateli pestré možnosti využití. Kdykoliv tak pořídíte efektní snímek s důrazem na detail nebo působivou fotografii krajiny. A bát se nemusíte ani barev. Pyšní se svým reálným podáním, dynamický rozsah je velmi vysoký. Výsledné fotky jsou prokreslené do posledního detailu, a to jak ve stínech, tak i ve světlech.

Oba modely Samsung Galaxy S10+ i S10 jsou navíc dobré i v potlačování šumu. Těšit se tak můžete z pěkných snímků i v noci. Při zvětšení sice šum již vystupuje a je patrná i nižší ostrost, přesto se budete moct pochlubit i vydařenými nočními záběry.

Chybět samozřejmě nesmí ani umělá inteligence. Ta u Galaxy S10(+) rozpozná 30 scénických režimů – byli jsme překvapeni, jak přesně funguje – a k tomu vám ještě na displeji napoví, jak by měla vypadat nejlepší kompozice. Tento rádce je určitě velmi dobrým pomocníkem, ne vždy ale může vést k výsledku, jaký jste si představovali. Velmi totiž záleží na podmínkách. S méně členitým prostředím si AI bez obav poradí, její nápověda je spolehlivá a vede k vydařené fotce.

Zabrání často opakovaným chybám, např. padajímu horizontu apod. Pokud je ale prostředí složitější, pak se nemusí pokaždé trefit do vašeho tvůrčího záměru. Během našeho testování jsme v takových případech nápovědu jednoduše ignorovali a nechali pracovat vlastní fantazii a tvůrčího ducha. Všeobecně ale musíme uznat, že je AI šikovným a praktickým asistentem, zejména pro méně zkušené fotografy.

Ukázka rozsahu zadního fotoaparátu.

Selfie na mnoho způsobů

Rozdílů mezi modely Samsung Galaxy S10+ a S10 není mnoho, jeden ale určitě najdete v přední selfie kameře. Varianta „plus“ se totiž chlubí duálním snímačem s rozlišením 10+8 Mpx, kdy si pomocí druhého snímače můžete parádně vyhrát s hloubkou ostrosti. S tou samozřejmě pracuje i Galaxy S10, která do vínku dostala jeden snímač, výsledný efekt však u S10+ přeci jen vede. Dle již zmiňovaného DxOMark má Samsung Galaxy S10 plus dokonce nejlepší přední fotoaparát na trhu a my můžeme s tímto hodnocením jen souhlasit. Každopádně oba telefony, jak S10+, tak i S10, vám vystřihnou velmi pěkná selfie. K dispozici máte navíc celou řadu efektů a filtrů, kterými můžete svůj autoportrét vylepšit či uzpůsobit dle nálady a osobních preferencí.

Své selfie snímky si můžete upravit, jak je libo (foceno na Samsung Galaxy S10).

S videi si opravdu vyhraje

Hračičkové si s „es-desítkou“ vůbec mohou užít spoustu zábavy. Vytvoření vlastních emoji je propracovanější než u Galaxy S9. Natáčet můžete zpomalená i superzpomalená videa (až 960 snímků za sekundu), nebo několikaminutový záznam naopak zrychlit pomocí funkce „hyper čas“ tak, že vám nezabere víc než pár sekund. Standardní videa pořídíte v rozlišení až 4K při 60 snímcích za sekundu a dokonce v HDR10+ nabízející vysoký barevný rozsah i perfektní kontrast.

Pokud vám pro natáčení postačí rozlišení Full HD, pak se vám otevírá možnost využít softwarovou super stabilizaci obrazu. A že funguje skvěle jsme si ověřili rovnou při sjezdu na lyžích. Výsledek byl parádní, bez známek třesoucích se rukou, nerovností apod. Celkově tedy Samsungu dáváme za foto/video obrovskou pochvalu. Rozsah od teleobjektivu po širokoúhlý záběr je opravdu působivý, výsledky na špičkové úrovni. Je vidět, že ve vývoji výrobce odvedl kus práce.

Audio i pro náročné

Řada Samsung Galaxy S10 má v rukávu hned několik es, kterými předčí konkurenci, a mezi ně patří i kvalita zvuku. Spojení kvalitního hardwaru a technologie Dolby Atmos slibuje výjimečný poslech, a to jak na sluchátka, tak při hlasité reprodukci. Stereo reproduktory značky AKG nabízejí čistý zvuk a dostatečné basy i při maximálním zesílení, Dolby Atmos pak dokreslí zvuk tak, že si poslech hudby i sledování filmů opravdu užijete. A když zapojíte sluchátka, skvělý zážitek ještě zesílí. Sáhnout můžete po bezdrátových, např. šikovných Samsung Buds, nebo zvolit starou dobrou klasiku – Samsung totiž pamatoval i na 3,5mm konektor.

Osobně se poslechu hudby z mobilních telefonů raději vyhýbám, na Galaxy S10 jsem ale byl zvědavý. Výsledek mě mile potěšil. Podání je opravdu detailní, kvalita v podobě Dolby Atmos se nezapře. Doporučuji proklikat si i pokročilá nastavení zvuku a optimalizovat si poslech co nejvíce to jde. Skvělá je zejména položka Adapt sound, jejímž prostřednictvím si vyladíte zvukový projev doslova na míru. Samsung Galaxy S10 nás tedy nadchl i co se týče zvuku.

One UI a Android 9 – dokonalá dvojka

Softwarový základ tvoří Android 9 upravený nástavbou One UI. Uživatelské prostředí je samo o sobě přehledné, čisté a tentokrát i výborně odladěné. Výrobce nás zbytečně nezahltil množstvím předinstalovaných aplikací, navíc nepodcenil ani možnost ovládání jednou rukou. Vzhledem k velikosti displeje je ovládání jednou rukou náročnější, zejména u S10+ jsme docela bojovali, Samsung však důmyslně umístil důležité prvky tak, aby byla manipulace co možná nejpohodlnější.

Ovládání telefonu je možné také pomocí gest a chválíme zároveň boční vysouvací okno, do kterého si můžete uložit nejpoužívanější aplikace. Snad jedinou mouchou jsou někdy až příliš schované nabídky nastavení, které musí uživatel složitě hledat. Např. aktivaci režimu Always On jsme hledali pěkných pár minut. Kromě této drobnosti však nemáme softwarové výbavě co vytknout, vše zkrátka šlape jak má.

Vylepšená výdrž i reverzní dobíjení

Malá výdrž baterie představovala u minulých ročníků Galaxy S asi největší bolístku. I letos, byť výrobce něco na kapacitě přidal, jsme byli z výdrže první dny mírně rozpačití. Situaci naštěstí zachránila aktualizace, a tak modely Galaxy S10+ i S10 nakonec splnily naše očekávání. Začneme u S10+. Zde baterie pracuje s kapacitou 4 100 mAh a při běžném vytížení nám přístroj fungoval pěkný den a půl až dva dny. A to je u tak nadupaného telefonu chválihodné. Samozřejmě že lze telefon vybít i během jednoho dne, chce to ale opravdu plný zápřah.

Klasická S10 pak vyfasovala baterii s kapacitou 3 400 mAh. Rozdíl jde poznat i v praxi, není však nikterak propastný. Stačí si přenastavit funkci Always On, aby nebyla aktivní nonstop, a v klidu pak dosáhnete rovněž výdrže jeden a půl dne až dva dny. Always On je totiž funkce sice praktická, ale také docela slušně náročná na spotřebu.

Všechny Samsungy Galaxy S10 se chlubí schopností rychlonabíjení i rychlého bezdrátového nabíjení. Dobít je z 0 na 100 % zabere přibližně hodinu a půl. Prémiovou dovedností je pak reverzní dobíjení jiných přístrojů. Stačí jiné zařízení s podporou bezdrátového nabíjení položit na záda Samsungu a dobíjení může začít. I když tento způsob nelze srovnávat s klasickým nabíjením, v nouzi poslouží velmi dobře. Např. když potřebujete doplnit šťávu chytrým hodinkám nebo bezdrátovým sluchátkám, jednoduše je večer položíte na telefon a ráno máte nabito.

Vždy ve spojení

Z hlediska konektivity neschází telefonům řady Galaxy S10 nic podstatného. Podporují nejnovější standardy Wi-Fi, NFC, LTE, Bluetooth 5.0, navigační systémy GPS, Glonass, BeiDou a Galileo a dokonce i FM rádio. Chybí jedině infraport. Díky platformě DeX můžete S10 navíc propojit s monitorem a klávesnicí a využívat ho jako stolní počítač. Certifikace IP68 se pak postará, že prach ani trocha vody telefon nerozhází. Samsung Galaxy S10 zkrátka splňuje vše, co jsme od TOP telefonu očekávali.

Závěrečné shrnutí

Samsung slaví své desáté výročí opravdu s noblesou, jubilejní linie s desítkou v názvu se mu povedla! Takto můžeme shrnout naše poznatky z testování modelů Galaxy S10+ a S10. V recenzi jsme se zaměřili právě na tyto dva TOP modely a upřímně řečeno, nemáme jim, kromě tří věcí, v podstatě co vytknout. První vadou na kráse je neestetické ulpívání otisků, obzvlášť na keramickém těle. Keramika je také spojena s vyšší hmotností, s tím je třeba počítat. Dalším neduhem, na který jsme narazili byla ne vždy dobře fungující ultrasonická čtečka otisků prstů. Ta má ještě své rezervy.Jinak už můžeme jen chválit. Krásný design, nádherný displej a nadupaný fotoaparát, který představuje špičku mezi mobilními telefony, perfektní zvuk, vysoký výkon, přehledné prostředí… a to není všechno. Samsung Galaxy S10+ je hozenou rukavicí konkurenci, aktuálně jej totiž můžeme směle označit za „nej“ smartphone na trhu.

Přehled nejdůležitějších parametrů

 

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10+

Displej

6,1“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (3040 × 1440)

6,4“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (3040 × 1440)

Procesor

Osmijadrový Exynos 9820

Operační paměť

8 GB RAM

8 nebo 12 GB RAM

Uživatelská paměť

128, nebo 512 GB + microSD až 512 GB

128, 512 GB, nebo 1 TB + microSD až 512 GB

Zadní fotoaparát

Ultraširokoúhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavní: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixel

Teleobjektiv: 12 Mpx f/2.4 OIS, 2x ZOOM

Ultraširokoúhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavní: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixelTeleobjektiv: 12 Mpx f/2.4 OIS, 2x ZOOM

Přední fotoaparát

10 Mpx f/1.9

10 Mpx f/1.9 + 8 Mpx f/2.2

Technologie

12W Qi bezdrátové nabíjení, bezdrátové sdílení energie, ultrasonický snímač otisku prstů v displeji, rychlé nabíjení, IP68, Dolby Atmos, podpora DeX, GPS, Glonass. Beidou, Galileo, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, LTE, DualSIM (hybridní slot)

Baterie

3 400 mAh

4 100 mAh

Operační systém

 Android 9 + One UI

Rozměry

149,9 × 60,4 × 7,8 mm, 157 g

157,6 × 74,1 × 7,8 mm, 175 g

Ukázkové snímky ze smartphonu Samsung Galaxy S10 a S10+

Od teleobjektivu až po širokoúhlý snímač? Rozsah je opravdu velký

3x ze stejného místa, ale pokaždé jinak – rozsah fotoaparátu v praxi.

Levé selfie je foceno Samsungem Galaxy S10, pravé Samsungem Galaxy S10+

Další aktuality od této značky

Doporučené produkty

Mobilní telefon Samsung Galaxy S10 128 GB (SM-G973FZKDXEZ) černý

doprava zdarma
výprodej
10% sleva
10%
Samsung Galaxy S10 128 GB (SM-G973FZKDXEZ) černý
23 499 Kč

20 990 Kč

(0)
IHNED k odeslání,
u Vás již 7.8.
IHNED ZDARMA
na 54 výdejnách
Zobrazit Detail produktu
Do košíku

Mobilní telefon Samsung Galaxy S10 128 GB (SM-G973FZWDXEZ) bílý

doprava zdarma
výprodej
10% sleva
10%
Samsung Galaxy S10 128 GB (SM-G973FZWDXEZ) bílý
23 499 Kč

20 990 Kč

(0)
IHNED k odeslání,
u Vás již 7.8.
IHNED ZDARMA
na 35 výdejnách
Zobrazit Detail produktu
Do košíku