Recenze Huawei Mate 20 Pro: zaslouží si titul mobil roku?

  • Čtvrtek, 6. prosinec 2018

Extra silný výkon, spousta originálních vychytávek, čtečka otisků prstů nově rovnou ve špičkovém displeji a trojice zadních fotoaparátů...tím vším Huawei Mate 20 Pro apeluje na titul mobilního telefonu roku. Zaslouženě? Od uvedení na trh na sebe strhává nemalou pozornost. Rozhodli jsme se podívat se mu na hardware i software pěkně zblízka. Jak obstál v náročné zkoušce se dozvíte blíže v recenzi.

První dojem na výbornou

Huawei Mate 20 Pro je na trhu k mání ve dvou barevných variantách, v duhové Twilight verzi, která přitahuje oči jako magnet, a v Midnight blue, která je sice na oko umírněnější, ale i ta vypadá zatraceně dobře. Nám se do rukou dostala zmíněná tmavě modrá a musíme uznat, že se jedná o luxusní záležitost, kterou ocení zejména pánové.

A začínáme s testováním. Jako první obhlížíme zahnutý displej, který nám tak trochu něco připomíná... že by konkurenci od Samsungu? Při bližším zkoumání ale objevujeme rozdíly. Třeba, že ihned při rozsvícení obrazovky na vás vykoukne notch, nebo naopak že budete marně hledat 3,5mm konektor. Ten značka Huawei bohužel u svých „topových“ modelů do výbavy nepřidává.

Pravá strana tradičně patří tlačítku pro zapnutí/vypnutí telefonu, které je podle nás umístěno v ideální výšce. Nad ním nahmatáte regulaci hlasitosti. Slot pro SIM kartu a paměťovou kartu naopak najdete na nezvyklém místě, a to na spodní hraně hned vedle USB-C konektoru.

Zadní straně jednoznačně dominuje „čtverec“ a v něm tři snímače hlavního fotoaparátu + LED dioda sloužící jako světlo i blesk v jednom. Skleněná záda jsou jemně vroubkovaná, díky čemuž vypadají velmi působivě. Vroubky mají zároveň zabránit přílišnému ulpívání otisků prstů a telefon má díky nim méně klouzat v ruce při manipulaci. V praxi tato vychytávka funguje, ale bohužel ne úplně stoprocentně. Každopádně se výrobce v tomto ohledu vydal dobrou cestou, z celé škály skleněných telefonů je dle našeho názoru Huawei Mate 20 Pro nejméně „klouzavý“. Přesto však bezstarostné odkladání na nakloněnou plochu tak úplně nedoporučujeme ;-). 

Co se týká zmíněných otisků prstů, ano, zustaly nějaké, rozhodně však ne v takové míře, jako u standardně hladkých zad. Celkově se telefon drží velmi dobře, čemuž napomáhají zaoblené hrany a úzké protažené tělo. Navíc splňuje certifikaci IP68, je tedy odolný vůči prachu i vodě. Chválíme! Po designové i konstrukční stránce zkrátka Huawei Mate 20 Pro zabodoval.

Displej uspokojí i nejnáročnější

Zahnutý 6,39“ AMOLED displej s rozlišením 2K+ (3120 x 1140) a jemností 539 ppi můžeme jedním slovem zhodnotit jako dokonalý. Precizní podání barev, vynikající pozorovací úhly i čitelnost na přímém slunci, v tom všem se Huawei Mate 20 Pro během našeho testování blýskl v nejlepším světle. Pokud nejste zapřisáhlými odpůrci zahnutých displejů nebo notche, těžko najdete chybu. Notch je sice možná malinko širší než bývá zvykem, ale i to má své opodstatnění. Ukrývá totiž nejen přední kameru a repráky, ale i 3D senzory pro pokročilé skenování obličeje. O tom ale až za chvilku.

Nalevo od výřezu se v notifikační liště zobrazí max. šest oznámení, vpravo pak má své místo čas, indikátor stavu baterie a další aktuální upozornění, např. na zapnuté Bluetooth, NFC apod. Pokudnotchna svém telefonu opravdu „nemusíte“, snadno jejsoftwarově skryjete. Díky AMOLED displeji s bezchybných zobrazením černé naprosto splyne s rámečkem. Nepoznáte, že mobil nějaký výřez vůbec má.

I přes velikost displeje smartphone nepůsobí nijak obřím dojmem. Naopak, s poměremstran 19,5 : 9 a téměř nulovými rámečky je až překvapivě úzký. Celkově jsou jeho rozměry více než sympatické.

3D skener obličeje a čtečka otisků nově přímo v displeji

Jednou z nejzajímavějších technologických vychytávek je zabezpečení. Nově je totiž čtečka otisků prstů zabudovaná přímo uvnitř displeje. Jedná se ze strany výrobce o velmi praktický a chytrý krok. Už není potřeba hmatat prstem po bočních hranách nebo zádech telefonu, u Huawei Mate 20 Pro stačí, když při držení telefonu přesunete palec na správné místo. A je odemčeno. Tento způsob má sice ještě nějaké mouchy, např. že na displej musíte silněji zatlačit a že odemykání není úplně bleskurychlé, experiment s čtečkou v displeji však určitě chválíme. Navíc je docela možné, že vás tyto maličkosti ani trápit nebudou, telefon má totiž ještě jedno eso v rukávu, co se týká zabezpečení. A tím je precizně fungující skener obličeje.

Na funkci skenování obličeje si dal výrobce obzvlášť záležet. Oproti čtečce otisků prstů je rychlejší, přesnější a funguje i v naprosté tmě! Stejně jako iPhone, i Huawei Mate 20 Pro totiž vsadil na 3D skenování obličeje. To je nejen nejbezpečnější, ale zároveň nejlépe fungující. V tomto směru tedy nemá Mate 20 Pro mezi ostatními „androidními“ telefony konkurenci a i když má v záloze ještě i starý dobrý PIN, věříme, že na skener obličeje stejně jako my nedáte dopustit.

 

Trojitý fotoaparát pro 3x lepší fotky

Huawei Mate 20 Pro se ještě ani oficiálně neobjevil na trhu, už před ním stál nelehký úkol. Očekávalo se od něj, že trumfne svého předchůdce a dosavadní „nej“ fotomobil Huawei P20 Pro. Jak to tedy dopadlo? Podle našeho názoru je Huawei Mate 20 Pro skutečně nejlepším fotomobilem na trhu, má však jednu vadu na kráse. Software.V naší předfinální verzi jsme se potýkali s několika drobnými nedostatky a jedním z nich bylo bohužel také ostření. Mate 20 Prozkrátka vystřihne opravdu bezkonkurenční snímky, občas přitom ale bojuje s jejich ostrostí.

Jinak setrojice snímačů od Leicyčiní opravdu bezvadně. První 40Mpx snímač pracuje se skvělou světelností f/1,8. Z druhého 20Mpx a ultraširokoúhlého se světelností f/2.2 jsme byli nadšení při focení krajin, osvědčil se nám také při focení budov a interiérů.Oblíbili jsme si isuper makro, který zvládne zachytit malé detaily už při vzdálenosti 2,5 cm.  Trojici objektivů pak uzavírá 8Mpx teleobjektiv se světelností f/2,4. S takovou kombinací můžete dosahovat trojnásobného optického nebo pětinásobného hybridního zoomu beze ztráty kvality. A to je rozhodně nadstandardní hodnota, která je u mobilních telefonů vzácná.

Umělá inteligence opravdu umí!

Umělá inteligence je v poslední době u smartphonů velkým hitem. Asi proto na ni také v Huawei zaměřili pozornost a vylepšili ji tak, že je dokonce nazývána jako „Mistr umělé inteligence“. Umí rozpoznat více než 1500 scén a automaticky jim přizpůsobit nastavení fotoaparátu. Pokrok je zde určitě znát. Při srovnání s konkurenčními modely, které jsme v poslední době měli také možnost otestovat, si AI u Mate 20 Pro vede skutečně nejlépe. Oproti počátkům umělé inteligence, kdy byly její zásahy spíše na úkor fotky, v tomto případě naopak opravdu pomáhá k lepším snímkům.

Co nás u Huawei opět velmi potěšilo a co můžeme hodnotit jako velkou konkurenční výhodu, jsou noční fotografie. Avšak právě v případě fotografií za zhoršených světelných podmínek jsme naráželi na problém s ostřením. Zatímco u P20 Pro jsme noční fotku pořídili ostrou na první pokus, u Mate 20 Pro jsme museli snímek vyfotit několikrát nebo si ruku zkrátka a dobře podepřít. Nicméně to ale nic nemění na tom, že noční fotky jsou už teď skvělé a po aktualizaci by měly být ještě lepší.

Kreativa, vtip, originalita – selfie a videa plná fantazie

Protože selfie stále frčí, i tady Huawei nezahálel a vybavil svoji novinku předním fotoaparátem s rozlišením 24 Mpx a hlavně celou řadou kreativních režimů a filtrů, včetně AR Emoi. Ovšem také v tomto případě platí, že software maličko pokulhává za možnostmi telefonu a výsledná fotka ztrácí na kvalitě díky neostrosti. Pokud se budete fotit „v klidu“, bude výsledná selfie povedená. Pokud si ale rádi pořizujete portrét v pohybu, např. jako my za jízdy v autě, pak budete možná zkoušet vícekrát, dokud nebudete s ostrostí spokojeni. Předchozí modely stejné značky si přitom s focením za pohybu poradily bez obtíží. Finální verze softwaru by ale tento problém měla odstranit.

V rámci našeho testu jsme samozřejmě neopoměli mrknout také na videa. Ty je možno natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu, a ještě si k tomu pohrát s vizuálními efekty. Zaručeně vás nadchne režim „Barva podle umělé inteligence“, za kterým se skrývá efekt známý například z filmu Sin City – scéna je černobílá, jen postavy v záběru jsou barevně. Tohle nás bavilo a vás bude určitě taky.

Suma sumárum, fotoaparát je u nového Huawei Mate 20 Pro výborný a našlapaný možnostmi, chybí jen doladění softwaru. A až se tak stane, nebude mít na současném poli smartphonů konkurenci.

Ukázka 5násobného hybridního zoomu.

Smínky ze šikoroúhlého objektivu nadchnou milovníky krajinářské fotografie. A nejen je.

Bookeh umí Huawei Mate 20 Pro velmi pěkný a obdobně jsou na tom i interiérové fotky.

Noční snímky focené „z ruky".

Panoramatický režim pracuje na výbornou.

Výkon na plný plyn

Asi není žádným překvapením, že tak, jako se u Huawei Mate 20 Pro očekával špičkový fotoaparát, tak se předpokládal iextra silný výkon. Nezklamal.  Zbrusu nový procesor Kirin 980 je vůbec prvním mobilním CPU vyrobeným 7nm technologií, což by mělo výrazně přispět ke zvýšení výkonu a zároveň snížení energetické náročnosti procesoru. Operační paměť RAM pracuje s luxusní 6GB kapacitou, ani tady výrobce nešetřil.  Papírově si tak Huawei Mate 20 Prodíky této výbavě vysloužil titul nejvýkonnější androidní telefon na trhu. Bleskové reakce, plynulý chod aplikací, nejnáročnější mobilní hry současnosti bez záseků...  zkrátka maximální spokojenost.

Velikost uživatelské paměti je pak šikovných 128 GB, pokud by vám místo přece jen pochybělo, pomocí paměťové karty jej můžete navýšit o dalších až 256 GB. Ale pozor, s klasickou microSD kartou zde nepochodíte. Mate20 Pro totiž sáhl po miniaturní nanoSD kartě, označované také jako NM karta. Její výhodou je menší velikost, pro nás zákazníky to ale znamená nákup nové karty, protože zatím ji má doma asi málokdo. Nicméně, dá se očekávat, že tuto paměťovku budou výrobci do svých mobilních telefonů obsazovat v budoucnu stále častěji.

 

Dlouhá výdrž a ultra rychlé nabíjení

Oba zmíněné benefity jsme v praxi maximálně uvítali. Zejména dlouhá výdrž baterie je velmi praktická věc. Každý asi známe situace, kdy se telefon „nedožije“ ani večera. U Huawei Mate 20 Pro navýšil výrobce kapacitu bateriena 4200 mAh, což kvitujeme s nadšením. Aby se nám totiž podařilo telefon vybít během jediného dne, museli jsme se opravdu snažit a opravdu pořádně jej vytížit. Při běžném užívání se dle našich zkušeností v klidu vyšplháte na dva dny, méně akční uživatelé pak dokonce až téměř na tři dny.

Co se týká dobíjení, nestačili jsme si ani vypít kávu ;-). Díky 40W nabíječce, kterou Huawei přibalil do základní výbavy, je nabíjení tak rychlé, že k získání 70 % jsme potřebovali jen půl hodiny. Pecka! Z 0 na 100 % tak telefon dobijete za přibližně 50 minut, což je vzhledem ke kapacitě baterie opravdu famózní rychlost.

Huawei Mate 20 Pro podporuje rovněž rychlé bezdrátové nabíjení, a navrch má ještě jednu unikání funkci - dokáže bezdrátově nabíjet i jiná zařízení!Stačí, když druhý přístroj podporující bezdrátové nabíjení přiložíte na záda Matu 20 Pro.Rychlost už samozřejmě není tak závratná, my jsme se při pokusném nabíjení jiného telefonu dostali na rychlost cca 1 % za deset minut. Liší se však přístroj od přístroje a jako pomoc v nouzi je to rozhodně dobrá věc. 

 

Android 9.0 a inovované EMUI

Huawei Mate 20 Pro je jedním z prvních telefonů vybavených operačním systémem Android 9.0 Pie. Zbrusu nové verze se pak dočkala i nástavba EMUI 9.0, kterou Huawei ve svých telefonech používá. Nelekejte se, vizuálně se o příliš výrazný rozdíl nejedná. Ubylo snad jen několik předinstalovaných aplikací, stále jich však dle našeho názoru zůstává hodně.

O něco zajímavější změnou jsou gesta, jejichž prostřednictvím si můžete zjednodušit ovládání telefonu a zrychlit přístup do aplikací. Jak to funguje? Například kloubem svého prstu nakreslíte na obrazovku písmeno M a automaticky se vám spustí aplikace hudba. Chytré, že?

Další vychytanou novinkou, kterou přináší verze Androidu 9.0, je tzv. Digitální zůstatek. Díky této funkci můžete podrobně sledovat čas strávený sledováním obrazovky mobilu. A to dokonce roztříděný na konkretní aplikace. Přesně se vám zobrazí, kolik času jste nad tou a tou aplikací strávili a v případě, že se čísla zaleknete, můžete si pro jednotlivé appky nastavit limit. A pokud vám mobilní telefon doslova nedá spát, tedy že místo spánku trávíte noc nad displejem svého miláčka, je tady přesně pro vás aplikace zvaná Čas na spaní. Ve zvolenou dobu vám obrazovka jednoduše zešedne a dá vám tak jasně najevo, že pro daný den už stačilo.

Samotné prostředí je přehledné, intuitivní a svižné. Pokud už jste někdy vlastnili smartphone značky Huawei nebo Honor, nebude to pro vás nic nového. Ale i bez předchozích zkušeností se s EMUI rychle sžijete. Nám osobně se líbí, snad jen těch předinstalovaných aplikací by mohlo být o pár kousků méně.

Vždy ve spojení

Jak už jsme zmínili na začátku, telefonu bohužel chybí 3,5mm konektor. Když si však tento handicap odmyslíte, pak budete s Mate 20 Pro co se týká konektivity nadmíru spokojeni. 2,4GHz a 5GHz Wi-Fi, LTE podporující obě SIM karty, navigační systémy GPS, Glonass, BeiDou i nový evropský systém Galileo. Nic z toho telefonu neschází. Naopak, ještě k tomu přidáme Bluetooth ve verzi 5.0 s podporou aptX HD, LDCA, AAC atd., NFC, a dokonce jsme objevili  i starý dobrý infraport. Pěkná výbava.

Dá se vůbec něco vytknout?

Není toho mnoho, co by se dalo u Huawei Mate 20 Pro označit za ne zcela špičkové. Jedna věc tu však je, a tou je zvuk. Reproduktor, chytře ukrytý v USB-C, sice nehraje zle, za nejlepší se ovšem označit nedá. Při poslechu přes sluchátka (přes přiloženou redukci USB-C -> 3,5mm Jack) byl náš dojem o něco lepší, přesto ale musíme chtě nechtě uznat, že existují smartphony, které náročné hudební fajnšmekry uspokojí více. Dále pak snad ještě pokročilé dotykové pero by někdo z vás možná ocenil, pro nás je to však jen malá vada na kráse, kterou zbylé funkce s přehledem vykompenzují. 

Závěr

Shrneme-li, co jsme o Huawei Mate 20 Pro zjistili a sepsali v naší recenzi, pak musíme jednoznačně konstatovat – je skutečně tím nejlepším smartphonem, který v současnosti můžete na našem trhu sehnat.

Kvalitní konstrukční zpracování, nádherný displej téměř bez rámečků, famózní výkon, nadstandardní výdrž, bleskové nabíjení a spousta dalších funkcí a aplikací, které bychom mohli vyjmenovávat dál a dál – to vše mluví za vše ;-). Opomenout samozřejmě nemůžeme ani trojitý fotoaparát či unikátní vychytávky typu 3D skenování obličeje spolu s nově umístěnou čtečkou otisků prstů přímo v displeji.

Mínusy se naopak hledají těžce. V čem mohl výrobce ještě zapracovat je výše zmíněné audio, absence 3,5mm Jacku pro sluchátka a doladěný software u fotoaparátu. Drobnou komplikací může být pro někoho nová NW karta, kterou výrobce použil namísto klasické microSD. To je ale tak asi vše, co můžeme telefonu vytknout. Huawei Mate 20 Pro zkrátka vytasil zbraně, které jej vystřelily až k souboji o titul mobil roku. A oprávněně.

Přehled nejdůležitějších parametrů

Displej  

6,39" OLED 2K+ (3120 x 1440)

Procesor

Osmijádrový Kirin 980 + micro core i7 (2x Cortex A76 2,6 GHz + 2x Cortex 1,92 GHz + 4x Cortex A55 1,8 GHz)

Operační paměť

6 GB RAM

Uživatelská paměť

128 GB (+nanoSD karty až 256 GB)

Fotoaparát

zadní 40 Mpx f/1.8 + 20 Mpx f/2.2 + 8 Mpx f/2.4; přední: 24 Mpx f/2.0

Baterie

4200 mAh; rychlonabíjení, bezdrátové a reverzní nabíjení

Technologie

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, Glonass, BeiDou, Galileo, Bluetooth 5.0, USB-C, čtečka otisků prstů v displeji, 3D snímač tváře, IP68, infraport, DualSim

Operační systém

Google Android 9 Pie + EMUI 9.0

Rozměry a hmotnost     

157,8 mm x 72,3 mm x 8,6 mm, 189 g

  Chcete mít „nej“ telefon Huawei Mate 20 Pro jen pro sebe? Kupte si ho tady a teď >>