Recenze Rowenta Air Force Flex RH9471WO: tyčový vysavač, který boří mýty

Tyčové vysavače jsou oblíbené pro svoji pohotovost a pohodlí při vysávání. Na druhou stranu se s nimi ale pojí pověst ne příliš silných a efektivních pomocníků.Rowenta Air Force Flex RH9471WO chce tento mýtus zbořit! Se svýmvysokým výkonem,bohatým příslušenstvímaunikátně flexibilní kostrukcí, díky které se dostane i do hůře dostupných míst, šlape velice slušně na paty klasickým vysavačům. Abychom se o tom přesvědčili, vzali jsme úklid s ním do vlastních rukou. A jak tento „tyčák“ Rowenta Air Force Flex RH9471WO uspěl v zátěžovém testu? Podrobně se dozvíte v naší recenzi.

Už žádné schovávání do skříně

I když při výběru nového úklidového pomocníka sledujeme spíše technické parametry a výbavu, nedá nám to, abychom v recenzi nezmínili také vzhled. Rowenta Air Force Flex RH9471WO je totiž skutečně zdařilým kouskem, i co se týče designu. Zřejmě se návrháři v Rowentě zamysleli nad otázkou, proč tolik domácností schovává vysavač do skříně, když by měl být prakticky stále po ruce. Obzvlášť tyčový vysavač si říká o zaparkování v koutě a čekání na svou příležitost. A tak právě na tento „problém“ zamířili designéři svoji pozornost a výsledkem je opravdu povedený, futuristický vzhled. Model Air Force Flex RH9471WO vám rozhodně nenaruší estetický dojem z vašeho bytu, dle našeho názoru patří mezi nejzajímavější a zároveň nejhezčí vysavače vůbec.

Vítej doma aneb první seznámení

Už při prvním obhlédnutí na nás udělalo dojem, že výrobce myslel velmi prakticky. Samotná krabice je vybavena ouškem, takže si svého nového parťáka pohodlně donesete domů. Také po otevření nás potěšilo, že každá část přístroje má své přesně stanovené místo, takže jsme si pěkně rychle a přehledně zkontrolovali, zda krabice obsahuje všechno, co má. Složení pak už bylo jen otázkou vteřin.Složení vysavače je tak intuitivní, že nebudete ani potřebovat návod. Pro případ potřeby jej však samozřejmě najdete uvnitř.

Hotovo, konečně si můžeme Air Force Flex RH9471WO prohlédnout v plné kráse. Masivní rukojeť v horní části perfektně padne do ruky. V rukojeti jsme okamžitě nahmatali zapínání přístroje, chválíme, že je skvěle umístěno na dosah prstů. Hned pod rukojetí je umístěna odnímatelná nádržka na nasbíraný odpad. A na horním konci vysavače se pak nachází tlačítko BOOST pro dočasné zvýšení výkonu.

Flexihubice pro hůře přístupná místa

Jedním z nejdominantnějších prvků, kterým se vysavač liší od konkurence, je unikátní kloubní mechanismus. Stačí stisknout tlačítko a hubice se v kloubu „zlomí“. Díky tomu můžete vysát i v místech, kam jste se dříve s pevnou konstrukcí jen tak nedostali. Snáze se tak zbavíte prachu pod skříní, pohovkou i na dalších běžně nepřístupných místech. Praktické, pohodlné a efektivní – za kloub dáváme jednoznačně velkou pochvalu.

Jen jedno osobní doporučení  - pozor, které tlačítko mačkáte. Ohyb se aktivuje ve spodní části vysavače, přesně naproti se však nachází tlačítko pro odpojení hubice. A jak asi tušíte, než jsme si tento fakt vryli do paměti, několikrát jsme během testování připojovali celou hubici.

Díky integrovaným kolečkům i celkovému provedení se s vysavačem lehce manévruje, práci navíc usnadňuje bohaté příslušenství.

Příslušenství myslí na řidiče i majitele mazlíčků

Ať už si doma hýčkáte miláčka na čtyřech kolech nebo na čtyřech ťapkách, v obou případech vás potěší, že mimo jiné i na vás v Rowentě mysleli. Rowenta Air Force Flex RH9471WO se chlubí nadstandardně pestrou nabídkou nástavců a příslušenství, mezi nimi také elektrickým kartáčem na odstranění zvířecí srsti či hubicí na textilní povrchy a čalounění.

S nečistotami v koutě pak zamete štěrbinová hubice, s prachem na nábytku nebo třeba rámu dveří zase unikátní zahnutý „Up Top“ nástavec. Výbava vysavače je téměř profesionální a nezapomíná snad na žádnou situaci při úklidu. Tím nás jen utvrzuje v přesvědčení, že se jedná o opravdu špičkový produkt.

Bezsáčkový vysavač boduje

Prachová nádoba namísto sáčku není u tyčových vysavačů nic neobvyklého a ani Rowenta v tomto směru nevybočuje z řady. Nečistoty se během vysávání hromadí ve 0,4l prachové kuželovité nádobě, kterou po naplnění jednoduše vyjmete a vysypete, po ukončení vysávání doporučujeme také vypláchnout vodou. Po vysušení jednoduše složíte zpět a připevníte k vysavači.

Manipulace s nádobou je u Air Force Flex RH9471WO snadná, jen napoprvé jsme malinko tápali, jak nádobu natočit a kam nacvaknout. Jakmile jsem si však osvojili správný postup, vyndávání a navracení nádoby do vysavače nám už šlo hladce a bez potíží.

Po vysypání nečistot doporučujeme vypláchnout nejen nádobu, ale také textilní filtr. Ten najdete v baleníi jeden náhradní, tento krok považujeme od výrobce za velmi přívětivý.  Filtr totiž stačí měnit co půl roku, se základní výbavou od výrobce si tedy vystačíte celý rok.

To nejdůležitější – jak vysává?

Doposud jsme na Rowentě Air Force Flex RH9471WO pochválili design, bohaté příslušenství i praktický kloub. Jak ale ve skutečnosti opravdu vysává? Musíme uznat, že parádně. Tvrdé podlahy i koberce bravurně zvládne a když jde do tuhého, stisknutím tlačítka BOOST zvýšíte výkon na maximum. Tuto funkci uvítáte zejména u koberců s vyšším vlasem, nebo v případě větších nečistot. My jsme s jeho pomocí krásně zbavili koberce všech „nástrah“. Výjimku tvořily pouze nečistoty hluboko zašlapané a přilepené. Na ty byla i Rowenta krátká. I tak ovšem klobouk dolů, na tyčový vysavač perfektní výkon.

Oba turbokartáče – malý i velký – jsou vybavené LED diodami, takže si na vysávaný prostor pěkně posvítíte. Vysávání je pohodlné a rychlé, ve srovnání s klasickým podlahovým vysavačem ušetříte spoustu času.

Stejně jako řada konkurenčních modelů, i tyčový vysavač Rowenta Air Force Flex RH9471WO funguje jako 2 v 1, po odpojení flexihubice jej tedy můžete využít jako ruční vysavač. Jeho součástí je rovněž štěrbinový nástavec, takže s prachem zatočíte i v nejrůznějších zákoutí či na vyvýšených místech. Mile nás potěšily také další nástavce pro úklid auta. I to jsme samozřejmě otestovali na vlastním vozidle. A výsledek? Opět nemáme co vytknout, turbokartáč, hubice na čalounění a štěrbinová hubice daly náš vůz do pucu raz dva.

Jak už bylo řečeno, ovládání vysavače je snadné a stejně tak i výměna nástavců. Stačí stisknout příslušné tlačítko, používaný nástavec se uvolní a na jeho místo zacvaknete jiný. Co se týče rotačního kartáče, kdo z vás jej používá a zná od jiných modelů, dá nám jistě za pravdu, že čas od času potřebuje údržbu i on samotný. Často se na něj namotají vlasy, nejrůznější nitě apod. a pokud mu od nich nepomůžete, může to vést až k zastavení rotace kartáče. V takovém případě jej doporučujeme po ukončení vysávání vyjmout a pomocí nůžek zbavit všeho, co může jeho rotaci brzdit. Zbytečně byste se tak ochuzovali o jeho výkon.

 

Delší výdrž, nízká hlučnost

Aby benefitů nebylo málo, chlubí se výrobce ještě o polovinu tišším chodem než předchozí řada tyčových vysavačů. Tento fakt jsme nemohli ověřit, z naší zkušenosti během testování však musíme uznat, že v běžném režimu je Air Force Flex RH9471WO neobvykle tichý. Obzvlášť s ohledem na vysoký výkon přístroje. S vyšší hlučností je nutno počítat ve chvíli aktivace funkce BOOST, kdy se hlučnost může vyšplhat až na 82 dB. To je hodnota odpovídající zvuku fénu či hlasitému křiku. Vzhledem k silnému výkonu vysavače, však BOOST nebudete potřebovat příliš často, takže vás ani otázka hlučnosti nemusí příliš trápit.

Výdrž tyčáku je slušná, papírově výrobce uvádí 35 minut, což můžeme z praxe potvrdit. Opět je však řeč o základní režimu vysávání. S aktivací BOOSTU spotřeba energie roste, k čemuž uměrně klesá výdrž. Ta se nám zkrátila pod deset minut, naštěstí není tato funkce potřeba příliš často, v drtivé většině vysávaných ploch si vystačíte s běžným výkonem.

Rychlost dobíjení rovněž potěší, na 100 % se dostanete přibližně za tři hodiny. Součástí výbavy je praktická dobíjecí základna, kterou využijete nejen při nabíjení, ale můžete do ní kromě vysavače uložit také až 2 kusy příslušenství. Dokovací stanici lze jednoduše přilepit nebo přišroubovat ke zdi, potřebné šrouby najdete přímo v balení. Rozhodně ji však neodládejte příliš daleko, vysavač bez ní totiž sám nepostojí. Pokud budete chtít vysavač jen krátce odložit během vysávání, je to trochu problém.

Byť výrobce myslel téměř na všechno, jedna věc mu unikla – mimo dokovací stanici vysavač skutečně nemáte jak postavit, nemá totiž parkovací polohu. Nezbývá pak, než jej opřít např. o stěnu a dávat pozor, aby nesklouzl na zem. Bohužel, jak je vidět, i mistr tesař se někdy utne. Naštěstí ostatní přednosti Air Force Flex RH9471WO tento poklesek předčily, takže nás taková maličkost ani příliš nerozhodila.

Závěr

Na tyčový vysavač Rowenta Air Force Flex RH9471WO jsme byli poměrně dost zvědaví. Musíme však uznat, že naše očekávání jednoznačně splnil. Představuje opravdu špičkový kousek, který v menším domě, bytě či v kanceláři, tedy všude tam, kde se očekává, že nebudete vysávat déle než půl hodiny v kuse, bez obav nahradí klasický podlahový vysavač. Silný výkon, pohodlné ovládání a skvělá manévrovatelnost pomocí chytrého kloubovému mechanismu z něj dělá výtečného úklidového pomocníka. Dostane se i do těžko dostupných míst, pod nábytek či pohovku. Majitelům domácích mazlíčků pak pro odstranění zvířecí srsti udělá radost rotační kartáč a hubice na čalounění.

Rowenta Air Force Flex RH9471WO přednostmi jen hýří. Misku vah však na druhou stranu vyvažuje cena. Přes hranici pořizovací ceny 10 000 Kč se při výběru nového vysavače přece jen nepřehoupne každý. Pokud se však pro něj přeci jen rozhodnete, troufáme si tvrdit, že nebudete litovat. Během našeho testování jsme byli s jeho funkčností maximálně spokojeni, práce nám šla od ruky a můžeme jej tedy s čistým svědomím doporučit jako jeden z nejlepších kousků, které jsou mezi tyčovými vysavači aktuálně k mání.

Klíčové parametry vysavače Rowenta Air Force Flex RH9471WO

  • Provedení: tyčový, ruční
  • Technologie: cyklónová
  • Zdroj: Li-Ion baterie
  • Výdrž / doba nabíjení: 35 min / 3 h
  • Počet rychlostí: 2
  • Hlučnost: max 82 dB
  • Zásobník na nečistoty: 0,4 l
  • Hmotnost: 4,5 kg
  • Příslušenství: hubice na čalounění, štěrbinová hubice, Up-top nástavec, mini elektrický kartáč.

Skvělý tyčový vysavač Rowenta Air Force Flex RH9471WO koupíte zde!

Doporučené produkty