Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S10! Je skvělý

A je to tady! Netrpělivě vyhlížené novinky řady Samsung Galaxy 10 byly oficiálně představeny. A jak se nyní můžete sami přesvědčit, jedná se skutečně o špičkové kousky, které zcela jistě ovládnou žebříček TOP telefonů. Nám se s několikadenním předstihem podařilo získat k otestování všechny tři verze Galaxy S10. Samsung Galaxy S10e za parádní cenu, i atraktuvní dvojku S10 a S10 plus. A tak se nyní – sotva novinky spatřily světla světa – můžeme rovnou podělit i o první dojmy. Na co se tedy můžete těšit?

Tři verze, všechny atraktivní druhá

Jubilejní desátá řada Samsungu Galaxy 10 vstoupila na trh opravdu ve velkém stylu. Historicky poprvé ji zastupuje hned trojice smartphonů a navíc ještě exkluzivní keramická varianta s uživatelskou pamětí až 1 TB. K tomu máte možnost přidat dalších 512 GB pomocí paměťové karty. Bohužel, keramickou „es desítku“ jsme jako jedinou neměli možnost otestovat, prozradíme však, že se na ni můžete těšit v bílé nebo černé verzi, na zádech s lehkým vzorem. Dle výrobce bude takřka nepoškrabatelná!

Varianty Samsungu Galaxy S10 dostupné na českém trhu:

Model

Operační paměť

Úložný prostor

Barva

Samsung Galaxy S10+

8 GB RAM

128 GB + microSD až 512 GB

bílá, zelená, černá

Samsung Galaxy S10+

8 GB RAM

512 GB + microSD až 512 GB

bílá, zelená, černá

Samsung Galaxy S10+

12 GB RAM

1 TB + microSD až 512 GB

Keramický zadní kryt – bílá, černá

Samsung Galaxy S10

8 GB RAM

128 GB + microSD až 512 GB

bílá, zelená, černá

Samsung Galaxy S10

8 GB RAM

512 GB + microSD až 512 GB

bílá, zelená, černá

Samsung Galaxy S10e

6 GB RAM

128 GB + microSD až 512 GB

bílá, zelená, černa, žlutá

Jak můžete vidět v tabulce výše, operační paměť telefonů se bude pohybovat v rozmezí od krásných 6 GB až po neuvěřitelných 12 GB. Kapacita uživatelské paměti pak začíná na 128 GB, u všech variant můžete navíc počítat i se slotem pro paměťovou kartu.

V případě procesoru sáhl výrobce u všech verzí po osmijádrovém Exynos 9820. Procesor by se učit z vašich návyků a jim pak optimalizovat výkon. Výkon slibuje o 21 % vyšší než u řady Galaxy S9, grafický výkon pak dokonce o 37 %. Naopak spotřeba procesoru klesla o 15 %. Je tedy zřejmé, že i když prozatím nejsou k dispozici žádné srovnávací testy, řada Galaxy S10 útočí na nejvýkonnější telefony na trhu.

Samsung Galaxy S10+ s keramickými zády ve verzi bílá a černá

Infinity-O dynamic AMOLED displej – dokonalost sama

Jednou z největších předností telefonu je bezesporu displej. Kromě modelu S10e se opět můžete těšit na zakřivené okraje, zbrusu novou vychytávkou je pak tzv. „průstřel“ v pravém horním rohu. Je tak nenápadný, že jsem si jej na první pohled ani nevšimli. Díky tomuto chytrému řešení už tento nutný prvek v displeji opticky nijak neruší, naopak krásně do celkového designu „zapadl“. Velká pochvala!

Modely Samsung Galaxy S10 a S10 plus se pyšní novou verzí odolného skla Gorilla Glass 6, která o další krok navyšuje odolnost displeje před poškozením. U varianty S10e pak výrobce sáhl po ochranném sklu Gorilla Glass 5. Displej se nově honosí označenímInfinity-O dynamic AMOLED displej a jak jej celkově shrnout? Jedním slovem: luxusní.

Lví podíl na skvělém dojmu z displeje má i jeho zvýšená svítivost-> 800 nitů. To je pro vaši lepší představu dvojnásobek hodnoty notebooku. Výborná je i čitelnost. Byť jsme neměli možnost otestovat displej na přímém slunci, nepochybujeme, že i v nejostřejším světle bude čitelnost stále velmi dobrá. Díky špičkovým technologiím je i podání barev přesné a na prvotřídní úrovni. Navíc displeje všech tří modelů podporují zobrazovací technologii HDR10+, díky čemuž jsou barvy ještě bohatší a hlubší.

Řada S10 představuje vůbec první telefony podporující HDR10+. Technologie displeje má však ještě jedno velké plus. Vyzařuje o 41 % méně škodlivého modrého světla, takže tolik neunavuje oči. Displej zkrátka sklízí jednu pochvalu za druhou.

Velikost displeje se pak liší dle zvoleného modelu. Největší z nich - Samsung Galaxy S10+ se pyšní protaženou obrazovkou s úhlopříčkou 6,4“ a rozlišením Quad HD+ (3040 × 1440). Rozdíl oproti další variantě – S10 – spočívá pouze v tom, že tento menší brácha dostal do vínku úhlopříčku 6,1“. Výrazněji se pak odlišuje až model S10e, jehož displej je zakřivený, s tenkými rámečky,  rozlišením Full HD+ (2280 × 1080) a velikost činí 5,8“. Kvalitou však za svými sourozenci nijak nezaostává.

U variant S10 a S10+ se můžete radovat i z ochranné fólie, která je součastí balíčku. Není tak potřeba shánět žádné vlastní fólie či ochranná skla. Tento bonus má jeden praktický důvod, který představuje  zároveň další zajímavou vychytávku nových Samsungů –ultrasonickou čtečku otisků prstů v displeji.

Ultrasonická čtečka otisků prstů

Princip 3D skenování, na kterém ultrasonická čtečka funguje, si velmi rychle oblíbíte. Je totiž výrazně přesnější a co je velké plus, nevadí ji ani mokré či zmrzlé prsty. Najdete ji zabudovanou přímo v displeji u modelů S10 a S10 plus. Nejsou to sice první telefony, které tento způsob zabezpečení využily, dle našeho názoru je však jejich fungování konkurenci překonává. Minimálně v rychlosti a přesnosti. Našly se sice i nějaké ty mouchy, např. když jsme sáhli o kousek vedle nebo když jsme dle tvrzení telefonu zatlačili moc či málo... celkově však čtečka fungovala bezvadně.

Telefon navíc sám pozná, když chcete čtečku použít a na zhasnuté obrazovce vám naznačí, kam přesně prst přiložit. Byť na rychlosti oproti klasickým čtečkám umístěným na těle telefonu pár milisekund ztrácí a jistě je stále co zlepšovat, tato ultrasonická chytrá hračka se Samsungu povedla.

Třetí z rodiny, Samsung Galaxy S10e, se od svých dvou sourozenců odlišuje i tentokrát. Čtečku otisků prstů u tohoto benjamínka najdete na boční hraně a co se týká funkčnosti, není co vytknout. Je naprosto přesná, bleskově rychlá a nevadí ji ani, když prst nepřiložíte úplně ideálně. Jediné, co bychom změnili, je výška umístění. Občas jsme telefon museli lehce přechytit, abychom na čtečku dosáhli.

V rámci zabezpečení telefonu nesmíme zapomenout naskenování obličeje. Skenerem jsou vybaveny všechny tři varianty a během našeho testu fungovaly naprosto bezchybně. Neměli jsme sice možnost vyzkoušet skener za tmy, v běžném osvětlení však nemáme, za co bychom strhli body. Šlapaly jako hodinky.

Barevné varianty Samsungu Galaxy S10e

Fotoaparát: širokoúhlý, teleobjektiv i AI pro luxusní snímky

Telefony Samsung Galaxy řady 10 mají co nabídnout i na poli mobilních fotoaparátů. Verze S10 a S10+ mají zadní fotoaparát třísnímačový, S10e dvousnímačový. První objektiv je vybaven optickou stabilizací, nastavitelnou clonou f/1.5-f/2.4 a 12Mpx rozlišením. Druhý snímač je širokoúhlý. Objektiv pracuje s rozlišením 16 Mpx, clonou f/2.2 a úhlem záběru 123°. Potud je fotovýbava pro všechny modely stejná. S10+ je navíc vybavena teleobjektivem s dvojnásobným přiblížením, optickou stabilizací, rozlišením 12 Mpx a clonou f/2.4. 

Ani tentokrát nechybí umělá inteligence a že si na ní dal výrobce záležet! Nejenže rozpozná až 30 scénických režimů, navíc vám také pomůže s fotografováním. Co to znamená? Např. vás AI upozorní, pokud držíte telefon při focení zešikma a padá vám díky tomu horizont. V takovém případě vám ukáže, jak telefon správně natočit. Také vám poradí, jak docílit lepší kompozice, a to radou ve stylu „pro lepší zachycení fotografovaného objektu natoč telefon více doleva“. Umělá inteligence zkrátka přemýšlí za vás a hlídá vaše fotografování tak, aby bylo co nejlepší a vy se mohli chlubit dokonalými snímky.

Jak funguje AI v praxi jsme důkladně testovali, i když jen v kancelářských podmínkách. Přesto musíme uznat, že nám skutečně dokázala pomoci s padajícím horizontem i lepší kompozicí. Pochvalu si zaslouží rovněž širokoúhlý snímač, u nejž se výrobci podařilo obejít efekt rybího oka a nedeformovat tak výslednou fotografii zakřivenými okraji. Vylepšení se dočkaly i oblíbené AR Emoji, které nyní obsahují ještě více animací, např. 167 pohybů obličeje. Můžete si tak skutečně vyhrát.

Skok vpřed udělal Samsung i u videa. Oproti Samsungu Galaxy S9 mohou superzpomalená videa trvat dvojnásobně dlouhou dobu a při pořízení klasických videí vás dokonce čeká i technologie HDR10+. Natočená videa tak budou v opravdu špičkové kvalitě a v perfektních barvách.

Pozadu nezůstává ani softwarová výbava kamery. K dispozici je super-stabilizace, která funguje tak, že roztřesené video „vyrovná“ ořezáním okrajů širokoúhlého záběru. Váš záběr tak může být perfektně ostrý a stabilní, i když nemáte úplně jistou ruku. Každá mince má však dvě strany, a tak co vám na videu přidá na ostrosti, to vám ubere na rozlišení. Takováto videa totiž lze natáčet maximálně v rozlišení Full HD. Pokud si vystačíte se standardní optickou stabilizací, pak se můžete těšit z videí, jejichž kvalita dosahuje 4K UHD. Fotoaplikace je přitom krásně přehledná, mezi jednotlivými objektivy můžete přepínat samostatnými tlačítky, které máte neustále na očích. Perfektní, rychlé a snadné!

Odolná konstrukce zabalená v atraktivních barvách

Čemu jsem doposud nevěnovali pozornost, byla samotná konstrukce telefonů. S10 jsou od sebe zezadu k nerozeznání, odlišuje je pouze velikost. S10e poznáte podle dvou snímačů fotoaparátu, přičemž oválné okénko, ve kterém jsou objektivy umístěny, mění barvu podle telefonu. Oproti tomu u S10 a S10+ zůstává tento prvek stále černý, ať už je barva telefonu jakákoliv.

Čelní straně vládne displej. U nejmenšího a nejlevnějšího z modelů – S10e – se, jak už jsme zmínili, musíte smířit s tenkými rámečky po celém obvodu. S10+ se naopak chlubí zahnutým displejem. I u nich však najdete rozdíl. Telefon označený znaménkem plus má v průstřelu duální přední fotoaparát, který vám umožní zaznamenávat širokoúhlá selfie a také efektivněji pracovat s hloubkou ostrosti. Klasická

Obvodové kovové rámy jsou vyrobeny z odolných leteckých materiálů, takže se nezaleknou ani drsnějšího zacházení. Spodní hrana všech tří variant ukrývá USB-C konektor, mikrofon, mřížku reproduktoru a radost nám udělal i 3,5mm konektor na sluchátka. Levá strana patří ovládání hlasitosti a také speciálnímu tlačítku určenému k aktivaci Samsung asistenta zvaného Bixby.

Na horní straně najdete slot pro SIM a paměťovou kartu, pravé straně už tradičně vévodí tlačítko pro zapínání/vypínání telefonu, které u modelu S10e slouží zároveň jako čtečka otisku prstů.

A co barvy? Vybrat si můžete ze tří barevných variant–bílé, zelené a černé. Samsung Galaxy 10e pak obleče navíc i exkluzivní žlutou. Dojem na nás udělala zejména bílá, vypadá opravdu luxusně. Povrch telefonů však není jen tak ledajaký. Má totiž schopnost přebírat barvu svého okolí, což je nejvíc patrné právě u bílé. V čem to spočívá? Např. ve tmavém prostředí získá bílá namodralý nádech... je tak vlastně neustále originální. Tradiční nevýhodou však je ulpívání otisků prstů, ani nová desítková edice tomuto nešvaru neunikla.

Nabije i jiná zařízení – a bezdrátově!

Našemu zkoumání všech tří novinek neuniklo ani jejich uživatelské prostředí. Samsung Galaxy S10 běží na nejnovějším Google Androidu 9, mírně upraveném nástavbou výrobce One UI. Prostředí je intuitivní, přehledné a velmi se nám líbil i ukrytý postranní panel, ze kterého lze snadno a rychle spustit nejpoužívanější aplikace.

Baterie nabízí kapacitu v rozmezí od 3 100 mAh (S10e), přes 3 400 mAh (S10) až po 4 100 mAh (S10+). Na otestování plného vybití a nabití jsme bohužel neměli časový prostor, tabulkově však výdrž slibuje 24 hodin při vysokém vytížení.

Rychlonabíjení a bezdrátové nabíjení je u takto nadupaných telefonů téměř nutností a jsme rádi, že výrobce nezklamal. Naopak, přidal možnost bezdrátově nabíjet i jiná zařízení. Stačí takovýto přístroj s podporou bezdrátového nabíjení přiložit na záda Samsungu a ten se bez řečí podělí o svou energii. Dobíjení baterie tímto způsobem samozřejmě není tak rychlé, pro oživení vašich bezdrátových sluchátek, chytrých hodinek či další nositelné elektroniky však tuto funkci určitě uvítáte.

Co se týče nabíjení samotných Samsungů - nový standard Fast Wireless Charging 2.0 slibuje bezdrátové nabíjení téměř stejně rychlé, jako s použitím klasického kabelu. Tento fakt vítáme s radostí.

Bezdrátová sluchátka a chytré hodinky ruku v ruce

Samsung nezahálel ani při vývoji příslušenství, a tak vedle telefonů přišly na svět i další novinky. Chlubí se například bezdrátovými sluchátky Galaxy Buds, které na vás čekají v bílé, černé a žluté barvě. Bílou variantu můžete navíc získat rovnou jako dárek k předobjednávce Samsungu Galaxy S10 a S10+. V prodeji pak tato novinka bude přibližně od poloviny dubna. A co sluchátka umí? Jsou bezdrátově dobíjitelná, přičemž jejich výdrž by měla být cca 6hodinová a dalších 7 hodin získáte z dodávaného pouzdra. A musíme uznat - hrají opravdu dobře.

Přibyly i chytré sportovní hodinky Galaxy Watch Active a fitness náramky Galaxy Fit a Fit e. Hodinky Active tentokrát nebudou mít otočnou lunetu, jinak však disponují veškerými běžnými funkcemi, na které jsme u chytrých hodinek zvyklí. Ciferník je poměrně malý a celkově svým designem cílí spíše na mladé aktivní zákazníky. Pánské osazenstvo ocení černou klasiku, pro dámy Samsung přišel s barvou bílou a růžovou. Hodinky rovněž podporují bezdrátové nabíjení, takže je budete moci reverzně nabít za pomoci jakéhokoliv telefonu řady Galaxy S10.

Závěr

A s pochvalami ještě nekončíme. Vypíchnout je třeba zvýšenou odolnostDolby Atmos pro kvalitní zvuk či reproduktor, který hlasitostí předčí i loňský model S9. Dojmy z prvního setkání s telefony desítkové řady jsou zkrátka silně pozitivní. Nádherný displej, ultrasonická čtečka otisků rovnou v displeji, slibný fotoaparát avýkon na rozdávání, k tomu není co dodat. Snad jen, že když přidáte atraktivní design, dohromady máte v ruce telefon, který od nás získává deset bodů z deseti. Taková je nová řada Samsung Galaxy 10. Více informací vám brzy přineseme v recenzi.

Přehled nejdůležitějších parametrů

 

Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10+

Displej

5,8“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (2280 × 1080)

6,1“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (3040 × 1440)

6,4“ Infinity-O dynamic AMOLED Full HD+ (3040 × 1440)

Procesor

Osmijádrový Exynos 9820

Operační paměť

6 GB RAM

8 GB RAM

8 nebo 12 GB RAM

Uživatelská paměť

128 GB + microSD až 512 GB

128, nebo 512 GB + microSD až 512 GB

128, 512 GB, nebo 1 TB + microSD až 512 GB

Zadní fotoaparát

Ultraširokoúhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavní: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixel

Ultraširokoúhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavní: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixel

Teleobjektiv: 12 Mpx f/2.4 OIS, 2x ZOOM

Ultraširokoúhlý: 16 Mpx f/2.2

Hlavní: 12 Mpx f/1.5 f/2.4, OIS, dualpixelTeleobjektiv: 12 Mpx f/2.4 OIS, 2x ZOOM

Přední fotoaparát

10 Mpx f/1.9

10 Mpx f/1.9

10 Mpx f/1.9 + 8 Mpx f/2.2

Technologie

12W Qi bezdrátové nabíjení, bezdrátové sdílení energie, boční snímač otisku prstů, rychlé nabíjení, IP68, Dolby Atmos, podpora DeX, GPS, Glonass. Beidou, Galileo, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, LTE, DualSIM (hybridní slot)

12W Qi bezdrátové nabíjení, bezdrátové sdílení energie, ultrasonický snímač otisku prstů v displeji, rychlé nabíjení, IP68, Dolby Atmos, podpora DeX, GPS, Glonass. Beidou, Galileo, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, LTE, DualSIM (hybridní slot)

Baterie

3 100 mAh

3 400 mAh

4 100 mAh

Operační systém

Android 9 Pie, One UI

Rozměry

142,2 × 69,9 × 7,9 mm, 150 g

149,9 × 60,4 × 7,8 mm, 157 g

157,6 × 74,1 × 7,8 mm, 175 g

Obsah balení

Telefon, datový kabel, cestovní adaptér, USB-C, Sim ejection PIN, sluchátka AKG, USB konektor, manuál

Další snímky Samsungu Galaxy S10

Další aktuality od této značky

Doporučené produkty