Zajímá vás, jak fotí nejlepší smartphony současnosti? My to víme!

Huawei P20 ProSamsung Galaxy S9+, iPhone X či Honor View 10. Pokud se chystáte vyměnit svůj stávající telefon a rozhlížíte se v řadách smartphonů, které disponují vynikajícími nebo spíše aktuálně těmi vůbec nejlepšími mobilními fotoaparáty, pak jste o výše zmíněných modelech už minimálně něco zaslechli. Všechny 4 jsme vzali na výlet, podívejte se, jak si s focením poradily… Všechny fotografie najdete v plném rozlišení zde, včetně dalších ukázek.

Vstávat, vyrážíme ven!

Venku panoval krásný jarní den – nebe bez mráčku, všude plno sluníčka – ideální podmínky na výlet. Jako první jsme zamířili do kopců. Fotili jsme ve stínu, za ostrého odpoledního slunce i v protisvětle. Testovali jsme, jak se jednotlivé modely chovají i čím se od sebe odlišují. Objevovali jsme živé fotky iPhonu či zkoumali fungování umělé inteligence u Honoru a Huaweie.

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Apple iPhone X:

Zaujalo nás: Apple iPhone X nás bavil svými živými fotografiemi. Tento smartphone dokáže zachytit krátký okamžik před i po stisknutí spouště – k dispozici tak máte cca 2vteřinové video, které vám více přiblíží chvíli na fotografii. To stejné umožňují také konkurenční smartphony – např. testovaný Huawei P20 Pro. Živé fotografie se nám ale u iPhone X zdály propracovanější.

Mobilní telefon iPhone X:

 • Rozlišení hlavního fotoaparátu: 2x12 Mpx, světelnost f/1.8 (širokoúhlý objektiv) – f/2.4 (teleobjektiv).
 • Rozlišení předního fotoaparátu: 7 Mpx.
 • Přednosti dle výrobce: optická stabilizace, 10násobný zoom (v kombinaci s digitálním zoomem), rozpoznání 50 mimických svalů, různá nastavená světla pro portréty jako z ateliéru, rozpoznává objekty, osoby, pohyb, světelné podmínky.
 • Body navíc od nás: iPhone umožňuje fotit i natáčet při stejné kvalitě do poloviční velikosti souboru (technologie HEIF a HEVC).
 • Ideální parťák pro: každého, kdo si potrpí na styl a značku. Apple iPhone X si svou cílovku najde vždy. I když se od svých konkurenčních telefonů s Androidem odlišuje v mnohém, jeho opravdové přednosti ocení především ti, kteří jsou již na produkty s logem nakousnutého jablíčka zvyklí. My jsme jej do rodiny testovaných telefonů přivítali rádi – fotí totiž velmi pěkně. Těm největším konkurentům ale v některých situacích (detail, horší světelné podmínky apod.) přeci jen nestačil.

Detail – zleva Samsung S9+, Huawei P20 Pro, Honor View 10, Apple iPhone X:

Úsměv! Selfie z výletu prostě nesmí chybět!

Co by to bylo za výlet, kdybychom si z něj neodvezli alespoň jednu selfie a nevyzkoušeli tzv. portrétní fotky. „Portréty jako od profesionála,“ hlásají shodně všichni 4 výrobci. Kdo je ale vítěz? Abychom zde byli objektivní, musíme dodat, že všechny testované smartphony umí vyfotit portrétní fotografii s rozostřeným pozadím - fotili jsme však v automatickém režimu a jediný Huawei P20 Pro automaticky rozeznal, že se jedná o focení portrétu a pozadí tomu také sám přizpůsobil. Lépe či hůře však tento efekt zvládají všechny duální fotoaparáty. Čí selfie a portrétní fotka tedy v našem testu vypadá nejlépe? Posuďte sami… 

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Apple iPhone X:

Zaujalo nás: Wide selfie! V dnešní době, kdy nejsou výjimkou ani smartphony, které mají přední fotoaparát nadupanější než ten zadní a jsou tak ideální právě pro selfie nadšence, je třeba se něčím odlišit. Vítězem v této kategorii je pro nás Samsung Galaxy S9+ a jeho širokoúhlé selfie! Znáte to určitě taky – chystáte se vyfotit ve větší skupině přátel, nebo prostě jen chcete mít na fotce i hory či jezero za sebou. Wide selfie nás rozhodně bavily!

Mobilní telefon Samsung Galaxy S9+:

 • Rozlišení hlavního fotoaparátu: 12 Mpx, světelnost f/1.5 – f/2.4 (variabilní clona).
 • Rozlišení předního fotoaparátu: 8 Mpx, světelnost f/1.7.
 • Přednosti dle výrobce: optická stabilizace, automatické ostření, efekt bokeh, potlačení šumu při focení ve tmě, super-zpomalená videa 960 sn./s. ve smyčce, pozpátku či stylem „na houpačce“ i s přidáním vlastní hudby či s možností tvorby zábavného gifu.
 • Body navíc od nás: zábavné emotikony, které mluví vaší řečí, a dokonce vypadají podobně jako vy, spousty filtrů a dalších vychytávek.
 • Ideální parťák pro: každého, kdo miluje sociální sítě, je selfie maniak a jednoduše se neobejde bez nejmodernějších vychytávek, které mu umožní být INSamsung Galaxy S9+ toho nabízí opravdu hodně! Více se dočtete v naší recenzi zde.

Wide selfie v podání Samsung Galaxy S9+:

Začíná nám být horko. Jedeme se podívat k vodě!

Povalujeme se v trávě a odpočíváme. Ideální okamžik na zachycení detailu. Pozorujeme přitom značné rozdíly. Zklamal nás Apple iPhone X, jeho barvy jsou vybledlé, zelená neodpovídá realitě. Samsung Galaxy S9+ nezachytil tolik detailů a stínů. Nejvíce se nám líbí fotky ze Huawei P20 Pro a Honor View 10. Barvy odpovídají reálným odstínům i situaci.

Detail – zleva Samsung S9+, Huawei P20 Pro, Honor View 10, Apple iPhone X:

Zaujalo nás: do party prémiových telefonů jsme přibalili Honor View 10. Už od prvních snímků nás velice mile překvapilo, že i přes to, že stojí jen polovinu toho, co ostatní testované smartphony (12.790 Kč k 25. 5. 2018), fotí báječně! Snímky v jeho podání mají za dobrých světelných podmínek nejpřirozenější barvy – ani přepálené ani bledé, prostě tak akorát! Honor je možná levný, rozhodně se ale nejedná o žádné ořezávátko. Více se dočtete v naší recenzi zde.

Mobilní telefon Honor View 10:

 • Rozlišení hlavního fotoaparátu: 20 Mpx mono + 16 Mpx RGB (5120 x 3840), světelnost f/1.8
 • Rozlišení předního fotoaparátu: 13 Mpx (4160 x 3120)
 • Přednosti dle výrobce: technologie rychlejšího zaostřování, umělá inteligence s automatickou detekcí až 13 různých objektů a prostředí, detekce pohybu, tzv. portréty jako od profesionála.
 • Body navíc od nás: telefon se velice jednoduše ovládá a hezké, přirozené fotky zvládá i bez složitého nastavování. Možná toho neumí tolik, co jeho testovaní kolegové, vzpomínky vám ale uchová krásně přirozené!
 • Ideální parťák pro: každého, kdo nechce do mobilního telefonu investovat přes dvacet tisíc, zároveň ale hodně fotí a chce, aby jeho fotky vypadaly opravdu dobře.

Další fotografie v podání Honor View 10:

Než se vrátíme domů, ještě mrkneme na západ slunce…

Na závěr našeho výletu nemohl chybět západ slunce. V podmínkách, kdy začíná ubývat denního světla a pomalu nastupuje noc, začíná být patrná největší výhoda smartphonu Huawei P20 Pro. Noční fotografie zachycuje v několika krocích, kdy snímanou scénu postupně zesvětluje a díky velmi chytrým systémům pro stabilizaci, jsou výsledné snímky ostré i bez stativu.

Během testování se nám dokonce podařilo zachytit hvězdy na nebi, což se jinému z testovaných telefonů nepovedlo ani zdaleka. Huawei P20 Pro a jeho focení v noci si jednoduše zapamatujete. Podívejte se sami, jak si testované smartphony poradily:

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Apple iPhone X:

Zaujalo nás: umělá inteligence smartphonu Huawei P20 Pro umí rozpoznat spoustu scén a objektů a přizpůsobit tomu podmínky tak, aby byl výsledek focení jednoduše skvělý. Zachycení prchavého okamžiku je navíc bleskové a přesné. Při listování fotkami a videi si budete připadat, jako by daný okamžik znovu ožil. Celou recenzi na tento smartphone s aktuálně (k 29. 5. 2018) nejlepším mobilním fotoaparátem na světe (dle nezávislého testu DxOMark) si můžete přečíst zde.

Mobilní telefon Huawei P20 Pro:

 • Rozlišení hlavního fotoaparátu: 40 Mpx RGB f/1.8 + 20 Mpx monochrome f/1.6 + 8 Mpx RGB f2.4
 • Rozlišení předního fotoaparátu: 24 Mpx, světelnost f/2.0
 • Přednosti dle výrobce: certifikace Leica (vyvážení bílé podle rozpoznané scény), 5x hybridní zoom, 4D prediktivní ostření, umělá inteligence (rozpozná 19 kategorií scén – kočka, jídlo, západ slunce, pláž, ohňostroj aj.), optická stabilizace obrazu, focení nočních scén, super-zpomalená videa 960 sn./s., bokeh portréty.
 • Body navíc od nás: fotky mají jemné detaily, nízký šum a velice syté barvy. Fotit můžete i s přiblížením, a to dvojnásobným oproti Samsung Galaxy S9+ a iPhone X.
 • Ideální parťák pro: každého, kdo nedělá kompromisy, nechce u sebe nosit fotoaparát, ale požaduje taková videa a fotografie, za které se nemusí stydět ani když si z nich vytiskne třeba plakáty. Huawei P20 Pro zvládá focení za všech podmínek, noční režim nás doslova nadchl.

Snímek zachycený smartphonem Huawei P20 Pro ve 23:30:

Co říci závěrem?

Všechny testované smartphony mají co nabídnout a jejich koupí chybu neuděláte. Pro nás je však vítězem Huawei P20 Pro. Nemusíte se bát složitého nastavování, snímanou scénu odhadne za vás, sám nastaví důležité parametry tak, aby byl výsledek co nejlepší. Zachycené fotografie nemusíte upravovat, můžete je rovnou poslat do světa (aniž byste se za ně museli stydět). Velice dobře se nám ovládal, snímal bleskově a s fotkami jsme se rádi chlubili. Jakmile se však setmí, nebo se zhorší světelné podmínky, vládu přebírá jednoznačně Huawei P20 Pro. V takových podmínkách naprosto exceluje a soupeře nechává pořádný kus za sebou!

Ukázky další fotografií – alej:

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Porovnání výřezu Samsung S9+ vs. Huawei P20 Pro:

Všechny fotografie najdete v plném rozlišení zde, včetně dalších ukázek.

Další aktuality od této značky

Doporučené produkty