Dejte mazlíčkům kvalitní krmivo! Budou zdraví a šťastní

Zvířecí mazlíčci nás neustále zahrnují láskou. Jsou nám absolutně věrní. Každý den nám dělají radost. Proto si zaslouží, aby i od nás dostali maximální péči a lásku. A protože láska prochází žaludkem, je dobré začít od chutné a kvalitní potravy. I když se to na první pohled nemusí zdát, vhodně složená potrava z kvalitních surovin výrazně prospěje zdraví čtyřnohého miláčka. Uvidíte, že již po pár týdnech poznáte rozdíl. Váš pejsek či kočička bude viditelně spokojenější, živější a lépe bude vypadat i jeho srst.

Vybíráme kvalitní granule pro psy

Maso je základ

Psi jsou od přírody masožravci, nikoho tedy asi nepřekvapí, že právě vysoký podíl masa by měl být základem psí potravy. Při pohledu na složení krmiva byste měli obsah masa (ať už čerstvého, sušeného nebo masové moučky) najít hned na první pozici. Pokud tomu tak není, nejspíš jste narazili na nepříliš kvalitní krmivo.

Důležité je také jeho pojmenování – vždy by mělo být jasně uvedeno, o jaké maso jde (kuřecí, jehněčí apod.). Vyhněte se naopak krmivům, kde jsou namísto toho použity nekonkrétní pojmy, jako např. drůbeží maso. A také bacha na granule obsahující sóju. Ta je totiž jedním z největších potravinových alergenů.

Složky, které nesmí chybět

Důležité bílkoviny, které jsou základem psí stravy, najdete kromě masa také v luštěninách, obilovinách nebo mléčných výrobcích. Další významnou složkou psí stravy je vláknina. I tu najdete v luštěninách, ale také v rýži či bramborách.

Aby měli psi dostatek energie, nesmí jim chybět ani cukry. Ty najdou nejen v bramborách či rýži, ale také ovocných a zeleninových doplňcích stravy. Zejména starší psi a psi, kteří mají problémy s klouby, my měli ve stravě najít glukosamin a chondroitin.

Vybíráme kvalitní granule pro kočky

I kočky jsou masožravci

Základ kočičí stravy se od té psí příliš neliší. I kočky jsou masožravá stvoření (dokonce více než psi), v popisu složení krmiva proto rozhodně musí být na prvním místě maso nebo masová moučka (dehydrované maso), jejíž obsah by měl být nejméně 30 %. I tady platí, že typ masa musí být jasně pojmenován, pokud jsou ve sležení neurčité pojmy jako „drůbež“, nevěští to o kvalitě masa nic dobrého.

Co by naopak kočičí strava neměla obsahovat, nebo jen v minimálním množství, je obilí (obilniny, obiloviny), sója a vhodná nejsou ani barviva, která kočce rozhodně neprospívají.

Chybět nesmí ani cukry a tuky

Optimální podíl kočičí potravy je: 35 % bílkovin, 25 % sacharidů a 20 % tuků. Důležitý je také zdroj potravy – např. živočišné bílkoviny jsou hodnotnější a mnohem lépe stravitelné, než rostlinné bílkoviny. Mezi další složky, které budou mít na vaši kočku blahodárný vliv patří probiotika, glukosamin a chondroitin na klouby, nejrůznější vitamíny, minerály a stopové prvky, ale i různé přírodní bylinky nebo taurin. Všechny tyto složky mají dobrý vliv na trávení, posílení imunity, správnou funkci močového ústrojí atd.

Je také dobré uzpůsobit obsah potravy věku koček. Starší kočky potřebují o něco jiné složení stravy než mláďata apod. O tom, jaký typ stravy je vhodný právě pro vaši kočku se dočtete v tomto článku.