Jak vybrat sekačku?

Sekačka je nezbytným pomocníkem všech majitelů travnatých pozemků. Její nákup přitom rozhodně nepodceňujte. Sečením trávy totiž v období od dubna až do října strávíte mnoho hodin, díky vhodné sekačce však můžete ušetřit spoustu námahy i času. Jak poznát tu pravou?

Podle čeho vybírat sekačku?

3 klíčové otázky před koupí sekačky:

  • Jak velkou plochu budu sekat? Zatímco na malé předzahrádky a pozemky do 400 m2 vám v pohodě vystačí elektrická, nebo ruční vřetenová sekačka, u větších pozemků je optimálnější volbou sekačka benzínová případně akumulátorová.
  • Jak členitý je můj pozemek? Pro členitější pozemky je rozhodně lepší volit sekačky, které nemají kabel (benzinová, akumulátorová). Mezi stromy, keři a jinými překážkami by vám totiž kabel vadil.
  • Má můj pozemek sklon? U svažitých terénů se vám bude hodit sekačka s pohonem kol. Z tlačení bezpojezdového přístroje do kopce by vás totiž záhy bolely nejen ruce. Pro pozemků s větším sklonem není vhodná ani benzínová sekačka.

Vyberte si ideální sekačku pro váš pozemek:

Jaké jsou nejrozšířenější typy sekaček?

  • Ruční vřetenové sekačky: ideální volba pro sečení menších ploch. Tyto sekačky mají nízké náklady na údržbu, jsou tiché a taky šetrné k životnímu prostředí. Tráva posečená tímto typem sekačky nezůstává roztřepená, díky čemuž můžete docílit zdravého a reprezentativního anglického trávníku.
  • Elektrické sekačky: pro menší a středně velké plochy (do 800 m2). Jsou ekologické, snadno se ovládají a vyžadují minimální údržbu. Velká část elektrických sekaček umožňuje nastavit výšku sečení, obvykle mají také polohovatelné rukojeti. Důležitým plusem elektrických sekaček je pořizovací cena, která je obvykle nižší než u sekaček benzinových. Nevýhodou je nutnost táhnout za sebou kabel s přívodem elektrického proudu.

  • Akumulátorové sekačky: jejich předností je tichý chod a nulové provozní náklady, mínusem je naopak omezená výdrž baterií (doba provozu) a také vyšší cena. 
  • Benzinové sekačky: pro sečení středně velkých a velkých ploch sáhněte po benzinové sekačce. Jsou výkonné, umožňují nastavit výšku sečení a většina z nich je vybavena také pojezdem, díky kterému ušetříte spoustu námahy. Mívají kvalitní a pevné šasi, což přispívá k dlouhé životnosti. Benzinové sekačky se příliš nehodí na svažité terény – jejich motory jim totiž nejsou uzpůsobeny a mohlo by tak dojít k jejich zadření. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost kupovat palivo.

Jaký výkon zvolit?

Výkon motoru by měl jít ruku v ruce se šíří záběru. Neexistuje přesné doporučení, jímž se řídit, obecně ale platí, že sekačky na trávu se šíří záběru nad 50 cm by měly mít výkon minimálně 3730 W (5 HP). S klesající šíří záběru se samozřejmě může snižovat i výkon sekačky a naopak.

Mechanické startování sekaček může být zejména pro ženy fyzicky náročné. Ideálně proto volte sekačky vybavené elektrickým startérem. Bez namáhy je nastartuje kdokoliv, jejich nevýhodou je vyšší cena.

Mulčovat či nemulčovat

Mulčování se u nás těší velké popularitě, ne vždy je však prospěšné. Mulčujte především v horkých letních měsících. Krátké stonky posekané trávy, které se v porostu postupně rozpadají, totiž dodají trávníku potřebnou vláhu a živiny. Naopak v jarních měsících, kdy je dostatek vláhy a tráva hodně roste, není mulčování vhodné. Tráva by totiž mohla zahnívat, hrozila by tvorba mechů atd.

Jaké volit šasi?

Nejoblíbenější výrobci sekaček: