Dopřejte si jarní detox a nastartujte své tělo

Oslavte konec zimy a objevte kouzlo jarního detoxu. Jaro je nejlepším obdobím pro jeho vyzkoušení, osvědčí se ale kdykoliv během roku, například po nemoci i antibioticích. Trochu si odlehčete, pročistěte se a srovnejte trávení, přestaňte se cítit unaveně a těžce. Vyzkoušejte pročištění všech orgánů v těle, jehož “vedlejším účinkem” bude pouze lepší zdraví a šťastnější život. Dopřejte si hezčí pleť, víc energie, lepší spánek, tvorbu svalů i imunitu a prodlužte si správným detoxem život. 

Vylečte se sami

Dbejte na to, co jíte. Buďte fit, dosáhněte optimální váhy a udržte si ji, plně na přírodní bázi. Správně své buňky vyživte, zároveň zbavte odpadních látek a snáze odolávejte chorobám. Cukrovka a podobné nemoci jsou výsledkem lidské lhostejnosti vůči vlastní stravě. Vyhněte se poruchám srdce, rakovině, mentálním poruchám i dalším zdravotním obtížím a sami se přesvědčte, že změna stravovacích návyků může být účinnější než tisíce doktorů či třeba masáží. Trvalé výsledky se však dostaví jedině s trvalou změnou vašeho stravování a celkového zdravotního stavu.

Vydržíte půl dne, výborné! Vydržíte tři dny, krása!

Sami se rozhodněte, jak dlouho budete jarní detox držet. Nejlepším postupem je volný průběh. Hlavní pravidlo je poslouchat své tělo a podstoupit jarní detox především kvůli sobě. Nedržte se žádných striktních plánů a přizpůsobte jarní detox intuitivně podle toho, jak se budete cítit a jak dlouho budete chtít. Uvědomte si, že vám detox pomůže - rozhodně jej neberte jako utrpení. Začít můžete se zeleninovými šťávami, a když budete mít druhý den chuť například na celozrnný chléb či banán, s klidem si jej dejte a podpořte tak trávení i celkovou očistu.

Poskytněte tělu důležité živiny

Nechte se ohromit, kolik energie pocítíte jen z pití zeleninových šťáv. S kvalitním odšťavňovačem  do sebe dostanete mnohem víc zeleniny, než jste schopni sníst a několikanásobně tak znásobíte svůj příjem živin. A protože jde o tekutinu, navíc se živiny i rychleji vstřebají. Výborná zeleninová šťáva je například z mrkve, celeru nebo červené řepy. Dejte si však pozor na kupované džusy, které se nejen kvůli vysokému obsahu přidaného cukru šťávě z odšťavňovače jen těžko vyrovnají. Přidejte naopak bylinky jako je ostropestřec, spirulinu obsahující spoustu vitamínů nebo například chlorellu odvádějící z vašeho těla těžké kovy.

Základním pravidlem je dostatek tekutin

K očistě významně přispějete, budete-li pravidelně a poctivě místo slazených limonád, sirupů a džusů pít čistou vodu. S pitným režimem vám výborně pomohou různé džbány, konvice, sklenice i karafy. S kvalitou vody si můžete hravě vypomoci filtrační konvicí. Čím čistější voda, tím lépe odplavíte toxiny. Především alkoholu ale i kávě se při detoxu snažte vyhnout velkým obloukem. Pár dní před detoxem je vhodné vynechat nejlépe všechny živočišné produkty masem počínaje, mlékem a vejci konče. Dále doporučujeme omezit kouření, sladkosti i průmyslově zpracované a rafinované jídlo. Na několik dní se vzdejte také pečiva a těstovin a rozhodně nejezte nic smaženého.

Detox není jen o zhubnutí, ale především o uzdravení

Zkuste poslouchat své tělo, které vám samo spolehlivě prozradí, co je pro vás to nejlepší. Stačí zpomalit, vyhnout se stresu a dopřát si delší kvalitní spánek, a ono vám to řekne. Netrapte se neustálým myšlením na vaše přebytečné kilogramy a netravte veškerý svůj čas na váze. Dopřejte svému tělu odpočinek po všech stránkách a přesvědčte se, že kilogramy zmizí samy. Užijte si svůj jarní detox a podpořte čištění pleti maskou, bez výčitek si dejte hodinovou vanu, ostříhejte si vlasy, vyzkoušejte infračervenou lampu nebo masážní válec, zasportujte si na kole, rotopedu či s dětmi na hřišti a podělte se o své zkušenosti s přáteli třeba v sauně nebo při józe.

Nabijte se na jaře domácím smoothie

Jarní detox je ideální čas pro vyzkoušení půstu o holé vodě, který je však jen pro opravdové odvážlivce. Někdo zase preferuje třeba půsty pouze o zelenině zelené barvy - jí třeba jen zelí, brokolici, ječmen, chlorellu, listový špenát a kapustu. Někdo jí celý den jen meloun. Vyzkoušejte, co nejlépe vyhovuje vašemu tělu!

Pokud máte chuť na zeleninové šťávy - pijte je. Pokud máte chuť na sytější smoothie, dopřejte si je. Pořiďte si kvalitní smoothie mixér a vychutnejte si i vlákninu, kterou byste při odšťavňování vyhodili a zbavte s její pomocí střeva usazených nečistot. Detoxikujte tělo čerstvým ovocem a zeleninou a dostaňte do organismu mnohem více výživy, než kdybyste jej jedli vcelku.

Určitě ale není nutné být pouze na něčem tekutém. Výborné je šťávou nebo smoothie začít den a pak si dát lehké, čisté jídlo. Inspirujte se raw recepty, zařaďte do jídelníčku čerstvé saláty, ovoce, zeleninu nebo třeba pohanku a vyzkoušejte také zdravé vaření na páře.

Pohyb a změna stravovacích návyků je celé kouzlo detoxu

Netrapte si striktními cíli, například týden trpět hlady pouze na zeleninových šťávách. Vyzkoušejte, jak se vám uleví po pár dnech bez lepku, cukru a výrazného koření. Úplně stačí stravu odlehčit a pak podle sebe můžete pomalu najet na stravu, na kterou jste zvyklí. Pokuste se však úplně nevrátit k nezdravým návykům, ale něco si z jarního detoxu vzít k srdci a začlenit do běžného života i po zbytek roku. Jarním detoxem všechno jen začíná, je jen restartem pro naše tělo. Žádný “zázračný” detoxikační čaj, pilulka ani týdenní půst naše tělo nespasí dokud si neuvědomíme, jaký vliv má na naše zdraví to, co konzumujeme a jestli se dostatečně hýbeme.