Dýchejte doma zdravý vzduch

Dýchat doma čistý a zdravý vzduch je snem každého z nás. Málo komu se to však poštěstí, zvlášť pokud bydlíme v rušných městech. Věda si však umí poradit, existují proto přístroje, které vám ideální domácí klima dokáží zajistit. Vyčistí vzduch od škodlivin a alergenů, upraví vlhkost v místnosti a zároveň byt optimálně vychladí či naopak vytopí. Vyzkoušejte je a uvidíte, že se doma budete cítit zdravější, čerstvější a spokojenější.

Čističky vzduchu – pro zdravý vzduch bez škodlivin

Ač se to na první pohled nemusí zdát, vzduch v našich bytech bývá často plný škodlivin. Jak na ně? Řešením jsou čističky vzduchu. Ty zachytí téměř 100 % poletujících částic. Domov spolehlivě zbaví prachu, pylů, lehkých plísňových spor nebo zvířecích alergenů. Pokud vybíráte čističku pro domácnost s alergikem, rozhodně dbejte na to, aby měla několikastupňovou filtraci, která dokáže zachytit i ty nejjemnější částice. Abyste nemuseli hlídat, kdy je na čase čističku spustit, jsou některé modely vybaveny senzory, které přístroj spustí ve chvíli, kdy zaznamenají znečištění v místnosti. Důležitý je také vzduchový výkon čističky vzduchu, který by měl být alespoň 2x (u alergiků 3x) větší než objem místnosti.

5 důvodů, proč si koupit čističku vzduchu?

  1. Lépe se vám bude dýchat.
  2. Zlepší se váš zdravotní stav i alergie.
  3. Sníží se vaše únava.
  4. Zbavíte domácnost nežádoucích pachů.
  5. Bude se vám lépe spát.

Zvlhčovače vzduchu – zbavte se kašle i škrábání v krku

Zvlhčovače zbaví vaši domácnost nadměrně suchého vzduchu. Na něj narážíme hlavně v zimních měsících, kdy v bytech topíme. Topení totiž vysušuje vzduch, a to následně neblaze působí na naše zdraví - způsobuje kašel, škrábání v krku, chrapot, zhoršuje též astma či nemoci dýchacích cest a zvyšuje také pravděpodobnost infekce. V neposlední řadě škodí suchý vzduch i pokožce, na pozoru by se měli mít hlavně lidé s atopickým ekzémem.

Vlhkost v bytě byste měli udržovat alespoň na 45 % (optimum je +- 50 %). Pokud klesá pod 40 %, měli byste koupi zvlhčovače rozhodně zvážit. Velmi výhodnou volbou jsou přístroje s automatickou regulací, které samy dokáží udržovat vlhkost na ideální hodnotě. U ostatních typů budete musíte vlhkost hlídat manuálně například s pomocí meteostanice.

Velmi oblíbené jsou v současnosti ultrazvukové zvlhčovače. V nich je voda měněna na mikrokapičky, které jsou následně ve formě páry vyfukovány rovnoměrně z přístroje. Tato pára je během několika vteřin je vstřebána okolním vzduchem a příjemně ho zvlhčí. Důležité je alespoň jednou za tři dny vyměňovat vodu v nádržce, v opačném případě by mohlo dojít ke množení bakterií.

Další klíčový parametr při výběru zvlhčovače je velikost místnosti, ve které bude používán. Na trhu není problém najít zvlhčovače určené pro místnosti do 50 m3, stejně tak ale můžete narazit na řadu modů určené do místností nad 100 m3.

4 pravdy o používání zvlhčovačů?

  1. Nejčastější využití najdou zvlhčovače v ložnicích, obyvácích, dětských pokojích ale i kancelářích.
  2. Přístroj umístěte nejlépe na zem, nebo těsně nad ni.
  3. Používejte zvlhčovač jen v uzavřené místnosti, aby vlhkost neunikala ven.
  4. optimální vlhkost v místnosti je 50 %.

 

Odvlhčovače – vyžeňte z bytu plíseň

Někdo má doma příliš sucho, někoho naopak v bytě trápí přebytečná vlhkost. Ta může být zdrojem plísní a roztočů, což jsou návštěvníci, které ve svém domově rozhodně nevítáme rádi. Tím spíš, žije-li v domácnosti alergik. Špatný vliv má vysoká vlhkost také na omítku či tapety. Řešení jsou odvlhčovače, které se postarají o to, aby vlhkost v místnosti nepřesáhla zdravou míru.

Také u odvlhčovačů platí, že je při výběru důležité orientovat se podle velikosti místnosti, kterou má přístroj obsloužit. Důležitým parametrem je také odvlhčovací kapacita, která udává, kolik litrů vody je přístroj schopen ze vzduchu průběhu jednoho dne odstranit. Při častějším odvlhčování je pak dobré vsadit na modely s automatickým sledováním vlhkosti, které budou samy hlídat, aby vlhkost v místnosti nepřesáhla požadovanou hodnotu.

Kdy se vyplatí odvlhčovač?

  • pokud se vlhkost v místnosti dlouhodobě drží nad 60 %
  • pokud se zevnitř na oknech sráží voda (znak vysoké vlhkosti).

4 tipy pro správné odvlhčování

  1. Odvlhčujte v uzavřené místnosti, jinak se dovnitř může dostávat další vlhkost.
  2. Přístroj umístěte na rovný povrch ve větší vzdálenosti od stěn a nábytku.
  3. Optimální vlhkost v místnosti by se měla pohybovat kolem 50 %.
  4. Efekt odvlhčování se zvýší, pokud zároveň zapnete v místnosti topení.

Klimatizace – víc než pouhé ochlazení

Klimatizace mají hlavní sezónu v létě, využívat je však můžete klidně po celý rok. Dvojnásob to platí pro modely, které jsou vybaveny funkcí vytápění – v létě tudíž ochladí, zatímco v zimě vám zajistí příjemné teplo. Největší oblibě se v současnosti těší mobilní klimatizace. Ty nepotřebují žádné stavební zásahy v domě, a navíc je jednoduše můžete přenášet z pokoje do pokoje podle potřeby.

Moderním klimatizacím nechybí například 24hodinový časovač, jehož pomocí nastavíte dobu, kdy se přístroj sám zapne a vypne. Plnoautomatický režim, který se stará o udržování předvolené teploty a některé přístroje můžete ovládat dokonce i pomocí smartphonu třeba ze druhého konce světa.