Jak cestovat s dětmi

Plánujete prodloužený víkend nebo dovolenou s dětmi? Cestování se nebojte. Před cestou si připravte seznam, ušetříte si tak zbytečné stresy, že něco zapomenete. Nebalte toho moc, nad každou věcí popřemýšlejte, zda ji opravdu potřebujete. Pokud máte možnost, cestujte přes noc, kdy dítě převážnou část cesty prospí. Dobře si naplánujte zastávky, při kterých nechejte vaši ratolest proběhnout. Ideální jsou časté a dostatečně dlouhé zastávky, např. odpočívadla s houpačkami nebo občerstvovací stanice s dětskými koutky. Pokud se dobře připravíte, všichni si dovolenou užijete! y

Co vám při cestách nesmí chybět?

Autosedačka - bez ní ani na krok!

Než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, zda je dětská autosedačka správně nainstalovaná a řádně uchycená. V létě dětem cestování zpříjemníte samodržicí sluneční clonou, nákrčníkem i speciálním letním potahem na autosedačku. Vytahovací rolety umístěné na bočních oknech automobilů chrání před slunečním světlem a UV zářením. Cestujete-li s malým miminkem umístěném v tzv. vajíčku, před slunečními paprsky ho ochráníte clonou přichycenou přímo na autosedačce. Ve složeném stavu zabere minimum místa a dítě dokonale ochrání.

Při cestování s miminkem doporučujeme také zpětné zrcátko na sedačku, které umožní bezpečně řídit vozidlo, a přitom mít kontrolu nad děťátkem. Některé typy jsou vybaveny závěsnými hračkami, které dítě při cestování zabaví. Skvělým pomocníkem je také držák na pití, do kterého lze uložit kojenecké láhve, bandasky a různá plastová pitíčka pro vaše dětí. 

Na zadní stranu předního sedadla umístěte organizér, který má spoustu kapes na hračky, svačinu a jiné. Děti budou mít vše na dosah ruky a vy zároveň ochráníte sedadlo před ušpiněním od botiček.

Cestovní postýlky pro sladké sny!

Cestovní postýlka je praktická záležitost, kterou na cestách s dítětem velmi oceníte. Ne nadarmo patří k nejlepším a nejčastějším doplňkům při cestování s dětmi. Je skladná, rychle rozložitelná a nabízí široké vyžití. Vaší ratolesti poskytne pohodlí pro hry, odpočinek i spánek. Její použití je ideální nejen na dovolené či prodloužené víkendy, rozložit ji můžete také doma. Na trhu naleznete velké množství cestovních postýlek, které se liší zejména v designu a doplňcích. Při výběru popřemýšlejte, jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat. Kromě klasických modelů je možné pořídit také postýlky v kombinaci s přebalovací podložkou, s nastavitelným roštem nebo postýlky se závěsným lůžkem.

Minimálně jedna strana postýlky je vyrobená ze síťoviny, přes kterou se dítě může dívat ven, a vy nad ním budete mít lepší dozor. Postýlka může být navíc vybavena také průchodem, kterým se větší dítě dostane snadno ven. Obsahovat může také úložný prostor, závěsný hrací kolotoč, stříšku nebo moskytiéru. Její součástí může (ale nemusí) být také matrace. Pokud má dítě v postýlce spát po delší dobu a pravidelně, je nákup kvalitní matrace nezbytností. Některé cestovní postýlky slouží zároveň jako UV stan a ochrana proti hmyzu, jsou tak ideální třeba na pláž.

Při balení umístěte postýlku až dozadu do kufru, protože ji během cesty pravděpodobně nebudete potřebovat. Necháte tak přední místa na důležitější věci.

Nosičky/šátky/krosny - vyrazte na procházku

Jste-li aktivní rodiče a rádi trávíte čas v přírodě, nemusíte se těchto aktivit kvůli malým dětem vzdávat. Tuhle situaci vyřešíte koupí nosičky, šátku nebo krosny. Jedná se o speciální produkty, které si připevníte na tělo, nebo v případě krosny nasadíte na záda, a do něj usadíte dítě. Pro malé miminko využijete šátek, ve kterém se bude cítit bezpečně a pohodlně. Jednoduše si ho obvážete kolem těla a můžete ho využít doma i venku. Výhodou je, že vás nikde nebudou tlačit popruhy, a pokud ho správně uvážete, bude maximálně pohodlný i pro vás. Miminko v něm i nakojíte.

Velmi oblíbená jsou také dětská nosítka, která umožňují mít připevněné dítě na břiše nebo zádech. S takhle uchyceným dítětem můžete jít nejen na výlet, ale i na nákupy. Dětská nosítka jsou uzpůsobena až na pět různých pozic, samozřejmě vždy při bezpečném zajištění dítěte. Speciální dětské krosny plní úlohu i batohu, do kterého vložíte nezbytné věci vhodné na cestování. Vnitřek krosny je měkce polstrovaný, aby dítěti poskytl maximální pohodlí, a kvalitní popruhy dodají pohodlí i vám. Teď už si jen můžete plnými doušky vychutnat krásy přírody.  

S dítětem můžete vyrazit také na cyklovýlet. Dětskou cyklosedačku upevníte na kolo, dítě do ní přichytíte bezpečnostními popruhy, které mu neumožní odpoutání během jízdy, a můžete vyrazit prozkoumat krásná zákoutí (nejen) naší země. Většina cyklosedaček s vaší ratolestí poroste, protože umožňuje výškové nastavení opěradla, opěrky nohou nebo vnitřního polstrování.

Zábava, které není nikdy dost

Aby vaše cestování příjemně ubíhalo, nepodceňte přípravu her a zábavy pro vaše malé ratolesti. Kromě CD nebo MP3 s písničkami přibalte také tablet nebo mluvené pohádky, další možností je vzít do auta malý přenosný DVD přehrávač, na kterém pustíte třeba kreslený film nebo pohádku. Dítě rozptýlíte také tím, pokud si za ním dozadu sednete a budete s ním více komunikovat. Cestu si můžete zpříjemnit různými slovními hrami. Se známou a velmi oblíbenou hrou slovní fotbal procvičíte slovní zásobu.

Zabaví vás také hra „Kdo, nebo co, jsem?“, která spočívá v tom, že jeden z rodičů myslí na určitou věc, zvíře nebo postavu a dítě dává otázky, na které rodič odpovídá pouze ano nebo ne. Po uhádnutí se vyměníte. Další možností je třeba hra „Protiklady“, kdy jeden řekne např. „malý“ a druhý odpoví „velký“. Dětem můžete také nakreslit mapu se záchytnými body (rozhledna, zámek, koupaliště, přestávka na svačinu atd.) - samy tam budou pozorovat okolí a s radostí vám oznamovat, že právě mohou škrtnou další políčko ze své mapy a uvidí, jak se přibližujete k cíli. Možností pro různé hry pro celou rodinu je spousta. Vyzkoušejte a uvidíte, že cesta bude příjemně ubíhat a vy ani jednou neuslyšíte: „Kdy už tam budeme?“

Cestujete-li se starším dítětem, zkraťte si dlouhou chvílí procvičením slovní zásoby v anglickém jazyce. Menšímu dítěti dejte do rukou třeba velmi oblíbené Kouzelné čtení od Albi.

Dodržujte pitný režim

Promyslete, které potraviny cestu zvládnou, a svačiny připravte podle zásad zdravého stravování. Pochutnat si můžete na obložené bagetě, toustech, těstovinovém salátu, který je možné jíst i po studenu, k tomu přibalte krabičku se zeleninou, nakrájené ovoce, osvěžující smoothie, sáček ořechů nebo sušeného ovoce, dětské křupky, domácí sušenky, muffiny nebo perníčky. Rychlou a zdravou svačinu zajistíte výrobou domácích ovocných kapsiček. K tomu využijte např. opakovatelně použitelné sáčky Cherub Baby, ve kterých můžete jídlo skladovat, mrazit i ohřívat. Součástí sáčků je přídavná lžička, kterou jednoduše našroubujete na náustek a menší dítko pohodlně nakrmíte. Využít ale můžete i klasické potravinové dózy.

Pokud kojíte, nemusíte nic řešit. Je-li vaše miminko na kojeneckém mléce, vezměte si dostatečné množství umělého mléka, termosku na horkou vodu a láhev s pitnou vodou, abyste mohli připravit nápoj požadované teploty. Dětem podávejte raději balenou kojeneckou vodu, vodu z kohoutku nepoužívejte (pozor zejména v zahraničí). Během cestování využijete také třeba cestovní nádobí nebo navlhčenou utěrku pro očištění rukou. Na nápoje kojenecké lahve nebo láhve vhodné pro větší děti.

Cestovní ohřívač kojeneckých lahví nebo sterilizátor, který zaručuje pohodlné používání nejen doma, ale i v autě, vám nesmí při cestování s miminkem chybět. Díky speciálnímu adaptéru ho zapojíte do autozapalovače a během chvilky můžete začít s krmením.

Na cestách se vám může hodit také:

  • Nezapomeňte přichystat lékárničku. Kromě léků, které užíváte vy nebo vaše dítě, se mohou hodit také léky proti alergii, na snížení teploty, úlevy od bolesti, sirup na kašel, sprej do nosu, tablety proti průjmu, krém na opruzeniny, náplasti, obvaz, dezinfekce, teploměr a další.
  • Přibalte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a chraňte svého potomka před pobytem na přímém slunci.
  • Nezapomeňte přibalit také kočárek nebo spíše golfové hole, které jsou skladnější a pro cestování vhodnější.
  • Pomocníkem k nezaplacení jsou chůvičky, v případě že kojíte pak také odsávačky.
  • Nezapomeňte si přibalit dostatečnou zásobu plen a příkrmů.
  • Skvělým pomocníkem mohou být také cestovní jídelní židličky.
  • Příjemnější cestování zajistí malý polštářek a oblíbená deka.
  • Uzavřete celé rodině cestovní pojištění. Teď už můžete vyrazit. Přejeme vám příjemnou cestu!

Nejoblíbenější výrobci dětských autosedaček i dalších pomocníků na cestování:

Další podobné aktuality

Doporučené produkty