Jak na čistá okna?

Octová voda, Okena, noviny. Také jste si řekli dost? Udělali jste správně. S moderními akumulátorovými stěrkami neboli vysavači oken bude vaše práce rychlejší, efektivnější a výrazně jednodušší. Jak tyto čističe fungují? A jak se s nimi pracuje?

Poklad pro šikovné hospodyňky

Kvalitní čistič oken by neměl chybět v žádné domácnosti. Dvojnásob ho však oceníte třeba v případě, že máte doma malé ratolesti. Jejich prstíky skleněné plochy doslova milují, otisky rukou, tváří (a v horším případě i fixek) tak jistě pravidelně nacházíte na oknech, dveřích i zrcadlech. S akumulátorovou stěrkou tyto stopy dětské bezstarostnosti hravě setřete a skla budou jako nová…

Stejně tak skvělý je akumulátorový čistič i v rukou seniorů, práce s ním je totiž fyzicky nenáročná. Rovněž domácnosti s více okny nebo většími skleněnými plochami naleznou v akumulátorové stěrce nenahraditelného pomocníka. A ještě jedna důležitá výhoda, kterou musí ocenit všichni, kdo to myslí s přírodou alespoň trochu dobře – při použití aku čističů takřka nedochází k plýtvání vodou. 

Jak aku stěrka funguje?

Ze všeho nejdříve zapněte čistič oken do zásuvky, aby se před prací dostatečně nabil. Poté navlhčeným hadříkem otřete okenní rámy. Naplňte láhev s postřikovačem mycím prostředkem, naneste ho na otřená okna a nechte několik minut působit. Potom už přijde na řadu samotná AKU stěrka:

  1. Zapněte stěrku a přiložte ji ke skleněné ploše – gumový nástavec přilne k oknu a odsává vodu do nádoby uvnitř čističe.
  2. Pohybujte stěrkou lehkým tlakem shora dolů.
  3. Hůře dostupná místa můžete setřít i v šikmém směru shora dolů.

Každé místo stačí přejet jen jednou. V rámci jediného tahu totiž stěrka zvládne odsát vodu a zároveň sklo zářivě vyleštit. 

Na jakém povrchu mohu aku stěrku použít?

Většinu akumulátorových čističů může využít nejen na okna či zrcadla ale takřka na jakékoliv hladké povrchy. Využít je tak můžete na obklady, sprchové kouty, skleněné dveře i stoly atd. Fantazii se meze nekladou.  Naopak nevhodné jsou AKU stěrky na drsné povrchy a některým mohou vadit i určité typy plastových povrchů.

Jak se o stěrku starat?

Postup se u jednotlivých čističů může drobně lišit (podrobnosti najdete v návodu), obvykle by však měl být následovný:

  • Uvolněte zásobník a vyjměte ho z přístroje a vyprázdněte.
  • Propláchněte ho čistou vodou a nechte uschnout.
  • Gumový nástavec umyjte pod tekoucí vodou.
  • Tělo přístroje otřete vlhkým hadříkem.

Nejoblíbenější výrobci pomocníků na čištění oken: