Jak pečovat o podzimní zahradu?

Jste připraveni na blížící se zimu? A co vaše zahrada, postarali jste se o ni? Jestli ne, je nejvyšší čas se do toho pustit. Abychom vám práci trochu usnadnili, připravili jsme pro vás rozhovor s naším produktovým specialistou Martinem Foltýnem. Ten vám poradí, na co byste neměli před zimou zapomenout, aby vaše zahrada byla na jaře v optimální formě.

Trávník má u svého domu takřka každý. Jak se o něj postarat, abychom ho na jaře nalezli v co nejlepším stavu?

V první řadě posečeme vzrostlou trávu na minimální možnou výšku. Poté provedeme vertikutaci. Trávník tak zbavíme odumřelých částí rostlin, zbytků pokosené trávy, plevele a mechu. Tráva může bezprostředně po úpravě vypadat poškozená, opak je však pravdou. Do půdy se díky provzdušnění lépe dostanou živiny i voda a nehrozí tak tzv. udušení trávníku. Na závěr je vhodné trávu posypat trávníkovým hnojivem. Zelený pažit díky němu bude v další sezoně vypadat zdravěji a bude produkovat méně plevele.

Co se zahradním nábytkem? Je nutné ho na zimu odklidit do tepla?

Záleží na tom, z jakého materiálu je nábytek vyroben. Pokud jsme si na zahradu pořídili moderní ratanovou soupravu, postačí, když k ní přikoupíme ještě odolnou plachtu, kterou nábytek přikryjeme. O nic víc se starat nemusíme. Ratan totiž odolá i chladnějšímu počasí, bez problémů ho tak můžeme přes zimu nechat venku. Pokud však využíváme posezení ze dřeva, je vhodné jej očistit, ošetřit ochranným olejem a nábytek na zimu přestěhovat na suché místo. 

A jak se postarat o bazény?

Opět je rozhodující, jaký bazén máme. U nafukovacích bazénů a bazénů s kovovou trubkovou konstrukcí je nutné vodu na zimu vypustit a bazén důkladně vyčistit a vysušit. Ani takto vypuštěný a uklizený bazén by neměl zůstat venku, uložíme jej na suché místo, kde teplota neklesne pod bod mrazu. Ostatní typy bazénu není nutné zcela vypouštět. Postačí, když vodu odpustíme cca 10 cm pod úroveň skimmeru a použijeme správnou chemii.

Hladinu následně pokryjeme cca 10–15 PET lahvemi (dle velikosti), které předem napustíme asi z 80 % vodou. Bazén je tak chráněný před mrazem a ani při nižších teplotách nepraskne. Také je třeba odpojit filtrační zařízení, solární ohřevy a další možná zařízení, která jsou k bazénu připojena. Před poletujícími nečistotami můžeme bazén zakrýt ochrannou krycí plachtou.

Když už jsme u těch poletujících nečistot, jak se na podzim nejjednodušeji zbavit spadaného listí?

Na menší zahradu můžeme vzít klasické hrábě. U větších ploch se vyplatí motorová sekačka, která je vybavena sběrným košem na trávu a listí. Úklid listí z prostornější zahrady je díky ní rychlý a nepříliš náročný. Z hůře dostupných míst listí nejlépe dostaneme vysavačem (foukačem) listí. Práce je s ním pohodlná a mnohem jednodušší než s klasickými hráběmi. Posbírat je třeba také spadlá jablka a větvičky.

Lze pro popadané větve najít využití?

Samozřejmě že ano. Na pomoc nám v tomto případě přijde drtič větví. K dispozici jsou dva druhy, nožový a štěpkovač. Nožové přístroje dřevo rozdrtí, takže ho následně můžeme použít do kompostů. Štěpkovače oproti tomu vytvářejí z větví 2-3cm špalíčky, které mohou posloužit jako náhrada klasické mulčovací kůry. Vyschlé špalíčky samozřejmě můžeme využít i jako topivo.

TIP: Myslete při zazimování zahrady i ná ptactvo. Z padlých větví či zbytkového dřeva hravě vyrobíte ptačí krmítko, kterou zvířata ocení. Vy je pak budete moci při krmení pozorovat. 

Když tedy budeme chtít dřevem topit, jak nejlépe připravit polena do kamen?

Na krácení dřeva, které jsme přes léto nashromáždili, je nejlepší použít elektrickou nebo motorovou pilu. Na menší polínka je dobré využít speciální pilky – pily ocasky, nebo lze použít speciální nůžky s řetězem, které se nazývají Aligátor. Po zkrácení polen můžeme vsadit na klasickou sekeru (štípací nebo dřevorubeckou), případně štípače dříví. Takto připravená polínka můžeme bez obav použít k topení.

Potřebují zvláštní péči i skleníky? A co záhonky, jak je ideálně připravit na sadbu?

Než napadne sníh, doporučuje se u skleníků odstranit vrchní skla, aby nedošlo k jejich poškození nebo propadnutí při zatížení sněhovou vrstvou. Vrchní část je tedy dobré nechat přes zimu odkrytou. Co se týče záhonků, je ideální na ně před zimou použít rycí vidle nebo rýč. V případě, že plánujeme sázet česnek, je dobré rozmnělnit půdu kultivátorem a připravit tak záhonek na podzimní výsev. A až budou všechny zahradní práce hotovy, uschovejme také veškeré nářadí, které by mohl déšt a sníh poničit. Pokud nám chybí prostor pro uskladnění, bude se hodit praktický zahradní domek.