Jak pečovat o trávník?

  • Středa, 7. únor 2018
  • Kategorie: Zahrada

Mít bohatý a nadýchaný trávník není samo sebou, vyžaduje to pravidelnou a systematickou péči po celý rok. Poradíme vám, jak se o trávník starat v průběhu celého roku a doporučíme vám zahradní nářadí i ostatní produkty, které se vám při péči o trávník a půdu mohou hodit. A nezapomněli jsme ani na přehledný kalendář toho, kdy je třeba trávník zasít, vyrovnat či zavápnit. 

Jaro - je tu klíčový okamžik vaší zeleně

To, co na jaře opomenete, později budete horko těžko dohánět. Jakmile slezou poslední zbytky sněhu, nastal čas otevřít kůlnu a oprášit zahradní náčiní. Trávník bude třeba odmechovat a zbavit odumřelé trávy, provzdušnit, zavlažit a pohnojit. Na jaře vám může na zahradě ohromně pomoci vertikutátor. Vybaven je několika noži připomínající hrábě, jejichž úkolem je protrhávat ztvrdlou plsť na povrchu půdy a pronikat až ke kořínkům trávy. Výsledek? Přístup k čerstvému vzduchu a vodě, tedy základním živinám každého trávníku. Provzdušňování  můžete provést i klasickými vidlemi nebo hráběmi. Vzniklé otvory v zemině je pak vhodné zapískovat, případně dosít trávník.

Pro ozdobný, vysoce kvalitní trávník se hodí směs jemnolistých psinečků a kostřav nebo travní druhy troskutu prstnatého, velmi dobře snášející letní teploty. Užitný trávník, u něhož se počítá s pobíhajícími dětmi, oslavami a společenskými událostmi, je nejdůležitější odolnost. Tu v chladnějších oblastech zajistí směs z jílku vytrvalého, kostravy červené, lipnice luční nebo psinečku, v teplejších oblastech třeba směs z troskutů. 

Jedním z důsledků nedostatečného vyživení půdy je přítomnost mechu – proto se s ním setkáváme nejčastěji na jaře, jakmile odejdou poslední zbytky sněhu. Jak si s ním poradit a neuškodit zahradě? Užitím vhodného hnojiva. Vybírat si můžete z hnojiv organických a minerálních, chcete-li kráčet co nejpřirozenější cestou, využít lze také z jara prosátého kompostu. Ale pozor! Přeženete-li to s dusíkem, podpoříte růst plevele.

s

Léto - zahrada ve výhni slunce

Vdechnutím nového života vašemu trávníku práce teprve začíná! Během vegetačního období se vám bude hodit motorová sekačka či zahradní nůžky, jimiž podporujeme čistý a upravený vzhled zahrady. Nezapomínejte na dostatečnou závlahu. Nastalo-li období sucha a trávník místy zežloutl, je vhodné zalévat jedenkrát až dvakrát týdně, a to až ke kořínkům. Zahrada se vám odmění zdravějším vzhledem.

Pravidelnému sekání se věnujeme od dubna do října. Nejenže tím ovlivňujete vzhled trávníku – především jeho zhoustnutí – ale předcházíme růstu plevele a bočních výhonků. Ačkoliv je jako optimální výška trávníku uváděno 3,5 až 5 cm, ve stínu být neměl být nižší než 5 cm (mohl by prořídnout), naopak v parných letních dnech je lepší se s výškou držet nad doporučenou hodnotou. A jak často sekat? Na to není jednoznačná odpověď. Počítejte ale s výjezdem sekačky 20-25x během vegetačního období, tedy asi jednou za týden.

Máte za sebou několik sečení a v pytlech se vám nahromadilo množství zahradního materiálu? Pak se vám otevírá prostor pro tzv. mulčování. Nejde o nic jiného než přirozenou formu hnojení, kde vracíme přírodě její vlastní organický materiál. Protože jde o přírodní materiál, rozkládá se na humus a vytváří novou zeminu, která navíc odolává většině druhů plevelu, zabraňuje vysychání půdy a disponuje dostatečným množstvím dusíku.

Podzim - pod pestrobarevnou paletou barev

Měnící se barvy listí a klesající teplota signalizují podzim. Co to znamená pro náš trávník? Dá se říci, že tak jak se k trávníku budeme chovat nyní, se projeví na jeho kvalitě rok následující. Rozhodně to tedy neznamená, že uzrál čas na uskladnění sekačky. Zahradní porost se bude mít k růstu, dokud teplota dosahuje aspoň 7 °C. Je vhodné nastavit vyšší polohu sekacích nožů, neboť tráva by neměla být kratší než 4 cm kvůli zavlažování.

Svůj prostor také stále má i vertikulátor. Zvláště užitný trávník, na němž celoročně dováděly děti, se na podzim nachází ve značně zhutnělém stavu. Nemáte-li vertikulátor, vystačíte si i s obyčejnými vidlemi. Doporučováno je vyhloubit s nimi do trávníku asi 15cm dírky v rozestupu 20 cm a zajistit tak do země přístup živin. I zde je ale vhodné otvory zapískovat.

Je-li váš trávník součástí zahrady s keři a stromovím, neobejdete se bez shrabávání listí. Podobně jako posekaná tráva má listí své nesporné výhody a použijete-li ho na jaře příští rok, bude obsahovat mnoho užitečných prvků, mezi nimiž nechybí vápník (bukové listí). Patrně se ale neobejdete ani bez podzimních hnojiv s vyšším obsahem draslíku podporující imunitu zdravého travnatého porostu v následujícím období.

Zima – čas, kdy země spí…

Podzim se překlenul do zimy, ale sněhová nadílka ještě nepřichází. Kladete si otázku, co ještě můžete pro svou zahradu udělat? Platí zde obdobná pravidla jako pro pozdní období podzimu. Co jste ještě nestihli v listopadu, můžete se pokusit stihnout dokončit začátkem prosince. V každém případě by na trávníku nemělo zůstat žádné spadané listí – představuje poměrně účinný izolační materiál a trávníku nesvědčí.

Jednoduše řečeno, zahrada by měla ulehnout ke spánku, až když má uklizeno (listí, mech, dřeviny, plevel aj.), je „po koupeli“ (přihnojení a hnojivé zálivce) a má zajištěnou ventilaci (provzdušnění pomocí vertikulátoru nebo ručně). Jedině tak se bude moci na jaře probudit svěží, plná energie, s příslibem přirozené zelené barvy...

Co můžete potřebovat při péči o trávník?