Jak pečovat o zahradní nábytek?

  • Pondělí, 5. březen 2018
  • Kategorie: Zahrada

Není příjemnější způsob relaxace, než se natáhnout na čerstvém vzduchu a přečíst knížku nebo jen tak odpočívat. Se správnou péčí vám navíc kvalitní zahradní nábytek vydrží klidně i desítky let. Co taková péče obnáší? A co dělat s nábytkem v zimních měsících? Údržba zahradního nábytku se liší dle použitého materiálu. Některé druhy stačí jednou za čas opláchnout, jiné je třeba pravidelně napouštět ochranným olejem.

Nábytek z tuzemských dřevin

Dřevěný nábytek ze smrku, borovice a dalších tuzemských dřevin je třeba pravidelně ošetřovat. Úvodní ošetření ochranným olejem proveďte již před prvním použitím. Pokud jste nábytek koupili v rozloženém stavu, natřete ho nejlépe před složením, získáte tak jistotu, že se olej dostane do všech spojů a hůře přístupných míst. Následně je třeba tento nábytek alespoň 2x ročně ošetřit. Nejprve všechny části očistěte. Pokud se na nábytku objeví odřeniny, ošetřete je impregnačním olejem či mořidlem. Povrchové nerovnosti pak odstraňte smirkovým papírem, zkontrolujte dotažení šroubů a odstraňte z nábytku prach. Poté jej ošetřete lakem, nebo olejem, v ideálním případě teakovým. 

Jak ho skladovat? Nejlepším místem pro skladování dřevěného zahradního nábytku je garáž, sklep nebo přístřešek s dobrým prouděním vzduchu. Nevyhovující jsou příliš suché a teplé prostory. Nábytek nepřekrývejte neprodyšnými obaly, jejich použití by mohlo způsobit vznik plísně.

Nábytek z exotických dřevin

Eukalypt, mahagon, durian a především teak, to jsou názvy nejčastějších exotických dřevin, ze kterých je vyráběn zahradní nábytek. Tato dřeva jsou odolná vůči povětrnostním podmínkám, nevadí jim střídání teplot a nenapadají ho ani červotoči či další dřevokazný hmyz. Také údržba takového nábytku je výrazně jednodušší. Teak a spol. totiž vlivem počasí neztrácejí kvalitu, přichází jen o svou původní barvu. Tu můžete navrátit pouhým použitím olejového přípravku vhodného pro daný druh dřeviny, například u teaku tak přichází na řadu teakový olej. Před napuštěním je samozřejmě třeba nábytek důkladně očistit, zbavit prachu a vyhladit jemným smirkem.

Jak ho skladovat? Díky odolnosti vůči povětrnostním vlivům ho můžete nechat přes zimu venku. Kvůli ochraně před přímým mrazem je však dobré zabalit jej třeba do deky. Druhou možností je uschování nábytku na chladném, větraném a přiměřeně suchém (nikoliv však vysušeném) místě.

Nábytek z umělého ratanu

Vůbec nejoblíbenější materiál současnosti, k čemuž přispívá i snadná údržba. Ratanový nábytek stačí jednou za čas omýt mýdlovou vodou, případně použít speciální čisticí prostředek určený pro tento materiál. Zahradní nábytek z umělého ratanu je obvykle opatřen speciální UV ochranou, jeho kvalitu a vzhled proto neovlivní ani ostré sluneční paprsky žhavých letních dnů.

Jak ho skladovat? V zimním období uskladněte ratanový nábytek mimo dosah přílišné vlhkosti a mrazu, v opačném případě by totiž mohlo dojít ke zkřehnutí materiálu a jeho popraskání nebo k poškození konstrukce nábytku.

Nábytek z kovu a hliníku

Kovy, ušlechtilá ocel, či hliník, to všechno jsou materiály, jejichž údržba je naprosto snadná. Neublíží jim ostré slunce ani déšť, úplně stačí nábytek jednou za čas opláchnout vodou. U levnějších nábytků bez ochranné anktikorozní vrstvy je potřeba postarat se také o zrezivělá místa – obrousit je jemným smirkovým papírem a přetřít lak. Pozornost věnujte i doplňkovým materiálům, které bývají čas od času součástí kovového zahradního nábytku. Dřevěné součásti je třeba pravidelně ošetřovat stejně jako u dřevěného nábytku apod.

Jak ho skladovat? I kovový a hliníkový nábytek je dobré na zimu uschovat v suchu mimo dosah mrazu.

Nábytek z plastu

Jednoduchá údržba je velkou devízou také u plastového zahradního nábytku. Stačí ho jednou za čas opláchnout pomocí teplé vody a neagresivního čisticího prostředku. Počítat je třeba s tím, že vlivem slunečního záření plasty postupně žloutnou. Pokud vašemu nábytku chybí speciální povrchová úprava od výrobce, budou se v pórech usazovat těžce odstranitelné nečistoty, které nábytku dodají šedý nádech.

Jak ho skladovat? Také u plastového nábytku platí, že je třeba ochránit ho před přímým působením mrazu, bez problémů by však mělo stačit, když ho přikryjete plachtou.

Co by se vám při relaxu na zahradě mohlo hodit?

Doporučené produkty