Jak podpořit vývoj dítěte od 0-6 měsíců

Hračky slouží nejen k upoutání pozornosti dětí, ale především rozvíjejí jejich motorické schopnosti. Výběrem správné hračky, která dítě zaujme a zabaví, stimulujete pohybový a smyslový vývoj. Připravili jsme pro vás přehled, jaké hračky jsou pro děti v prvním půlroce jejich života ideální. 

1. měsíc

Novorozené miminko prochází poporodní adaptací. Přechod z bezpečného místa v matčině těle do volného prostoru pro něho představuje velkou změnu, na kterou si musí zvyknout. Miminko hned po porodu rozezná hlas své maminky, proto na něj mluvte a zpívejte mu. Objímejte ho a dopřejte mu pocit bezpečí v náruči či položenému na vašem břiše. Zatím vidí pouze na vzdálenost do cca 40 cm a navíc opačně (vzhůru nohama), takže s prvními hračkami můžete počkat. Hrací deka, která se vyrábí v měkkých polstrovaných látkách, v mnoha barevných provedeních a tvarech, dokáže vaše miminko zaujmout a zabavit na dlouhou dobu. Využijete ji pro miminko již od narození, a její přítomnost oceníte i později, kdy miminko leží v poloze na bříšku a přetáčí se. Vybavena je odnímatelnými hračkami, které podporují rozvoj smyslů děťátka.

V prvních dnech života se ale miminko nejraději dívá na obličej maminky a dalších blízkých rodinných příslušníků. Navazujte se svým děťátkem vzájemný vztah, stimulujte ho svým hlasem a něžně a opatrně s ním zacházejte. Hebké plyšové zvířátko, které položíte do postýlky vedle miminka nebo přichytíte k postýlce, napomáhá klidnému usínání a zároveň dokáže plačící miminko uklidnit. Kolotoč nad postýlku je pak ideální na uspání. Při zapnutí se hračky pohybují a hraje uklidňující melodie, která usnadňuje usínání. Kolotoč, který zaujme snad každé miminko, je vhodný pro děti od narození až do cca 5 měsíců a podporuje rozvoj smyslů.

Lehátka a houpátka pro miminka jsou skvělou, praktickou a neocenitelnou pomůckou pro maminky, které díky němu mohou zajišťovat chod domácnosti a mít své děťátko bezpečně uložené a stále na očích. Nízká hmotnost umožňuje jeho snadné přenášení z místa na místo, např. z obývacího pokoje do kuchyně. Trh nabízí lehátka klasická nebo interaktivní. Klasická lehátka jsou vyrobena z kovové konstrukce, která je potažena pevnou látkou. Samozřejmostí jsou bezpečnostní tříbodové pásy a popruhy usnadňující přenášení. Lehátko, které se dá použít pro miminka od narození až do jejich cca 10 kg váhy, je většinou vybaveno také zarážkou zabraňující houpání.

Interaktivní lehátka představují hrací koutek pro miminko. Výrobci přichází stále s novými nápady, takže si můžete vybrat např. lehátko s jemnými vibracemi, se světelnými efekty a se spoustou jemných melodií, ukolébavek a zvuků přírody. Pokud je lehátko navíc vybaveno hrazdičkou se zavěšenými hračkami, stává se výborným místem nejen pro odpočinek, ale také pro zábavu a procvičení jemné motoriky miminka. Některá lehátka jsou také polohovatelná, čímž umožňují pohodlnou pozici pro zavádění prvních příkrmů. Určitě oceníte, že prodyšná polstrování jsou ve většině případů odnímatelná a pratelná.

2. měsíc

Ve druhém měsíci věku miminko stále po většinu času leží v pozici na zádech. Radost mu uděláte závěsnými hračkami nebo kolotočem umístěným nad postýlkou. Můžete ho pověsit tak, aby na něho ručičkama dosáhlo nebo ho dát výše a zpříjemnit tak děťátku ležení na zádech. Závěsné hračky využijete na postýlce, kočárku, lehátkuautosedačce. Množství různých zavěšených předmětů nabízí zábavné zkoumání a začátek rozvíjení motoriky.

Krásným a zajímavým pomocníkem pro usínání miminek jsou noční světla a projektory, která vytvoří příjemnou a uklidňující atmosféru. Noční světla, která se vyrábí také v měkkém plyšovém provedení, nabízí různé barvy pro vytvoření jemného nočního osvětlení, zatímco projektory promítají na zdi a strop zajímavé projekce, např. noční oblohu. Některé typy dokonce přehrávají příjemné zvuky přírody, relaxační melodie včetně tlukotu srdce, což na miminka působí zvlášť uklidňujícím dojmem. Tyto produkty, které jsou vhodné pro děti od narození, rozvíjí zrak, sluch a představivost. 

Miminko v postýlce ocení tzv. usínáčka či muchláčka. Využít můžete také hračku, která po dotyku hraje uspávací melodii. Při výběru věnujte pozornost tomu, aby byla hračka vyrobena z bezpečných materiálů. Pro miminko je stále velmi důležitý hlas maminky, proto na dítě stále mluvte, zpívejte mu apod. Použijete-li mimiku, děťátko vás bude zvědavě pozorovat. Do kočárku zavěste chrasticí hračku, která bude zpříjemňovat dobu před usnutím a zároveň napomáhat rozvoji sluchu a zraku.

 

3. měsíc

Miminko ve třech měsících stále převážně leží na zádech. Potěšíte ho hrací dekou a hrazdičkou, na které jsou zavěšené různé hračky. Hrací deka nabízí prostor pro odpočinek i zábavu vašeho miminka a stimuluje všechny smysly. Většinou bsahuje různé šusticí textilie, bezpečné zabudované zrcátko, pískací hračky a prvky k uchopení. Hrazdička stimuluje dítě v jednotlivých fázích vývoje a je snadno přenosná a složitelná. Otočte miminko na bříško a umístěte kolem něho hračky. Vybírejte kontrastní barvy a vzory hraček, které jsou pro dětský zrak nejjednodušší. V prvních měsících se miminko učí uchopit nabízené hračky. Ocení, pokud se na hračky může dívat, poslouchat jemné melodie a mít je na dosah ruky.

Dítě zaujmete, a hlavně uklidníte, také vibračním lehátkem a houpacím křesílkem. Dítě bude umístěno v pohodlném a měkkém polstrování, které bude plné barev a veselých zvířátek nebo tvarů, jemných melodií, ukolébavek, melodií lesa atd. Volné ruce umožňují seznámení se zavěšenými hračkami na lehátku. Houpací lehátko dítěti poskytuje bezpečné zázemí a prostor pro hraní i odpočinek. Vy budete mít své miminko pod dohledem a můžete přitom zvládat i běžný chod domácnosti. A výhodou je, že jemné pohyby dítě ukonejší až do sladkého spánku, k čemuž u některých lehátek dopomáhá také imitace tlukotu srdce.

4. měsíc

Nastává období, kdy si miminko čím dál víc všímá svých ručiček. Prohlíží si je, strká si je do pusinky a hraje si s nimi. Nabízenou hračku  dokáže pevně uchopit. Na dlouhou dobu ho zabaví také vlastní zvuk, který začíná objevovat. Mezi vhodné hračky v tomhle období patří chrastítka, šusticí hračky, textilní hračky a hračky se zvukem či zrcátkem. Dbejte na vhodný materiál, aby bylo možno hračku umýt, případně vyprat. Na ručičku můžete zavěsit chrastítko, se kterým se dítě na chvíli zabaví. Existují také ponožky s rolničkou nebo hračkou, které stimulují dětskou motoriku a zvědavost. Závěsná hračka na autosedačku zpříjemní cestování v autě.  

5. měsíc

V pátém měsíci se miminko dokáže již samo natáhnout pro hračku. Svůj pohyb začíná ovládat a snaží se prozkoumávat tvar a velikost hračky. Častěji pobývá na bříšku a rozhlíží se po okolí, které pečlivě zkoumá. Čas strávený v poloze na bříšku zpříjemníte vibrační podložkou ve tvaru půlměsíce, která s vaším děťátkem poroste. Dítěti poskytne oporu, pomůže mu se seznámit s polohou na bříšku, jemné vibrace masírují a uvolňují bříško, hrající hudba ho zklidní a umístěné hračky a jasné barvy stimulují smysly.

Umožněte miminku získávat zkušenosti tím, že mu budete poskytovat různé hračky a bezpečné předměty. Vedle dítěte položte měkké knihy s velkými obrázky a pestrobarevnými vzory, které přitáhnou jeho pozornost. V poloze na bříšku bude knížečku sledovat a bude se pokoušet obracet stránky. Prořezávajícím zoubkům pomohou kousátka. Pořídit můžete také speciální chladicí kousátka, která po vytáhnutí z ledničky uleví svědící a bolavé čelisti.

 

6. měsíc

Přichází období, kdy se miminko začíná zajímat i o své nožičky. Je zvědavé, obratné, začíná se přetáčet. Sám se přetáčí ze zad na bříško, kde již bez problémů drží hlavičku a natahuje se pro hračky. Hračku již nejen uchopí, ale také udrží, otáčí ji a prozkoumává. Nabízejte barevné hračky, které jsou pro dítě přitažlivé. Vhodné hračky jsou leporela, knihy se zvuky zvířat, zvukové hračky, plyšové hračky a různé předměty nacházející se v domácnostech, např. plastové misky, lžíce apod. Při manipulaci nenechávejte dítě samotné, aby si neublížilo. 

Motorické dovednosti u dítěte podpoříte lehkými textilními, gumovými nebo měkkými pěnovými kostkami nejrůznějších tvarů a barev. Často jsou na nich vyobrazeny velké obrázky zvířat, číslic či jiných tvarů, některé po zmáčknutí pískají, pod jemným dotykem zašustí nebo zatřesením zacinkají. Kostky podporují smyslové vnímání a rozvíjí koordinaci očí a rukou. A spoustu zábavy si děti užijí také se závěsným hopsadlem.

Čím zajímavější tvary a hračky nabídnete, tím více se bude miminko snažit zapojit ručičky. Většina předmětů, které dítě uchopí, skončí v pusince. Dávejte proto pozor na volně ležicí věci. Pokud máte akční miminko, kterému nestačí hrací deka nebo herní podložka tvořená měkkými puzzle částmi, vyzkoušejte plyšový polštář ve tvaru válce. Věřte, že si s ním užije spoustu legrace. Na pestrobarevném válci jsou umístěné různé hračky, kousátka, chrastítka a třeba i bezpečné zrcátko, které jsou výborné pro rozvoj dítěte. 

Dětská chodítka

Pokud vaše děťátko začíná objevovat svět pomocí prvních krůčků, můžete mu radost ze samostatného pohybu dopřát také umístěním do dětského chodítka. Ovšem tady je potřeba jistá opatrnost. Dětská chodítka, která dříve bývala velkým hitem, dnes vyvolávají spoustu protichůdných názorů. Je třeba mít na paměti, že rozhodně vývoj chůze neurychlí a ani nenaučí dítě chodit. Naopak. Dlouhodobý pobyt dítěte v chodítku mu může dokonce velmi uškodit. Opora, kterou chodítko dítěti poskytuje, buduje špatné pohybové vzorce pro chůzi, což může později způsobit bolesti zad a dochází také k velkému tlaku na kyčle, které se teprve vyvíjejí.

Každé dítě má jiný průběh vývoje a začíná chodit tehdy, jsou-li jeho svaly a klouby na novou zátěž silné a připravené. V malé míře chodítko neuškodí. Děťátko se musí naučit udržet rovnováhu a pracovat s těžištěm samo. Oproti tomu aktivní chodítko, které slouží jako pojízdná opora pro první krůčky, dítěti neublíží a jeho nesprávné použití je minimální. Často je vybaveno interaktivním panelem, který slouží jako hračka.

Nejoblíbenější hračky a výbava do dětských pokojíčků:

Nejoblíbenější výrobci hraček:

Doporučené produkty