Jak prořezávat stromy?

 • Středa, 28. únor 2018
 • Kategorie: Zahrada

Proč prořezávat stromy? Zamezíte vzniku mechů a houbových chorob, odstraněním neplodných odnoží prosvětlíte strom a zvýšíte jeho plodnost. Ideálním obdobím pro prořezávání je závěr února a březen – tedy doba, kdy už příliš nemrzne, ale zároveň ještě panuje období vegetačního klidu. Rozhodně však neprovádějte ořez, pokud hrozí teploty pod -10 °C, mohlo by totiž dojít ke snížení odolnosti stromů.

Jak postupovat?           

Neexistuje univerzální návod, jak prořezávat stromy. Každý se totiž chová jinak, nejlepší proto je vsadit na zkušenost a znalost vlastních stromů. Sami nejlépe vysledujete, jak se konkrétní strom „chová“, jaké větve plodí a jaké jsou naopak neproduktivní a v konečném důsledku na škodu.

Rány větší než 3 cm doporučujeme ošetřit (nejlépe vyhladit a zatřít štěpařským voskem). Předejdete tak napadení stromu chorobou.

7 základních tipů, jak prořezávat stromy:

 1. Řez provádějte vždy mírně zešikma nad pupenem.
 2. Tvar stromu by se měl v průběhu let upravovat tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale vyplnily objem koruny.
 3. V rámci tvarování můžete uřezat větev tak, aby vytvořila tzv. odbočku, podle vašich představ.
 4. Hlavní větve směřujte do vodorovné polohy. Díky tomu porostou pomaleji a budou lépe plodit.
 5. Řez by měl být šikmý a neroztřepený, ideálně by měl po letech takřka splynout s původní větví.
 6. Starý strom, který nebyl udržován, nikdy neprořezávejte najednou. Rozložte si to do několika let.
 7. Při prosvětlování prořezávejte větve nad očkem mířícím do volného prostoru.

Jakým nářadím se vybavit?

 • Nůžky na větve: doporučujeme volit obouruční (na měkčí dřevo dvoučepelové, na tvrdší s jednou čepelí a s protilehlou pevnou plochou). Na větší stromy se samozřejmě vyplatí pořídit si nůžky s teleskopickou násadou. Ty prodlouží váš dosah až o 4 m. Pokud si navíc přikoupíte česáček na ovoce, můžete tyto nůžky využít i při sklizni úrody.
 • Pilka: pro širší větve, se kterými si nůžky neporadí. Na měkčí dřevo volte pilku s větším rozestupem zubů, na tvrdé dřevo s menším rozestupem.
 • Řetězová pila pro prořez: vhodná pro zdatné zahradníky. Je lehká a má teleskopickou rukojeť, takže s ní můžete prořezávat i vysoké větve.

Doporučené produkty