Řetězová pila Fieldmann FZP 70805-0

u Vás již 28.3.Dostupnost na výdejnách
K parnému létu nepatří nic samozřejměji než voda. Dostatečně chladná, aby osvěžila, dostatečně čistá, aby koupání v ní bylo příjemným zážitkem! Nemusíte přitom jezdit na přeplněná koupaliště. Koupě bazénu není v dnešní době nic složitého a náročná není ani péče o něj. Čím se při výběru bazénu řídit a jak se o něj správně starat vám prozradíme na následujících řádcích.
Jak si správně vybrat bazén a jak o něj pečovat?
Nejjednodušším způsobem, jak začít, je pořídit si bazénový komplet. Jeho hlavní výhoda je zřejmá už z názvu – v balení naleznete společně s bazénem vše, co budete k jeho zprovoznění potřebovat. Rozhodně nebude chybět vhodná filtrace, další obsah kompletu závisí na velikosti a typu bazénu. Setkat se můžete např. se schůdky, krycími plachtami, filtračními vložkami atd.
Milovníci bublinek a dokonalého relaxu mohou vsadit na vířivé bazény. V nich si parádně odpočinete, dopřejete si vodní masáž a využívat je můžete klidně po celý rok. Vířivkám totiž nevadí ani špatné počasí nebo teplotní výkyvy. Ve vířivce si navíc můžete připadat jak u moře – některé modely jsou totiž určeny pro slanou vodu. I vířivé bazény by měly být postaveny na vhodné bazénové podložce a pokud možno na rovném místě. Údržba vířivek je v podstatě totožná, jako péče o klasické bazény.
U bazénů se nejčastěji setkáte se dvěma typy konstrukce. Donedávna nejoblíbenější byly kruhové bazény s nafukovacím prstencem v posledních letech ale výrazně vzrůstá obliba bazénů s pevnou trubkovou konstrukcí.
Správná péče o bazén se více než vyplatí! Napustíte jej na začátku sezóny, a když se o vodu dobře staráte, na konci sezóny bazén zase vypustíte a uklidíte, popř. zazimujete. Pokud však pravidelnou péči podceníte, může se stát, že všechny nápravné akce budou k ničemu a vzniklých řas, zápachu či zakalení se už nezbavíte. V takovém případě vám zbyde jediné - bazén vylít, řádně vyčistit a znovu napustit, což neudělá radost vám ani vaší kapse!
Chcete-li udržet bazén ve výborné formě, nešetřete na bazénové filtraci. K menším bazénkům postačí levnější kartušová varianta, k rodinným bazénům volte filtraci pískovou. Stojí sice víc, ale dokáže z vody spolehlivě odfiltrovat všechny nečistoty. Kvalitní filtrace navíc vydrží několik let, musíte dbát pouze na pravidelný průplach a také výměnu křemičitého písku, který se ve filtraci nachází. Drsné hrany písku se totiž postupně obrušují a zaoblují, díky čemuž hůře zachytávají nečistoty. Výměnu však stačí udělat jednou za rok, před letní sezónou.
Při nákupu vybírejte takovou filtraci, která odpovídá objemu vašeho bazénu. Obecně platí, že všechna voda z bazénu by se měla přes pískovou filtraci obměnit cca 2x za den. Pokud bazén využíváte nadprůměrně, nebo slunce zrovna paří jako o závod, je ideální, aby filtrace zvládla vodu přefiltrovat cca za polovinu tohoto času.
Bazén položte na geotextilní podložku, která jej ochrání před protrhnutím a plísněmi. Žádoucí je také kvalitní plachta, kterou bazén přikryjete např. v deštivých dnech, které jinak vodě v bazénu rozhodně neprospívají. Kvalitní plachta ale skvěle poslouží také pro zazimování. Kromě ochrany před napadáním nečistot však může bazénové zastřešení vypomoci také s ohřevem vody. Se solárním ohřevem to sice nejde porovnávat, mírného navýšení teploty však přeci jen docílíte.
Pokud si pořídíte kvalitní solární plachtu, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Jednak budete mít bazén čím přikrýt, především však umožníte slunečním paprskům pronikat do vody. Tím si zajistíte neustálé ohřívání vody. K nadzemním bazénům samozřejmě můžete dokoupit i další solární doplňky, které vodu průběžně ohřívají a dokáží její teplotu zvýšit i o několik stupňů.
Nezbytným pomocníkem při péči o bazén jsou bazénové vysavače. Postarají se o všechny drobnější nečistoty, které se usazují na stěnách bazénu a dně. Na výběr je z celé řady variant – od mechanických, přes poloautomatické až po robotické, které pracují samy. Vysavač se jednoduše připojí k filtraci a využívá její sací síly pro odvod špinavé vody. Ta se vyčistí přes pískovou, nebo kartušovou filtraci a vrátí se čistá zpět do bazénu.
Bazénová chemie je spolu s filtrací nejdůležitějším doplňkem, který můžete k bazénu zakoupit. Nejběžnějším typem je chlórová chemie. Množství chlóru ve vodě by se mělo pohybovat okolo 0,5 mg/l. Pro maximální pohodlí se vyplatí zakoupit plovoucí plastový dávkovač, který do vody sám postupně uvolňuje chlór. Bazén je tak průběžně dezinfikován a zůstane čistý. Pro všechny citlivé jedince, kteří mají s chlórovanou vodou problémy, je k dispozici také bohatá nabídka bezchlórových (tzv. oxidačních) prostředků, které nedráždí a jsou tak vhodné i pro citlivé jedince a alergiky.
Pravidelnou dezinfekcí a srovnáváním hladiny pH nejjednodušeji a nejspolehlivěji docílíte křišťálově čisté vody bez zápachu, řas a dalších nepříjemností. Při péči o bazén vždy nejprve změřte hodnotu pH. Ta by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 6,8 - 7,2 = neutrální pH. Vyšší hodnota pH může způsobovat podráždění sliznic a pálení očí. Příliš nízké pH zase může za korozi kovových částí bazénu, blednutí barev či zakalenou vodu.
Ideální je pořídit si testovací zařízení a zhruba jednou týdně změřit hodnotu pH a množství chlóru. 1x měsíčně, nebo pokaždé, když vyměníte vodu, zkontrolujte testovacím zařízením tvrdost vody (hodnoty by neměly být vyšší než 18 °N).
Důležité je také vybrat správný čistič vody. Pokud jste alergici, nebo je chcete opravdu kvalitní čistit, podívejte se na web Nanospace.cz a vyberte si nejlepší čističe vody.
Stébla trávy, drobné kamínky, hlína a listí… Buď se do bazénu dostanou z ovzduší, nebo z chodidel. Základní pomůckou ke každému bazénu je proto bazénová sprcha a vanička na nohy. I přes nejúzkostlivější prevenci však nezabráníte, aby se do bazénu čas od času přeci jen nějaké nečistoty dostaly, proto se vám jistě šikne bazénová síťka. Stojí pár korun a pohodlně s ní odstraníte listí, trávu apod.