Jak si správně čistit zuby?

Přestože si čistíme zuby celý život, chyb se často nevyvarujeme. Připravili jsme pro vás pár rad, jak se starat o chrup takovým způsobem, aby vaše návštěva u zubaře byla co nejkratší a především, abyste od něj odcházeli s úsměvem… Pečujte o své zuby s láskou a péčí!

Základní pravidla při péči o zuby:

    • Pravidelnost: zuby bychom si měli čistit alespoň 2x denně. Ráno a večer. Večerní čištění je důležitější a měli bychom mu věnovat dostatečný čas
    • Vytrvalost: všude slýcháme, že čistit zuby si máme alespoň 2 minuty. Ideální doba je taková, za kterou si vyčistíte řádně všechny zuby. Dodržování časového limitu může často vést k nedbalému čištění či ztrátě efektivity.
    • Pečlivost: kromě správné techniky je potřeba zvolit i správný zubní kartáček. V opačném případě si můžete poranit dásně a poškodit tvrdé zubní tkáně. Možná jste to nikdy neslyšeli, ale existuje metoda pro zdravý a nemocný parodont (tzn. stav dásní a stav kosti). Obě metody odstraňují podobně plak z povrchu zubů, ale liší se svým účinkem k dásni.
    • Důslednost: i čistění zubů má mít svůj řád. Neuvážené čištění vede k tomu, že můžete vynechat některou plochu zubu, nebo dokonce i celý zub. Neopomeňte ani mezizubní prostory, ve kterých vzniká nejvíce kazů. Je to dáno tím, že klasickým kartáčkem, se do těchto míst nedostaneme… je tak třeba sáhnout po dentální niti, ústní sprše či mezizubním kartáčku. 
    • Načasování: čištění zubů by se mělo provádět před jídlem. Proč? Pokud na snídani konzumujete mléčné výrobky, ovoce nebo džusy, měli byste udržet nejméně půl hodinový rozestup mezi jídlem a čištěním zubů. Po jídle je totiž sklovina měkká a čištěním si v takovém případě odstraňujete nejen zubní plak, ale i tenkou sklovinu. A pokud tak budete činit pravidelně, hrozí vám nevratné poškození tvrdých zubních tkání. 

Jak si čistit zdravé zuby?

      • Metoda podle Foneho: tuto metodu můžete využívat především pro čištění dětského chrupu. Jedná se o poměrně jednoduchou metodu, kterou lze snadno naučit. Zkousneme zuby a krouživými pohyby čistíme horní i spodní zuby zároveň. Začneme uprostřed a postupujeme směrem ke stoličkám na levé straně. Pak začneme opět na středu a to samé na pravou stranu. Poté následuje čištění vnitřní plochy zubů krouživými pohyby. A nakonec setřeme žvýkací plochy zubů.
      • Vertikální kombinovaná metoda neboli metoda od červeného k bílému: kartáček přiložíme půl na zub a půl na dáseň pod úhlem cca 45 °. Stíravým pohybem čistíme zub za zubem. 

Jak si čistit zuby, když mám nemocné dásně?

Tyto metody jsou označovány jako masážní. Při čištění totiž zároveň masírujete dásně. Můžete se štětinkami lehce dostat i pod dáseň a do dásňového žlábku. Je tedy vhodné je používat při parodontitidě. Pokud máte zdravé dásně, postupujte velmi opatrně, jelikož mezizubní prostory jsou vyplněny papilami a jejich dlouhodobé dráždění může způsobit jejich úbytek, což způsobí prázdný prostor pod bodem kontaktu obou zubů.

      • Bassova metoda: kartáček přiložte pod úhlem 45 stupňů ke krčku zubu a mírným tlakem se štětiny kartáčku dostanou do dásňového žlábku (prostor mezi okrajem dásně a zubem). Provádějte vibrace a masírujte určitý úsek zubů. Tento vibrační pohyb můžete vystřídat za vertikální stírací pohyby. Na závěr vyčistěte horizontálními pohyby žvýkací plošky zubů.
      • Cirkulární metoda: obměna předchozí Bassovy metody s tím rozdílem, že se neprovádí vibrace, ale malé krouživé pohyby o průměru 2-4 mm. 

Jaký zvolit zubní kartáček?

Teď když víme, jak na to, řekneme si, jak si vybrat ten správný kartáček. Existuje hned několik druhů kartáčků a každý se hodí pro jinou situaci:

      • Klasický kartáček: by měl mít malou hlavičku. Veliký kartáček se nedokáže dobře přizpůsobit a vyčistit tvar jednotlivých zubů. Zároveň by měly být co nejměkčí jeho štětiny. Ty jediné dokáží odstranit zubní plak bez poškození dásní. A v neposlední řadě by měly být štětiny dostatečně husté. Pro ty, co nemají problémy s dásněmi, stačí v rozsahu 2400 – 4000 vláken. Pro pacienty s nemocnými dásněmi či odhalenými krčky, je vhodný ještě vyšší počet vláken. Kartáček měňte minimálně jednou za 3 měsíce. A pokud jste byli nemocní, vyměňte jej hned.
      • Elektrické kartáčky: obměnou klasického kartáčku jsou ty elektrické. Používání elektrického kartáčku většinu lidí více baví a zuby si tak čistí pravidelněji. Není ale vhodný pro osoby s nemocnými dásněmi, protože není tak jemný a citlivý k dásním a zubům. Velmi kvalitními značkami, které se zaměřují na elektrické kartáčky, jsou Oral-BPhilips a ETA. Ke každému z nich si můžete dokupovat náhradní hlavice, které je nutné pravidelně měnit stejně jako klasický zubní kartáček.

 

Kartáček musí dýchat a je třeba aby pořádně proschnul, aby se v něm nešířily bakterie! Plastové kryty tedy ponechte pouze na cestování. Po použití kartáček pořádně opláchněte a oklepněte, aby se zbavil zbytky vody s případnými kousky jídla. V žádném případě si kartáček nepůjčujte!

        • Kartáček na fixní rovnátka: oproti klasickému kartáčku by měl mít vlákna střižená nerovnoměrně. Pokud má kartáček 5 řad vláken, tak prostřední třetí řada by měla mít vlákna nižší. Kartáček totiž musí plně obejmout rovnátka a vyčistit dostatečně dobře i zámečky, pod kterými se mohou tvořit kazy. Pokud nosíte tyto rovnátka, měli byste k dokonalému čištění používat i solo kartáčky. Máte-li snímatelné rovnátka, nesmíte zapomenout vyčistit ani je. Zde jsou vhodné tvrdší kartáčky.
        • Mezizubní kartáček: bývá stále opomíjen a to i přesto, že mezi zuby se tvoří nejvíce kazů. Pokud si zvyknete na pravidelné čištění mezizubních prostor, věřte, že se vám sníží i počet kazů. Správnou velikost kartáčku vám doporučí váš dentista nebo dentální hygienistka. Nebudete věřit, kolik zbytků jídla a plaku se v mezizubních prostorech nachází. 
        • Jednosvazkové neboli solo kartáčky: jsou doporučovány především těm, kterým se v dutině ústní vyskytují jakkoliv křivé zuby. Pokud totiž máte vychýlený zub, může se stát, že klasickým kartáčkem jej dostatečně nevyčistíte. Perfektní jsou taképro čištění posledních zubů (tzv. osmiček), u kterých je stísněný prostor a velmi často se zde usazuje jídlo. Plak a bakterie jsou pak důvodem pro časté kazy těchto zubů.

    Jak správně používat dentální nit?

    Pokud se nedostanete mezi zuby ani mezizubním kartáčkem, vyzkoušejte dentální nit. Aby nedošlo k nepříjemnému poranění, pořezání nebo zanícení dásní, je třeba postupovat následujícím způsobem:
    • Odeberte si dentální nit o délce zhruba 25 cm.
    • Přehněte ji na polovinu a oba konce následně spojte dvojitým uzlem. Vytvoříte tím pohyblivou smyčku.
    • Do smyčky vložte 4 prsty (bez palce), tak poznáte ideální velikost smyčky.
    • Nit opřete o palec jedné ruky a zachyťte ukazováčkem ruky druhé - ideální je, když se nit dotýká vašich nehtů. 
    • Čím jsou prsty blíže, tím vám to půjde lépe.
    • Takto přidrženou nit můžete zasunout mezi zuby. Získáte tak pevnou oporu a neporaníte si dásně.
    • Pohybujte nití dopředu a dozadu, čímž efektivně vyčistíte mezizubní prostory.
    • Nit můžete položit až na dásně, pokud nebudete příliš tlačit a budete postupovat opatrně

    Doplňující pomůcky pro krásné a zdravé zuby

    • Ústní vody: by měly být součástí komplexní péče o váš chrup. I když si čistíte zuby a mezizubní prostory sebelíp, vždy nějaké množství plaku zůstane. A úkolem ústní vody je zničit poslední mikroorganismy, které tvoří zubní plak a ten pak způsobuje záněty dásní. Prokázaný účinek mají především sloučeniny fluoru a cínu. Fluor navíc posiluje zubní sklovinu. Ústní vody s chlorhexidinem slouží jako prevence a léčba onemocnění dání. Podle posledních výzkumů ústní vody s alkoholem přispívají ke zvýšenému riziku rakoviny ústní dutiny, a raději se jim tak vyhněte.
    • Ústní sprchy: dokáží odstranit zbytky potravy, plaku a bakterií z mezizubních prostor, z prostor zubních můstků, implantátů i fixních rovnátek. Pulzující paprsek vody vychází z hlavice ústní sprchy a tím dochází k čištění. Jedná se o velmi šetrný způsob pro dásně i zuby. Funguje podobně jako miniaturní „wapka“. Mezi jedničky na trhu patří Philips, Oral-B, Ionic-Care a Dr. Mayer.
    • Příslušenství k zubní péči: můžete využít speciální čistič pro kartáčky od firmy Xavax. Jde o dentální pomůcku, která odvápňuje, čistí a ošetřuje vodní sprchy, kartáčky, mezizubní kartáčky, kartáčky na jazyk, krytky nebo kelímky na odkládání kartáčků. Čistí usazeniny vodního kamene, zbaví povrch od zubní pasty. 

    Jak čistit zoubky dětem?

    Některé děti si na čištění zubů ne a ne zvyknout i po letech, jiné sedí s otevřenými ústy a nechají si zuby čistit celé minuty. Jak tuto činnost dětem zpříjemnit a naučit je, že čištění je vlastně moc fajn? Zkuste dát dítěti volbu, vybrat si kartáček samo. Opět ale platí to, co u kartáčků pro dospělé. Kartáček by měl mít krátký krk, malou zaoblenou hlavičku a co nejměkčí ultra jemné štětiny (dětské dásně jsou mnohonásobně měkčí a citlivější). Dětské kartáčky mívají často robustnější rukojeť pro lepší manipulaci. Pokud ani nepřeberné množství barev a obrázků s vašimi dětmi nepohne, zkuste zubní kartáček ETA Zubnička v červené a růžové variantě pro holky a v modré pro chlapce. Jedná se o rotační kartáček určený právě dětem, jehož součástí je i praktický stojánek s kelímkem a přesýpacími hodinami, aby bylo zřejmé, jak dlouho zoubky čistit. 

    Abyste učinili z čištění zoubků co nejzábavnější činnost, můžete vyzkoušet i písničky, pohádky nebo básničky. Zkuste třeba tuto: 

    dětské

    Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy.

    Vlevo, vpravo a pak vzadu, horní a pak spodní řadu.

    Až jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich.

    zoubky

    Kartáčky, které zaujmou starší děti

    Větší děti určitě zaujme elektrický kartáček Philips Sonicare For Kids. Jde o propojení pomocí technologie Bluetooth, která je zabudována do kartáčku se zábavnou aplikací v telefonu nebo tabletu. Kartáček si mohou děti vyzdobit výměnnými samolepkami a interaktivní aplikace je budou motivovat k samostatnému a delšímu čištění zoubků. Hlavním hrdinou aplikace je malý Sparkly, který je vždy moc rád, když se čištění zoubků vydaří a za to děti odmění. Věřte, že takové čištění bude děti opravdu bavit. Jako doplněk v péči o dětský chrup můžete zakoupit dětské ústní vody. Ty jsou vhodné přibližněod 5–6 let, kdy už dítě zvládne vodu vyplivnout zpět do umyvadla. Smyslem je především osvojit si prospěšný návyk v péči o ústa.

     

    Dopřejte zdravý chrup i svým čtyřnohým kamarádům

    Pokud máte doma pejska nebo kočičku, nesmíte s péčí o chrup zapomenout i na ně. V dnešní době existuje spousta pomůcek pro čištění zubů vašich zvířat. Především u malých pejsků, které jsou náchylnější k dentálním problémů,  je nutné dbát o čisté zuby. Na výběr máte kartáček s pastou, gel na zoubky nebo speciální prášek, který přidáte do krmiva. Doplňkem jsou dentální vody, různé pamlsky a hračky. Ideálním pomocníkem může být zubní sprej, který čistí zuby a zároveň zanechá svěží dech nebo také žvýkací zubní pasta v tabletách. Zubní kaz může přivodit řadu problémů. Kromě zápachu z tlamyse může vyskytnout i zánět dásní. Čistit zvířecí zuby byste měli ideálně 2x týdně.

    Jak na čištění psích/kočičích zoubků?

    • Speciální kartáček má být měkký a tvarovaný pro pohodlné používánív tlamě. 
    • Čištění je snadné a zabere vám 1–2 minuty. Vyberte vhodný čas, kdy jste oba v klidu.
    • Prvních několik dní držte svého pejska/kočičku, jako když si s nimi hrajete a jemně masírujte minutu až dvě vnější strany jejich tlamy
    • V dalších dnech zkuste nanést na prst trochu pasty a nechte je ochutnávat. Pasty jsou samozřejmě vyrobeny s ohledem na zvířecí chutě. 
    • Dalším krokem je použití kartáčku. Nadzdvihněte horní pysk a přiložte kartáček s pastou na jeden z horních zubů. Pomalu, jemně a krouživými pohyby čistěte zub včetně dásně. 
    • Počet čištěných zoubků postupně zvyšujte

    Vždy svého mazlíčka pochvalte a odměňte a věřte, že se tato činnost stane rutinou. Vaše trpělivost se vrátí v podobě zdravých zubů a dásní!

    Nejlepší pomocníci v péči o zdravé zuby:

    Doporučené produkty