Mýty a pravda o kávě

Už jen představa lahodného šálku kávy vyvolává úsměv a radost. I když se jedná o velmi oblíbený nápoj, přesto o něm spoustu věcí nevíme nebo zbytečně podléháme mýtům. O kávě se třeba říká, že škodí zdraví. Její přiměřené pití ale představuje prevenci celé řadě nemocí. Navíc obsahuje antioxidanty chránící buňky před volnými radikály, díky kterým má podobně příznivé účinky jako zelený čaj nebo červené víno. Pití kávy  podporuje činnost mozku, zvyšuje koncentrační schopnosti, pomáhá zlepšit náladu a odstranit únavu. Snižuje také riziko kardiovaskulárních chorob nebo vzniku cukrovky. Pojďte se s námi podívat, jak ve skutečnosti působí na lidský organismus a přečtěte si o ní další zajímavosti.  

Na celém světě se denně vypije kolem 1500 miliónů šálků kávy denně. A její spotřeba stále roste.

Víte, jaký je rozdíl mezi robustou a arabikou?

Na světě existuje spousta druhů kávy, ale nejznámějšími jsou arabika a robusta. Liší se od sebe svými nároky na pěstování a samozřejmě odlišná je také chuť a aroma kávy. Arabika je považována za nejkvalitnější kávu a tvoří až 70 % celkové produkce kávy na světě. Pije se spíše pro svou skvělou chuť. Robusta, která se pije převážně pro povzbuzení, má dvojnásobně více kofeinu, který způsobuje její silnou a lehce nahořklou chuť. Často se přidává do směsi s arabikou. A věděli jste, že kávová zrna se nachází v bobulích, které jsou jedlé a jsou považována za ovoce?  

Jaké kávy stojí za vyzkoušení?

Jemné aroma kávy a její chuť se liší podle pěstitelské oblasti. Kvalitní káva pochází z plantáží, které se vyskytují ve vyšší nadmořské výšce, protože káva má více času na dozrávání a dokonalé rozvinutí chuti. Určitě stojí za vyzkoušení: 

  • Za nejlepší na světě je považována arabika z Keni, která má jemné aroma a ostrou chuť.
  • Vysoce kvalitní je také arabika brazilská, která je mírně nasládlá.
  • Arabika z Madagaskaru má vysoký obsah kofeinu a se svou silnou chutí se hodí na přípravu turecké kávy.
  • Dominikánská arabika je plná sladké chuti a nízké kyselosti.
  • Kostarická má jemnou ořechovou příchuť.

Dopřejte si neobvyklý zážitek, vyzkoušejte cibetkovou kávu Kopi Luwak, která vás překvapí kvalitou (i vyšší cenou). Kávová zrna se získávají z trusu indonéské cibetky, což je kočkovitá šelma, která se živí plody kávovníku a vylučuje jeho zrna. Plody procházejí trávicím procesem téměř neporušené, což jim dodá charakteristickou a specifickou chuť a vůni. Ta je velmi kořeněná a s lehkou a příjemnou příchutí hořké čokolády a karamelu

Piccolo? Neexistuje!

Oddejte se lahodné chuti a vychutnejte si šálek skvělé kávy tak, jak ho máte rádi. Jejím základem je perfektní espresso a káva by měla být připravena z vody o teplotě 90-95 °C, protože jen tak dosáhnete optimální chuti, aroma i účinků kávy.

  • Ristretto se u nás často nesprávně nazývá piccolo (v italštině „malý“), je velmi podobné espressu. Jeho objem je kolem 20 ml.
  • Espresso se připravuje o objemu 30-35 ml a vyznačuje se silnou koncentrací chutí. 
  • Pokud si chcete dát espressa dvě, objednáte si espresso dopio, které je tvořeno dvojnásobným množstvím kávy a dvojnásobným množstvím vody.
  • Ti, kteří mají raději větší šálek kávy, si dají Americano. Jedná se o espresso doplněné horkou vodou v poměru 1:5 (espresso:horká voda).
  • Lungo, neboli prodloužené espresso, je v poměru espressa a horké vody 1:1.
  • Espresso s trochou mléčné pěny se nazývá Espresso macchiato („makiáto“) nebo také Cortado.
  • U Cappuccina tvoří základ espresso, ke kterému se přidá našlehané teplé mléko s pevnou pěnou.
  • Mléčná káva Caffé Latte (nebo tak caffé au lait) je větší cappuccino s větší porcí našlehaného mléka.
  • Latte macchiato se připravuje z espressa a velkého množství našlehaného mléka, které vytvoří krásný efekt tří vrstev: mléko, káva a pěna.
  • V létě se příjemně osvěžíte studeným našlehaným kávovým nápojem s mlékem, ledem a případně i s cukrem, zvaným Frappé.

Víte, jak se pije káva ve světě?

  • V Irsku se tento voňavý nápoj kombinuje s irskou whiskey a hustou smetanou.
  • Ve Finsku se podává káva velmi netradičně spolu se sýrem. Ten se dává na dno hrnku i navrch a konzumuje se zároveň s kávou.
  • Řecku se velké oblibě těší frappé, které má hned několik variací, např. se může přidat nejeden kopeček vanilkové zmrzliny.
  • Turecku se šálek plní kávou jen do dvou třetin a je posypán skořicí.
  • thajské kávě nesmí chybět kondenzované mléko a hodně cukru.
  • Ve Vietnamu se pije silná překapávaná káva, do které se přidává vaječný žloutek, kondenzované mléko a spousta cukru. 
  • Marocká káva je ozvláštněna muškátovým oříškem, sezamovými semínky nebo černým pepřem.
  • Mexiku připravují kávu v hliněné nádobě se skořicí a nerafinovaným cukrem s příchutí melasy.

C8H10N4O2 = KOFEIN. Jak moc nám škodí?

Kofein je povzbuzující účinná látka, která stimuluje nervovou soustavu a činnost srdce. V normálním množství je pro člověka neškodná. Sama o sobě neobsahuje téměř žádné kalorie a nejúčinněji působí káva nalačno, kofein začíná v těle působit již do deseti minut od vypití. Jeho pozitivním účinkem na lidský organismus je například: 

  • zlepšení koncentrace,
  • potlačení únavy,
  • zbystření myšlení,
  • navození dobré nálady,
  • pomoc při odbourávání tuků z těla. 

Mléko v kávě vstřebávání kofeinu zpomaluje, ale rozhodně nedochází ke snížení jeho obsahu. V lidském těle se poté kofein pohybuje mezi 3–10 hodinami. Jeho obsah se v různých typech kávy liší. Jste-li zvyklí pít několik šálků denně, může se stát, že na něm budete závislí. Tento stav se většinou projevuje bolestí hlavy, nervozitou nebo podrážděním. Ti, kteří z různého důvodu nechtějí pít kávu s kofeinem, si mohou dopřát kávu bez kofeinu. Takový druh kávy je uměle zbaven kofeinu, v kávě ho smí být maximálně 0,1 %. Kofein má také mírné močopudné účinky a podporuje vylučování žaludečních a žlučových šťáv.

Káva s cukrem nebo bez? A co třeba s máslem?

Cukr v kávě je tak trochu sporné téma. Samotná chuť kávy je požitek, takže obecně se dá říct, že je lepší kávu nesladit. Pokud si ji osladíte, omezí se vaše schopnost vnímat pravou chuť kávy. Cukr totiž ovlivňuje chuťové buňky a přílišné slazení navíc zvyšuje hladinu cukru v krvi. Pokud si ale neodpustíte do kávy trochu cukru přidat, zvolte alespoň hnědý třtinový cukr, který je lepší než klasický bílý cukr nebo zvolte zdravější přírodní varianty – med, stévii apod. Ty, kdo mají rádi sladší kávu, určitě potěší, že se rovněž vyrábí kávové sirupy, které nápoji dodajívanilkovou, banánovou či jinou sladkou příchuť. Do kávového nápoje je možné přidat také koření, jako např. skořici, hřebíček nebo zázvor.

Kávu s mlékem nebo s cukrem zná každý, ale ochutnali jste již kávu s máslem? Po staletí se pije třeba v Nepálu, Himaláji nebo Etiopii.  Takto připravený nápoj je zdravý, posílí tělo a dodává energii, prospívá srdci, snižuje záněty v těle. Rovněž napomáhá s hubnutím a doporučuje se pít především ke snídani. Nesolené máslo chuť kávy nezmění, ale stáhne její přirozenou hořkost. Káva s máslem, tzv. neprůstřelná káva, se stala velmi oblíbenou především ve Velké Británii.