Seznamte se: SMART produkty pro jednodušší život

Chytrá elektronika stále více vstupuje do našich životů a pomáhá nám s řešením všedních i nevšedních starostí. Informace získáváme z chytrých telefonů, díváme se na chytré televize… To je však jen špička ledovce! Už brzy bude většina z nás bydlet v chytrých domácnostech, používat chytré spotřebiče a mít chytré hračky. Nevěříte? Náš článek vám o tom zaručeně přesvědčí.

SMARTHome – inteligentní domov může mít každý

Nechali jste při odchodu z domova zapnutou žehličku? Odjíždíte na dovolenou a bojíte se vpádu zlodějů? Nebo vás prostě jen nebaví neustále chodit k vypínači, když potřebujete zapnout spotřebič nebo rozsvítit světlo? Všech těchto starostí vás produkty pro chytrou domácnost zbaví. Stačí mít v ruce SMARTPhone a je po problému. S jakými výrobky pro chytrý domov se nejčastěji setkáte?

 • Zabezpečení domu: mějte svůj domov nebo chalupu pod kontrolou, i když tam zrovna nejste. IP kamery, senzory pohybu, sirény, kouřová čidla i zásuvky, to vše dnes můžete ovládat pomocí mobilu. Stačí vám k tomu vhodná aplikace a připojení k internetu, chytrá krabička, která bude prostředníkem mezi jednotlivými produkty a spínací zásuvka. Všechna připojená zařízení spolu navzájem komunikují a vy jim pomocí mobilu můžete přesně určit, co mají v danou chvíli dělat.
 • Vytápění: v chladných dnech si naopak můžete chatu či domov dopředu vytopit. Znovu vám bude stačit chytrá krabička, která zprostředkuje ovládání na dálku a mobil, kterým topení na dálku zapnete/vypnete případně můžete termostat dopředu nastavit dle časového harmonogramu.
 • Ovládání světel: možnost rozsvítit si doma dřív, než vejdete do dveří, zní lákavě. Chytré LED RGB žárovky ale umí i mnohem atraktivnější kousky. Umožní vám měnit intenzitu osvětlení a dokonce barvu světla. Kromě chytré žárovky k tomuto kouzlení potřebujete jen chytrou krabičku, kterou propojíte s routerem a chytrý telefon, kterým budete vše ovládat. Kdykoliv si tak můžete navodit ideální atmosféru pro čtení, sledování filmu nebo třeba romantickou večeři.
 • Přehrávání hudby: poslouchat desítky internetových rádií nebo si pustit oblíbenou hudbu z NAS (síťové datové úložiště) či externího zdroje, vše pomocí nenápadného zařízení umístěného v zásuvce – i to dnes umožňují produkty chytré domácnosti. Stačí připojit repráky, stiskem tlačítka WPS připojit zařízení do vaší sítě a pak už jen vezmete mobil do ruky a vyberete hudbu a poslech může začít.

Co je potřeba pro SMARTHome

 • Aby byly produkty SMARTHome v provozu, musejí být zapojeny v elektřině.
 • Abyste mohli své přístroje ovládat na dálku (mimo domov), musí být připojeny k internetu a zároveň musí být k internetu připojen i váš mobilní telefon (pomocí WiFi, mobilních dat).

Jak začít?

Nejjednodušším způsobem je pořídit si jednu ze startovacích sad. Ty se liší svým zaměřením (zabezpečení, vytápění, osvětlení) a obsahují vše potřebné k bezproblémovému zprovoznění chytré domácnosti.

Na co si dát pozor?

Produkty od různých výrobců nejsou navzájem kompatibilní. Pokud tedy svou sadu pro chytrou domácnost budete chtít doplnit, je nezbytné, abyste sáhli po produktu stejné značky.

Jaké jsou výhody SMARTHome?

 • Jednoduchá instalace: stačí vybrat produkty, rozmístit je doma a můžete začít.
 • Snadná obsluha: obsluhovat produkty SMARTHome dokáže každý, kdo zvládne ovládat SMARTPhone.
 • Bezdrátová komunikace: nepotřebujete žádné dráty a kabely, veškerá komunikace jednotlivých zařízení probíhá bezdrátově.
 • Snadná přemístění: produkty SMARTHome je možno kdykoliv jednoduše přenést či přestěhovat dle vašich aktuálních potřeb.
 • Žádné poplatky: za používání produktů chytré domácnosti nikomu neplatíte.

SMARTWearables – nositelná elektronika pro vaše pohodlí i zdraví

S chytrou nositelnou elektronikou už se setkal asi každý. Nosíme ji po kapsách, na rukách, na těle, na oblečení atd. Rozdělit ji můžeme do několika skupin:

Díky propojení chytrých hodinek se SMARTPhonem máte veškeré užitečné informace doslova po ruce. Přečtete si na nich SMS, zjistíte, že vám někdo volá a u některých hodinek můžete hovor i přijmout. Můžete jimi také ovládat aplikace nebo využít nejrůznější fitness funkce (např. krokoměr).

Fitness náramky pomohou hlídat váš životní styl. Změří vzdálenost, spočítají kroky či spálené kalorie, změří tep a monitorují váš spánek. Některé umí upozornit i na SMS či telefonní hovor.

Jste-li sportovně založení, vsaďte na sporttestery. Stopky, krokoměr či počítadlo spálených kalorií jsou zde samozřejmostí. Nepřekvapí ani měřič tepu, nadmořské výšky či zabudovaná GPS. Dnešní sporttestery však navíc umí naměřené hodnoty skvěle vyhodnocovat, informovat o vašich pokrocích a formě nebo vám poradí, co dělat, abyste dosáhli kýžených výsledků.

Chytře můžete hlídat i svůj zdravotní stav. Měřič tlaku, spánku, teploměr a spousta dalších pomůcek hlídajících vaše zdraví – to vše dnes můžete bezdrátově propojit s vaším chytrým telefonem a za jeho pomoci vyhodnocovat, analyzovat i ukládat pro potřeby dlouhodobější sledování vašeho zdraví.

O virtuální realitě už se mluví mnoho let, nyní se však zdá, že konečně nadešel její čas. Nasaďte si brýle pro virtuální realitu, propojte je se SMARTPhonem a nechte se naplno vtáhnout do děje oblíbeného filmu či hry.

Smart produktům patří budoucnost

SMART produkty už dnes razantně ovlivňují naše životy a v dohledné době jich bude ještě výrazně přibývat. Už dnes se objevují první chytré ledničky, pračky, kávovary… Za chytré lze v zásadě označit i robotické vysavače a čističe oken, tedy přístroje, které za nás odvádějí černou práci při úklidu. Budoucnost je chytrá, budoucnost je SMART!

Doporučené produkty