Tipy a rady na cestu k moři

Chystáte se na dovolenou? Vyrážíte po vlastní ose k moři? Předejděte nepříjemnostem, na které můžete narazit! Přichystali jsme pro vás cestovního průvodce zeměmi, které obvykle při svém výletu za mořem navštívíte (Rakousko, Itálie, Chorvatsko). A aby vaše cesta nebyla fádní, vybrali jsme pro vás také pár míst, která při vašem putování za sluncem rozhodně stojí za návštěvu!

Rakousko

První zemí, na kterou většina Čechů při cestě k moři narazí, je Rakousko. Nutno dodat, že průjezd touto zemí bývá obvykle příjemnou záležitostí. Pestrá síť dálnic v kombinaci s okouzlující krajinou dělá z Rakouska oblíbenou tranzitní zemi. Dopravní předpisy ani ceny benzínu se navíc příliš neliší od těch českým. Rychlostní limit v obcích je 50 km/h, v některých městech se ale setkáte i s omezením na 30 km/h. Mimo zástavbu se můžete pohybovat až 100 km/h, na dálnicích platí stejně jako u nás maximum 130 km/h.

Někoho možná potěší i fakt, že v Rakousku je tolerován alkohol v krvi do 0,049 %. Pozor však na překročení tohoto limitu. Minimální pokuta za nadměrný alkohol v krvi je cca 8 000 Kč.. Už od 0,08 % můžete přijít o řidičák. Pokuty za dopravní přestupky začínají na 540 Kč - na místě může policie požádat až 2 400Kč úhradu. Při výraznějším překročení rychlosti se pak pokuta může vyšplhat až na stovky eur, dodržovat předpisy se tak rozhodně vyplatí. Co naopak potěší, jsou ceny pohonných hmot! Ty se u Naturalu 95 i nafty aktuálně pohybují v přepočtu kolem 30 Kč (cca 1,1 Euro)!

Důležitá telefonní čísla v Rakousku:

  • Hasiči: 122
  • Policie: 133 nebo 112
  • Ambulance: 144

Kde si udělat v Rakousku přestávku:

Franz Josefs Hütte: v masivu nejvyšší hory Rakouska - Grossglockneru (3.798 m) je vytesána unikátní vysokohorská silnice. Po ní můžete dojet až k vyvýšenině Franze Josefa (2.369 m). K dispozici jsou parkoviště, restaurace i obchody, především však krásné vyhlídky a ledovec. K němu můžete sestoupit buď pěšky, nebo se svézt pozemní lanovkou. Jedná se o jedno z nejkrásnějších a zároveň nejpřístupnějších míst rakouských Alp.

Krimmelské vodopády: 5. největší vodopády světa, největší ve střední Evropě. Obří masa burácející vody padá třemi kaskádami do 380m hloubky. Jedinečná scenérie, kterou ročně navštíví přibližně 350.000 návštěvníků. Procházka kolem nich navíc není nikterak náročná, stezky jsou upravené a najdete zde mnoho vyhlídek i míst k fotografování. Krimmelské vodopády by měl někdy navštívit každý opravdový milovník přírody!

Chorvatsko

Nejoblíbenější destinace českých rodin. Průzračné moře, romantické oblázkové pláže, ale i nespoutaná příroda. Chorvatsko po právu každoročně láká desetitisíce českých návštěvníků. Dobrou zprávou je, že se v této bývalé Jugoslávské republice v posledních letech významně zlepšila dálniční síť. Po rychlostí silnici se tak můžete dostat až na jih Chorvatska – pokud jste ovšem ochotni platit mýtné! Výše mýtného se určuje podle typu auta, úseku cesty i ujeté vzdálenosti. Pokud například pojedete osobním autem ze Záhřebu do Šibeniku, bude vás to stát přibližně 560 Kč.

Levné není ani palivo, litr Naturalu 95 i nafty vychází v současnosti na cca 32 Kč. Ani porušování předpisů se v Chorvatsku příliš nevyplácí, pokuty se totiž pohybují od 1 000 až po 50 000 Kč. Jak se pokutám vyhnout? Nejezdit po dálnici vyšší rychlostí než 130 km/h (v některých úsecích 110 km/h), po silnicích více než 90 a v obci maximálně 50 km/h. Tolerance k alkoholu je v této zemi nulová a pozor – pokutu můžete dostat i za to, že řídíte znatelně unavený. V povinné výbavě pak rozhodně nesmí chybět reflexní vesta pro každého člena posádky.

Kde si udělat v Chorvatsku přestávku:

Plitvická jezera: nejen plážemi je Chorvatsko okouzlující. Mezi všemi chorvatskými krásami asi nejvíce vyčnívají Plitvická jezera. Národní park, po kterém se kdysi proháněl samotný Vinnetou, je tvořen šestnácti jezery, která jsou navzájem propojena vodopády a kaskádami. V parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras, které vás provedou jedním z nejkrásnějších zákoutí Evropy.

Důležitá telefonní čísla

  • Hasiči: 92

  • Policie: 94 nebo 112
  • Ambulance: 93

Itálie

Další destinací, kam Češi rádi vyrážejí po vlastní ose, je Itálie. Benátky, Řím nebo nějaké známé jadranské letovisko jsou jako stvořená pro příjemnou letní dovolenou. Ideální trasa navíc vede celou dobu po dálnici, v případě potřeby tak můžete být na mořském pobřeží již za necelých 10 hodin. Síť dálnic je v Itálii skvěle rozvinutá, akorát se musíte smířit s mýtným. Výše mýtného se různí, obecně se dá říct, že nejčastěji se pohybuje od 286 Kč cca po 1900 Kč - v závislosti na délce vaší trasy.

Rychlostní limity jsou podobné jako v ČR. Na dálnici 130 km/h (na tříproudové dálnici 150 km/h, naopak za vlhka pouze 110 km/h), na rychlostních silnicích 110 km/h, na vedlejších 90 km/h, v obci pak 50 km/h. Pokud neovládnete svůj temperament a necháte se strhnout k rychlejší jízdě, hrozí vám pokuta od 1 100 Kč až do 89 000 Kč.

Rozhodně se nevyplatí alkohol za volantem. Existuje sice povolený limit 0,05 %, pokud jej však jen lehce překročíte, připravte si minimálně 14 000 Kč. Takže alkoholtester s sebou! Vysoké pokuty se v Itálii dávají i za použití mobilu za jízdy (od 4 320 Kč) či nezapnuté pásy (od 2 160 Kč). Co se vám naopak rozhodně vyplatí, je natankovat plnou nádrž před vjezdem na italské území. Cena Naturalu 95 i dieselu se aktuálně pohybuje okolo 40 Kč, tankování na Apeninském poloostrově se tak pořádně prodraží.

Kde si udělat v Itálii přestávku:

Tre Cime: jedna z nejkrásnějších vycházek v Dolomitech, kterou navíc mohou bez problémů absolvovat i rodiny s dětmi, to je trasa kolem Tří zubů. Po výjezdu po placené silnici z Mizuriny na vás čeká přibližně 4hodinový okruh poblíž pozoruhodného skalního útvaru. Udělejte si cestou k moři nebo domů krátkou zajížďku, bude to stát za to!

Důležitá telefonní čísla

  • Hasiči: 113
  • Policie: 118 nebo 112
  • Ambulance: 115

Doporučené produkty